İşlenmeyen Tarım Arazileri Kiraya Verilecek

3.png

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Yeni Düzenleme: İşlenmeyen Tarım Arazileri Kiraya Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal üretimin artırılması ve kullanılmayan tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılması amacıyla önemli bir adım attı. Yeni düzenlemeye göre, mülkiyeti gerçek veya tüzel kişilere ait olup üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazileri, sezonluk olarak tarımsal amaçlı kiraya verilecek. Bu düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanan "İşlenmeyen Tarım Arazilerinin Tarımsal Amaçlı Kiraya Verilmesine İlişkin Yönetmelik" ile resmiyet kazandı.

İşlenmeyen Araziler Üretime Kazandırılacak

Yönetmelik, 3 Temmuz 2005 tarihli ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 8/K maddesi uyarınca hazırlandı. Bu madde, iki yıl boyunca işlenmeyen tarım arazilerinin, tarımsal üretim için kiraya verilmesini öngörüyor. Yeni düzenlemeye göre, Hazine'nin özel mülkiyetinde veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan tarım arazileri hariç, özel mülkiyete tabi araziler Bakanlık tarafından kiralanabilecek. Ancak bu kiralama, arazinin vasfının değiştirilmemesi ve sadece tarımsal üretimde kullanılması şartına bağlı olacak.

Arazi Tespit Komisyonu ve Kiralama Süreci

Kiralanacak arazilerin belirlenmesi ve kira bedellerinin tespit edilmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Arazi Tespit Komisyonu kurulacak. Komisyon, il müdürlüğünde il müdür yardımcısı veya şube müdürü, ilçe müdürlüğünde ise ilçe müdürü başkanlığında toplanacak. Komisyon, kadastro parsel verileri, uydu görüntüleri ve coğrafi bilgi sistemleri gibi kaynaklardan faydalanarak işlenmeyen tarım arazilerini tespit edecek.

Komisyonun çalışmaları sonucunda, ekonomik tarımsal üretim yapılabileceği değerlendirilen parseller tespit edilecek. Tespit edilen araziler, il ve ilçe müdürlüklerinde, elektronik ortamda ve il müdürlüğü internet sitesinde beş gün süreyle ilan edilecek. Arazi malikleri ve diğer ilgililer, bu ilanlara itiraz edebilecek. İtirazlar üç gün içinde komisyon tarafından karara bağlanacak ve nihai liste oluşturulacak.

Kiralama Sezonu ve Öncelikli Gruplar

Kiralama sezonu, her yılın 1 Eylül tarihinde başlayıp, hasat dönemi dikkate alınarak takip eden yılın 31 Ağustos tarihine kadar sürecek. Kiralanacak araziler için öncelik, arazinin bulunduğu yerleşim yerinde ikamet eden kişilere, sivil toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına verilecek. Bu gruplardan birden fazla istekli olması durumunda en yüksek teklifi veren kiracı olacak. Öncelikli gruplardan talep gelmemesi halinde, diğer isteklilere en yüksek teklifi verene kiralama yapılacak.

Kiracının Sorumlulukları

Kiracılar, kiraladıkları araziler üzerinde tarımsal üretim planlaması kapsamında belirlenen ürün veya ürün gruplarını yetiştirmekle sorumlu olacak. Toprağın yapısını bozacak uygulamalardan kaçınmak ve arazi üzerindeki çok yıllık bitkiler ile varsa sabit tesisleri korumak da kiracıların yükümlülükleri arasında yer alacak.

Kira sözleşmesi, kira bedeli, ödeme koşulları ve diğer detayları içerecek şekilde düzenlenerek kiracıya tebliğ edilecek. Kiracılar, kira bedelini belirlenen banka hesabına yatıracak ve sözleşmede belirtilen diğer yükümlülükleri yerine getirecek.

Tarım Arazilerinin Verimli Kullanımı Hedefleniyor

Bu yeni düzenleme, uzun süre işlenmeyen ve atıl durumda kalan tarım arazilerinin yeniden üretime kazandırılmasını sağlayarak, tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasını hedefliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu uygulama ile hem tarımsal üretimi teşvik etmeyi hem de atıl arazilerin değerlendirilmesini amaçlıyor.

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye genelinde işlenmeyen tarım arazilerinin tespiti ve kiraya verilmesi süreçlerinin hız kazanması bekleniyor. Bu sayede tarım sektöründe önemli bir üretim artışı sağlanması ve ülke ekonomisine katkı yapılması amaçlanıyor.