Buğday ve arpada boy farkı

12.11.2010
16,300
22,548
48
Erzurum

Selamlar arkadaşlarım,
Hepinizi çok özledim.
Nasibiniz bol olsun,
Çoktandır kafamı kurcalayan bu meseleyi,hem kendimce çözdüm sanırım, hemde sizlerden yorum dinliyim dedim.
Bugday ve arpadaki aynı alanda bazı yerlerde daha iyi boy atan ve rengi daha iyi olan ürünler görüyoruz. Bunun derinlik ile alakalı olduğunu,diplerini kazarak anladım.
Başka hiçbir etken olduğunu sanmıyorum, çünkü aynı metrekare içinde.. bence derinlik, yani derinde olan daha iyi,, siz ne dersiniz.

Resimler ve ekler

• 20240430_171826.jpg
    20240430_171826.jpg
    130.7 KB · Görüntüleme: 69
  • 20240430_171811.jpg
    20240430_171811.jpg
    150.3 KB · Görüntüleme: 66
  • 20240430_171304.jpg
    20240430_171304.jpg
    503.3 KB · Görüntüleme: 65
Deriliğin verime etkisi diye bir araştırma yazısı okumuştum.
3 cm, 6 cm, 9 cm derinlikte buğday verimi diye.
En iyi verim 6 cm, ikincisi 3 cm, sonuncu 9 cm de olmuş.
Bu sene benim tarlada senin tarla ile aynı.
Taban tarlalarda 4 cm ideal, kumsal toprak olan yerlerde ise 6 cm derinlikte ekilmeli diye düşünüyorum.
Kumsal topraklarda nem daha çabuk kaybedildiği için derin ekmek faydalı olur. herhalde
diğer arkadaşlar ne düşünür ki?

Ve aleykümselam Yusuf abi. Ben de aynı durumu gözlemlemiştim. Derin olan daha iyi demişsin. Derin olan kaç cm de abi diğeri kaç cm'de?
Harun derin olan en az 4 cm. Yüzeye yakın olanı ise 1,5 cm gibi. Dediğinde haklısın

Deriliğin verime etkisi diye bir araştırma yazısı okumuştum.
3 cm, 6 cm, 9 cm derinlikte buğday verimi diye.
En iyi verim 6 cm, ikincisi 3 cm, sonuncu 9 cm de olmuş.
Bu sene benim tarlada senin tarla ile aynı.
Taban tarlalarda 4 cm ideal, kumsal toprak olan yerlerde ise 6 cm derinlikte ekilmeli diye düşünüyorum.
Kumsal topraklarda nem daha çabuk kaybedildiği için derin ekmek faydalı olur. herhalde
diğer arkadaşlar ne düşünür ki?
Aynen katılıyorum.
Fakat.
Derin olan tohumun üzeri sıkı basılmış ise olmaz,,,
Toprak ağırlığı ve doğal olarak tohumun izerine yüklenmesi yeterli sanırım ...

• Beğen
Tepkiler: iharun23
Bu, tohumun derinliği ile ilgili değil de toprağın derinliği ile daha çok alakalı sanki. Çünkü verimli ve toprak derinliği iyi olan yerlerde bitkiler daha iyi boy da veriyor daha iyi gelişiyor da. Ben de bunu defalarca gözlemledim.

Bereketli olsun Yusuf abi. Tek tük sığ ekilmiş olmasını anlarım da, tek tük nasıl derine gitmiş ki?
Çakı da iyiymiş ha. :D
Bende anlamadım 😁
Çakı güzel evet,, çok merakım var.
Bu, tohumun derinliği ile ilgili değil de toprağın derinliği ile daha çok alakalı sanki. Çünkü verimli ve toprak derinliği iyi olan yerlerde bitkiler daha iyi boy da veriyor daha iyi gelişiyor da. Ben de bunu defalarca gözlemledim.
Bazı tecrübeler, geçen yıldan kalma hayvan dışkısı yeri dediler, oda mantıklı geldi. Takip edecem bu işi. Hayırlısı..