Garaj yaptırmak istiyorum.

Öncelikle herkese merhaba.

Traktörüm, ekipmanlarım, ıvır zıvır şeyleri koymak için bi garaj yaptırmak istiyorum.
Garajın ölçüleri 26 metre uzunluk 7 metre genişlik 3 tarafı kapalı sadece ön tarafı 26 metre açık olacak. Şimdi gelelim asıl mevzulara.

1- çatıyı 6.50cm arayla demir direkler üzerine oturtmayı daha sonrasında duvar örmeyi düşünüyorum.

2-duvar kısmı beton mu? Tugla mı? Piriket mi? Ytong mu olmalı? Hangisi daha saglam ve ucuzdur?

3-Çatının makasları kac metre arayla koymalıyız? Makas nasıl bi makas olmalı? Profil mi köşebent mi?

4- yükseklik konusunda net bi fikrim yok sizce kaç metre olmalı.

5-ön taraf 26 metreye kepenk sistemi yapmayı düşünüyorum kullanışlı olur mu?

6-6.5 metrede bir makas koyduk diyelim. Bu iki makas arası ileriye doğru kasma yaparmı? Arayada makas koymak gerekir mi?

7- en son olarak m2 sini 140 tlye yapıyorlar. Bn diyorumki malzemeleri alsak çatıyı kendimiz kapatsak yarı yarı masraf çıkıyo. Napacagımızı tam bilemedik

Şimdi bunların tüm maliyeti ne olur? bilgisi olan varsa sevinirim.

Örnek :
084a660ac6f7523ef5b040655ffd69cc.jpg

ce27ed8207e58ea22b3e4363374b1305.jpg

234e4a4ade8f9a8af8ef8f9878b2fbc8.jpg

Öncelikle herkese merhaba.

Traktörüm, ekipmanlarım, ıvır zıvır şeyleri koymak için bi garaj yaptırmak istiyorum.
Garajın ölçüleri 26 metre uzunluk 7 metre genişlik 3 tarafı kapalı sadece ön tarafı 26 metre açık olacak. Şimdi gelelim asıl mevzulara.

1- çatıyı 6.50cm arayla demir direkler üzerine oturtmayı daha sonrasında duvar örmeyi düşünüyorum.

2-duvar kısmı beton mu? Tugla mı? Piriket mi? Ytong mu olmalı? Hangisi daha saglam ve ucuzdur?

3-Çatının makasları kac metre arayla koymalıyız? Makas nasıl bi makas olmalı? Profil mi köşebent mi?

4- yükseklik konusunda net bi fikrim yok sizce kaç metre olmalı.

5-ön taraf 26 metreye kepenk sistemi yapmayı düşünüyorum kullanışlı olur mu?

6-6.5 metrede bir makas koyduk diyelim. Bu iki makas arası ileriye doğru kasma yaparmı? Arayada makas koymak gerekir mi?

7- en son olarak m2 sini 140 tlye yapıyorlar. Bn diyorumki malzemeleri alsak çatıyı kendimiz kapatsak yarı yarı masraf çıkıyo. Napacagımızı tam bilemedik

Şimdi bunların tüm maliyeti ne olur? bilgisi olan varsa sevinirim.

Örnek :
084a660ac6f7523ef5b040655ffd69cc.jpg

ce27ed8207e58ea22b3e4363374b1305.jpg

234e4a4ade8f9a8af8ef8f9878b2fbc8.jpg
Yükseklik 5 metre yeterli olur profil daha iyi olur duvar olarak beton maliyetli olur pirket en uygunu kepenk iyi olur ama onu dengeli yapmak gerekir çatı için ucuz saç malzemesi yeterli

• Beğen
Tepkiler: ilkertetik
makas arası6.50 metre cok seyrek 3 metreyi aşma geçen sene trakyada yoğun kardan catıların yarısı göçtü 2.fotodaki bina güzel ilk fotodaki sağlıksız kapılarıda trapez saçtan yap hem ucuz hem sağlam hem gösterişli hemde demir kapı 2 senede bir boya ister kepenk hem maliyetli olur hemde uzun ömürlü olmaz

• Beğen
Konu açılmışken bizde hububat için 50-60 ton kapasiteli bir depo ya da ambar şeklinde bir yer yapmak istiyoruz. Bu yıl hasattan sonra 45 ton arpadan 10 bin liraya yakın bir erken satış zararımız oldu.
Duvarları briketle örüp,kiriş yerine 4 metre aralıklarla kalın boruları dikmeyi düşünüyoruz. Çatı profillerinide aradaki borulara monte edip,tek tarafa akıntılı olacak şekilde kapatmak istiyoruz.
Ayrıca deponun arka tarafı biraz daha derin ve dış tarafıda sıva olacak.
Yükseklik: 4 metre
Genişlik: 5 metre
Uzunluk: 10 metre
Bu şekilde bir yapı 50 tona yakın arpa alır mı, ve trakklup tarafından onay verilir mi?
Fikir ve onerilerinizi merakla bekliyorum.

Konu açılmışken bizde hububat için 50-60 ton kapasiteli bir depo ya da ambar şeklinde bir yer yapmak istiyoruz. Bu yıl hasattan sonra 45 ton arpadan 10 bin liraya yakın bir erken satış zararımız oldu.
Duvarları briketle örüp,kiriş yerine 4 metre aralıklarla kalın boruları dikmeyi düşünüyoruz. Çatı profillerinide aradaki borulara monte edip,tek tarafa akıntılı olacak şekilde kapatmak istiyoruz.
Bu şekilde bir yapı 50 tona yakın arpa alır mı, ve trakklup tarafından onay verilir mi?
12m. ye 8 metre, yükseklik 3.10 içindeki arpa 15 ton bir köşesinde kaldı, helezon şart oldu. Tır dorsesi 25 ton aldığına göre ebatlarına göre hesap çıkartırsın.

IMG_20171004_131952.jpg

Merhaba,

Biz de 4 yıl önce sizinkine benzer ölçülerde yaptırdık.
Ölçüler boy 28, en 7, yükseklik; ön taraf 4,5, arka taraf 3,7, önden arkaya meyilli. bir yıl sonra ön kısmı 3 metre daha uzattık, en 10 metreye çıktı.

1- direkler arasını 7 metre tuttuk ki traktör ve arkada römork varken dönüşlerde sorun olmasın diye.
2- 3 tarafına 2 metre yükseklikte duvar ördük, duvarın dışında yukarı doğru saç ile kapattık. Bu şekilde istediğimiz ürünü döküp depolayabiliyoruz.
3-Çatının makaslarını 5 metre arayla petek şeklindeki demirden yaptırdık, bunların üzerine 1 metre arayla profil, üstüne de saç
4- Bizimki önden arkaya meyilli olduğu için yaptığımız ilave ile birlikte ön taraf 5,4 mt, arka taraf 3,6 metre. Depoya her türlü kamyon giriyor, helezon ile kamyona yükleme yapıyoruz. Damperli römork ile ürünü boşaltıyoruz. Eğer demperli römork ile ürün boşaltırım diyorsan damperin yüksekliğine göre deponun yüksekliğini belirle.
5-26 metre için kepenk sistemi uygun olmayabilir ancak 4 tane 6,5 metrenin sağ ve sol olanlarından birini saç ile kapatabilirsin ve ya ikisini de kapatırsın, ortadaki 2 tane 6,5 metrelik açıklık sana yeterli olabilir. Ayrıca kapattığın yerleri ürün depolamak için de kullanabilirsin.
6- 6,5 metrede bir makas koymak özellikle kışın çok kar yağıyorsa sorun olabilir, biraz daha arayı daraltmak gerek.
7- Ustalık oldukça pahalı. Bu nedenle ne kadarı sen yapabilirsen o kadar iyi

Özet; Yeniden benzer bir depo ve ya garaj yapsak şöyle yaparım.

boy 28 metre, en 10 metre, yükseklik 6 metre. direkler arası 7 metre, ve çatı kısmı v şeklinde yani gönderdiğin ikinci fotoğfrafta olduğu gibi. Deponun içinde direk olmayacak şekilde. Yine yerden 2 metre yüksekliğinde duvar örülüp arkası yukarıya doğru saç ile kapalı.

Umarım gönlüne gör ucuz yollu bir garaj yaparsın.

Arka tarafına 2 metrelik tuğla duvar ördür.5 metre yükseklik ideal. Çatı direk üstüne olsun.ön taraf 6 metrede bir direk arka 4 metrede 1 direk makas araları 3 metre olsun 2 metrelik duvarla çatı arasını saç ile kapattır. Yarın foto paylaşırım.

• Beğen
senin bu garajı böyle yaparsan sanki biraz fazla maliyetli olur eger yer müsaitse şimdilerde profil ve u demiri çok pahalanmıştır herşey zamlandı sizin oralarda da vardır belki bu eski telefon direkleri çıkıyor tahta onlar çok aşırı sağlam oluyor onlardan birşey deneyebilirsin yani her 6.5 metrede çekecek demir felan biraz pahalı olur bide bu işi kaynaktan çok ıyı anlayan birisi yapmalı aceba hazır beton şantiyesi yakın ise karkası betondan yapsan ne kadar tutar aralarıda sac ile kapatsan

• Beğen

kaç metre yüksekliğe kadar koycan o önemli.mesala senin üç metreye koysan. 3x5x10=150metre küp yapar.
buğdayda bir metreküp 750 kg. 150x0,75=112.5 ton buğday alır, arpa biraz daha hafif ona göre hesapla.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96