HALKIN FAKİRLEŞMESİ DEVAM EDİYOR

geçen ay (şubat, 2022) gelen dogalgaz (ısınma) faturası 600 lira, bu ay (mart, 2022) gelen fatura 1000 lira... artış (%80-90 aylık)
doğal gaz (=mutfak 250 lira), elektrik (280 lira), su (belediye)(290 lira) faturalarında da artışlar devam ediyor...

millet, hayat pahalılığı altında yaşıyor...
çare, görünmüyor...
umut...
var...

ücretler, maaşlar %100 artsa bile (ki artmaz) yetersiz kalır...
mazottaki artış, açık...
100 liraya 13 litre alınırken, şimdi 5 litreden az...
gübre, tohum, ilaç....
et, süt, yumurta....
yiyeceklerdeki artışlar şaşırtıcı...
sebze, meyve uçtu...sebze kilo ne alırsan 40 lira...
para pul...

500 ve 1000 tl basma zamanı geldi, geçti....

90 lı yıllar tekrar yaşanıyor...

Piyasa 94 yılı 5 Nisan kararlarından beter oldu bu çok açık

Halk o yıllarda bu kadar borçlu değildi.

Traktörümün deposu 140 litre güncel fiyatla 3 bin liraya doluyor,

bikaç gündür tarla sürüyorum, nadasa dönüme 40 lira yanıp gidiyor duman oluyor,

İki gün tarla sürdüm bi hesapladım aklım uçtu resmen bırak dedim yapma, daha bu sürdüğüm yerlere 10 defa gidip işçilik yapıcaz mazot yakıcaz anca mahsül alıcaz, bugün vaz geçtim biraz durayım işlere bi çare bulurum gibi, kendin bulmazsan çareyi elden çare gelmez..

Sonbaharda çiftçiliği bırakanlar oldu takım taklavatı satanlar oldu, akıllı adamlar zamanında çıkmasını bildiler, hala geç kalınmış değil, kafamda hep deli hesaplar var ama çarşıya uymuyor nedense.

Muhtemelen bu akaryakıtı çiftçi normal araba kullanıcısı gibi mazot yakıyor hesaplıyor ekonomi bürokratları, oturdukları yerden ülkenin dinamikleri hesaplanırsa böyle olur, tıpkı bişey bilmeden kepek ekin diyen gibi, çiftçiyi sanıyorlarki günde 3-5 litre işe gidenler gibi akaryakıt kullanarak tarlada iş yapıyor biliyorlar, bundan eminim, hayatında bişey bilmeyenlerin ülkenin dinamiklerini hesaplaması kadar saçma bişey olamaz zaten.

06-1000-Z91-on-952x476.jpg

Mor binlik yakışır artık, moraran piyasaya uyar.

İlk defa çıkarılmıyor nede olsa.

Mor binliklerin hikayesini okumak isteyenlere aşağıya link bırakıyorum.

06-1000-Z91-on-952x476.jpg

Mor binlik yakışır artık, moraran piyasaya uyar.

İlk defa çıkarılmıyor nede olsa.

Mor binliklerin hikayesini okumak isteyenlere aşağıya link bırakıyorum.

ilk çıkış yılı, 1979, yanlış değilse...
iyi zamanlardı...

enfilasyonun, fiyat artışlarının %100-%300 aralığında olduğu açık,
aksini yazmak, söylemek...
hakikat, saklanmaya çalışılsa da hakikattir...

hakikat, dikkate alınmazsa...
millet zarar görür, kimseye faydası olmaz...

et fiyatına bak, süt fiyatına bak, arpa fiyatına bak...
inek fiyatına bak, dana fiyatına bak...
traktör fiyatına bak, araba fiyatına bak...
mazot fiyatına bak, gübre fiyatına bak...
konut fiyatına bak, tarla fiyatına bak...

daha çok örnek mi aranıyor...
cebe bak...cüzdana bak, banka hesabına bak...:D

ilk çıkış yılı, 1979, yanlış değilse...
iyi zamanlardı...
Bu mor binlik degil. Aslinin fotografi soyle :
Bunu llk gordugumde ilkokul ikinci sinifdaydim. Kidemli bir ogretmenin aylik maasi 150-200 TL idi, tuccarda ve bankada olurdu. Ogretmen bize gostermek icin bankadan emanet alip getirmisti sinifa. Simit kucuk 5 buyuk 10 Kurustu ( eski para ) gazoz 10 Kurus😏

Resimler ve ekler

• 6b8ab6aec366792d197ba81566ef00e3.jpeg
    6b8ab6aec366792d197ba81566ef00e3.jpeg
    123.9 KB · Görüntüleme: 19

Ben bu milletin alım gücünün nereden geldiğini anlamıyorum.
Ramazan ayı,
Heryer alışveriş sırasında.
Kimse,istediğinden,ayrı yemiyor,içmiyor.
Herkes yine mutlu,
herkes yine huzurlu,
Herhalde,herkesin maaşı var,o yüzden.

Vallahi kimsenin fakirleştiği yok,
Bu nasıl iştir anlamadım.

Ramazan ayı,
Herkes yine mutlu,
herkes yine huzurlu,

marketlerde, kuyruklar uzadı...
halkın, bilinmeyen gelir kaynakları olabilir...
hertürlü kerizi atlatıyor...:)

Son düzenleme:
Ramazan ayı,
Herkes yine mutlu,
herkes yine huzurlu,

Borçlanma 😁 kredi ve kredi kartı

Ramazan ayı,
Herkes yine mutlu,
herkes yine huzurlu,

Zam gelmeden, ne alırsak kârdır alalım derdinden olabilir mi ?
Mesela 3 Martta zam gelecek diye tanesi 485 tl den 3 tane 18 litre Olin yağ aldım. 485x3=1455
Bugün aynı paraya 2 teneke yağ alamıyorum. 730 tl tenekesi.

Aradan geçen zaman 1 ay

Borçlanma 😁 kredi ve kredi kartı

Zam gelmeden, ne alırsak kârdır alalım derdinden olabilir mi ?
Mesela 3 Martta zam gelecek diye tanesi 485 tl den 3 tane 18 litre Olin yağ aldım. 485x3=1455
Bugün aynı paraya 2 teneke yağ alamıyorum. 730 tl tenekesi.

Aradan geçen zaman 1 ay
Desenize 1-2 ay sonra sıkışan ödemeler patlak verecek.

Desenize 1-2 ay sonra sıkışan ödemeler patlak verecek.
Ödemeler zaten patlak verdi, olan gariban kesimine oluyor.

TBB Risk Merkezi’nin verilerine göre, Ocak 2022 sonu itibarıyla
Bireysel kredi veya kredi kartı borcu devam eden kişi sayısı 4 milyon 130 bin 354’e ulaştı.
Ocakta ayrıca bireysel kredisini ödemeyen yüzde 247, kredi kartını ödemeyen yüzde 162 arttı.

Geliri iyi olan krizden pek etkilenmiyor onlar için kriz fırsata dönüşüyor.

Bu mor binlik degil. Aslinin fotografi soyle :
Bunu llk gordugumde ilkokul ikinci sinifdaydim. Kidemli bir ogretmenin aylik maasi 150-200 TL idi, tuccarda ve bankada olurdu. Ogretmen bize gostermek icin bankadan emanet alip getirmisti sinifa. Simit kucuk 5 buyuk 10 Kurustu ( eski para ) gazoz 10 Kurus😏
seninki 5. emisyon diye geçiyormuş eflatun, mor binliğe ismini veren 6. emisyon binlik benim attığım resim deniliyor, bilmiyorum eflatun rengide mor rengin açık tonlarının genel adı diye tarif ediliyor, belkide 5. emisyondan mor binlik kaldı binliklerin ismi.

benim ilk binlik görüp harcamam çarşıya üzerime kıyafet almaya gitmiştik, kot pantolona 800 lira dedi adam 700 e aldık, kalan paraya üzerime gömlek tişört vs. bişey beğenip alamadğımı biliyorum, o zaman ilk kez binliği hem görüp hemde harcamış oldum kendi adıma ama zaten enflasyondan mal fiyatları uçmuş gitmişti, Özal zamanıydı malum evdede bin liraya bişey gelmez olmuş muhabbeti yapılmıştı ondan iyi hatırımda o günler, rahmetli babamda meşhur mor binlikleride enflasyonda erimiş desenize demişti, yönetimlerin bir tanesini beğenmedi hayatı boyu, iyi yönetici çıkmaz bizden derdi.

Şimdi kot pantolan fiyatlarına baktım 1500 lira, yahu bin lira tedavüle çıksa ne olacakki ? amerikanın çobanları kovboyların giydiği kaç gramlık tekstil ürünü işte, ahım şahım bişey değil altı üstü kot pantolon, çoban kıyafeti, hatta 1850 lerde ilk kullanımı yaygınlaşması dayanklılığından ötürü madenci işçi tulumu olarak kullanılmaya başlanmasıyla olmuş bir giysi, 1000 lira tedavüle çıksa onu bile satın alamayacak, belki uydur kaydır kotlar ucuzdur ama kot denirse onada.

Son düzenleme:
Enflasyon dün yine yüksek çıktı artık zor düzelir. Ancak aralıktan sonra baz etkisi başlar. Biraz düzelir bazen yusuf abinin dediğini bende diyorum. Ama bazı şehirler fark ediyor mesela bizim ki biraz daha fakir Türkiye geneline bakarsak sıfır araba satışı düşmüş 3 aydır devam ediyor böyle

• Beğen
Tepkiler: filizma

Fakirleşmek yiyecek ekmek bulamamak alamamak manasına gelmiyor. Mevcut iktidar sürekli bu algıyı yapıyor burda da bazı arkadaşlar benzer şeyleri söylüyor nedense? "Benzin istasyonlarında kuyruklar markette kuyruklar var bunlar bolluk kuyruğu zenginlik kuyruğu" deniyor.
Sizce de mi böyle? Çiftçi olarak bizler her zamlar öncesi neden yakıt alma kaygısındayız? Yada keşke harman sonu en az bir yıllık yakıtı keşke alsaydık diyoruz? Benzer durum gübre ilaç ve hatta lüks gibi söylenen traktör ve ekipman içinde geçerli. Cevap açık değil mi maliyetleri olabildiğince azaltmak istememiz? Peki neden bu kaygı içinde üretim sezonu geçiriyoruz? Ben kendimce Bi kaç cevap yazabilirim mesela ürettiğimiz ürün maliyetler karşısında yeterli değeri bulabilecek mi? " Dünya fiyatı üstünde fiyat verdik" denilip bir kaç ay içinde kur ve enflasyon karşında benim elime geçen para pul haline gelicek mi? " Paramız var ki alıyoruz" Diyenlerin ithalat sopasıyla kendi çiftçisini korkutmasına yıllarca müsaade edilmedi mi? 6500 TL ton fiyatıyla dışarıdan buğday almak hala mı tatlı?
Şehirde yaşayanların kuyruktaki hallerine ne demeli ya? " Kapıcısında bile lüks araba var" öylemiydi bu ifade? E öyle ise benzin kuyruğu olur tabi efendim. " Bak avrupaya amerikaya market rafları boş boş" 2 yağ gemisi gelemiyor diye çok korktuk aman ses çıkarma TMO ucuz yağ verir 2-3 lira raflar dolu görünür kuruklar bolluk kuyruğu olur efendim.
Sizler karın tokluğuna yaşamı insanlara zenginlik bolluk gibi gösteriyorsunuz. Az kazançlarıyla neyi daha ucuza alabilirim düşüncesinde oluşlarını varlık kuyruğu olarak gösteriyorsunuz.
Ama fakirleşmek demek başka bir şey öyle ki mesela çiftçiyiz ya ordan başlayalım üretim sürekliliğimiz sekteye uğramasıdır fakirleşmek daha çok borçlanmak, elimizden arazimizin gitmesi tarımsal ekipman yenilenmemesi, hayvansal varlığın maliyetler yüzünden azalması, tarımsal verimliliğin girdi maliyetlerinden dolayı azalması gibi etmenler ve neticede para kazanamayan üreticinin üretimden çıkması " yapamayan bıraksın" diyen sözde milliyetçi arkadaşlara da selam olsun bu arada.
Üretim de ki bu fakirleşme ne gibi sorunlar doğrur peki? Şehirde nüfüs, işsizlik, artan gıda fiyatları, konut talebi, artan kira fiyatı, ve artan krediler, borçlanan insanlar. Ve Fakirleşme şehirli için hiç bir tasarruf yapamamaktir. Borç un altında boğulmaktır, karın tokluğuna yaşamaya çalışmaktır ve kendinden sonraki nesle hiç bir şey bırakamamaktır. Bu ne demek biliyor musunuz köle köle büyüttü demektir. " Bizden sonrası tufan" diyorlar gözü açılacak halkın ama iş işten geçti diyor yani.