Buğday ve arpa sıvı gübre çinko sülfat

Uan 32 hiçbir mahsule yapraktan olmaz yıllarca mal satmak için yalan söylediler hala tarım kredide olmak üzere satış yapan yerler insanları kandırıyor.Çinko sülfat uygun maliyetli bir çinko kaynağı yanında bir amino asit, deniz yosunu,veya firmaların farklı kombinasyonlardaki organik ürünleride eklenebilir.Ben bu 2 ürünü satıyorum.Hem kaliteli hem uygun maliyetli hemde gerçek manada verime katkı sağlayan ürünler.Mor olan fosfor çinko ama sıradan bir ürün değil.Turuncu olan köklericiler,amino asitler gibi 7-8 farklı malzemenin bir arada olduğu bir ürün.İkisi karışınca hem kardeşlenmeyi, köklenmeyi teşvik eder hemde verim artırmanın yanında kalite değerlerinide yükselterek mahsulün daha yüksek fiyatlara satılmasını sağlar.Ortalama dekar maliyeti 65 tl civarındadır.6kg buğday parasına bu zengin karışımı yapabilirsiniz.Ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için 05312625144 WhatsApp yoluyla ulaşırsanız yardımcı olurum.Sadece bu ürünler ile ilgili değil diğer konulardada takıldığınız noktalar olursa ziraat mühendisi olarak yardımcı olmaya çalışırım

Resimler ve ekler

• IMG_20240214_135523.jpg
    IMG_20240214_135523.jpg
    129.7 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_20240214_135527.jpg
    IMG_20240214_135527.jpg
    92.4 KB · Görüntüleme: 67
  • Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06
Uan 32 hiçbir mahsule yapraktan olmaz yıllarca mal satmak için yalan söylediler hala tarım kredide olmak üzere satış yapan yerler insanları kandırıyor.Çinko sülfat uygun maliyetli bir çinko kaynağı yanında bir amino asit, deniz yosunu,veya firmaların farklı kombinasyonlardaki organik ürünleride eklenebilir.Ben bu 2 ürünü satıyorum.Hem kaliteli hem uygun maliyetli hemde gerçek manada verime katkı sağlayan ürünler.Mor olan fosfor çinko ama sıradan bir ürün değil.Turuncu olan köklericiler,amino asitler gibi 7-8 farklı malzemenin bir arada olduğu bir ürün.İkisi karışınca hem kardeşlenmeyi, köklenmeyi teşvik eder hemde verim artırmanın yanında kalite değerlerinide yükselterek mahsulün daha yüksek fiyatlara satılmasını sağlar.Ortalama dekar maliyeti 65 tl civarındadır.6kg buğday parasına bu zengin karışımı yapabilirsiniz.Ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için 05312625144 WhatsApp yoluyla ulaşırsanız yardımcı olurum.Sadece bu ürünler ile ilgili değil diğer konulardada takıldığınız noktalar olursa ziraat mühendisi olarak yardımcı olmaya çalışırım
Niye olmuyormuş beyefendi madem ziraat muhendisisininiz fizyolojik mekanizmasıyla anlatın bakalim sizin verdiğiniz npk gübesindeki azotu alıyorda uandaki azotu niye alamiyor bitki?

Niye olmuyormuş beyefendi madem ziraat muhendisisininiz fizyolojik mekanizmasıyla anlatın bakalim sizin verdiğiniz npk gübesindeki azotu alıyorda uandaki azotu niye alamiyor bitki?
Ben alınamaz diye bir şey yazmadım.Bitkilere yapraktan amonyum ve nitrat azotu verilmez sadece üre azotu verilir.Özellikle amonyum azotu toksiktir.Nitrat azotu ise bünyede istenmeyen bir formdur.Dekara 350 cc uan 32 atmak 150 gram üre gübresini eritip atmaktan daha az faydalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06
Ben alınamaz diye bir şey yazmadım.Bitkilere yapraktan amonyum ve nitrat azotu verilmez sadece üre azotu verilir.Özellikle amonyum azotu toksiktir.Nitrat azotu ise bünyede istenmeyen bir formdur.Dekara 350 cc uan 32 atmak 150 gram üre gübresini eritip atmaktan daha az faydalıdır.
Allah allah sizin sattığınız üründe nitrat ve amonyumdan oluşuyor haberiniz olsun😂😅.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20240220-123056_Chrome.jpg
    Screenshot_20240220-123056_Chrome.jpg
    68.2 KB · Görüntüleme: 39
Allah allah sizin sattığınız üründe nitrat ve amonyumdan oluşuyor haberiniz olsun😂😅.
Uygulama dozunda dekara 7.5 gram nitrat ve amonyum azotu düşer.Bu bitki için herhangi bir toksik etki yapmaz.İçinde olan amino asitte var aynı zamanda.Uan 32 dekara 300 cc kullanırsanız 48 gram nitrat ve amonyum azotu verirsiniz.Gözle görülür bir stres belirtisi oluşmayabilir ama doğru bir uygulama değildir.Söylenildiği etkiyi göstermez.Sırf sıvı ve bidonlu olduğu için göze hoş gelir maliyetide uygun olduğu için satılır.Üre gübresi pahalandığından beridir uan 32 ler piyasada dolaşmaya başladı işin aslını kimse araştırmadı.Ayrıca benim ticaret yapmam kötü bir şey değil.Kimsenin malınıda kötülemiyorum öyle bir amacım olsa direk marka veririm.Benim satışımdan neden rahatsız oldunuz anlamadım.Ek olarak buradaki nitrat azotu nitrik asitten gelir.Hani çiftçiye bak bu sıvı azot bunu at üreye gerek kalmaz veya yapraktan daha iyi çalışır diye değil ilaçlama suyunun veya topraktan kullanıldığında kök bölgesinde ph düşürmesi için kullanılır.Ek olarak ilaçlama suyuna ph düşürücü kullanılmasına gerek kalmaz.Yapraktan amonyum azotu vermek istiyorsanız 26 nitratı eritip kullanabilirsiniz 😂

Geçen sene 1000 litrelik tankla
7 kg üre
5kg çinko sülfat
5 kg magnezyum sülfat
2 kg Demir sülfat
1 kg mangan sülfat
Ve denizyosunu+aminoasit karışımını 25 dekar yere iki kez yapraktan uyguladım
Ayrıyeten 2 kez topraktan normal üre gübrelemesi yaptım
Yaptığım sulu gübreleme uygulamalarında uygulama sonrası faydası varmış gibi görünse de biçimde pek de bir faydası olmadığını gördüm.verimler her seneden farklı değildi, etraftan komşulardan farklı değildi.

Bu sene dekara
4kg çinko sülfat
4kg magnezyum sülfat
2 kg Demir sülfat
1 kg mangan sülfatı karıştırıp toz olarak atacağım.mikro element beslemede en yüksek verimin topraktan uygulamalarla ve erken bahar dönemi uygulalarla elde edileceği bilgisi araştırmalarla ortaya koyulmuş

Yine de faydasını göremezsem mikro besin beslemesini devre dışı bırakabilirim.

Tarlada mahsül üzerinde adam akıllı denemeler ve gözlemler yapıp sonuca ulaşan var mı?

Son düzenleme:
Geçen sene 1000 litrelik tankla
7 kg üre
5kg çinko sülfat
5 kg magnezyum sülfat
2 kg Demir sülfat
1 kg mangan sülfat
Ve denizyosunu+aminoasit karışımını 25 dekar yere iki kez yapraktan uyguladım
Ayrıyeten 2 kez topraktan normal üre gübrelemesi yaptım
Yaptığım sulu gübreleme uygulamalarında uygulama sonrası faydası varmış gibi görünse de hasarı yapınca pek de bir faydası olmadığını gördüm.hatta biraz toksik etki yapmış bile olabilir.her seneden farklı değildi, etraftan komşulardan farklı değildi.

Bu sene dekara
4kg çinko sülfat
4kg magnezyum sülfat
2 kg Demir sülfat
1 kg mangan sülfatı karıştırıp toz olarak atacağım.mikro element beslemede en yüksek verimin topraktan uygulamalarla ve erken bahar dönemi uygulalarla elde edileceği bilgisi araştırmalarla ortaya koyulmuş

Yine de faydasını göremezsem mikro besin beslemesini devre dışı bırakabilirim.

Tarlada mahsül üzerinde adam akıllı denemeler ve gözlemler yapıp sonuca ulaşan var mı?
Çok yoğun besleme olmuş mahsul buğday arpaysa demir kullanmayıp dekara 150 gram üre+80 gram çinko sülfat+50 gram mangan sülfat+80 gram magnezyum sülfati geçmeyin.Buda 1000 lt 25 dekar için 3.75 kg üre,2kg çinko sülfat+1.25 kg mangan sülfat+2 kg magnezyum sülfat yapar.Bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Geçen bahar buğdaylara yetiştiremesem de, arpalara kardeşlenme döneminde:
(Dekara)
300gr Üre
200gr Monoamonyum Fosfat
200gr Magnezyum Sülfat
100gr Çinko Sülfat
100ml Amino Asit
Verdim.
Tüm tarlalarda şahit kısımlar bıraktım, bölge ve toprak farklılıklarını devreden çıkarmış oldum. Hasat zamanı da nereden ne çıktığını not etmeye çalışsam da bir yerden sonra işler karıştı tabii :)
Ama toplayabildiğim verilere göre,
Dekara 100 kilogram ortalama verim farkı oldu (350 normal-450 beslenmiş) Arpalar tamamen yattı, hasat birkaç gün uzadı.
Bu sene eritme için yeni bir yöntem bulmam lazım, granülleri eritmek çok zor. Erittikten sonra süzmek daha da zor. Gübreleri büyük bir leğende erittikten sonra süzerek fıçıda karıştırıyorum. Fıçıdan her depoya bir bidon olacak şekilde bölüştürürken tekrar süzüyorum, bidonları holdere boşaltırken yine süzüyorum. Bu gübrelerin toz formunu bulabilsem iş yüküm %80 azalacak.

Çok yoğun besleme olmuş mahsul buğday arpaysa demir kullanmayıp dekara 150 gram üre+80 gram çinko sülfat+50 gram mangan sülfat+80 gram magnezyum sülfati geçmeyin.Buda 1000 lt 25 dekar için 3.75 kg üre,2kg çinko sülfat+1.25 kg mangan sülfat+2 kg magnezyum sülfat yapar.Bu şekilde uygulayabilirsiniz.
Bu şekilde bir parselde deneme yaparım bakalım ne kadar faydasını göreceğiz.
@Uzunyayla Rençberi holderi yarıya kadar suyla doldurup karıştırıcısını çalıştırıyorum.gübreleri de bir kovaya doldurup yavaş yavaş holderden içeri döküyorum.holderin karıştırıcısı 10 dk karıştırınca hepsi erimiş oluyor.memelerde tıkanma olmuyor.

Merhaba. Elinizde TAM TOPRAK ANALİZİ olmadan mikro element gübrelemesi yapmanızı tavsiye etmem. Toprak ve bitki analizlerinin tamamını tam şekilde Türkiye genelinde 5-6 tane laboratuvar yapıyor. Bunlar Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme laboratuvarı, Antalya YLDZ Lab, Antalya Doktolab, Mersin Metalab, İzmir Orbit. Bizim üniversitemiz laboratuvarında güncel analiz ücreti 2600 TL. Dolayısıyla tam toprak analizi elimizde olmadan yapılan her bir işlem ve yorum varsayımlardan ibarettir. Aşağıdaki şartlardan herhangi biri gerçekleştiyse mikro element gübrelemeniz etki göstermez;

1) Toprakta demir 2.5-4.5 ppm, çinko 0.7-2.4 ppm, mangan 4-10 ppm, bor 1-2.4 ppm (yüksekse çok toksik), bakır > 0.2 ppm yeterlilik üst sınırlarında ise veya üstünde ise yapraktan ve topraktan yapacağınız mikrolement gübreleri etki göstermez. Hatta Türkiye'de ve yabancı ülkelerde yapılan deneme sonuçlarına baktığımızda genellikle şu sonuçlar ortaya çıkıyor;

* Yukarda yazdığım yeterlilik sınırlarları içerisinde herhangi bir elementin toprakta bulunma miktarı alt sınıra yakın ise 1 yapraktan uygulama ile verim artıyor, 1'den fazla yapılan uygulamalarda toksik etkiye neden olup verimi azaltıyor.

* Eğer yeterlilik sınırlarının ortasında veya üst sınıra yakın ise yapraktan 1 uygulama bile toksik etki yapabiliyor.

* Eğer yeterlilik sınırlarının çok altında ise 3 yapraktan uygulama bile verim artışı sağlıyor.

* Demir, mangan, çinko veya bakırın herhangi biri yeterlilik sınırlarının çok üstündeyse ve diğerleri yeterlilik alt sınırları içindeyse veya yeterlilik aralığından düşükse antagonistik etkiden dolayı; fazla olan gübreyi tekrardan verdiğiniz için düşük seviyede olan mikro elementlerin alımı daha da azalabilir.

2) Yapraktan uygulamayla alakalı yapılan denemeler uluslararası standartlara uyması için saf %0.X şeklinde veriliyor. Ancak biz tarla şartlarında XXX gram/da sülfatlı gübre olarak çeviriyoruz. Mikro element gübrelerinde yaprak uygulama konsantrasyonu olarak (genelleme yapıyorum) 100 litre su içerisinde %0.2 ve %0.3 saf mikro element olarak uygulanan gübreleme en yüksek verim artışını sağlıyor. Bunu tarla koşullarına uyarladığımızda tek uygulamada, tek mikro elementli gübre kullamını için şu şekilde tavsiye ediyoruz: (Prof.Dr Mehmet ZENGİN hocamızın uyarlamalarıdır)

* Demir noksanlığı durumunda 200gr/dekar Demir sülfat %18-19 (heptahidrat) + 500gr ÜRE + Yayıcı yapıştırıcı
* Çinko noksanlığı durumunda 150-200gr/dekar Çinko sülfat %22 (heptahidrat) + 500gr ÜRE + Yayıcı yapıştırıcı
* Mangan noksanlığı durumunda 150gr/dekar Mangan sülfat %27 (trihidrat) + 500 gr ÜRE + Yayıcı yapıştırıcı
* Bakır noksanlığı durumunda 100gr/dekar Bakır sülfat %25 (pentahidrat) + 500gr ÜRE + Yayıcı yapıştırıcı
* Bor noksanlığı durumunda 150gr/dekar Etidot 67 %20-21 + 500gr ÜRE + Yayıcı yapıştırıcı

Not: 1.37 ppm mangan ve 0.36 ppm çinko bulunduran mısır tarlamızda damar arası kloroz meydana gelmişti (çiftçi tabiri ile limon gibi sararmıştı). Tek yapraktan uygulama yapılan kısımda verim bir miktar artarken, 1 hafta ara ile 2 defa yapılan yapraktan mangan + çinko uygulamasında verim daha fazla arttı ve bitki rengi gözde görülür şekilde düzelmişti. 2018'den beri bölgemizde verimler düşüyor. Toprak ve su kaynağı sorunlarımızdan kaynaklı olarak artık 6 ton/dekar silaj verimi üstü hayal... Elimizde o dönem toprak örneği olmadığı için (depremden dolayı okula gidemedim), karadüzen çiftçi gübrelemesinin üstüne sadece yapraktan mikro element gübrelemesi yapılan arazilerimizde geçen yılki silaj verimi 8-9 ton arasıydı. 2 sıra bağımsız makinacı kaçtı, kendi yürür biçerdöver sahibi bu yıl bu verimlerde ilk defa biçim yaptıklarını söylemişti. Bunu da tecrübe olarak belirtmek istedim. Ama siz yine de her kloroz belirtisine güvenmeyin, toprak analiziniz mutlaka olsun. İhtiyaç duyulan uygulama sayısı ve hangi mikro elementlerin noksan olduğunu toprak analizi gibi kesin tahmin edemezsiniz.

20230907_182650.jpg

3) Yukarıda yazan dozlarda 2-3 tane gübreyi birleştirip uygulamayınız. İlla 2-3 mikro element gübresini birleştireceksiniz dozları azaltınız. Ayrıca yanında ÜRE azotu hariç makroelement vermeyiniz.

4) Sülfatlı gübreleri tek tek satın almak varken, kombi şeklinde satılan ürünlerin alınmasının ekonomik olmadığını düşünüyorum. Ayrıca toprağımızda toksik seviyede bulunan bir mikrobesin elementi varsa onu da istemeden takviye etmiş oluyoruz. Belki sülfatlı gübrenin temin edilemediği durumlarda uygulamak mantıklı hale gelebilir.

5) Eğer toprak analizinde herhangi bir mikro element yeterlilik seviyesi altındaysa, biz öncelikle topraktan uygulama ve takviye olarak yapraktan uygulama tavsiye ederiz. Toprak analizi olmadan, bitkide yaprak damar arası kloroz gibi sararma (çiftçi tabiri ile limon gibi sararmış derler) etkileri meydana gelirse zaten verim o zamana kadar en az %20 düşmüştür. Bu kadar ilerleyen bir mikro element eksikliğinde 1 yaprak uygulaması ile hem yaprağın dış görünüşü olarak, hem de metabolik olarak bitkiyi normale döndürmek için TEK YAPRAK UYGULAMASI YETMEZ. 1'er hafta ara ile, yayıcı yapıştırıcılı şekilde, rüzgarsız, serin ve akşamüstü zamanda 3 defa uygulanması lazım. Türkiye'de yapılan bazı araştırmalarda mikro element takviyesinin yanında yapraktan 400-500gr/da ÜRE kullanımının, kullanılmayan parsellere göre verimi arttırdığı kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalardan sadece birine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca mikro elementlerin EDDHA ve EDTA formunda verilmesi, aynı birim sülfatlı gübre olarak yapraktan verilmesine göre bazı araştırmalarda daha az verim, bazılarında aynı verim, bazılarında daha yüksek verim sağladığını görüyoruz. Yani ortalama olarak EDDHA şelatlı %6'lık demir'in yapraktan 633gr/dekar kullanımı (saf olarak 38gr Fe/dekar) ile %19'luk demir sülfat heptahidrat gübresinin 200gr/dekar kullanımında (saf olarak 38gr Fe/dekar) hemen hemen aynı sonuçlar elde ediliyor. Ancak EDDHA %6 demir içeren gübre ile demir sülfat kaynakları (mono veya heptahidrat) karşılaştırıldığında birim saf demir olarak arada 43 KAT fiyatı daha pahalı. Aynı şekilde çinkoda 8.13 kat, manganda 14.30 kat, bakırda 3.08 kat şelatlı gübreler daha pahalı. Yani yapraktan şelatlı gübre kullanımı hiç ekonomik değil. Ancak iş topraktan uygulamaya geldiğinde toprak pH seviyesi özellikle 8'den fazla ise (bizim 8.3 pH'lı ve %60 kireçli bazı tarlalarımız gibi), sülfatlı gübrelerin etkisi çok düşük oluyor. Şelatlı gübre kullanımı zorunlu hale gelebiliyor. İhtiyaçtan dolayı, bitki gelişim dönemine başlamadan vereceğimiz pahalı olan şelatlı gübreyi bir miktar kısarak belki yapraktan takviye yaparak maliyeti indirebiliriz. Traktörün ve ilaçlama makinasının amortismanı dahil edildiğinde bile sülfatlı gübreyi takviye olarak yapraktan vermek, şelatlı gübreyi tabana vermeye göre oldukça uygun fiyatlı. Dolayısıyla bu şekilde biraz maliyet azaltılabilir.
KAYNAK 1
KAYNAK 2

6) Bir başka konu ise, bazı hocalarımızın topraktan 0.5kg-1kg arasında sülfatlı mikro element gübre + dekara 2 litre hümik asit tavsitesi... Bu tavsiyeyi Türkiye'de duyuran Prof. Dr. Mehmet ZENGİN hocamıza bir dersten sonra sormuştum. "Hocam demir sülfat, mangan sülfat, çinko sülfat gübrelerini dekara 1'er kg versek, + olarak 2 litre hümik asit verdiğimizde (şelatlıyıcı etkiden dolayı) maliyet tam 2 katına çıkıyor.Hümik asitin mikro element sülfatlı gübrelerini şelatlama kapasitesi ne kadar?" Hocamız şu şekilde cevap vermişti: "Konya bölgesi için konuşursam yaklaşık %10-20 etki artışı sağlar" demişti. Tabi hocalarımız sülfatlı gübrelerin çiftçiler tarafından çok miktarda tedarik edilmemesinden dolayı bu uygulamayı geliştirmiş olabilir. Çünkü sezon ortasına gelmeden bizim ilçemizdeki Tarım Kredi'de çinko sülfat tükeniyor. Bu uygulamayı mangan noksanlığı yaşadığımız pancar tarlasında uyguladığımda, 1 hafta içinde yaprak damar arası sararmanın yok olduğunu gözlemlemiştim. Ben kendi mantığımla ve araştırmalarıma göre bugün için (tüm mikro element gübrelerini ucuza getiren bir öğrenci olarak) hümik asit kullanımını tercih etmem, ilgili sülfatlı mikro element gübresini yağmurlama/damla sulama ile toprağa uygularken 2 katına çıkarırım.

7) Yukarda yazdığım tüm gübreler için ithalatçılardan dolar bazında fiyat aldım. Yerel bayilere ve internet fiyatlarına göre oldukça uygunlar. Aksi halde Türkiye fiyatları ile şelatlı gübre kullanmak hem yürek, hem kalın bir cüzdan ister :). İhtiyacı olanları yönlendirebilim.

8) Yapraktan gübrelemede aşırı ince nozzle/yüksek basınçtan kullanımından dolayı verilen gübrenin veya ilacın havada asılı kalmasından dolayı hafif rüzgarla bile atmosfere dağılabilir. Onun haricinde gıdalarda kıvam arttırıcı olarak kullanılan bazı kimyasallar tarım sektöründe "yayıcı yapıştırıcı" adıyla satılabiliyor. Bunlarla alakalı yapılan araştırmalarda yaprak yüzeyinde fazladan bir yayılma etkisi sağlamadığı gözleniyor. Yayıcı yapıştırıcı olarak organik silikonlu ürünleri (UPL'in ürününü kullanıyorum) tavsiye ederim. İlgili araştırmayı görmek için buraya tıklayınız.

9) Yapraktan gübreleme yaparken nem ve sıcaklık tablosuna dikkat etmek gerekiyor. Buna Delta T tablosu adı veriliyor. Yeşil alanlar ideal kabul ediliyor. Alt sarı alanlarda ilaçlama yapmak isterseniz kaba partikül bırakan hava emişli nozzle (enjektörlü rüzgar memesi) kullanmanız gerekiyor ve su miktarını arttırmanız öneriliyor. Çünkü bu alanda buharlaşma çok fazla. Yapılan ilaçlama bitki tarafından absorbe edilmeden, hızlı şekilde atmosfere karışıyor. Kırmızı alanlarda zaten ilaçlama yapılmıyor. Buna da sadece yapraktan mikro element gübrelemesi için değil de genel ilaçlama kuralları dahilide dikkat edebilirsiniz.

tnWwf5iR84pIgb91Iexm88HkU7L7E_GNOQ.png