Hububatta organomineral gübre kullanımı

Resimler ve ekler

• IMG_20210930_064401.jpg
    IMG_20210930_064401.jpg
    130.6 KB · Görüntüleme: 87
Bu yıl nativa marka 9-21 içerikli taban gübresini aldık dekara 25 kg atmayı düşünüyoruz. Azot eksikliğine karşı üre gübresini de erkenden aldık eğer besin eksikliği belirtileri görürsek anında müdahale edeceğiz. Üre demişken üre ile AS gübresini karıştırarak 33 lük azotlu gübre üretmişler. Pancar kooperatifinden torbası 250 tl den aldık. Üre temininde yaşanan sıkıntıdan dolayı böyle bir yola başvurduk bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: nuraydilber
toprak analizine göre gubre kullanmak gerekir. toprakta fosfor hic yok gibiyse, 20 kg dap ya da 40-50 kg organominaral gübre kullanmak gerekiyor. eger fosfor var ise kullanim azalir tabiki. organomineral gubre ucuz gibi gozuksede aslinda daha pahalı, cunku gubre arkasindaki dolgu maddesi oranik ama gubre içinde az oldugu icin ucuzmuş gibi gözüküyor. gubre fiyatlari pahali diye, ucuz gozuken organiminarel gubre alip ayni oranda kullanmak bence kendimizi aldatmaktir. ben bu gubreyi, düşük ayarlı askılık bileziklere benzetiyorum :) daha once bugday ekiminde, adam kıtlıģından dolayi, 30 kg 20 20 ile hammallık yapmak yerine, 20 kg dap ile daha az iş cikariyordum kendime. bu sene 15 ton palet tavuk gubresi aldim, tonu 760 tl, dekara 100 kg saçıp daha da organomiral gubre saglama yolunda bi deneme yapacagim...
hangi marka tavuk gübresi aldınız ?
pelet ürünü neyle atıyorsunuz ?
bn bu sene dap kullanamyı düşünmüyorum arazilere onun yerine sadece tavuk gübresi pelet olarak atsam yeterli olur mu olursa kaç kg atmam gerekir? hiç hayatta tavuk gübresi atmadık

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
hangi marka tavuk gübresi aldınız ?
pelet ürünü neyle atıyorsunuz ?
bn bu sene dap kullanamyı düşünmüyorum arazilere onun yerine sadece tavuk gübresi pelet olarak atsam yeterli olur mu olursa kaç kg atmam gerekir? hiç hayatta tavuk gübresi atmadık
tavuk gubresi toz ve palet bicimde oluyor. dekara ortalama 100 kg kullanmaniz gerekiyor. iceriginde %3 azot %3 gibi potasyum var. hatta yerlerinizde asiri eksiklik varsa ekimde mibzere 5 10 kg arasi ihtiyaciniz dogrultusunda gubre de kullanmaniz gerekiyor. 3 4 sene tavuk gubresi kullanan kişiler verimsiz arazilerinin topraginin cok iyi hale dönüştüğünü soylediler. toz tavuk gubresini ozel makinasi ile veya gubre römorku ile veya tarlaniz cok yoksa motor arabasindan kurek ile atarak atabilirsiniz. palet olani mibzere koyamazsiniz az cok yapisik islak oluyor. paleti de gubre firfiri ile atabilirsiniz.

Son düzenleme:
tavuk gubresi toz ve palet bicimde oluyor. dekara ortalama 100 kg kullanmaniz gerekiyor. iceriginde %3 azot %3 gibi potasyum var. hatta yerlerinizde asiri eksiklik varsa ekimde mibzere 5 10 kg arasi ihtiyaciniz dogrultusunda gubre de kullanmaniz gerekiyor. 3 4 sene tavuk gubresi kullanan kişiler verimsiz arazilerinin topraginin cok iyi hale dönüştüğünü soylediler. toz tavuk gubresini ozel makinasi ile veya gubre römorku ile veya tarlaniz cok yoksa motor arabasindan kurek ile atarak atabilirsiniz. palet olani mibzere koyamazsiniz az cok yapisik islak oluyor. paleti de gubre firfiri ile atabilirsiniz.
sagol hocam bnde pelet ile alarak fır fır ile atmayı düşünüyorum
hayvan gübresi atacak römörkum olmadıgı için pelet e yöneldim ama bu iş de yatacak gibi çünkü kısmet olursa haftaya ekecegiz

• Beğen
sagol hocam bnde pelet ile alarak fır fır ile atmayı düşünüyorum
hayvan gübresi atacak römörkum olmadıgı için pelet e yöneldim ama bu iş de yatacak gibi çünkü kısmet olursa haftaya ekecegiz
tavuk gubresine guvenip ben cok zarar ettim. dap aldim, tonunu 1 ay oncesine göre 1200 tl daha pahaliya geldi. satan da onceden hep koye getirirdi o da artik getiremiyorum dedi... satici bana dedi ki; gecen sene 13.000 ton bugday sezonu gubre satmistim, bu sezon ise 3500 ton anca satabildim dedi. bu rakkam cok onemli, verimler buyuk olcude etkilenecek gibi duruyor...

tavuk gubresine guvenip ben cok zarar ettim. dap aldim, tonunu 1 ay oncesine göre 1200 tl daha pahaliya geldi. satan da onceden hep koye getirirdi o da artik getiremiyorum dedi... satici bana dedi ki; gecen sene 13.000 ton bugday sezonu gubre satmistim, bu sezon ise 3500 ton anca satabildim dedi. bu rakkam cok onemli, verimler buyuk olcude etkilenecek gibi duruyor...
tavuk gübresine güvenip nasıl zarar ettiniz hocam

• Beğen