---''Kanola çıkışta 06. 10. 2015''---

Ynt: ---''Kanola çıkışta 06. 10. 2015''---

Clearfield kanola cesitleride intervix dekara ne dozda kullaniliyor? Tohum fiyati ne durumda, bir de clearfield tohum, elenip seneye tekrar ekilebilir m i?

CropMasteR link=topic=85816.msg1037129#msg1037129 date=1448096333' Alıntı:
Clearfield kanola cesitleride intervix dekara ne dozda kullaniliyor? Tohum fiyati ne durumda, bir de clearfield tohum, elenip seneye tekrar ekilebilir m i?

Cevabım evet elenip ekilebilir intervix ' ide standart dozda atabilirsin sıkıntı yaratmaz.

Oksin:sitokinin oranı arttıkça kök gelişimi; azaldıkça sürgün gelişimi artar.

Aşırı oksin vermek de bitkinin enzim faaliyetini bitirir.Ör: 2,4-D herbisit olarak kullanılır.

Triazole grubu fungusitler de sadece kanolada değil birçok bitkide gelişim düzenleyici olarak kullanılabilirler.Sadece metconazole ya da tebuconazole değil tabloda gördüğünüz tüm fungusitler etkili şekilde kullanılabilir.
Ek olarak bu grup fungusitler hububatta, boğum aralarını kısaltıp sapta dayanıklılık sağlar.Özellikle çeltikte, boy uzamasını engelleyerek yatmaya karşı kullanılır.

azoxystrobin link=topic=85816.msg1037135#msg1037135 date=1448098200' Alıntı:

Oksin:sitokinin oranı arttıkça kök gelişimi; azaldıkça sürgün gelişimi artar.

Aşırı oksin vermek de bitkinin enzim faaliyetini bitirir.Ör: 2,4-D herbisit olarak kullanılır.

Triazole grubu fungusitler de sadece kanolada değil birçok bitkide gelişim düzenleyici olarak kullanılabilirler.Sadece metconazole ya da tebuconazole değil tabloda gördüğünüz tüm fungusitler etkili şekilde kullanılabilir.
Ek olarak bu grup fungusitler hububatta, boğum aralarını kısaltıp sapta dayanıklılık sağlar.Özellikle çeltikte, boy uzamasını engelleyerek yatmaya karşı kullanılır.

Bu durumla ilgili gecen yıl önder Ciftci mühendisleri ile itilafta kaldık.

Ben, iceriginde salt tebuconazole olan Keeper ' ı bugdayda da kullanmak istediğimi, sonuçta etken madde üzerinden hareket edildiğinde iyi sonuc vereceğini söyledim.

Onlar, sıvı halemi tebuconazole ' un hububatta kullanılmasının dogru olmayacağını, bu nedenle ilacin, sadece uzerinde yazili olan bitkilerde kullanılması gerektiğini söylediler. Listede de malumunuz buğday yok.

Bu yıl ise fıkra gibi. Keeper buğday icin de tescil olmuş. Firma, ilacın kullanılacağı bitkilerin listesine buğdayı da eklemiş :D

Gecen yıldan kalma salt buğday icin tescilli kaliteli conazole grubu fungusitlerim vardı. Bu yol kanolanin fungusitlerim çıktı :D

sebazios link=topic=85816.msg1037313#msg1037313 date=1448132198' Alıntı:

Ben, iceriginde salt tebuconazole olan Keeper ' ı bugdayda da kullanmak istediğimi, sonuçta etken madde üzerinden hareket edildiğinde iyi sonuc vereceğini söyledim.

Onlar, sıvı halemi tebuconazole ' un hububatta kullanılmasının dogru olmayacağını, bu nedenle ilacin, sadece uzerinde yazili olan bitkilerde kullanılması gerektiğini söylediler. Listede de malumunuz buğday yok.

Bu yıl ise fıkra gibi. Keeper buğday icin de tescil olmuş. Firma, ilacın kullanılacağı bitkilerin listesine buğdayı da eklemiş :D

Gecen yıldan kalma salt buğday icin tescilli kaliteli conazole grubu fungusitlerim vardı. Bu yol kanolanin fungusitlerim çıktı :D
Ben bildigim soyle bir durum var. Sivi formulasyon EC yani, bugdayda yaprak uclarini yakma yapiyor. Fitotoksiteyi atiyor sonra.
Ancak toz formulasyon WP yani buğdayda boyle birsey yapmiyor. Nedendir bilemiyorum. Belki firmadan firmaya etken maddeden kaynaklidir

CropMasteR link=topic=85816.msg1037517#msg1037517 date=1448209991' Alıntı:
Ben bildigim soyle bir durum var. Sivi formulasyon EC yani, bugdayda yaprak uclarini yakma yapiyor. Fitotoksiteyi atiyor sonra.
Ancak toz formulasyon WP yani buğdayda boyle birsey yapmiyor. Nedendir bilemiyorum. Belki firmadan firmaya etken maddeden kaynaklidir

Onlar da aynı açıklamayı yapmışlardı geçen yıl. Bu olayın sebebi tahminim toz formülasyomdaki ilaçların boyutlarının daha kolay ayarlanabilmesi. Sıvı formdakilerin boyutları mikron bakımından daha küçük olduğundan bitki tarafından hem daha kolay alınıyor, hem de emilimi daha hızlı oluyor.

Bu arada,

Padlock ' un karaçim üzerindeki 3. gün etkisi:

cbd3d6671c481626c9649d6bead050df.jpg

Lontrel Extra ' nın tarla sınırlarında bulunan Gengel (kangal-eşek tikeni) üzerindeki 4. gün etkisi:

f6f245e1fec2d876ce8c59681e7c983e.jpg

Lontrel Extra ' nın geniş yaptaklı bir yabani ot (tahminim köpek üzümü) üzerindeki 4. gün etkisi:

16d47bbea1acd4a92608c5282b094e31.jpg

Cent 7 ' nin rozeti tamamlamış (minimum 6 gerçek yaprağı tamamlamış) kanola üzerindeki 3. gün fitotoksisite etkisi (klorofil korozyonu-yaprak yüzeyinde ağarma)

cc06691da43a446d9a5de19547b35f18.jpg

Cent 7 ' nin sapa kalkmış hardal üzerindeki 3. gün etkisi:

c300b810330eb84a115b3224dc285d2b.jpg

Son düzenleme:

Kumlarda yaban turbu, kepirlerde hardal. Yok mu bu isin cozumu :)

Abi gecen sene dar yapraklilar icin 800 litre depoya 4 tane formula suoer 1 tane nonplis koymustum. Alayini temizliyor. Tek basina nonplus bazi dar yapraklilari oldurmuyor. Karacime de en etkili o. 40 dekar icin bu ilaclama

CropMasteR link=topic=85816.msg1037541#msg1037541 date=1448213803' Alıntı:
Hardallar olecek mi yani simdi, ben baktim pek degisiklik yoktu sanki

:D :D

Zerre umurlarında değil. Kesinlikle umudum yok.

Gürkan, kamyonların üzerime cila çekmek için temiz yerlerden bir yığın hazırlamaya başlayalım biz şimdiden :D

Bu arada burası mecburi olarak çizel çekildi ama, bir daha kanola ekeceğim yere pulluk atmazsam, öpsünler beni. 25 cm ve üstü pulluk attığım yerlerde tek hardal yok.

sebazios link=topic=85816.msg1037546#msg1037546 date=1448214138' Alıntı:
:D :D

Zerre umurlarında değil. Kesinlikle umudum yok.

Gürkan, kamyonların üzerime cila çekmek için temiz yerlerden bir yığın hazırlamaya başlayalım biz şimdiden :D

Bu arada burası mecburi olarak çizel çekildi ama, bir daha kanola ekeceğim yere pulluk atmazsam, öpsünler beni. 25 cm ve üstü pulluk attığım yerlerde tek hardal yok.
Iki senedir ben de 9lu merdaneli cizelle surup hazirladik. Bir daha adam gibi pullukla surmezsem namussuzum. O toprak cevrilecek arkadaş :( pullukla surup hazirlayanlara bakiyorum da tertemiz yerler.

CropMasteR link=topic=85816.msg1037548#msg1037548 date=1448214389' Alıntı:
Iki senedir ben de 9lu merdaneli cizelle surup hazirladik. Bir daha adam gibi pullukla surmezsem namussuzum. O toprak cevrilecek arkadaş :( pullukla surup hazirlayanlara bakiyorum da tertemiz yerler.

Yok Gürkan. Ben de uzun süredir pulluk kullanmıyordum ama kanola pulluğa dönüş yaptırdı. Geçen yıl yaptığım denemelerde de yazmıştım. Hardalın çıkış mukavemeti ile kanolanınki yakın. Yüzlek çıkış yapıyorlar. Hardalı 25 cm ' ye gömdüğün taktirde hiç şansı yok.

Bu arada, iki tohum arasındaki temel fark, hardal tohumu, çimlenme özelliğini bozmadan 12 yıl boyunca toprakta uygun şartların gelmesini bekleyebiliyor.

Sanirim centi uygulamada hata yaptik. Etiketinde diyor ki kanola ve hardalin don nedeniyle durgun oldugu zamanda kullanilmali. Yurtdisinda bir forumda diyor ki, cent 7 hardali sadece biraz gidiklar, esas isi don yapar :) Biz 20derecede attik :) Yurtdisinda fox isimli herbisit var. Bir sekilde getirtip kullananları biliyorum. Lontrel extra nin öldürdüklerinin yanında turp ve hardali da olduruyormus. Denemekte fayda var. Artik son cozum clearfield cesitler

CropMasteR link=topic=85816.msg1037624#msg1037624 date=1448220614' Alıntı:
Sanirim centi uygulamada hata yaptik. Etiketinde diyor ki kanola ve hardalin don nedeniyle durgun oldugu zamanda kullanilmali. Yurtdisinda bir forumda diyor ki, cent 7 hardali sadece biraz gidiklar, esas isi don yapar :) Biz 20derecede attik :) Yurtdisinda fox isimli herbisit var. Bir sekilde getirtip kullananları biliyorum. Lontrel extra nin öldürdüklerinin yanında turp ve hardali da olduruyormus. Denemekte fayda var. Artik son cozum clearfield cesitler

O benim de dikkatimi çekti ama şöyle düşündüm.

Don olursa hardalları zaten ölüyor. Ilaca gerek yok yani. Ilacı kullanma nedenimiz don olmama ihtimali. Yani şişesine 250 lira vermemizin bi mantığı olmalı. Bu bir.

Ikinci kısım belli bir ısıdan aşağıda bitkiler alımı kapatıyor. Herbisitlerin etki mekanizmaları 10c ve üstü. Bu nedenle 20c gibi bir ısıda atarsak daha iyi bir etkide bulunması gerekir.

Asıl nokta ise şu, bu cent 7 ' nin, dekar maliyeti 2.5 lira olan, ayçiçeğimde kullandığımız Challenge ' dan hiç bi farkı yok. Geçen yıl denedim. Etki mekanizması tamamen aynı. Boşuna veriyoruz bu parayı.

Bugün dolaştım. Ve şu kısım net, ilaç ciddi şekilde hırpalamış kanolaları. Diken diken duruyo yaprakları.

sebazios link=topic=85816.msg1037574#msg1037574 date=1448216868' Alıntı:
Yok Gürkan. Ben de uzun süredir pulluk kullanmıyordum ama kanola pulluğa dönüş yaptırdı. Geçen yıl yaptığım denemelerde de yazmıştım. Hardalın çıkış mukavemeti ile kanolanınki yakın. Yüzlek çıkış yapıyorlar. Hardalı 25 cm ' ye gömdüğün taktirde hiç şansı yok.

Bu arada, iki tohum arasındaki temel fark, hardal tohumu, çimlenme özelliğini bozmadan 12 yıl boyunca toprakta uygun şartların gelmesini bekleyebiliyor.

Toprağı haziranda sürmek güzelde kritik soru su o donemde surup yararlı mikroorganizmaları oldurmeye değer mi ara biryol bulunamaz mı acaba ben cabacıyla cozdugum yıl en iyi verimi aldım seyrekken hem de raslantı deyin ne derseniz deyin

EMINELCIN link=topic=85816.msg1037654#msg1037654 date=1448223904' Alıntı:
Toprağı haziranda sürmek güzelde kritik soru su o donemde surup yararlı mikroorganizmaları oldurmeye değer mi ara biryol bulunamaz mı acaba ben cabacıyla cozdugum yıl en iyi verimi aldım seyrekken hem de raslantı deyin ne derseniz deyin

Haziran ' da sürmeyeceğiz aga. Biz de ecnebilerin yaptığı gibi ekimin hemen öncesi, tavda sürüp öyle ekeceğiz. Bu yıl ben öyle yaptım ve şu videoda sürdüp hemen ektiğim yerde ne ot, ne birşey:

https://youtu.be/J6xWbxQ0TcA

O mikro organizmalar da, 3 senede bir yapılan yüzlek bi sürümde de ölmeyiversinler. Biz mi diyoz ölün diye. Açık dayanıklılık, azıcık direnç yahu. Allah Allah..

Bir de bu sorunu organik maddesi zayıf arkadaslar düşünsün :)

sebazios link=topic=85816.msg1037313#msg1037313 date=1448132198' Alıntı:

Ruhsata göre hareket etmek en doğrusu.Ancak ister ayçiçeğinde ister fasulyede ister pamukta ister pancarda kullanın.Sıkıntı yaşamazsınız.
Yalnız EC lere(özellikle DIFENOCONAZOLE + PROPICONAZOLE) dikkat etmekte fayda var.Doz aşımında 10 gün sersemletebiliyor.Dozu nerden bileceğiz diyorsanız ,geniş yaprakta ruhsatı ne kadar ise veya dar yaprakta ruhsatı ne kadar ise ; kullanacağınız bitkiye de o dozu aşmadan kullanabilirsiniz.