Güncel Gübre Fiyatları

doğalgaz fiyatlar muazzam düşüşte, ağustos ayında 8,80 dolarken sadece bir buçuk ay önce Aralık ortasında 6,60 dolardı, her gün düşüyor ve bugünlerde 2,35 dolar oldu.

Azotlu gübre yapımında en önemli girdi doğalgaz fiyatlarında düşüşün bikaç ay daha süreceği, bununda büyük tüketici ülkeler olan sanayide gelişmiş avrupa ülkelerininin doğalgaz tedarik sorunlarını yapmış oldukları anlaşmalarla çözdüklerinden mütevellit, doğalgazda beklenti bikaç ay daha fiyatların düşeceği yönünde.

Yani bizde Nisan ayına kadar fiyatları sabitleyenler biliyorduki Nisan ayına kadar fiyatlar düşecek, sabitlenmiş yüksek fiyattan gübre tüketecekmiydik artık orasını siz dÜşünün.

Fakat avrupa ülkelerinin geçen yıl biterken yapmış oldukları anlaşmaları görenler fiyatların düşeceğinide görmüştü, bu bir gerçek.

Şimdi doğalgaz fiyatları bikaç ay daha kafayı akaldıramaz 1,50-2,00 dolarlara kadar düşüş görülebilir analizleri var, ama daha önemlisi en kötü geride kaldı ve artık afaki fiyat artışları yakın gelecekte olmaz, gelecek bikaç yıl fiyatlar normal seyrinde olması bekleniyor.

böylece gübrenin en önemli girdisi, azotlu gübrelerin fiyatına çok büyük etkisi olan doğalgaz artık gübrenin fiyatını artırması beklenmemeli, aksine işler yoluna girdikçe illaki üretim artacak ve müşteri gübre alıp kullanacakki firmalar iş yapsın kazansın, atıl kalacak halleri yok, gübre fiyatlarıda artık normale dönecektir, bu durumda şu anki fiyatlar yüksek kalıyor.

Eskişehir merkez fiyatları mı hangi firmanın gübresi

Ben Sivrihisar da sordum tkk üre 12200 TL
Bayide İgsaş toros üre 11.750 TL
Can 26lık 8000 TL
Dap 15.500
20.20.0 Süper kompoze Kükürtlü çinkolu 12000 TL
Tkk pahalı her zaman
Peşin alışveriş için özel sektör daha hesaplı
Bunlar merkez fiyatları ürün ticaret'in

Gübreler çok pahalı, düşüş olmadı henüz

26 lık 5500 lira

20-20 ise 7500 lira ton olması lazımki düştü diyelim.

hele dap ve üre gibi gübrelerde henüz düşüşün esamesi yok neredeyse,

çıkarken her gün zamları yapanlar düşünce nazlanıyor,

ama boşuna nazlanıyor piyasa öyle yada böyle olması gerekene gelir.

Nitrat yeine boy için AS kullanılır mı bilen varsa görüşlerini bekliyorum
AS azot amanyum formundadır. Sulama imkanı olmayan ve ilk bahar dönemi az yağışlı geçen bölgelerde ve dönemlerde nitrik forma geçip bitkiye yarayışlı hale gelmesi tam gerçekleşmeye bilir yada geç dönüşüm oluca için. Yeterli fayda görülmeye bilir. Amanyum içerikli gübreleme den kuru hububat tarımında geç dönemde kaçınmak gereklidir.

Azotlu gübreler amonyum veya nitrat formunda olur
Amonyum denilen azotlu bileşiğin bitki tarafından kullanılabilir hale gelmesi için topraktaki nitrat bakterileri tarafından nitrat formuna dönüşmesi gerekiyor.bunun için olmazsa olmaz iki faktör ısı ve nem.
Isı bakterinin çalışıp hızlıca gübreyi kullanılabilir hale getirmesi için önemli.5 derecenin altında bu bakterlerin faaliyeti duruyor 25 derecelerde Max seviyelere çıkıyor.
Nem ise hem bakteri faaliyeti için önemli hem de bitki gereksinimi için önemli.bitkinin bünyesine azot girdikçe su ihtiyacı artıyor.kaba haliyle mayıs ayında yağış ihtiyacı olur.

26lık veya 33lük nitrat gübresindeki azot yarı amonyum yarı nitrat formunda.gübreyi tarlaya attığınızda tarlayı hemen canlandırır, çünkü yarısı bitki kullanımına uygun formda.ancak topraklarının kireçliyse 26lık nitrat tavsiye edilmez, çünkü içerisinde kirecin yapısındaki kalsiyum elementi var.

AS gübresindeki azotun tamamı amonyum formunda.

Forumda bu konuyla ilgili çok daha detaylı ve nitelikli bilgi sahibi olan üyeler var.katkılarına ihtiyacımız var.

Şahsen topraklarım kireçli ve bazik olduğu için; AS gübresinin içinde bazikliği düşüren kükürt maddesi olduğundan bu sene AS uygulayacağım.bölge iç anadolu.

İlk doz 10kg martın ilk veya ikinci haftası üre
İkinci doz 15kg Mart sonu Nisan başı AS

Yağış takvimini takip ederek ve sulayarak gübre uygulamalarımızı desteklemeyi planlıyoruz.

Ya nasip

Azotlu gübreler amonyum veya nitrat formunda olur
Amonyum denilen azotlu bileşiğin bitki tarafından kullanılabilir hale gelmesi için topraktaki nitrat bakterileri tarafından nitrat formuna dönüşmesi gerekiyor.bunun için olmazsa olmaz iki faktör ısı ve nem.
Isı bakterinin çalışıp hızlıca gübreyi kullanılabilir hale getirmesi için önemli.5 derecenin altında bu bakterlerin faaliyeti duruyor 25 derecelerde Max seviyelere çıkıyor.
Nem ise hem bakteri faaliyeti için önemli hem de bitki gereksinimi için önemli.bitkinin bünyesine azot girdikçe su ihtiyacı artıyor.kaba haliyle mayıs ayında yağış ihtiyacı olur.

26lık veya 33lük nitrat gübresindeki azot yarı amonyum yarı nitrat formunda.gübreyi tarlaya attığınızda tarlayı hemen canlandırır, çünkü yarısı bitki kullanımına uygun formda.ancak topraklarının kireçliyse 26lık nitrat tavsiye edilmez, çünkü içerisinde kirecin yapısındaki kalsiyum elementi var.

AS gübresindeki azotun tamamı amonyum formunda.

Forumda bu konuyla ilgili çok daha detaylı ve nitelikli bilgi sahibi olan üyeler var.katkılarına ihtiyacımız var.

Şahsen topraklarım kireçli ve bazik olduğu için; AS gübresinin içinde bazikliği düşüren kükürt maddesi olduğundan bu sene AS uygulayacağım.bölge iç anadolu.

İlk doz 10kg martın ilk veya ikinci haftası üre
İkinci doz 15kg Mart sonu Nisan başı AS

Yağış takvimini takip ederek ve sulayarak gübre uygulamalarımızı desteklemeyi planlıyoruz.

Ya nasip
Ben de o yüzden sordum, malum CAN oldukça pahalı, AN Hakkında bir fiyat bilgim yok sizin varsa paylaşırsanız sevinirim.
O yüzden AS ye yönelmek istedim ama AS de Amonyak Azotu, Nitratta Nitrat Azotu var. İkilemdeyim.