Kaba Toprakta Merdane Kar mı Zarar mı?

Evet abiler Hayırlı cumalar. mibzerin arkasında kullanmak için merdanemizi tekerlekli yapmıştık.

amaç teoride kaba kalan toprağı sıkıştırmak ve daha iyi bir çimlenme sağlamaktı. 180 dekar kadar yer ektik. ekim tarihi 21-22 Ekim. kaba olan tarlada bazen merdane sıkıştırma yaptı ve pistonuyla ağırlığı zaman zaman tekerleğe verdik zaman zaman ise komple kaldırdım. Konuyu geç açıyorum ama 15 gün kadar önce yani ekimden 40 gün sonra tarlaları gezdim. Kuruya ektik ama iyi yağış aldı farklı bölgelerdeki bütün tarlalar sırayı dizdi ve iyi bi çıkış sağladı. (Tohum 22 kg gübre 20 kg 20.20).
Kaba olan bi tarlayı merdanesini kaldırmadan ekmiştik fakat çıkışı yapamamış. bazı merdane basmayan yerleri özellikle yastıkbaşı olan kısımlarda çimlenme mevcut. Belli ordan merdane geçmemiş.
babam benden 10 gün sonra tekrar bakmaya gitmiş ve ufak ufak tarla yeşillenmeye başlamış.
Neyi yanlış yaptık sizce. Tarlanın toprağı gevşek yumuşak diye merdane kullandık ama kötü sonuç aldık. Merdane kullanmamak daha iyi olacaktı ama çimlenme gecikebilirdi.
tabi normalde bu aylarda bu kadar yüksek bi yağış takvimi yok bulunduğumuz yerin. Yağış miktarı bu kadar yüksek olmasaydı nasıl olurdu onu düşünüyorum.
Sizce yağışa göre merdanenin etkisi ne olur ?
yine bu tarla özelinde sonraki seneler merdane kullanmayalım diye konuştuk ama sizce ne yapmalıyız?
kıymetli yorumlarınızı bekliyorum

Resimler ve ekler

• IMG_MI6_20231021_170058.jpg
    IMG_MI6_20231021_170058.jpg
    104.7 KB · Görüntüleme: 65
Merdanenin amacı tohumu toprağa sardırmaktır.
Yağış çoksa toprağı yağmur sıkılaştırır.
Kara toprak yapısında merdane biz kullanmıyoruz.
Görüntüye bakarak kuru zamanda tarlaya merdane vurmanın zararı olacağını da düşünmeyiz.
Tohumda beklemekten dolayı hamlama, hafif nemlenip bozulma yapmış olabilir.
Yonca, süpürge, sudan otu , ıspanak ekimlerinde merdane kullanırız.
Merdaneden dolayı bitmeyen bitki görmedik.

Bence o tarlada tohum fazla derine gitti. Ekimden önce de çekmek gerekiyordu diye düşünüyorum. Silindir çekilen tarlanın çekilmeyenden daha geç çimlenmesinin tek yolu bu aynı yağışı aldılarsa ve tohum aynıysa.
Bende aynı şeyi düşünüyorum, merdane var diye yüzeye ekelim demiştim babama iyi böyle demişti toprak yumuşak olunca da iyice derine gitti sanırım.

Merdanenin amacı tohumu toprağa sardırmaktır.
Yağış çoksa toprağı yağmur sıkılaştırır.
Kara toprak yapısında merdane biz kullanmıyoruz.
Görüntüye bakarak kuru zamanda tarlaya merdane vurmanın zararı olacağını da düşünmeyiz.
Tohumda beklemekten dolayı hamlama, hafif nemlenip bozulma yapmış olabilir.
Yonca, süpürge, sudan otu , ıspanak ekimlerinde merdane kullanırız.
Merdaneden dolayı bitmeyen bitki görmedik.
Bende çıkacağını tarlanın kendini toparlayacağını düşünüyorum. Yazdığım gibi babam bakmış tarla yeşillenmeye başlamış dedi. Bu hafta sonu allahın izniyle memleketteyim. Tekrar bakıp fotoğraf çekerim. Tohumun bozulacak kadar bekleme süresi olmadı 1 hafta sonra yağışlar başladı ve nerdeyse toprak kurumadan aralıklı olarak yağdı. Tabi ben gittiğimde toprağın içi aşırı tavlı ve üstü nerdeyse 1 cm kaymak yapmıştı. Bununda etkisinin büyük olduğunu sanıyorum. Kaymakkıran olsaydı çekerdim.
Bahsettiğim tarla özelinde mibzer ayarını bi diş daha yukarı almak biraz daha yüzeye ekmek faydalı olabilir miydi hocam?

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bu yıl benzer sorunu biz de yaşadık. Bizde de toprak kaba oluyor. Yağmur sonrası kazayağı üzerine çift merdane çektik ama yine de derin giden yerler oldu. Ekiliş yormuyor, tohum derinliğini ayarlamak bıktırıyor. Önümüzdeki sezon mibzer lastik çapını büyütmeyi ya da yayları ucundan kesmeyi planlıyorum. Sizin de probleminiz merdaneden çok derinliktir muhtemelen.

• Beğen
Tepkiler: Süller14
Lazersiz yerlerde alacalı çimlenme normal bir durumdur. Çünkü tarlada homojenlik yok. Tarla başları ezik oldigi için tohum üstte kaldığı için erken çıkar sonra yavaş yavaş çimlenme tüm tarlaya yayılır. Lazersiz tarlada homojen çimlenme sacma Ekim ile.mumkun olabilir o şekilde aynı derinliğe düşer. Her alet her toprakta aynı iş yapmaz. Tarifinize göre sizin toprak merdane değil tırmık seviyor. Ekim isleminden sonra tarlada merdane ile değil tirmikla gezin problem ortadan kalkacaktır. Harran üniversitesinde yapilan bir araştırmada bugday be çeltiğin mibzer ile değil saçma Ekim yapildiginda iyi çimlenme yapıp maksimum verime ulaştığı yönünde. Kuruya ektiniz merdane çekili yerler suyu geç aldı kaba toprak pamuk gibi suyu emdi çimlenme oldu.

Çimlenme için nem gerekir merdane çekili yerde kaydı gitti yağmur suyu kaba yerde derine indi çimlendirme oldu
O yağan yağmura bağlı. Her ne olursa olsun yağmur kayıp gitmemeli topraktan. Gidiyorsa yanlışlık var demektir veya yağış azdır. Diyelim tohumu 8 cm derinliğe ektin yanlışlıkla. İsterse o derinliğe sel gitsin yine o tohum büyük ihtimalle çıkmaz ya da çok çok zor ve seyrek çıkar. İş derinlikte. Sen 4 cm yüzeysel ekim yapıp merdane çekersen zaten sıkışıp o tohum 3 cmye düşmüş gibi oluyor.

O yağan yağmura bağlı. Her ne olursa olsun yağmur kayıp gitmemeli topraktan. Gidiyorsa yanlışlık var demektir veya yağış azdır. Diyelim tohumu 8 cm derinliğe ektin yanlışlıkla. İsterse o derinliğe sel gitsin yine o tohum büyük ihtimalle çıkmaz ya da çok çok zor ve seyrek çıkar. İş derinlikte. Sen 4 cm yüzeysel ekim yapıp merdane çekersen zaten sıkışıp o tohum 3 cmye düşmüş gibi oluyor.
8 cm zaten imkansız ama 3 cm buğday için çok derin. Yarım santim bir santim olacak derinlik. Taneler örtüldü örtülmedi olacak. Kuş yeme yoksa üstte kalsa bile olur. Arkadaş kuruya ekmiş bayir tarlada merdane çektiyse işi zor taban yada çukur yerde belki farketmez.

8 cm zaten imkansız ama 3 cm buğday için çok derin. Yarım santim bir santim olacak derinlik. Taneler örtüldü örtülmedi olacak. Kuş yeme yoksa üstte kalsa bile olur. Arkadaş kuruya ekmiş bayir tarlada merdane çektiyse işi zor taban yada çukur yerde belki farketmez.
Ben çıkmayan yerlere elle saçtım belki çıkar diye ama toprağa tutunamıyor çimlenip kuruyor hububat tohumu toprağın örtmesi lazım gibi.

Teşekkürler yorum yapan herkese, yağmurdan dolayı tarlayı göremedim görürsem durumu aktaracağım. Tohum derine gitmiş olabilir. Ama dediğin gibi 3-4 cmlere eski toprak ektirmez bana 😊
Yine de önümüzdeki sene ekimde olursam ve yine merdane kullanacak olursak mibzerin izin verdiği en yüzeye ekeceğim. Yine de toprak örtecek tabii. Bakalım hayırlısı Allah'tan. Bu sorunla karşılaştığımız tek bi tarla olduğu için verim kaybıyla geçiştirmiş oluruz. Diğer tarlalarda böyle bi sorun yok çok şükür

Teşekkürler yorum yapan herkese, yağmurdan dolayı tarlayı göremedim görürsem durumu aktaracağım. Tohum derine gitmiş olabilir. Ama dediğin gibi 3-4 cmlere eski toprak ektirmez bana 😊
Yine de önümüzdeki sene ekimde olursam ve yine merdane kullanacak olursak mibzerin izin verdiği en yüzeye ekeceğim. Yine de toprak örtecek tabii. Bakalım hayırlısı Allah'tan. Bu sorunla karşılaştığımız tek bi tarla olduğu için verim kaybıyla geçiştirmiş oluruz. Diğer tarlalarda böyle bi sorun yok çok şükür
Eğer patron derine ekmekte kararlıysa siz büyük ihtimal bütün tarlalardan zarar ediyorsunuz eksik kardeşlemeden dolayı. Tohumu gübreyi de bu yüzden fazla kullanıyorsunuzdur. Her türlü verimsiz bir durum yani. Çizel yeriyse 2. Diş, pulluk yeriyse 1. Dişte ekeriz.

Saçma ekimlerde tohum miktarını 30 kg kullanırız.
Makine ile ekimde tarlaya soldan başlarız.
Makinenin gübre tekeri solda tohum tekeri sağdadır.
Tarla kenarı hendekli olduğundan teker boşa düşüp dönmediği oluyor.
Tohum tekeri sağda olduğundan tohumu düzgün döküyor.
Balta ayaklar biraz fazla batsa da tohumlar bitiyor, çıkış geç oluyor.

Eğer patron derine ekmekte kararlıysa siz büyük ihtimal bütün tarlalardan zarar ediyorsunuz eksik kardeşlemeden dolayı. Tohumu gübreyi de bu yüzden fazla kullanıyorsunuzdur. Her türlü verimsiz bir durum yani. Çizel yeriyse 2. Diş, pulluk yeriyse 1. Dişte ekeriz.
Çok derin değil hocam. Şükür ki yeniliklere açık bi adam babam. Farklı gübreleme ve ilaçlama teknikleri olursa her şeyi bana bırakıyor araştırmama okumama güveniyor. Bende tohum ekerken ona bırakıyorum çünkü tohum olmazsa bütün sene boş geçilebilir. Hatta daha küçükken tarla ekmeyi istemezdim yanlış ekersem diye😅 Velhasıl 1 en yüzey 4 en derin ise 2. Kademede ekiyoruz. Zaten daha derin olsa çok problem yaşarız.
Eksiğimiz tarla tarla ayar yapmamak. Belli tarlalarda en yüzeyde eksek daha uygun zaten arkada merdane var kapatır gelir diye düşünüyorum.

Çok derin değil hocam. Şükür ki yeniliklere açık bi adam babam. Farklı gübreleme ve ilaçlama teknikleri olursa her şeyi bana bırakıyor araştırmama okumama güveniyor. Bende tohum ekerken ona bırakıyorum çünkü tohum olmazsa bütün sene boş geçilebilir. Hatta daha küçükken tarla ekmeyi istemezdim yanlış ekersem diye😅 Velhasıl 1 en yüzey 4 en derin ise 2. Kademede ekiyoruz. Zaten daha derin olsa çok problem yaşarız.
Eksiğimiz tarla tarla ayar yapmamak. Belli tarlalarda en yüzeyde eksek daha uygun zaten arkada merdane var kapatır gelir diye düşünüyorum.
Derine gitmesinden üstünde kalması daha iyi gerçekten yağmur yağınca toza karışıyor bir şekilde. Geçen yıl yerli kayanın üzerinde 1.5 metre yulaf yetiştiğini gördüm, toprak yok gibiydi.
Tohum hazırlığını nasıl yapıyorsunuz?

Derine gitmesinden üstünde kalması daha iyi gerçekten yağmur yağınca toza karışıyor bir şekilde. Geçen yıl yerli kayanın üzerinde 1.5 metre yulaf yetiştiğini gördüm, toprak yok gibiydi.
Tohum hazırlığını nasıl yapıyorsunuz?
Tarlalar nadas, martta sürüm haziranda çizelle ikileme eylülde duruma göre tekrar çizel ama derin değil kazayağı gibi ya da goble. Ekimden önce merdane tırmık. Toprağa düzgün düşmesi için uğraşıyoruz