Kinoa Yetiştiriciliği

Ynt: Kinoa Yetiştiriciliği

Bugün detaylı bilgi aldım birinden dönüme 200 gr gibi tohum atılıyormuş kilosu 500 lira tohumun. Sulanabilir yerde 600 kg mal alabilir miyiz acaba. Alınırsa 4 liradan 2400 lira para yapar tüm masrafları 1000 lira desek 1400 lira dönümde kalırsa iyi para aslında

Kinoa Anadolu topraklarını sevdi
by tarimgozlem

Yüksek protein değeri nedeniyle astronotların beslenmesinde de kullanılmaya başlanan kinoa bitkisi, Anadolu ' nun tuzlu topraklarında verimli oldu. Güney Amerika ' daki And Dağları ' ndan getirilerek Ağrı Dağı ' nın etekleri olmak üzere pek çok alana ekilen kinoanın hasadı yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tan, kinoa ' nın son yıllarda yalnızca Türkiye ' de değil dünyada popüler olduğunu belirtti.

Gluten barındırmıyor

Tan, bitkinin tohumunun buğdayın iki, pirincin ve mısırın da üç kat protein içerdiğini vurguladı. Tan, bitkinin tohumlarının sarma, dolma, pilav, yeşil salata, kısır, çorba, ekmek ve pastalarda kullanıldığını anlattı.

Kinoa tohumlarının insan beslenmesi için gerekli tüm amino asitlerin tamamını bulundurduğunu aktaran Tan, proteininde gluten bulunmadığından çölyak hastaları için de önemli bir gıda maddesi olduğunu söyledi.

Tan, Atatürk ve Iğdır Üniversitesi ziraat fakültelerince TÜBİTAK ' a sundukları projeyle kinoanın farklı çeşitlerini Doğu Anadolu ' nun farklı ekolojilerinde ot ve tohum yönünden incelemeye çalıştıklarını söyledi. Tan, özellikle Kolombiya, Peru, Venezuela ve Ekvador ' da yetişen 25 farklı kinoa çeşidinin Türkiye ' de ekildiğini, bunlardan 23 ' ünden başarı sağlandığını belirtti. Tan, böylece ülkenin ve bölgenin yapısına uygun kinoa çeşitlerini belirlemeyi hedeflediklerini bildirdi.

Anadolu coğrafyası çok uygun

Kinoanın, Anadolu coğrafyasına uyum gösterdiğine işaret Tan, bitkinin Iğdır ' da çok hızlı geliştiğinin altını çizerek, 'Kinoa her ne kadar tropik bir ortamda yetişse de 4 bin 500 rakıma kadar verimli olduğu yerler var, bu nedenle bizim bölgemizde de verimli olur' dedi.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Temel de bitkinin tuzlu toprakları sevdiğini, ilk ekiminin 29 Mart ' ta yapıldığını kaydederek, şunları söyledi:

'Iğdır Türkiye ' nin en kurak illerinden bir tanesi. Burada tuzlaşma kaçınılmaz. Bu kinoa bitkisi literatürlerde tuzlu toprakları seven bir bitki olarak geçiyor. Projenin başlangıcında bir ayağını Erzurum lokasyonunda bir ayağını da Iğdır ' ın tuzlu topraklarında denedik. Bu bitkinin And Dağları ' ndan Ağrı Dağı ' nın eteklerindeki tuzlu topraklara, Aras Havzası ' nın bu tuzlu topraklarında rahatça yetiştiğini gördük.'

gerekli bilgileri topladım peru bağlantılı tohumunuda buldum nerde nasıl satılıyor elek sistemi vs hepsini takip ettim bu sezon sulu tarıma ekecem iyi bakımda tatminkar verimler alınıyor en büyük sorunu ot ilacı yok onunda bi caresini buldum gibi

kiona icin yeni yatırım yapan elek sistemi pakatleme gibi şirketler var yanlız dolar kuruna güncel fiyat alımı oluyor ürün fiyatı cok belirsiz

Aðýr Abi;1014781' Alıntı:
Yokumdur bunu eken diken yaw son zamanlarda bereket tv de kinoa tarýmý hakkýnda proðram vardý geçenlerde cazip göründü gözümüze

abi bn biraz yetistirdim 1 sefer pazari yok ulkemizde alicida 2 3 firma var oldum pahasina aliyolar bahsedildigi gibi paralar kazandirmiyor Markette 500 gr 10 lira filan...bizden kilosunu 3 4 tlye aliyolar

• Beğen
Tepkiler: Ağır Abi
Cevap: Ynt: Kinoa Yetiştiriciliği

Abi bn 4 yil once filan denemistim 1000 m2 270 kilo verim aldim kuruda 2 tl ye satmistim ist bi firmaya havali mibzerle ekmistim biraz ugrastirici ot ilaci yapamamistim ilce tarimdakiler bilmiyordu ot tohumlarida karistigi icin ucuz gitti bir dahada ekmedim.Bicer isliyo gerekli elek ayari yapildiginda.

Sıra arası 35 cm falan diyorlar nasıl oluor o iş derneğin wep sayfasında kinoa tarımı hakkında her şeyi yazmış ot ilacı falan vs sen tohumu nerden kımden kaca almıstın sen

Aðýr Abi;1014781' Alıntı:
Yokumdur bunu eken diken yaw son zamanlarda bereket tv de kinoa tarýmý hakkýnda proðram vardý geçenlerde cazip göründü gözümüze
Abi bilinen ot ilaci yoktu o zamanlar simdi ciktimi bilmiyorum kappodokiatohum diye bi firma satiyo bn market rafindan almistim candem tohum kaplama ile kaplayip ekim yapmistim suan satis fiyati 3-4 lira civarinda.Alici bulursaniz 8 - 10 liralara para kazanirsiniz ama 3-4 liradan fazla veren olmax hasat bicerle yapiliyo ekim bahar da nisan da normal mibzerlede ekilebiliyomus bn sonradan ogrendim

bu bölümdeki matematiği ben anlayamadım, ekmemde böyle bişey :D

''Kinoanın ekimi, buğday ile aynı özellikleri taşıyor. Ekim-kasım aylarında toprağa tohumlar bırakılıyor. Kırmızı, beyaz, siyah renkleri mevcut. Haziran, temmuz gibi de hasadı yapılıyor. Tohumun kilosu 500 TL. Çok su isteyen bir bitki değil. Bir dekarın ekim maliyeti 500 TL’yi geçmezken, 500-700 kilo verim elde ediliyor. Tarlada 10 TL’ye satılıyor. Bu hesaplamayla dekar başına 5 bin TL gelir elde edebilirsiniz. Bir dekar alanda bu kadar para kazandıran başka bir ürün şu aşamada yok. Şu anda üretim yok denecek kadar az olduğu için ürün çok değerli. Uluslararası piyasalarda ise ürünün fiyatı 1.5 dolar seviyesinde. Bu nedenle erken eken kazanacak. '

Abi dediğin gibi tarlada 10 tl satabilirsen şapkayı göye at adam bana once numune gondereceksın ben ona gore tohumuna para biçeceğim diyor 8 de olur 5 de olur diyor vicdanına kalmış birşey

abi maksimum verecegi fiyat nail abinin dedigi gibi 1.5 dolar sozlesmeli ekimlerde 1 dolardan aliyolar.Benim calistigim marketin 200 civari subesi var raflarina gireli 2 yil olmus ayda 1 paket bile satmayan magzalarimiz var 2 yilda 17 kilo satmis bugun arastirdim suan yarim kilosu 12.75 tl