İlk Üst (ÜRE) Gübremizi Attık

Arkadaşlar 07.02.2018 tarihinde 9kg dan ÜRE attım.Bugünde sabaha karşı üzerine orta halli bir yağmur yağdı. İnşallah Mart ortası gibi de uygun hava koşulunu yakaladığımda 10 kg dan Amonyum Sülfat atacağım. Arpaların şuanki durumunu, Kardeşleme durumu vs fotoğraflarda paylaştım. Arazimiz Kıraçtır sulama yok.
Sadece bir tarlamda ilk çıkan yapraklarda sararma var.
Şunu farkettim Kum ve gevşek topraklı yerlerde arpalar marul gibi olmuş. 1 (2).JPG
1 (3).JPG
1 (4).JPG
1 (5).JPG
1 (6).JPG
1 (1).JPG

Kolay gelsin bereketli olsun
Bereketli olsun Eskişehir için üre sanki erken gibi hemşerim subay ortası soğuk olucak don ve kar fırtınası olabilir diyorlar.... bende ürelerin şubat sonu mart başı atıcam Nisan başı da 26 inşallah
Aynen bencexe biraz erken gibi cok soguk olursa ilerleyen gunler gubrenin etkinligini dusurur gibi

Merhaba hemşerim. Üre nin çok çabuk etki etmeyeceğini düşünerek bu sene erken davrandım, birazda bu yılın ılıman gitmesi erken davranmamda etki etki. Geçen yılda şubatın son haftası atmıştım ama bu yıla göre kar yağışı fazla olmuştu. Bizim topraklar yıllardır 26 lık ve 33 lük gübrelerle yeterince kireçlenmiş ve artık toprak onları tolere edemez vaziyette imiş(mühendisin söylediği). Amonyum sülfatta çok geçe bırakılmayacağı için mecbur üreyi erkene aldık. Attık bakalım hayırlısı diyelim. Rabbim cümlemizin gönlüne göre bereketli bir yıl nasip eder inşallah.

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Merhaba hemşerim. Üre nin çok çabuk etki etmeyeceğini düşünerek bu sene erken davrandım, birazda bu yılın ılıman gitmesi erken davranmamda etki etki. Geçen yılda şubatın son haftası atmıştım ama bu yıla göre kar yağışı fazla olmuştu. Bizim topraklar yıllardır 26 lık ve 33 lük gübrelerle yeterince kireçlenmiş ve artık toprak onları tolere edemez vaziyette imiş(mühendisin söylediği). Amonyum sülfatta çok geçe bırakılmayacağı için mecbur üreyi erkene aldık. Attık bakalım hayırlısı diyelim. Rabbim cümlemizin gönlüne göre bereketli bir yıl nasip eder inşallah.
Aynen bende sen gibi düşünüyorum yarın dekara 10kg üre atacağım yağışlı görünüyor sıcaklıkta yüksek görünüyor.bende eskişehir seyitgaziliyim

Kolay gelsin bereketli olsunAynen bencexe biraz erken gibi cok soguk olursa ilerleyen gunler gubrenin etkinligini dusurur gibi

Banada öyle geliyor ben utec 46 üre atıyorum 3 hafta kayıpsız yağış bekleyebiliyor toprakta ama şuan atsamda bitki çalışmadığı için havalarda dengesiz gittiği için etkinliği düşer gibime geliyor....

....IMG_8491.JPG

• Beğen
Tepkiler: ORION
Banada öyle geliyor ben utec 46 üre atıyorum 3 hafta kayıpsız yağış bekleyebiliyor toprakta ama şuan atsamda bitki çalışmadığı için havalarda dengesiz gittiği için etkinliği düşer gibime geliyor....

....Ekli dosyayı görüntüle 22857
Şu anda normal üre attığımızda üzerinede yağmur yağdığını varsayarsak faydası olmazmı diyonuz yani

Şu anda normal üre attığımızda üzerinede yağmur yağdığını varsayarsak faydası olmazmı diyonuz yani
Üredeki azotu bitkinin kullanabilmesi için nitrata dönüşmesi gerekir. Dolayısıyla bitki zaten şu anda üre azotunu kullanamaz. Daha doğrusu büyük kısmını kullanamaz. iki - üç hafta sonra bu dönüşüm sağlanır ve bitki azotu kullanmaya başlar. Sen gönlünü ferah tut. Bence tam zamanında atmışsın. Ben de dün 10 kg/dekar attım ve üzerine yağmur yağdı. üre için en önemli kriter attıktan kısa süre sonra (maks 1 2 gün) yağmuru yakalayabilmektir. Bu sene mevsim en az 20 gün önde gidiyor zaten. Hayırlısı olsun...

Üredeki azotu bitkinin kullanabilmesi için nitrata dönüşmesi gerekir. Dolayısıyla bitki zaten şu anda üre azotunu kullanamaz. Daha doğrusu büyük kısmını kullanamaz. iki - üç hafta sonra bu dönüşüm sağlanır ve bitki azotu kullanmaya başlar. Sen gönlünü ferah tut. Bence tam zamanında atmışsın. Ben de dün 10 kg/dekar attım ve üzerine yağmur yağdı. üre için en önemli kriter attıktan kısa süre sonra (maks 1 2 gün) yağmuru yakalayabilmektir. Bu sene mevsim en az 20 gün önde gidiyor zaten. Hayırlısı olsun...
Benimde düşüncelerim bu şekilde ama yanlış bişey yapıyosam yapmayım diye sordum.buğdaylar da sararma çokfotoğraftakindende fazlalaştı.nasip olursa yarın atacam.20171216_153150.jpg

Benimde düşüncelerim bu şekilde ama yanlış bişey yapıyosam yapmayım diye sordum.buğdaylar da sararma çokfotoğraftakindende fazlalaştı.nasip olursa yarın atacam.Ekli dosyayı görüntüle 22858

üre ile ilgili açıklama toprakbilgi.com da şöyle yapılmış:
'Azotlu' gübrelerdeki kayıp durumuna giriş yapmak için:

üreyi ele alalım.

Ürenin içerisindeki azotun tamamının 'amid' formunda olduğundan,

ihtiyacın en fazla %5'lik kısımının bu formda alındığından,
kalanını almanilmesi için amonyuma dönüşmesi gerektiğinden bahsettik.

İşte bu yüzden tarlaya üre attığınıza, atar atmaz küçük bi değişim olur. Enzimatik bir değişim olan ve 36-48 saat çivarında süren bu değişim amid azotunun alınmasıdır. Doyum tamamlandığında bu değişim devam etmez ve durur.

Asıl gelişme 13-15 gün sonra kendini gösterir. 13-15 gün sonra dönüşen amonyum azotu alınmaya başlar ve gelişim bu noktadan sonra sürekli devam eder.

Peki bu amid azotu, amonyuma ne zaman döner.

Cevap: yağmur yağdığı zaman.

Yağmur yağana kadar yine dönüşür ama amonyuma değil, "amonyumun kötü kardeşi" olan "özgür kız amonyak"a dönüşür. Amonyak, azotun bitki açısından işe yaramaz bir formudur ve bu forma dönüşen azot, havaya karışarak atmosferde kaybolur. Bitkiler ardından öylece bakar.

Buharlaşma ile azot kaybı denilen olay işte tam olarak budur.

Bu yetmezmiş gibi azot, amonyum formunda iken de toprak yüzeyinde kayba uğramaya devam eder. Ta ki nitrata dönüşene kadar. Keza nitratta uçma/buharlaşma çok azdır. Nitrat kolay yıkanır ancak buharlaşmaz.

Bu azot ilişkilerini bilimsel kaynaklardan okuduğunuzda nitrifikasyon, denitrifikasyon gibi kavramlar kullanılır. Kafa karışıklığı olmaması için terminolojiye girmemeye çalıştım. Çok kabaca da olsa olayın özü budur. Ama daha çok ayrıntısı var.

Azot döngüsü şeması:

Resmin Orjinal Boyutu Icin Tiklayiniz

Peki üre gübresini tarlaya attık. Ne kadar azot kaybımız olur?

Üre atıldı. 12 saat içinde yağmur yağdı. Kayıp: %4-7

Üre atıldı. 24 saat sıcak ve yağmursuz bi hava geçti. Kayıp: %12-25

Üre atıldı. 3 gün kurak ve yağışsız bir hava geçti. Kayıp: %40-45

Üre atıldı. 15 gün kurak ve yağışsız bir hava geçti. Kayıp: %74-92

Yani tarlaya 20kg üreyi attınız. Düşük bir ihtimal ama 15 gün yağmur yağmadı, üstüne adam gibi bir çiğ de düşmedi. Attığınız ürenin 17 kg'ı kaybedilmiştir diyebiliriz. O noktadan sonra attığınız üre 20 değil, sadece 3 kg ' dır. Geçmiş olsun.

(Yazın üre gübresi kullanımından kaçınılması ya da ara Çapa İle toprak altına verilmesinin en önemli nedeni kayıptır. Yazın kurak şartlarında kayıp oranı çok büyük boyutlara çıkabilir)

Kayıplar toprak yapısına, gece düşen çiğe göre değişiklik gösterir ama genel kayıp oranları bu civardadır.

Buradan ne kadar kaybın olduğunu kaba taslak hesaplayabilirsiniz.

ÖNEMLİ:
Bu nedenle üre gübresi için (sular seller götürmeyecek şekilde) ne kadar çok yağış alırsak o kadar iyidir. Ürede istenmeyen asıl şey, üre atıldıktan 25-30 gün sonra, yani gübrenin pik döneminde iken arka arkaya gelen kuvvetli yağışlardır. Bu güçlü yağışlar, nitrata dönüşmüş olan, hazır ve işe yarar azotu yıkayacağı için istenmez.

üreyi ele alalım.

İşte bu yüzden tarlaya üre attığınıza, atar atmaz küçük bi değişim olur. Enzimatik bir değişim olan ve 36-48 saat çivarında süren bu değişim amid azotunun alınmasıdır. Doyum tamamlandığında bu değişim devam etmez ve durur.

Asıl gelişme 13-15 gün sonra kendini gösterir. 13-15 gün sonra dönüşen amonyum azotu alınmaya başlar ve gelişim bu noktadan sonra sürekli devam eder.

Yağmur yağana kadar yine dönüşür ama amonyuma değil, "amonyumun kötü kardeşi" olan "özgür kız amonyak"a dönüşür. Amonyak, azotun bitki açısından işe yaramaz bir formudur ve bu forma dönüşen azot, havaya karışarak atmosferde kaybolur. Bitkiler ardından öylece bakar.

Bu yetmezmiş gibi azot, amonyum formunda iken de toprak yüzeyinde kayba uğramaya devam eder. Ta ki nitrata dönüşene kadar. Keza nitratta uçma/buharlaşma çok azdır. Nitrat kolay yıkanır ancak buharlaşmaz.

Bu azot ilişkilerini bilimsel kaynaklardan okuduğunuzda nitrifikasyon, denitrifikasyon gibi kavramlar kullanılır. Kafa karışıklığı olmaması için terminolojiye girmemeye çalıştım. Çok kabaca da olsa olayın özü budur. Ama daha çok ayrıntısı var.

Azot döngüsü şeması:

Yani tarlaya 20kg üreyi attınız. Düşük bir ihtimal ama 15 gün yağmur yağmadı, üstüne adam gibi bir çiğ de düşmedi. Attığınız ürenin 17 kg'ı kaybedilmiştir diyebiliriz. O noktadan sonra attığınız üre 20 değil, sadece 3 kg ' dır. Geçmiş olsun.

(Yazın üre gübresi kullanımından kaçınılması ya da ara Çapa İle toprak altına verilmesinin en önemli nedeni kayıptır. Yazın kurak şartlarında kayıp oranı çok büyük boyutlara çıkabilir)

Kayıplar toprak yapısına, gece düşen çiğe göre değişiklik gösterir ama genel kayıp oranları bu civardadır.

ÖNEMLİ:
Bu nedenle üre gübresi için (sular seller götürmeyecek şekilde) ne kadar çok yağış alırsak o kadar iyidir. Ürede istenmeyen asıl şey, üre atıldıktan 25-30 gün sonra, yani gübrenin pik döneminde iken arka arkaya gelen kuvvetli yağışlardır. Bu güçlü yağışlar, nitrata dönüşmüş olan, hazır ve işe yarar azotu yıkayacağı için istenmez.
Çok faydalı bir açıklama olmuş teşekkürler

üreyi ele alalım.

Azot döngüsü şeması:

ÖNEMLİ:

Bu yüzden en kötü ihtimali göz önünde bulundurup üreaz inhibitörü olan uçmayan azot teknolojisine sahip Utec kullanıyoruz 20 kg atacağına aynı maliyet 15 kg utec atmak kayıpsız kafa rahat gübreleme demek [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: manyaslı
Verilen üre günlük kayıp oranı ve nitrata dönüşüp faydalı hale gelmesi bilgilerinde gözardı edilen hava sıcaklığı faktörü var. Soğuk havada kayıp çok düşük, faydalı hale dönüşme çok uzun zaman alır.3 günde kayıp %40 olur,15 günde üre faydalı hale gelir demek yanlış bir bilgi internette hangi sıcaklık koşullarında kayıp ve faydalı hale gelme sürelerine ulaşılabilir.

Bereketli olsun.Kolay gelsin.
Eskiden koyunlara belli bölgeler çitle çevrilerek, koyun yatırılır ve ertesi sene buğday ekilirmiş.
http://forum.toprakbilgi.com/gubrel...st-(azotlu)-gubre-kullanimi-ve-puf-noktalari/
Alıntıdır.
Son konu: sıcaklık
Üre İle Verilen amid formundaki azotun, bitki tarafından alabileceği formlara, yani 'amonyum ve nitrat'a dönüşmesi gerekli dedik.
Peki bu nasıl olur?
Toprakta bu işi yapan küçük bir ordumuz bulunur. Bunlara genel olarak 'nitrifikasyon bakterileri' denir. Bunlar hem biz, hem de bitki için için çok kıymetli dostlardır.
Yalnız bu küçük işçi dostlarımız biraz keyiflerine düşkündürler. Soğukta ve aşırı nemli ortamlarda çalışmayı sevmezler. Sendikaları da iyi çalışır. Bu nedenle olmazsa olmaz, tüm doğaya kabul ettirdikleri 4 şartları vardır:
1-) 10 derece ve üstü yoprak sıcaklığı (bu konuda biraz esnek olabiliyorlar. bazı şartlarda 5-6 dereceye kadar eyvallah dedikleri görülmüştür)
2-) içerisinde %25 hava ve su olan tavlı bir toprak
3-) organik madde ('siz gübre vermediğimizde biz açlıktan ölecek miyiz kardeşim! Toprakta organik madde olsun ki, suni gübre olmadığında da çarkı döndürebilelim' derler. Haklılar da)
4-) uygun (ideali 6-8 arası) ph
Yani bu 3 şart oluştuğunda bunlar çalışmaya başlar ve bitkinin ihtiyacı olan nitrat azotunu üretmeye başlarlar. Eğer bu şartlar tam olarak sağlanmamışsa, adam gibi çalışmazlar ve siz isterseniz 100 kg üre atın, nafile. Bitki sadece bunların ürettiği kadarını alabilir. Geri kalan azot buharlaşma ve yıkanmaya gider.
Bu nitrifikasyon bakteriler hemen her toprakta bulunur. Sayıları doğrudan bitkinin gelişimi ve verim için hayati öneme sahiptir. Aka yapılan araştırmalarda ortaya çıkan net bir sonuç var:
'Toprakta organik madde ne kadar çoksa, o kadar çok nitrifikasyon bakterisi bulunur'
Çünkü siz hiç gübre vermeseniz bile, mevcut organik madde sayesinde yaşamaya, üremeye ve çalışmaya devam ederler. Size muhtariyetleri kalmaz. Organik madde azaldığında da tam tersi şekilde sayıları düşer. Olay tek kelime ile bolluk ve yokluk olayırdır.
Ve ve işin ilginç yanı, bu olay organik maddenin faydalarından sadece biridir. Bundan çok daha çeşitli ve önemli faydaları vardır organik maddenin.
İşte bu yüzden kaliteli bir toprakta aranan 'ilk' öncelik organik maddedir. Siz istediğiniz kadar besleme yapın, istediğiniz kadar gübre kullanın, nafile. Hiç birisi organik maddenin eksikliğini kapatamaz. Ancak taşıma su ile değirmen döndürmüş olursunuz.
Özetle:
Azot gübrelemesinden sonraki en ideal şartlar:
- havanın düzenli +10c olduğu (ideali +23-29)
- topraktaki havanın muhafaza edildiği
- takriben 5-7 günde bir orta hafif bir yağışın alındığı
'Bir yağışlı, bir güneşli ama düzenli olarak sıcak' olduğu iklim koşullarıdır.

Sıvı amonyak, %80 azot kaynağı ile gübrelemeye ne zaman geçeriz? [MENTION=21067]sebazios[/MENTION]