İzli Ekim Yapan Mibzerler

Ynt: İzli Ekim Yapan Mibzerler

photo.php

sızın cıftlık boyle olur la yapabılırsen :D

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=430298450353110&set=a.170088343040790.35050.100001188775222&type=1&theater

İz bırakan mibzer iyi çünkü gece dahi milimetrik ölcüde gübre ve ilaç atarak optimum verim alınacağını düşünüyorumAyrıca yabancı ot lar daha iyigörüneceği için uygun ot ilacı mücadelesi için ilaç seçimi de kolaylaşıyor.
Arkadaşlar bu sene yeni irtem mibzer aldık.Ben diyorum acaba sonradan iz bırakma taktırabilirmiyiz.Kaça malolur.

maygun10 link=topic=61348.msg680624#msg680624 date=1357549840' Alıntı:
İz bırakan mibzer iyi çünkü gece dahi milimetrik ölcüde gübre ve ilaç atarak optimum verim alınacağını düşünüyorumAyrıca yabancı ot lar daha iyigörüneceği için uygun ot ilacı mücadelesi için ilaç seçimi de kolaylaşıyor.
Arkadaşlar bu sene yeni irtem mibzer aldık.Ben diyorum acaba sonradan iz bırakma taktırabilirmiyiz.Kaça malolur.
Takılabiliyormuş sanırım ama kesin bilgiyi arkadaşlardan alırsınız.Ben yeni sordum,elektronik olanı için 1500,hidrolik olanı için 500 lira fiyat verdiler yeni mibzer alırken ek donanım olarak.Fotoları ekleyen özgüre 1250 liraya mal olmuş.Bayiye bir danışın derim.

faydalı bilgiler için tşkkrlr arkadaşlar,gayet aydınlatıcı olmuş.
kesinlikle faydalı bir sistem, en azından yeni mibzer alacak arkadaşlar bu özelliği tercih etmeli.
şekli düzgün ve büyük tarlalarda çok kullanışlı olur,
fakat şekilsiz tarlaları hizaya getirmek uğraştırır,biraz........

bereket. link=topic=61348.msg680643#msg680643 date=1357551822' Alıntı:
faydalı bilgiler için tşkkrlr arkadaşlar,gayet aydınlatıcı olmuş.
kesinlikle faydalı bir sistem, en azından yeni mibzer alacak arkadaşlar bu özelliği tercih etmeli.
şekli düzgün ve büyük tarlalarda çok kullanışlı olur,
fakat şekilsiz tarlaları hizaya getirmek uğraştırır,biraz........
Yine de tek taraflı ekim olacağı için sanırım çok uğraştırmaz gibime geliyor,ama tabi ki şekilli tarlalarda çok kolay olur

hidrolik sistemle iz bırakma ustaya yaptırırsan 250 lira kendin yaparsan 150 lira maliyeti var

tarlanın bir yanından başlanır ve sırayla devam edilir yani tarla dikdörtgen olmasına gerek yoktur

her tarlaya uygulanır bizim boş bıraktığımız tarla yok

ÖNEMLİ olan toğumdan kar elde etmek değil esit ve sağlıklı ilaçlama ve gübreleme yapmaktır

acık alan ve üst üste bindirmeleri önlemektir

caner slt link=topic=61348.msg843676#msg843676 date=1391949280' Alıntı:
arkadaşlar 12 m lik ilaç makinası ve 3 m lik mibzer var.ilk sırada 3 üncüde sonraları 4 ncüde iz bırakıyorum.fakat ilk sırada yani sınır boylarında 1,5 m kadar açıklık kalıyor.ne önerirsiniz
1 turu döner iken makinenin gözlerinin yarısını kapatman gerekir, 2. turda ilk ektiğin yeri ortalayarak ektiğinde 3. turdada iz bıraktığın zaman sorunu halledebilirsin.

Çağrı bu olay için Avrupa ' ya gitmene gerek yok.Trakya ' da 2000 ' li model mibzerler iz bırakabiliyor.Ayrıca ondan önceki makinalara da ustalar yapabiliyor iz bırakmayı.Bir de iz bırakıldığında ekilmeyen araziyi neden hesapladığını anlayamadım sonuçta çiğneyeceksin orayı oradan bir şey biçemezsin.Pek kayda değmez ama tohumdan bir kar edersin ayrıca gübre ve ilacı eşit atarsın tarlaya.Elektronik olayını diyecek olursan bence değer çünkü hidrolikte yanlış bırakma payın var ama elektronikte hata yapman az.

bizim derste işledik bu izli tarımı ilaç gübre gibi seylerin üst üste atılmaması ve toprağın korunması için yapılıyor yani traktörde biçerde hep aynı izlerden giderek belli yerler çiğnenmiş oluyor ve tarlanın tamamının toprak yapısına zarar verilmemiş oluyor toprak tekstürü bozulmuyor

Arkadaşlar yeteri kadar açıklayıcı olmuş.İzin en önemli artısı, ilacta ve gübrede üst üste bindirmeyi engellemesi olarak görüyorum.Bizim mibzer hidrolikli iz bırakıyor tabi eken kişi şaşırma ihtimali var.Bizim bu seneki buğdaylarda 2 defa şaşırmış ekerken.Artık ilaçlama yaparken koldaki vanaları ona göre kapatacağız.

Arkadaşlar selamlar. Bu uzun zamandır araştırdığım bir konuydu burda bulduğuma ve de bu yöntemi kullanan arkadaşlar olduğu için çok mutlu oldum. Bende bu yöntemin çok kullanışlı ve bi çok yonden Karlı olduğuna inanıyorum. Söyle ki Gubre atarken ve ilaç atarken üst üste atma olayı ne kadar dikkat edersek edelim bi çok sefer oluyo. Ayriza zaten Sune zamanı ne kadar ince tekerle atarsak atalım zaiyat fazla oluyor. Hele ekin kuvvetli olunca şahsen beni daha çok uzuyor. Insan emegini cinemeye kıyamıyor. Benim Öğrenmek istediğim bende Eker-mak in pistonlu Bugday mibzeri var bu yöntemi kendi mibzerime uydura bilirmiyim? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Izli ekim konusunda bu sene bizim de kucuk de olsa bir niyetimiz var, cift diskli is birakma tertibati olan bir mibzer dusunuyoruz. Konya mali cift diskli gubre atma makinalari ile izleri tutturabilir miyiz acaba ? Firma ile gorustum, iz birakma tertibatini istege gore bir veya iki cikisi kapatacak sekilde yapabiliyorlarmis, bana soyledikleri bir diger faydasi da iz biraktigimiz yerlerde bugday arasinda hava sirkulasyonunun olacagi seklinde idi.

Benim konu hakkinda gozlemim son donemde yapilan uygulamalarin coklugu nedeni ile bu makinalarin trakya tarafinda daha yaygin oldugu seklinde, Ic Anadolu ' da gec donemde bugdayin icine girmek pek sevilmeyen bir uygulama, dolaysiyla erken donemde ne yapilacaksa yapilip fazla cignenmesin dusuncesi var. Diger taraftan gerek iklimsel degisiklikler, gerek gubre ilac gibi uygulamalarda cok seferde yapilan ugulamalarin yeni ogrenmeye basladigimiz faydalari bizi gec donemde ekine girmeye dolaysiyla izli ekime yonlendirecek gibi geliyor bana.

Bu makinalari kullanan arkadaslar guncel tecrubelerini paylasabilirlerse faydali olacaktir,

tesekkurler.

cem.ispir link=topic=61348.msg1020859#msg1020859 date=1441145267' Alıntı:
Izli ekim konusunda bu sene bizim de kucuk de olsa bir niyetimiz var, cift diskli is birakma tertibati olan bir mibzer dusunuyoruz. Konya mali cift diskli gubre atma makinalari ile izleri tutturabilir miyiz acaba ? Firma ile gorustum, iz birakma tertibatini istege gore bir veya iki cikisi kapatacak sekilde yapabiliyorlarmis, bana soyledikleri bir diger faydasi da iz biraktigimiz yerlerde bugday arasinda hava sirkulasyonunun olacagi seklinde idi.

Benim konu hakkinda gozlemim son donemde yapilan uygulamalarin coklugu nedeni ile bu makinalarin trakya tarafinda daha yaygin oldugu seklinde, Ic Anadolu ' da gec donemde bugdayin icine girmek pek sevilmeyen bir uygulama, dolaysiyla erken donemde ne yapilacaksa yapilip fazla cignenmesin dusuncesi var. Diger taraftan gerek iklimsel degisiklikler, gerek gubre ilac gibi uygulamalarda cok seferde yapilan ugulamalarin yeni ogrenmeye basladigimiz faydalari bizi gec donemde ekine girmeye dolaysiyla izli ekime yonlendirecek gibi geliyor bana.

Bu makinalari kullanan arkadaslar guncel tecrubelerini paylasabilirlerse faydali olacaktir,

tesekkurler.

izli mibzerin faydası da var ama olumsuz ufak tefek kötü yanlarıda var. mesela ilk aklıma gelen rüzgarlı havada gübre atarken izi takip etmek gübrede dengesiz atıma neden olabiliyor. izli mibzer yerine biz kendi arazimize göre ilaç makinasını ve gübre makinasını 12 mt ye ayarladık hep aynı izden işlemimizi tatbik ediyoruz.

İz bırakma tertibatı olmayan mibzer de, deneme amaçlı iz bırakma mantığında şöyle birşey yapayım diyorum; elimizde Özdöken 22 li mibzer var, 14 cm ara. Kullanma kılavuzunda iş genişliği 308 cm olarak gözüküyor. Holder kanat genişliği 16 metre (mibzeri 3 metre, holderide 15 metre olarak hesaplama yapacağım)

mibzerin tohum gözü kapama sacıyla, traktör teker hizasında ki gözleri (iz bırakma mantığıyla) manuel kapatıp / açmayı düşünüyorum. Tarla genişliği 180 metre. Misal tarlanın batı sınırında ki ilk 2 hattan sonra gözleri kapatıp, sonraki her 4 hattan sonra tekrar gözleri kapatmak (mantık bu). Eğer hesaplama da yanlışlık yapmadıysam, 12 yada 13 izli hat sığması lazım. ( muhtemelen 12 olacak)

Bu şekilde hiç deneme yapan oldu mu? Yada fikri olan?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

İzli mibzer kullanımı için ilaç ve gübre makinenizin uygun büyüklükte olması şartı var 2,5 metre iş genişliği olan bir mibzer de ortalama 12 metre kol genişliği olan ilaç makinesi ve 12 metre gübre kovası lazım 2,75 mibzerde ortalama 14 metre kol genişliği ve 14-15 metre gübre kovası lazım 3 metre mibzerde 15 metre kol genişliği ve 15-18 metre gübre kovası lazım . İzli elimde sağ tekerlek tohum tekerleği olarak tarla içine konarak tarla etrafı dolanılır ve 3. De iz bırakılır akabinde iz kapalı olur ve 4. Kez tekrar tarla dolanılır bu 4. Dolanmanın amacı da git gel yaparken makineyi geç kaldırılması durumunda 3. De bırakmak istediğiniz iz üzerine Ekim yapar tohum atarsanız iz kaybolur.akabinde git gel yapılması başlanarak 5. De iz bırakılarak tarla ekimi sonuçlanır tarla her zaman kare ve dikdörtgen olmadığından bitime doğru göz kararı son izi kendiniz bırakarak ilaç makinesinde kanatların bazı bölümlerini kapatarak ilaçlama yapabilirsiniz . İzli ekim makine için gerekli olan ilaç ve gübre makinesi yok ise izli ekim yapmak yada o izlerden gübre ilaç atmak makul bir durum değildir

İzli mibzer kullanımı için ilaç ve gübre makinenizin uygun büyüklükte olması şartı var 2,5 metre iş genişliği olan bir mibzer de ortalama 12 metre kol genişliği olan ilaç makinesi ve 12 metre gübre kovası lazım 2,75 mibzerde ortalama 14 metre kol genişliği ve 14-15 metre gübre kovası lazım 3 metre mibzerde 15 metre kol genişliği ve 15-18 metre gübre kovası lazım . İzli elimde sağ tekerlek tohum tekerleği olarak tarla içine konarak tarla etrafı dolanılır ve 3. De iz bırakılır akabinde iz kapalı olur ve 4. Kez tekrar tarla dolanılır bu 4. Dolanmanın amacı da git gel yaparken makineyi geç kaldırılması durumunda 3. De bırakmak istediğiniz iz üzerine Ekim yapar tohum atarsanız iz kaybolur.akabinde git gel yapılması başlanarak 5. De iz bırakılarak tarla ekimi sonuçlanır tarla her zaman kare ve dikdörtgen olmadığından bitime doğru göz kararı son izi kendiniz bırakarak ilaç makinesinde kanatların bazı bölümlerini kapatarak ilaçlama yapabilirsiniz . İzli ekim makine için gerekli olan ilaç ve gübre makinesi yok ise izli ekim yapmak yada o izlerden gübre ilaç atmak makul bir durum değildir
İzli ekim de en doğru ekipman ölçüleri ve yöntemi budur bende aynı şekilde düşünüyor ve uyguluyorum