GÜNCEL ARPA ve SAMAN FİYATLARI

Biraz tane kalıyor elbette ama sapın iyi para ettiği yerde daha avantajlı oluyor. Sap toz olmuyor yaprakları üzerinde kalıyor. Zaten protein daha çok yapraklarda. Hayvancılık yapanlar için özellikle gece biçim ve gece haşbaysız bağlama olursa sap kepek gibi yumuşak bol yapraklı oluyor. Besleyiciliği de daha fazla. İçinde bir miktar da tane kalıyor tek tük. Yulafı ota biçersin de bağlarsın ya sap olarak onun gibi bişey oluyor yani.
evet anladım abi sağolasın

Bu memleketin en şanslı bölgesi Trakya, birde 3 ovası var çukurova, ege, suluova...

Trakya yine yağışları aldı, iyi bakıp suladıkları yerler 800-1000 kilobuğday 30 balyadan aşağı düşmez, sulamadıkları yerden 650 kilo buğday 25 balya alırlar...

Akdeniz ege bölgeside kuraklıktan etkilendi...

Trakya avrupada ya ondan heralde...

Anadolu makus talihini gap ile konyada kop projesi ile falan değiştirmeye çalışsada Anadolunun çok büyük bir kısmı kaderini değiştirmeyecek

Aslında Türkiyenin yüzde 40 ı bozkır zaten

İyi bir çalışma Türkiyenn bozkır ekosistem haritası çıkarıldıydı 2018 lerde

Bu konuda daha fazla çalışmaya ve mesafe katetmeye ihtiyacı var ülkenin...kuraklık yılları zor olduğu gibi mevcut su kaynaklarıda aslında sınırlı,
gelecek o kadarda parlak değil ama bozkırda yerleşik hayatı olan çiftçi tarımsal geleceği için daha fazla bu çalışmaya sahip çıkıp ülkenin geri kalanından daha fazla çaba göstermek durumunda.

Linkde çalışmadan bahsedilen bir haber linki. zaman su gibi akıp geçiyor işte..

Ben şuanki piyasayı bilmiyorum geçen sene için konustum. Ayrıca bu saman fiyatı söyleyen 2 grup var. bir grup her zaman cok yüksek fiyat söylüyor diğer grup ise cok aşağı fiyat söylüyor. İç anadoluda biçim başlasın fiyatlar o zaman oturacaktır
Iki sene onceyi de biliyoz 19 42 06 hepsi samana geldi Trakya ya yine gelecekler mecbur olmayinca alacaklar elbette parasi cok olabilir yem olmus150 saman bedava verildi bu kis 12-13 gitti busene kilo 1 lirada kalirsa iyi

bu sezon tarladan 10 tl ye satmak yerine eve taşısam o zman 3 tl baglama ve 2 tl de tasimaya vericem ve maliyet 15 tl olacağı için piyasanin 20 tl olmasini beklemek geriyor o zaman. bana 10 tl ye tarlada satmak, evde yagmur ve yangindan korumaktan daha mantikli geldi.
en az 4 kişi lazım balya için hadi traktörü sürecek adamı geçtim 3 kişi lazım en az

• Beğen
Tepkiler: ozgur...

geçen sene balyanın tanesini 1 tlye taşıyorlardıda adam bulmak baya zor
bu sezon tarladan 10 tl ye satmak yerine eve taşısam o zman 3 tl baglama ve 2 tl de tasimaya vericem ve maliyet 15 tl olacağı için piyasanin 20 tl olmasini beklemek geriyor o zaman. bana 10 tl ye tarlada satmak, evde yagmur ve yangindan korumaktan daha mantikli geldi.

en az 4 kişi lazım balya için hadi traktörü sürecek adamı geçtim 3 kişi lazım en az
biz kalabalik degiliz. 2 yil once icardan tarlalari aldim ve cifcilige basladim. koye tek basina gidip iş yapiyorum. tek basina ekipmanlari takiyorum. koyde yardimci bulmak zor. komsunun cocugu askerden geldi, dedim bugun bana yardim et, abi karnim ac ben eve gidicem dedi. sadece 1 cocuk var cok caliskan onuda yakalamak zor. bende cozum buldum; 120 veriyormus herkes ben 150 veriyorum birde bi paket cigara 😃 telefon ettigim zman abi hemen geliyorum diyor. asiri memnunum bu yardimci cocuktan, ekim makinasini mesala durdurmadan kontrol ediyor hersey ile cok ilgileniyor.

insan bulup tasimak ve onları istifleyip ortmek, yagmurdan kollamak kolay degil benim icin. koyde hani kalabalik olsak hala ogullari falan o da yok. deger bir ucret bulursam tarladan satabilirim veya surucem.
Bizde perakende saman fiyatları 16 TL/balye ye kadar gerilemişti.
Ot balyesi 20 TL/balye.
Hayvan sayısı azaldığından piyasada hala açılmamış saman depoları da bulunuyor.
Evvel ki yıl kırmızı et kesim fiyatları 30-40 TL aralığında değişti.
Bu gışın 35-40 TL bandı oluştu, piyasada hayvan sayısı azalıyor.
Depolarda mısır talaşı balyesi de bulunuyor. 7-8 TL/balye fiyatı var.
Alan satan bilir ama geçen yılla benzer fiyatların oluşabileceği fikrindeyim.
Tarladan 25 kg lık balyenin 12-13 TL fiyattan satılması mantıklı görünüyor.

• Beğen
Bedava değil abi. Yakın zamanda keşanda çorluda saman 10-11 tl idi. Biçime alan adam dekardan 10 balya alsa ve dekarıda biçime yani 30 tl ye almıs olsa balya bası 3 tl msarafı var. Bağlatmasıda 3.5 tl etti 6.5 tl. Direek tarladan satarsan zaten 7-8 tl ama depo yapcam dersen Bunu yükleyip istife götürmek için yükleyen elemanlarada 2.5 tl yükleme parası veriyor etti 9 tl. Deposu varsa baska masraf yok ama depo yoksa bide bunu üstüne branda alması gerekiyor oda balya bası 1 tl denk geliyor. Balya bası masraf oldu 10 tl . Bu kış maksimum 14 tl oldu saman. Muhattap olduğun insanlar hep alt tabaka üçkağıtçı insanlar. Yani biçime vermek bedava değil aslında.

Fakat dekara 13+ balya cıkıyorsa ozmn biçime vermek bedava sayılabilir.
Haklısınız bir de toplayıp istif yapıyım deyince balyada zaiyat artıyor bunu hesaba katınca bir balya 12-13 e geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Gaia
Saman kilo 1 tl olur bu sene.Suni yem dahil hayvancılıkta tüm girdi maliyetleri çok ciddi artar. Mısır sapı balyasindan yem olmaz hayvanın düzenini bozar, mecbur sap yedirilecek. Mısır silajı maliyetide artacaktır ama yinede rasyonda silaj miktarını artırıp suni yemi, yoncayi vs... kısmak en mantıklısı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Süller14

tarladan bugday balyasi satmak nasil oluyor? tarla sahibi mi balyayi baglatiyor yoksa alan mi? ustte 8 tl tarladan demişsiniz. 8 tl yi tarla sahibi alip balya baglatmayi kim karsiliyor?
Abim arkadaş sana yanlış bilgi vermiş. Biz 8 tl den tarladan balyayı sattık. Yani bağlı olan balyayı 8 tl den verdik alıcı nakliyesi ve işçisi ile beraber geldi aldı gitti. Dİğer bölgelerde balya fiyatları niyeyse bizim trakyadan hep 2-3 tl fazla. Onun sebebide muhtemelen nakliye ücretleri. Trakyadan egeye giden samanların nakliyesinide balyayı bizden 2-3 tl daha düşük fiyata alarak karşılıyorlar. Ama sen biçerciye verirsen işler daha farklı olabilir biz kendimiz bağlattık kendimiz alıcı bulduk ve sattık. Ama diğer arkadaşın dediği gibi biçerciye balya başına satanlarda var biçercinizle bu konuyu konuşmanız gerek

Onun dışında senin hesap şölye olur abi. Bağlama genellikle biçimin 1/10 u oluyor. Yani bu sene biçim 40 tl olursa bağlama 4 tl olur. Sen 4 tl den bağlatırsın. 2,5-3 tlden işçilere taşıtırsın. Eve taşıdığında da branda ile örtersin oda 1 tl gibi bi masrafı oluyor. Totalde sana 7.5 tl ye mal olur. Fiyat olarak şöyle söyleyeyim. Bugün bizi aradılar saman için 9-10 tl verdiler samanlara(25kg hasbaylı). Bu sene Güney Doğu biçimleri yapsın. Daha sonra piyasa yerine oturacak. O zaman karar verirsin bekletmek mi mantıklı tarladan satmak mı mantıklı. Bu işe girersende dikaktli ol abi sahtekar çok fazla. Paranı almadan 1 tane bile saman verme.

• Beğen