Kars'ta Bölgesel Tarım Politikaları ve Yerel Kalkınma Stratejileri Görüşüldü

3.jpg

Kars’ta Tarım Politikaları ve Yerel Kalkınma Stratejileri Görüşüldü

Kars'ta, Türkiye'nin tarım politikalarını ve yerel kalkınma stratejilerini değerlendirmek amacıyla önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye'nin Ortak Tarım Politikası Ağı 26 Bölgesel İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Ortak Tarım Politikası Ağı Teknik Destek Projesi kapsamında düzenlendi.

Toplantı, Kars Bölge Koordinatörlüğü'nün ev sahipliğinde, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinin temsilcilerinin katılımıyla bir otelin toplantı salonunda yapıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Vali Ziya Polat: "Üretim Yetmez, Pazarlama ve Marka Değeri de Önemli"

Kars Valisi Ziya Polat, toplantıda yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın Kars ekonomisindeki önemine dikkat çekti. "Tarım ve hayvancılığı yaparken hep söylüyoruz: üretmemiz lazım. Üretim, üretim, üretim. Fakat üretim, bu işin en kolayı; devletimiz üreticiye her türlü desteği veriyor. Ancak üretilen ürünü iyi bir şekilde pazarlamak ve iyi bir fiyata satmak da çok önemli. Ürünlerimizin marka değerini artırarak hem iç piyasada hem de yurt dışında satış yapmamız gerekiyor," dedi.

Özellikle Kars Kaşarı ve Gravyeri'ne vurgu yapan Polat, bu ürünlerin Türkiye genelinde marka değeri taşıdığını ve uluslararası pazarlarda da daha fazla yer alması gerektiğini belirtti.

Toplantının İçeriği

Toplantıda, Türkiye’nin tarım politikaları ve yerel kalkınma stratejilerine yönelik birçok konu ele alındı. Bunlar arasında:

• Türkiye Ortak Tarım Politikası Ağı Yapısı ve LEADER Programı hakkında bilgilendirmeler,
  • Potansiyel Yerel Eylem Gruplarının Oluşturulması,
  • Yerel Kalkınma Stratejileri Hazırlanması,
  • Bölgesel ve Yerel Kalkınma Stratejileri Taslaklarının Değerlendirilmesi yer aldı.
Bu toplantı, yerel kalkınma stratejilerinin sahada nasıl uygulanabileceği konusunda da katılımcılara bilgi sağlayarak bölgenin tarım ve hayvancılık potansiyelinin nasıl artırılabileceği üzerinde durdu.

Katılımcılar

Toplantıya, Kars Valisi Ziya Polat, Ağrı Vali Yardımcısı Tuncay Karataş, Kars Vali Yardımcısı Hayrettin Buğra Güzel, Kars İl Tarım ve Orman Müdürü Enver Aydın, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Koordinatörü Bekir Güre, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinin temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) yetkilileri katıldı.

Bu tür toplantıların, tarımsal üretim ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmada bölgesel iş birliğini artıracağı ve yerel kalkınma stratejilerinin etkinliğini güçlendireceği ifade edildi.