Kuru Tarımda Üretim Ne Kadar Mantıklı !

Coinci arkadaşları da bugun Çin çarptı nereden ne geleceği belirsiz yine tarımda ne gelirse rabbimden gelıyor
Çin'in bile gücü yetmiyor kripto paraların yükselmesine. Şuan ETH ₺30,152.72 ben bu yazıyı yazalı 2 hafta oldu ETH 24 binden 30 bine çıktı.

Ancak bizim 1 yıl boyunca alın teri döktüğümüz ürün değerinden gitmiyor. Girdiler (Gübre, tohum, ilaç) çok arttı. İnşallah bereketli bir yıl olur. Yoksa gıda fiyatları gerçekten can yakacak.

Bu sene gübre fiyatları gerçekten aşırı yükseldi. Ürünlerimizin değeri bu kadar artmadı. Yapılan işçilik ve emeğimiz bedavaya gidiyor. Sizlerin arazisi yanında benim çok az yerim var. O yüzden ben, bu sene bu maliyetlerle ekmeyi düşünmüyorum. Tabi bende şartlar kuru tarım üzerine, dolayısıyla karlılık çok az. Hem tarla dinlensin. Hemde gübre, tohum ve diğer giderleri hep kredi kartı, taksit ve veresiye ile yapmam gerektiğinden bana bu sene ekmek mantıklı gelmedi. Bu sene böyle geçsin bakalım. Seneye tekrar değerlendiririz.

Bu sene harcayacağım maliyetler yerine "ETH" alıp kafam rahat uykuya yatmak daha mantıklı geliyor.

Not: 21.09.2021 Salı saat 03:24 ETH fiyatı 24.622 TL . Bu bilgi burada kalsın.

Bu ilk mesajımda Türkiye'de tarım özellikle bitirldiğini, ülkenin kötü gidişinin faturasının çiftçiye kesildiğini yazmıştım. Bu sene tarla ekmek yerine etheryum almanın daha mantıklı olduğunu söyledim. O zaman daha gübre bu kadar artmamıştı. Dolar uçmamıştı. Bir çok arkadaş bana katılmadı. Dünya değişiyor ve ayak uydurmak gerek. Ama insanlar nedense değişeme karşı gelmeye devam ediyor. Ancak değişe ayak uyduranlar kazanacak.

Katılırsınız katılmazsınız size tarlaya harcayağınız para ile 21.09.2021 salı saat 03;24 itibariyle 24.622 TL den Etheryum alın demiştim.

Ama çoğu kişi hatta hiç biriniz yapmadınız. Peki yapan varsa şuan etheryum fiyatı 39.848,87 oldu. Kısaca 1 ay önce yaptığım öneri uyarı siz nederseniz artık 24.622 tl olan etheryum şuan 39.848,87 TL oldu. %62 değer kazandı. Kısaca 100.000 TL niz 1 ayda 162.000 TL oldu. Ve artmaya devam ediyor. 1 yılın sonuda ise 500.000 TL olabilir. 1 e 5 kazanç söz konusu.

Bizler katılsakta katılmasakta tün dünyada üretimin bittiği ve paradan para kazanma döneminin başladığı bir gerçek. ALın terine para yok artık. Malesef...

Ethereum Değeri₺39,848.87

Bu sene gübre fiyatları gerçekten aşırı yükseldi. Ürünlerimizin değeri bu kadar artmadı. Yapılan işçilik ve emeğimiz bedavaya gidiyor. Sizlerin arazisi yanında benim çok az yerim var. O yüzden ben, bu sene bu maliyetlerle ekmeyi düşünmüyorum. Tabi bende şartlar kuru tarım üzerine, dolayısıyla karlılık çok az. Hem tarla dinlensin. Hemde gübre, tohum ve diğer giderleri hep kredi kartı, taksit ve veresiye ile yapmam gerektiğinden bana bu sene ekmek mantıklı gelmedi. Bu sene böyle geçsin bakalım. Seneye tekrar değerlendiririz.

Bu sene harcayacağım maliyetler yerine "ETH" alıp kafam rahat uykuya yatmak daha mantıklı geliyor.

Not: 21.09.2021 Salı saat 03:24 ETH fiyatı 24.622 TL . Bu bilgi burada kalsın.

Bu ilk mesajımda Türkiye'de tarım özellikle bitirldiğini, ülkenin kötü gidişinin faturasının çiftçiye kesildiğini yazmıştım. Bu sene tarla ekmek yerine etheryum almanın daha mantıklı olduğunu söyledim. O zaman daha gübre bu kadar artmamıştı. Dolar uçmamıştı. Bir çok arkadaş bana katılmadı. Dünya değişiyor ve ayak uydurmak gerek. Ama insanlar nedense değişeme karşı gelmeye devam ediyor. Ancak değişe ayak uyduranlar kazanacak.

Katılırsınız katılmazsınız size tarlaya harcayağınız para ile 21.09.2021 salı saat 03;24 itibariyle 24.622 TL den Etheryum alın demiştim.

Ama çoğu kişi hatta hiç biriniz yapmadınız. Peki yapan varsa şuan etheryum fiyatı 39.848,87 oldu. Kısaca 1 ay önce yaptığım öneri uyarı siz nederseniz artık 24.622 tl olan etheryum şuan 39.848,87 TL oldu. %62 değer kazandı. Kısaca 100.000 TL niz 1 ayda 162.000 TL oldu. Ve artmaya devam ediyor. 1 yılın sonuda ise 500.000 TL olabilir. 1 e 5 kazanç söz konusu.

Bizler katılsakta katılmasakta tün dünyada üretimin bittiği ve paradan para kazanma döneminin başladığı bir gerçek. ALın terine para yok artık. Malesef...

Olusan yaklasik 39.000 fiyatin bir gunde cok cok dusebilecegi de gercek. Bu tip yatirimlar kumar gibidir. Profesyonel olup butun gununu bilgisayar basinda gecirenler bile buyuk zarar edebiliyor. Bence ozendirmek buyuk hata.

Bunun yerine , birkac kisi ortak gubre bayi acip , ilac bayiligi almak, bicer yatirimi yapmak be kazanmak hem mantikli hem dogru kazanc olur.

Herkes parayla para kazanmaya kalkarsa uretimi kim yapacak?

Olusan yaklasik 39.000 fiyatin bir gunde cok cok dusebilecegi de gercek. Bu tip yatirimlar kumar gibidir. Profesyonel olup butun gununu bilgisayar basinda gecirenler bile buyuk zarar edebiliyor. Bence ozendirmek buyuk hata.

Bunun yerine , birkac kisi ortak gubre bayi acip , ilac bayiligi almak, bicer yatirimi yapmak be kazanmak hem mantikli hem dogru kazanc olur.

Herkes parayla para kazanmaya kalkarsa uretimi kim yapacak?
Sayın Kazıltan, sizlerin yazılarının yıllardır takip ediyorum. Güzel konulara güzel cevaplarınız var. Elbette bu tarz arkasında elle tutulur gözle görülür birşeyin olmadığı bir şeye yatırım yapmak çok büyük risk. Ancak asıl riski biz çiftçiler yapıyorum. Çünkü hava durumu, yağmur, gübre fiyatı, ilaç fiyatı ve ürünün satış fiyatını bizim belirlemediğimiz bir şeyi üretiyoruz.

Bunun yanında 3 - 5 çiftçi bir araya gelse gübre bayii açsa sonuç değişmeyecek. O bayi de bu ürünü sonuçta ithalatcıdan alacak ve ürün yurt dısından zamlı geliyor ve zamlı alacak. 5 tl ye aldıgı urunu 3 tl ye satması söz konusu olamaz. Konu burada TL nın asırı deger kaybetmesi ve bize yurt dışından gelen her seyın asırı pahalı gelmesi. Yada yurt dısından gelenlere ulkemızın cok ucuz herseyın bol gelmesı gıbı. Suan ıstanbulda özel hastaneler dolup tasıyor. Yabancı ulke vatandasları ulkemıze saglık ıcın akın edıyor. Ulkemızın parası o kadar deger kaybettı kı. Çok üzülüyorum çook.

Bakis aciniz dogru, katiliyorum. Karsi oldugum parayla para kazanmak, ekonomiyi ve ulkeyi cokuse goturur, bireysel olarak dogru ama genel icin hatalidir saniyorum .

Sorunlar icin cozum birlikte hareket etmek, kisaca kooperatiflesmek.

Sizin koyde toplam gubre kullanimi kac ton? Anlasip toplu halde , bir yerden bir defada alinirsa cuzi de olsa tasarruf olur.

Alternatif urun ve yontem deyip sebze yapmak ve serayi hep yazdim, sert tepki gelince vazgectim.

Birlikte hareket derken, koyunuzde herkes ayni mali mesela bugday ekse, bicim ayni zamana gelse, bicerrciye kolaylik olur, alici buyuk tonaji biryerden alir uc kurus fazla bile odeyebilir belki.

Birkac sutcu birlesip ufak bir mandirada kasar uretse, yogurt uretse olur ama biz birlikte hareket edemiyoruz.

Sulanamayan bos yerlere alternatif olarak mesela lavanta yapilsa , olursa eger , akmasada damlar mi?

Herkese ayri cizel, mibzer, holder lazim miydi, bir tane olsa birkac kisi kullansa tasarruf olur muydu?

Bakis aciniz dogru, katiliyorum. Karsi oldugum parayla para kazanmak, ekonomiyi ve ulkeyi cokuse goturur, bireysel olarak dogru ama genel icin hatalidir saniyorum .

Sorunlar icin cozum birlikte hareket etmek, kisaca kooperatiflesmek.

Sizin koyde toplam gubre kullanimi kac ton? Anlasip toplu halde , bir yerden bir defada alinirsa cuzi de olsa tasarruf olur.

Alternatif urun ve yontem deyip sebze yapmak ve serayi hep yazdim, sert tepki gelince vazgectim.

Birlikte hareket derken, koyunuzde herkes ayni mali mesela bugday ekse, bicim ayni zamana gelse, bicerrciye kolaylik olur, alici buyuk tonaji biryerden alir uc kurus fazla bile odeyebilir belki.

Birkac sutcu birlesip ufak bir mandirada kasar uretse, yogurt uretse olur ama biz birlikte hareket edemiyoruz.

Sulanamayan bos yerlere alternatif olarak mesela lavanta yapilsa , olursa eger , akmasada damlar mi?

Herkese ayri cizel, mibzer, holder lazim miydi, bir tane olsa birkac kisi kullansa tasarruf olur muydu?
yorumunuzu çok beğendim ama ülkece bir araya gelememe problemimiz var,
kardeş kardeşi beğenmiyor geçinemiyor,
mehmet amcanın ... beygir motoru var bende neden olmasın,ahmet amcanın ...... ekipmanı var benim neden olmasın kıskançlığı malesef bitmez,

Kardeşim eyvallah teşekkür ederim...
Bu sene elimdeki tohum ve ilaci kullanacagim,yaz ortasındanda gubre almisligim var.Hatta 6.8 maliyetli 600 lt de mazot almıştım. Yani anlayacağın bu senelik atarım tutarım tamam gibi.Fakat bu senenin fiyatları seneye nereye gider tahmin edemiyorum, belki de beş sene sonra birakmaktansa simdi birakmak kârlı olabilir.Toprak satmaktan yana degilim ama icara verilebilir .Ornek verdiğin alanda küçük calismalar yapilabilir gerci ondada gec kalinmislik var...

Etheryum Alış Fiyatım : 21.09.2021 Salı saat 03:24 24.622 TL
Etheryum Şu an Fiyatı : 02.11.2021 Salı saat 09:29 41,677 TL

Kar/Zarar Oranı : + % 40,9

Sadece Türkiye'de değil tüm dünya da tarım, hayvancılık ve üretim sektörü zor durumda. Herkes kolay yoldan para kazanma derdinde.

Öyle büyük fonlar oluştu ki, bu fonları yönetenler üretim yerine paradan para kazanma yoluna gidiyorlar. Bu sıcak para son 2 yıldır kripto paralara akıyor.

Geçen yıl kripto paralar en az 10 kat artmış. Dünyada 1 yılda 1 e 10 veren hiç bir yatırım yok.

Büyük bir kumar. Bu işten çok kişi zarar edecek. Ama şu an giren herkes kazanıyor.

Biz çiftçilerde bir gün emeğimizin karşılığını alırız inşallah.

Fiyatları aldı başını gidiyor. Artık üretmeyin diyorlar. Hatta üreticiyi cezalandırıyorlar.

Artık üreticilerin değil paradan para kazananların dönemi.

Az miktarda tarlam vardı. Bu sene ekleme kararı almıştım. Bu tarlalara yapacağım tüm masrafı Etheryum olarak değerlendirdim.

Bu ilk mesajımda alış fiyatımı yazdım. Şuan geldiği noktayı görüyorsunuz. Az çok kripto paralar hakkında bilginiz varsa. Araştırın daha fazla bilgi sahibi olun. Siz para için çalışmayın. Para sizin için çalışsın. Saygılar...

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan ve Gaia
Fiyatları aldı başını gidiyor. Artık üretmeyin diyorlar. Hatta üreticiyi cezalandırıyorlar.

Az miktarda tarlam vardı. Bu sene ekleme kararı almıştım. Bu tarlalara yapacağım tüm masrafı Etheryum olarak değerlendirdim.

Bu ilk mesajımda alış fiyatımı yazdım. Şuan geldiği noktayı görüyorsunuz. Az çok kripto paralar hakkında bilginiz varsa. Araştırın daha fazla bilgi sahibi olun. Siz para için çalışmayın. Para sizin için çalışsın. Saygılar...
Burası tarım sitesi yatırım borsa sitesi değil burası üretenlerın ekmeğinı topraktan hayvancılıktan kazananların buluşma noktası
Nasil olurda uretim yapmayin kripto oynayın diyebiliyorsun

Ne desin adam 11 mi 13.000 mi oldu artık takip edemiyorum. Bu paradan üre alın tarlaya atın sonra cıkan malıda önümüzdeki sezon 4 tl den satın çiftçilik yapın üretin mi desin. Kendisi tarım dışında bu işten daha az uğraşla daha fazla kazanç sağlamış. Herkesin bu durumdan fayda görebilmesi için buraya da durumu özetleyen bir şeyler yazıyor. Ben bunda art niyet göremiyorum ve kesinlikle hak veriyorum.

Para kazanmadan çalışıp üretim yapmaktansa Çalışmamak daha mantıklı. Sezon sonunda cebe para giriyor diye para kazanmış olmuyorsun. Kullandığın ekipmanların bakım masrafı amortisman masrrafı vs var. Bu işin sonunda emeğinin karşılığını aldığını düşünüyorsan eyvallah. Bu şekilde üretim yapmaktansa üretim yapmamamak daha iyi.

Ne desin adam 11 mi 13.000 mi oldu artık takip edemiyorum. Bu paradan üre alın tarlaya atın sonra cıkan malıda önümüzdeki sezon 4 tl den satın çiftçilik yapın üretin mi desin. Kendisi tarım dışında bu işten daha az uğraşla daha fazla kazanç sağlamış. Herkesin bu durumdan fayda görebilmesi için buraya da durumu özetleyen bir şeyler yazıyor. Ben bunda art niyet göremiyorum ve kesinlikle hak veriyorum.

Para kazanmadan çalışıp üretim yapmaktansa Çalışmamak daha mantıklı. Sezon sonunda cebe para giriyor diye para kazanmış olmuyorsun. Kullandığın ekipmanların bakım masrafı amortisman masrrafı vs var. Bu işin sonunda emeğinin karşılığını aldığını düşünüyorsan eyvallah. Bu şekilde üretim yapmaktansa üretim yapmamamak daha iyi.
Aynen kardeşim ya,evet burası tarım sitesi geliri gideri konuşuyoruz maliyet hesabı yapiyoruz.Teknik uygulamalari danışıp,ogreniyoruz.Her sezon sikayet ettigimiz girdi maliyetlerinde ki artış bu yil kontrolü kaybedilmiş eşşege döndü, bir ç....ş diyeni yok.Bir esnaf arkadaşım"insan iş yapmayarak ta para kazanır,riskin cok kaybın telafisiz olacaksa kaybetmez elindekini tutarsın "Bana mantıklı geliyor artik.Kimi ekmiyor artik,kimler gubresiz ekmis,kimileri icarlari bırakmış. Üre 15 bin 18 bin duyumlar var,saçmalık diyorum.Ah birde akli.a gelip diyemediklerim...Bir de burasi çiftçi ortamı ise bunlarinda konusulmasi mantıklı olur.Omuz birligi icin Fikir birligi gerekir...

Suan 945 dolara kadar düştü. An itibariyle 16375 tl. Önümüzdeki hafta hasada başlayacağız. 64000 tl den alanlarin parasi %75 değer kaybetti. Enflasyonu da dahil edersen %80 üzerinde. Önümüzdeki sezon için tavsiyeniz nedir ?

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Etheryum Alış Fiyatım : 21.09.2021 Salı saat 03:24 24.622 TL
Etheryum Şu an Fiyatı : 02.11.2021 Salı saat 09:29 41,677 TL

Kar/Zarar Oranı : + % 40,9

Sadece Türkiye'de değil tüm dünya da tarım, hayvancılık ve üretim sektörü zor durumda. Herkes kolay yoldan para kazanma derdinde.

Öyle büyük fonlar oluştu ki, bu fonları yönetenler üretim yerine paradan para kazanma yoluna gidiyorlar. Bu sıcak para son 2 yıldır kripto paralara akıyor.

Geçen yıl kripto paralar en az 10 kat artmış. Dünyada 1 yılda 1 e 10 veren hiç bir yatırım yok.

Büyük bir kumar. Bu işten çok kişi zarar edecek. Ama şu an giren herkes kazanıyor.

Biz çiftçilerde bir gün emeğimizin karşılığını alırız inşallah.
8 ay sonra zarar 😔
Parayla para kazanmak zor istir, alirken bir yilda bese katlar derken dunyanin obur ucunda birileri bir sey yapar gider paranin ucte biri.

Umarim fiyat yuksekken satip cikmistir bu isle ugrasanlar.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220618-232318.png
    Screenshot_20220618-232318.png
    118.8 KB · Görüntüleme: 3