Hümik Asit kullanımı nasıl en verimli ? Topraktan ? Tohumdan ? Yapraktan ?

Ynt: Hümik Asit kullanımı nasıl en verimli ? Topraktan ? Tohumdan ? Yapraktan ?

sagalassos link=topic=83221.msg992962#msg992962 date=1428871091' Alıntı:
Arkadaşlar hümik-fulvik asiti her türlü şartlarda kullandım, hala kullanmaya devam ediyorum. Güvenilir bir marka bulduktan sonra, tohumu kaplamak ,topraktan ve yapraktan uygulamak hepside son derece faydalı... Sırasıyla gidelim : tohumu büyük bir naylon ya da brandaya döküyoruz, 1 lt. hümik asidi bir miktar suyla inceltip 100 kğ. tohuma sırt pompasıyla sıkıyoruz, başka biriside karıştırıyor. İyice yedirdikten sonra tohumlar kapkara oluyor, sonra tohumu bir kaç kez aktararak kurumasını sağlıyoruz. Kuruyan tohumu artık ekebiliriz. (Tam kurumazsa kepazeliğin bini para mibzer tıkanır durur). Yapraktan uygulamada ise 100 lt.suya 200-300 cc. hümik asit katılabilir. Topraktan uygulamada ben 25 kğ.lık torbalardaki granülü tavsiye ediyorum, 1 torba (25 kğ) ' yı mibzerin gübre gözüne DAP ile karıştırarak 1 dekara atıyorum.
Bunları uygularsak :
a) Hücre bölünmesini hızlandırır. Dolayısıyla , bitkinin büyümesi ve gelişmesi de hızlanır. Fidelerin daha hızlı ve kuvvetli büyümelerini sağlar.
b) Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır. Kökleri kuvvetlendirir. Köklerin, özellikle uzunlamasına, büyümesi ve gelişmesi üzerine uyarıcı etkisi vardır. Bitki köklerinin uzunluklarında, kesitlerinde ve özgül ağırlıklarında önemli ölçüde artışlar sağlar. Bunun sonucu olarak da , bitki daha fazla besini bünyesine alabilir ve hastalıklara karşı daha dirençli olur. Ayrıca, bu güçlü ve daha geniş alana yayılmış olan köklerle, bitkinin stabilizesi artar, topraktaki suyu bulma ve absorbe etme yeteneği fazlalaşır.
c) Tohumda çimlenmeyi hızlandırır. Bitkinin hayatta kalabilme yeteneğini arttırır.
d) Bitki hücre zarlarının geçirgenliğini arttırır. Dolayısıyla, bitkinin topraktan daha fazla besini almasını ve kullanmasını sağlar.
e) Bitki bünyesinde vitamin miktarlarının artmasını sağlar.
f) Bitkide, klorofil, C vitamini, şeker, amino asitler ve diğer önemli bileşenlerin oluşmasını teşvik eder. Fotosentezi arttırır.
g) Bitkide hücre enerjisinin fazlalaşmasını sağlar.
h) Bitki metabolizmasını düzenleyerek azot bileşenlerinin birikmesini önler.
ı) Yararlı toprak mikroorganizmalarının gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunların topraktaki miktarını ve aktivitelerini arttırır.
i) Bitki enzimlerini uyarır. Bitkinin enzim üretimini arttırır.
j) Bir organik katalizör olarak görev yapar.
k) Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını arttırır. Böcek ve hastalıklara karşı direncini çoğaltır. Bünyesinde bulunan antibiyotikler ve phenolik asitler gibi biyolojik aktif bileşenlerin bitkinin hastalıklara karşı direncinin artmasında önemli etkisi vardır.
l) Meyvelerde (üründe) hücre duvarları kalınlığının artmasını sağlar. Böylece, ürünün depolanma süresi ve raf ömrü uzar.
m) Elde edilen ürün ( meyve, sebze, çiçek, dane, kök gibi ) daha kaliteli olur. Bunların, dış görünüşlerinin daha göz alıcı ve besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlar. Tahıl ve hububatlarda, daha fazla protein içeriği ve amino asit içeriğinde daha fazla denge elde edilir. Bütün bunlar ürünün pazardaki değerini arttırır.

SONUÇ:
- Verim artar.
- Daha kaliteli, canlı, sağlıklı, besleyici ve standart ürün elde edilir.
- Önemli ölçüde erkencilik sağlanır.
- Gübre kullanılması durumunda, kullanılan gübre miktarı azaltılır. Ayrıca, Leonardit (veya Humik asit ) toprağın yapısını mükemmel bir şekilde düzenler ve ıslah eder. Toprağı kirletmez ve çevreye zarar vermez. Tam tersine, topraktaki mevcut kirlenmeleri giderir.
Katı granül hümik asidi hangi firmadan ve ne kadara aldınız?

bengogs link=topic=83221.msg992971#msg992971 date=1428871666' Alıntı:
Zaman ayirip bunca şeyi yazdigin icin . Peki bana şöyle aciklayabilirmisin. 20 dekar yere şukadar şu markayi onerebilirim. Kendi yerin olmuş gibi düşünerek kendin kullanicagin varsayimlsrini yaparak. Şunu şkadara maal ederim şukadar atmam lazim gibisinden
bengogs link=topic=83221.msg992971#msg992971 date=1428871666' Alıntı:
Zaman ayirip bunca şeyi yazdigin icin . Peki bana şöyle aciklayabilirmisin. 20 dekar yere şukadar şu markayi onerebilirim. Kendi yerin olmuş gibi düşünerek kendin kullanicagin varsayimlsrini yaparak. Şunu şkadara maal ederim şukadar atmam lazim gibisinden
İstersen ben topyekün yazayım, İyi ürün almak için....Marka yazamıyorum, her yörenin ki farklı. Yazdıklarım dekar için geçerli , sen 20 ile çarparsan ne kadar kullanacağını az çok bulursun.

4 ton/dak yanmış çiftlik gübresi (tarla hazırlığından önce)
300-350 kg/dak tarım kireci (ekimden 20 gün önce)
20 kg/dak sıvı hümik asit (ekimden önce)
10 kg/dak organik çinko (ekimden önce)
11 kg/dak üre (taban gübresi)
20 kg/dak Triple Süper fosfat (taban gübresi)
11 kg/dak Üre (kardeşlenme başlangıcı)
11 kg/dak Üre (Ekimden 55-60 gün sonra)

sagalassos link=topic=83221.msg992979#msg992979 date=1428872989' Alıntı:
İstersen ben topyekün yazayım, İyi ürün almak için....Marka yazamıyorum, her yörenin ki farklı. Yazdıklarım dekar için geçerli , sen 20 ile çarparsan ne kadar kullanacağını az çok bulursun.

4 ton/dak yanmış çiftlik gübresi (tarla hazırlığından önce)
300-350 kg/dak tarım kireci (ekimden 20 gün önce)
20 kg/dak sıvı hümik asit (ekimden önce)
10 kg/dak organik çinko (ekimden önce)
11 kg/dak üre (taban gübresi)
20 kg/dak Triple Süper fosfat (taban gübresi)
11 kg/dak Üre (kardeşlenme başlangıcı)
11 kg/dak Üre (Ekimden 55-60 gün sonra)
çok teşekkürler

İsmail Pelit link=topic=83221.msg992978#msg992978 date=1428872697' Alıntı:
Katı granül hümik asidi hangi firmadan ve ne kadara aldınız?
Isparta tarım ve hayvancılık fuarında gördüm, 400 torba sipariş verdim. Granülün torbasını 6 ay vade sonu ödemeli 8.5 tl ye aldım.

sagalassos link=topic=83221.msg992981#msg992981 date=1428873234' Alıntı:
Isparta tarım ve hayvancılık fuarında gördüm, 400 torba sipariş verdim. Granülün torbasını 6 ay vade sonu ödemeli 8.5 tl ye aldım.
Markayı tam hatırlamıyorum, gece gece depoya git bak dersen, el mahkum gideriz. Bildiğim kahramanmaraş elbistan leonarditi .

İsmail Pelit link=topic=83221.msg992977#msg992977 date=1428872551' Alıntı:
Ben buğday için demek istemiştim ama belirtmemişim haklısın abi. Taban gübresi maliyetine geliyor derken lafın gelişi söyledim zaten kıraç buğdayda 12-13 kg dap yeterli. Sonuç olarak o 15 tllik faydayı görebilecekmiyim beni düşündüren o. Çünkü bu konuda yapılmış araştırmalar yüksek dozlarda kullanılarak yapılıyor. Mesela mısırla ilgili bi araştırmada 1000 ppm hümik asit kullanılmış aşağı yukarı dekara 200-250 litre yapıyor o şekilde verim yükseltilmiş ama bizim 250 litreyi uygulama şansımız varmı ? :)
İsmail senin yapacağın tabana granül leonardit alıp kullanacaksın, fiyatıda ucuz sayılır. Bu verimi gözle görülür şekilde artırıyor. Yapraktan da 100- 150 cc. versen o bile fark ettiriyor bilesin.

sagalassos link=topic=83221.msg992987#msg992987 date=1428874113' Alıntı:
İsmail senin yapacağın tabana granül leonardit alıp kullanacaksın, fiyatıda ucuz sayılır. Bu verimi gözle görülür şekilde artırıyor. Yapraktan da 100- 150 cc. versen o bile fark ettiriyor bilesin.
bizim çeltiklerin başaklarinda bazi kavuzlarin ici boş yani tane yok. Bu halde 700-800 kg biciyoruz. Yani bir başakta 100 kavuzdan 20 si boş. Bunlari hangi yontemle doldurabilirim. Hümik asit bu isi gorur mu ?

sagalassos link=topic=83221.msg992987#msg992987 date=1428874113' Alıntı:
Ben afşin leonarditten numune istedim göndermişler ama bakamadın daha. Onlardaki toz şekikde tonu 190 tl ama toz mibzer gözünü tıkayabilir ben bunu şimdiki nadas yerlere gübre serpme mak. İle saçıp dekara 100 kg karıştırsam verime ne kadar etki yapar? Yeterli bi doz olurmu ?

bengogs link=topic=83221.msg992988#msg992988 date=1428874359' Alıntı:
bizim çeltiklerin başaklarinda bazi kavuzlarin ici boş yani tane yok. Bu halde 700-800 kg biciyoruz. Yani bir başakta 100 kavuzdan 20 si boş. Bunlari hangi yontemle doldurabilirim. Hümik asit bu isi gorur mu ?
O zaman sizin gübrelemede sıkıntı olabilir büyük ihtimal azot veya fosfor eksikliğinddn.

İsmail Pelit link=topic=83221.msg992993#msg992993 date=1428874597' Alıntı:
O zaman sizin gübrelemede sıkıntı olabilir büyük ihtimal azot veya fosfor eksikliğinddn.
Tavuk gübresi nasildir ? Bu eksiklikleri tavuk günresinden tamamlayabilirmiyim ? isime yararmi ? %12 humik asit iceriyor.

Teknik Analiz:
Toplam Azot % 2
N (Organik Azot)% 1
P (Fosfor) % 3
K (Potasyum) % 3
Organik Madde % 50
Mg (Magnezyum) % 0,22
Ca (Kalsiyum) % 0,199
Fe (Demir) % 0,65
Ph (1/5) % 6,2
Hümik Asit % 12
bu degerler yeterlimidir ?

bengogs link=topic=83221.msg992988#msg992988 date=1428874359' Alıntı:
Bence sorun Çinko eksikliği
Belirtisine gelince :
Çeltik genç devredeyken, genç yaprakların taban ve orta kısımlarında renk değişmesi şeklinde kendini gösterir. Daha sonra bu renk değişmesi yaprağın bütün alanını kaplar ve yaprak kırmızı bir renk alır. Bazen yapraklar üzerinde küçük kahverengi noktalar halinde lekeler görülür, bu lekeler büyüyerek yaprağın tüm alanını kaplar. Çinko eksikliğinin belirtileri, çeltik bitkisi 4 yapraklı devredeyken başlar, çinko eksikliğinden etkilenen yapraklar, dik halde duramaz, yatık hal alarak su yüzeyine yayılırlar. Bitkiler cüceleşir, eğer etki derecesi fazla ise ölebilirler. Çinko eksikliğinden etkilenen bitkilerde kardeşlenme gecikir, kardeş sayısında azalma görülür, olgunlaşma gecikir ve verim azalır.

Çinko Noksanlığının Nedenleri

Çinko eksikliğinin ortaya çıkmasında etkili olan faktörler;

1. Yüksek verimli çeşitlerin ekimi; yüksek verimli çeşit tarladan, yüksek dane verimi ile birlikte daha fazla miktarda çinko kaldırır.
2. Toprak pH’nın 6,8’den fazla olması. Amonyum sülfat gübresi yerine üre kullanılması, toprak pH’nı arttırmaktadır.
3. Aşırı miktarda fosforlu gübre kullanma sonucunda, topraktaki fosfor miktarının artması.
4. Münavebesiz çeltik tarımı yapılması. Üst üste yapılan çeltik ekimleri sonucunda, topraktan kaldırılan çinko miktarının yıldan yıla artması.
5. Toprak tesviyesi sırasında, bazı sahalardan fazla miktarda toprak tabakasının alınması.
6. Çeltik tarlasının devamlı su altında tutulması; toprak su altında tutulduğu zaman, topraktaki kullanılabilir çinko miktarı azalmaktadır.

Çinko Noksanlığının Önlenmesi

1.Çinko uygulaması yapmak; çinko eksikliği, dekara 4–5 kg çinko sülfat

uygulanarak giderilebilir. En uygun uygulama zamanı, ekim için yapılan en son toprak hazırlığı işleminden sonra, (Tarlaya su vermeden hemen önce) toprak yüzeyine saçma veya püskürtme şeklinde yapılan uygulamadır. Bu şekildeki uygulamada, çinko sülfat yerine, dekara 1 kg saf çinko üzerinden çinko oksitte kullanılabilir.

Ekim sonrası ortaya çıkabilecek, çinko eksikliklerinde, çinko uygulaması yine çinko sülfat olarak, salkım oluşum devresi başlangıcından 5–7 gün önceye kadar (Ekimden 40–45 gün sonrasına kadar) üstten püskürtme şeklinde yapılabilir.

İsmail Pelit link=topic=83221.msg992990#msg992990 date=1428874498' Alıntı:
Ben afşin leonarditten numune istedim göndermişler ama bakamadın daha. Onlardaki toz şekikde tonu 190 tl ama toz mibzer gözünü tıkayabilir ben bunu şimdiki nadas yerlere gübre serpme mak. İle saçıp dekara 100 kg karıştırsam verime ne kadar etki yapar? Yeterli bi doz olurmu ?
Dekara 100 kğ. çok, 40 kğ. ideal.

İsmail Pelit link=topic=83221.msg992990#msg992990 date=1428874498' Alıntı:
O toz olanıda suda eriyor. Ama sen granül şeklinde isteyeceksin.

bengogs link=topic=83221.msg992997#msg992997 date=1428874969' Alıntı:
Tavuk gübresi nasildir ? Bu eksiklikleri tavuk günresinden tamamlayabilirmiyim ? isime yararmi ? %12 humik asit iceriyor.

Teknik Analiz:
Toplam Azot % 2
N (Organik Azot)% 1
P (Fosfor) % 3
K (Potasyum) % 3
Organik Madde % 50
Mg (Magnezyum) % 0,22
Ca (Kalsiyum) % 0,199
Fe (Demir) % 0,65
Ph (1/5) % 6,2
Hümik Asit % 12
bu degerler yeterlimidir ?
Tabiki tamamlanır ama gübre germente edilmiş olmalı yoksa istenmeyen etkiler yapabilir. Ayrıca tavuk gübresindd azot %5-6 civarıdır sığır gübresinde %1-2 olur düşük olması ilginç.

Benim konuya değinmişsin kardeşim. Neyse sizlere bir son dakika havadisi vereyim. Nasip olursa bu senenin son yarısında Humik-Fulvik Asit üretim merkezini açacağım. Hemen hemen her bitkide de denemelere başlayacağız. Hatta nasip olursa Keşanda mısır tarlasında bir deneme bu yaz yapılacak. Öncelikle;
Humik ve Fulvik asit nedir?
Humik ve fulvik asit organik yapılı bir maddedir. Humik asit çok uzun sürelerde oluşmaktadır. Milyon yıl diyebiliriz. Fulvik asit ise daha az süreli, hatta organik bitki artıklarından da oluştuğu öne sürülmektedir. Birçok şeye faydaları vardır. Tıptan tutun, otomotiv endüstrisi, tarıma kadar gider.
Leonardit Nedir?
Leonardir bir tür madendir. Humik ve fulvik asitlerin hammadde kaynağıdır. Çoğu yerde linyit ile karıştırılır vey işlerine öyle geldiği için söylenilebilir. Ama leonardit ayrı bir madendir. Toprağa atarsınız ama etkisini çok uzun sürede çok yavaş bir şekilde görürsünüz. Yani 1000 ton leonarditten SAF halde 10-20 kg humik ve fulvik asit çıkıyorsa düşünün ki bunun faydası ne kadar sürede etkili olacaktır.

Gelelim piyasada satılan çözeltilere. Bu çözeltiler Humik asit diye satılmaktadır. En büyük yanlışda burada yapılıyor. Bu çözeltilerin içinde hem humik asitler hemde fulvik asitler vardır. O yüzden ben bunlara humik fulvik çözelti demekteyim.

Humik Fulvik asitlerin faydası tartışılamaz. Gereksiz diyen arkadaşlar denedikleri zaman farkı görüyorlar ve devamlı kullanıyorlar. Şimdi şuna değinelim. Bu çözeltilerin kaliteli olanları var birde kalitesiz olanları vardır arkadaşlar. Sonuçta hammadde leonardit nasıl kalitesiz olacak diye sorabilirsiniz. Şöyle izah edeyim. Humik ve fulvik çözeltiyi;
* leonardit
* linyit
* gidya
* torf-turba dan elde edebilirsiniz fakat bunların içinde en verimli olanı leonardittir. Fabrikalarda gerek maliyetten kaçmak için gerek de milleti kazıklamak için bazı iş yerleri filtre etmeden direk basit yöntemlerle süzme işlemi gerçekleştiriyor ve bidonlayıp satıyor. Buna dikkat etmek gerek. Yoksa pülverizatörleriniz damlama filtreleriniz heba olabilir. Önemli olan kaliteli, güvenilir marka kullanımıdır. Birde bidonların diplerine iyi bakmak gerekiyor. Eğer dipte katı partiküller varsa onları sakın ola kullanmayın. Katı partikülleri süzerek atın. Ayrıca leonarditten elde edilecek olan çözeltiyi dha az maliyet için farklı hile yollarına başvuranlarda var. Bunlar toprağınızın yapısını bozabiliyor. Günü geldiğinde bunlarıda açıklarım.

Humik Fulvik Çözeltiyi nasıl kullanmalıyım?
Arkadaşlar adı üzerinde TOPRAK DÜZENLEYİCİ. Bu ürünleri toprağa uygulamalısınız ki tam verimi alın. Toprağada 5.6 litre çözeltiyi 40 litre su ile karıştırıp bir dekar için kullanabilirsiniz. Toprağa uyguladıktan sonra ekeceğiniz ürünü kaç cm ' e ekecekseniz ona uygun ölçüde karıştırmalısınız.

Humik fulvik asit çözelti pahalı mı?
Arkadaşlar bunu da şu şekilde cevaplayayım. Nasip olursa ben işletmemi kurarsam litresini 8-10 TL arasında o zamanki şartlara göre satmayı planlıyorum. Nedeni ise benim kullanacağım Üretimde sadece bir filtre makinası olan Dekantörün fiyatı 100.000 TL. Varın gerisini sizler düşünün. Bir yemek masası kadar olan bu alet ne yazık ki pahalı. Hal böyle olunca maliyet yükseliyor. Ha ben bunu kullanmasam olur mu olur. Ama sonra bana ve sülaleme çok küfredersiniz. Çünkü her kullanımda istenmeyen katı partiküller sizlerin başlarını belaya sokar. Amerikadan gelen ithal ürünün litresi ise 15 TL. Yaptığım analizlere göre benim ürettiğim ithal gelen üründen daha kaliteli. 5 lirayada litresini alabilirsiniz. Ama şunu unutmayın. İnsanları çok kolay kandırabilen bir sektördür bu. Suya mavi ve kırmızı boyayı katıp satan mı dersiniz, toprağı suyla karıştırıp sayan mı dersiniz çok şeylerle karşılaştım bu süreçte. Onun için dikkat edin. Analizlerini inceleyin. Ne kullandığınızı iyi bilin ve daima sorun soruşturun.

Benim bu zamana kadar gözlemlediğim etkileri şunlardı;
* Biberde sağlam gövde yapısı ve 2 hafta önce ürün alımı(Kasım sonuna kadar biber toplandı)
* Domateste sağlam kök ve gövde yapısı, ayrıca dallanmanın fazla olması
* Patlıcanda daha fazla meyve tutumu ve göze hitap eden ürün eldesi
* Mısırda tane doluluğu ve sağlam bir gövde,

Diğer bitkileride deneyeceğim. Bu uzun ve meşakkatli bir süreç. Allah yardım ederse nasip olursa üretime başladığım an sizlerinde desteğiyle farkı göreceğiz. İnşallah başarılı oluruz tümden. LÜTFEN PİŞMAN OLMAMANIZ İÇİN MERDİVEN ALTI ÜRETİMLERDEN UZAK DURUN. 3 KURUŞ UCUZ DİYE SAKIN OLA ALDANMAYIN. DESTEK İSTEYİN. Her türlü sorunuza cevap verebilirim.

doganbey1 link=topic=83221.msg993005#msg993005 date=1428876318' Alıntı:
Benim konuya değinmişsin kardeşim. Neyse sizlere bir son dakika havadisi vereyim. Nasip olursa bu senenin son yarısında Humik-Fulvik Asit üretim merkezini açacağım. Hemen hemen her bitkide de denemelere başlayacağız. Hatta nasip olursa Keşanda mısır tarlasında bir deneme bu yaz yapılacak. Öncelikle;
Humik ve Fulvik asit nedir?
Humik ve fulvik asit organik yapılı bir maddedir. Humik asit çok uzun sürelerde oluşmaktadır. Milyon yıl diyebiliriz. Fulvik asit ise daha az süreli, hatta organik bitki artıklarından da oluştuğu öne sürülmektedir. Birçok şeye faydaları vardır. Tıptan tutun, otomotiv endüstrisi, tarıma kadar gider.
Leonardit Nedir?
Leonardir bir tür madendir. Humik ve fulvik asitlerin hammadde kaynağıdır. Çoğu yerde linyit ile karıştırılır vey işlerine öyle geldiği için söylenilebilir. Ama leonardit ayrı bir madendir. Toprağa atarsınız ama etkisini çok uzun sürede çok yavaş bir şekilde görürsünüz. Yani 1000 ton leonarditten SAF halde 10-20 kg humik ve fulvik asit çıkıyorsa düşünün ki bunun faydası ne kadar sürede etkili olacaktır.

Gelelim piyasada satılan çözeltilere. Bu çözeltiler Humik asit diye satılmaktadır. En büyük yanlışda burada yapılıyor. Bu çözeltilerin içinde hem humik asitler hemde fulvik asitler vardır. O yüzden ben bunlara humik fulvik çözelti demekteyim.

Humik Fulvik asitlerin faydası tartışılamaz. Gereksiz diyen arkadaşlar denedikleri zaman farkı görüyorlar ve devamlı kullanıyorlar. Şimdi şuna değinelim. Bu çözeltilerin kaliteli olanları var birde kalitesiz olanları vardır arkadaşlar. Sonuçta hammadde leonardit nasıl kalitesiz olacak diye sorabilirsiniz. Şöyle izah edeyim. Humik ve fulvik çözeltiyi;
* leonardit
* linyit
* gidya
* torf-turba dan elde edebilirsiniz fakat bunların içinde en verimli olanı leonardittir. Fabrikalarda gerek maliyetten kaçmak için gerek de milleti kazıklamak için bazı iş yerleri filtre etmeden direk basit yöntemlerle süzme işlemi gerçekleştiriyor ve bidonlayıp satıyor. Buna dikkat etmek gerek. Yoksa pülverizatörleriniz damlama filtreleriniz heba olabilir. Önemli olan kaliteli, güvenilir marka kullanımıdır. Birde bidonların diplerine iyi bakmak gerekiyor. Eğer dipte katı partiküller varsa onları sakın ola kullanmayın. Katı partikülleri süzerek atın. Ayrıca leonarditten elde edilecek olan çözeltiyi dha az maliyet için farklı hile yollarına başvuranlarda var. Bunlar toprağınızın yapısını bozabiliyor. Günü geldiğinde bunlarıda açıklarım.

Humik Fulvik Çözeltiyi nasıl kullanmalıyım?
Arkadaşlar adı üzerinde TOPRAK DÜZENLEYİCİ. Bu ürünleri toprağa uygulamalısınız ki tam verimi alın. Toprağada 5.6 litre çözeltiyi 40 litre su ile karıştırıp bir dekar için kullanabilirsiniz. Toprağa uyguladıktan sonra ekeceğiniz ürünü kaç cm ' e ekecekseniz ona uygun ölçüde karıştırmalısınız.

Humik fulvik asit çözelti pahalı mı?
Arkadaşlar bunu da şu şekilde cevaplayayım. Nasip olursa ben işletmemi kurarsam litresini 8-10 TL arasında o zamanki şartlara göre satmayı planlıyorum. Nedeni ise benim kullanacağım Üretimde sadece bir filtre makinası olan Dekantörün fiyatı 100.000 TL. Varın gerisini sizler düşünün. Bir yemek masası kadar olan bu alet ne yazık ki pahalı. Hal böyle olunca maliyet yükseliyor. Ha ben bunu kullanmasam olur mu olur. Ama sonra bana ve sülaleme çok küfredersiniz. Çünkü her kullanımda istenmeyen katı partiküller sizlerin başlarını belaya sokar. Amerikadan gelen ithal ürünün litresi ise 15 TL. Yaptığım analizlere göre benim ürettiğim ithal gelen üründen daha kaliteli. 5 lirayada litresini alabilirsiniz. Ama şunu unutmayın. İnsanları çok kolay kandırabilen bir sektördür bu. Suya mavi ve kırmızı boyayı katıp satan mı dersiniz, toprağı suyla karıştırıp sayan mı dersiniz çok şeylerle karşılaştım bu süreçte. Onun için dikkat edin. Analizlerini inceleyin. Ne kullandığınızı iyi bilin ve daima sorun soruşturun.

Benim bu zamana kadar gözlemlediğim etkileri şunlardı;
* Biberde sağlam gövde yapısı ve 2 hafta önce ürün alımı(Kasım sonuna kadar biber toplandı)
* Domateste sağlam kök ve gövde yapısı, ayrıca dallanmanın fazla olması
* Patlıcanda daha fazla meyve tutumu ve göze hitap eden ürün eldesi
* Mısırda tane doluluğu ve sağlam bir gövde,

Diğer bitkileride deneyeceğim. Bu uzun ve meşakkatli bir süreç. Allah yardım ederse nasip olursa üretime başladığım an sizlerinde desteğiyle farkı göreceğiz. İnşallah başarılı oluruz tümden. LÜTFEN PİŞMAN OLMAMANIZ İÇİN MERDİVEN ALTI ÜRETİMLERDEN UZAK DURUN. 3 KURUŞ UCUZ DİYE SAKIN OLA ALDANMAYIN. DESTEK İSTEYİN. Her türlü sorunuza cevap verebilirim.
Doğan abi sendeyim :) çeltikleri ekerken senden destek alicam ozaman. Kendi malini uretemezsende dogru malzemeyi almsmda yardimini bekliyorum

bengogs link=topic=83221.msg993007#msg993007 date=1428877128' Alıntı:
Doğan abi sendeyim :) çeltikleri ekerken senden destek alicam ozaman. Kendi malini uretemezsende dogru malzemeyi almsmda yardimini bekliyorum
Kardeşim milli düşünmemiz lazım. Geçen bizim okuldaki Tarım Fakültesi hocalarıyla toplantıdaydım. Laf döndü dolaştı kusura bakmaylım ama cahilliğimize geldi. Elin avrupalısı amerikalısı bunları yıllardan beridir kullanıyor. Biz niye geri kalalım. Ve faydalarını görüyorlar biz hala yerimizde sayalım yada karalama çalışmaları yapalım. Bu iş bir ortaklık işi malı üreten malı satmak zorunda. Piyasada iyi iş yapan çok az firma var. Biz çiftçi taifesi olarak iyi mal kullanmak zorundayız. Aksi halde zarar görüyoruz. Nasip olursa inşallah herkese faydalı olmayı istiyorum. Madem bu sitede bizler aileyiz o zaman karşılıklı olarak birbirimize yardımcı olacaz. Her zaman elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışacam. Hatta sıradaki çalışmam toprağa ve bitkiye özel humik asit ve fulvik asit çıkarmak. Bakalım inşallah onda da başarılı olurum.

bende 2 senedir karpuz kavun domateste hümük asit kullanıyorum gerçekten faydasını görüyorum