JONDERE 1130 İCİN KAÇ TONLUK RÖMÖRK KULLANILIR

Arkadaşlar jondere 1130 traktörüm var. İki tekerlekli römork almayı düşünüyorum. Bulunduğum bölge karadeniz ve bilindiği üzere eyim yüksek. Sizce eğimli arazide kullanım için kaç tonluk römörk almalıyım?

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Tonluktan ziyade hangi amaçla kullanacağınız önemli, silaj mı taşıyacak hububat mı yoksa ormanda mı çalışacak? Hazır römork alacaksanız geneli dönmaksan yada uysal porya ve 7.50-16 lastik kullanır. Küçük tekerlek olması bilinenin aksine traktörü daha çok tutar siz hangi amaçla kullanacağınızı yazarsanız daha iyi şekilde yardımcı olabiliriz

1130 yanlış hatırlamıyorsam 53 hp civarda motordu, hepten zayıf değil, yalnız fren durumu nedir bilmiyorum. Eski motorların bazılarının frenleri kampanalı ve zayıf.

Cevap olarak;
4 yada 5 tonluk tek dingilli damperli yada 4 tekerlekli sofralı kullanılabilir. Çok aşırı iniş yada rampa olmadığı sürece sorun olmaz.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Tonluktan ziyade hangi amaçla kullanacağınız önemli, silaj mı taşıyacak hububat mı yoksa ormanda mı çalışacak? Hazır römork alacaksanız geneli dönmaksan yada uysal porya ve 7.50-16 lastik kullanır. Küçük tekerlek olması bilinenin aksine traktörü daha çok tutar siz hangi amaçla kullanacağınızı yazarsanız daha iyi şekilde yardımcı olabiliriz
Findık üreticisiyim. Ama çok amaçlı kullanmayı düşünüyorum. Yeri gelir odun tomruk yeri gelir kum-çakıl. Ama en cok kullanacagımız Hasat zamanı tarladan fındık taşımak gibi durumlar için kullanıcam.

1130 yanlış hatırlamıyorsam 53 hp civarda motordu, hepten zayıf değil, yalnız fren durumu nedir bilmiyorum. Eski motorların bazılarının frenleri kampanalı ve zayıf.

Cevap olarak;
4 yada 5 tonluk tek dingilli damperli yada 4 tekerlekli sofralı kullanılabilir. Çok aşırı iniş yada rampa olmadığı sürece sorun olmaz.
Frenleri yağlı disk çok iyi tutuyo basınca kitliyo

Frenleri yağlı disk çok iyi tutuyo basınca kitliyo
Bizim arkadaş, Fiat 480 ile 4 ton tek dingil geriye damperli Tınaz marka römork ile balık sırtı buğday yüklü iken akıl almaz yerlerden çıktı birkaç yıl önce. Yani şöyle diyeyim görseniz çıkmaz dersiniz.

Rahat 5 ton buğday yükü vardı römork şase hariç

Sordum 3. Viteste çıkmış, yani bilirsiniz 480 lerde 1-2-3 takviye vites, 4-5-6 seri vites.

Kısaca motor çıkar, fren tutsun. 3 tondan aşağısı bizim tarafta tutulamaz römork olarak..

• Beğen
Tepkiler: onur52