Kimler nerde ne kadar süt verimi alıyor ?

Yusuf abi ençok merak ettiğim konulardan biri bu hayvan 2 kilo süt verse bile sağim yapıyomusunuz bide elle mi yoksa makinayla mı sağım yapıyosunuz
genelde elle Sağım yaparlar.
makina Sağım ünitesi gittikçe yaygın hale geliyor.
yerli ırk olarak burada en iyi hayvan en iyi zamanında 5-7 kğ verir.
Kış uzun kuru ot ile beslenir..
yem ve slaj kullanan pek azdır.

• Beğen
Tepkiler: omer1574
genelde elle Sağım yaparlar.
makina Sağım ünitesi gittikçe yaygın hale geliyor.
yerli ırk olarak burada en iyi hayvan en iyi zamanında 5-7 kğ verir.
Kış uzun kuru ot ile beslenir..
yem ve slaj kullanan pek azdır.
Kardeş şöyle bi düşüncem var uygun mudur bilmiyom normalde benim hoştayn hayvanlarım var 30 kadar içerde bakıyom fabrika yemiyle besliyom sütü kendim satıyorum ancak sütüm çok yağsız oluyo bitürlü istediğim kalitede sütü üretemedim aslında etrafımızda mera da var şşimdi sende erzurumlusun bilirsin diye sormak istedim şöyele yapıyım diyom 30 kadar bu kars mallarından gebe düve küçük kesim olanlardan simental montofo vb yada kırmalardan alsam bunları yaysam üzerinede verdiği sütün yarııs kadar yem versem başarılı olabilirmiyim bu küçük kesim hayvanlat 10 kilo üzeri süt verebili rmi 5 kilo yemle artı mera

Kardeş şöyle bi düşüncem var uygun mudur bilmiyom normalde benim hoştayn hayvanlarım var 30 kadar içerde bakıyom fabrika yemiyle besliyom sütü kendim satıyorum ancak sütüm çok yağsız oluyo bitürlü istediğim kalitede sütü üretemedim aslında etrafımızda mera da var şşimdi sende erzurumlusun bilirsin diye sormak istedim şöyele yapıyım diyom 30 kadar bu kars mallarından gebe düve küçük kesim olanlardan simental montofo vb yada kırmalardan alsam bunları yaysam üzerinede verdiği sütün yarııs kadar yem versem başarılı olabilirmiyim bu küçük kesim hayvanlat 10 kilo üzeri süt verebili rmi 5 kilo yemle artı mera
kars erzurum tarafında kırma simental,montofon veya yerli ırk bulursun ama süt 10 kg verirmi bilemem bu zor..
yayla yda merada otlamayan hayvanın yağ oranı düşük olur..
burada birşey elde edilemeyen hayvan orada olur..
nedeni iklim şartları..

• Beğen
Tepkiler: omer1574
Hayvan ahırda titremekten danaya bakmaz orda :)
Abi yerli ırk super olur bise olmaz
2249471136af01945449eea7e9398535.jpg
verim yok ama reno 12 nin vücut bulmus hali. Bunun verimi yavrusunda

• Beğen
Tepkiler: kdurmaz