Karabuğday

Arkadaşlar, Karabuğday tecrübesi veya bildiği-duyduğu olan hiç mi üyemiz yok?
Karabuğday çölyak hastalarına et ki etmeyen bir una sahiptir bunun sebebi içinde kabarmaya yarayan gulutenin olmamasın dan kaynaklıdır.
Buğdaygiller ile uzaktan yakından akrabası değildir sadece isim olarak karabuğday denilmiştir rusya gibi ülkeler bunun ununu çokca tüketirler.
Vejetasyon süresi kısadır çok çabuk gelişir tarlayı çabuk terk eder hasat edildikten sonra bike hala bütünce yeşikdir ve ot olarak hayvanlara yedirilebilir satışı hakkında çok bir bilgim yok tüm bildiklerim bunlardı bereketli günler dilerim...

• Beğen
Tepkiler: mkemalackgz
Tohumu nereden ve kaça temin ediyorsunuz? Ben de ekecem bu sene inşallah... Rakım 1200 m, nasıl olur bilmiyorum.
Biz hibeli ekipman aldık o yuzden ekiyoruz ekeceğimizden değil yani bizim ekipmanlari aldiğimiz adamlar zahirecilikte yapiyorlar onlar getirtmişti fiyati biraz pahaliydi ama tam ne kadardi bilmiyorum geçen seneden artan tohum var bu sene onu ekecez dönume 4 kg ekiyorduk,eşek tikeni gibi oluyo dediler bize, bizde rakım 900 sizdede olur heralde.

• Beğen
Tepkiler: mkemalackgz
karabuğdaydan kastınız karakılçık mı acaba?
başka şeyler aranırken kahramanmaraşlı bir firma ile iletişime geçmiştim,buğday üzerine çalışmalar yapmışlar,
link bırakıyorum bilgi açışından siteden faydalanan olur belki,

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
karabuğdaydan kastınız karakılçık mı acaba?
başka şeyler aranırken kahramanmaraşlı bir firma ile iletişime geçmiştim,buğday üzerine çalışmalar yapmışlar,
link bırakıyorum bilgi açışından siteden faydalanan olur belki,

karabuğday.png

Karakılçık değil, Karabuğday bu şekilde, çölyak hastaları için tüketilebilecek glutensiz bir ürün. Ayrıca, çiçeklenme dönemi uzun olduğu için arıcılarında ilgisini çekiyomuş.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Tohum dekara toprak yapısına göre 8-13 kg arası atılır

Dekara verim 2023 sezonunda ilk ekimde 150-200 kg gelmiştir.

Tüccar alım fiyatı bölgeye göre değişebilir yaklaşık normal buğday fiyatının 3 katı bandındadır.

Verimsiz toprak yapısını çok sever.

Gübre atılmaz masrafı yoktur.

2. mahsul sulu olarak da ekilebilmektedir 4-5 sulama ile yaklaşık 65-70 günde dekara 100-150 kg verim alınmaktadır.