ESPERİA. BUĞDAYI

Ynt: ESPERİA. BUĞDAYI

kesanlı22 link=topic=48561.msg477923#msg477923 date=1322517306' Alıntı:
:S arkadaşlar herkeze hayırlı işler bol bereketler....ben de bu sene kesanda experia buğdayı ektim ve çok huzursuzum doğrusu umarım buraların havasına ve toprağına dayanıklıdır...bir de herkez kendi bölgesi ve tecrübesine göre yorumlamış haklı olarak ama ben bizim buralardaki hava şartlarına göre değerlendirmenizi rica etsem bi de sulama da çok farkederimi çok teşekkürler...

bilmedigimiz hava şartlarına göre nasıl yorumlayalaım onu belki proflar yapabilir biz istedigimz kadar yorumlasakta uydurmuş tahmin etmiş oluruz en güzeli sizeri yanıltmadan kendi topragımızdaki halinden bahsetmektir siz ordan ders çıkartırsınız

dayı ben ektim bu sene . sivas kangalda bizim buranın rakımı 1400. bu yıl verim düşüktü odeska ile yan yana tarlalara ektim odeska 200 kilo verirken esperia 300 ila 310 kilo aarasında döktü . normal şartlarda bizim buraların verimi 100 ile 200 kilo arasındnda verim oldu . ben memnunum .

• Beğen
Tepkiler: Tr.Osman.tr

ustaf link=topic=48561.msg624490#msg624490 date=1346068565' Alıntı:
dayı ben ektim bu sene . sivas kangalda bizim buranın rakımı 1400. bu yıl verim düşüktü odeska ile yan yana tarlalara ektim odeska 200 kilo verirken esperia 300 ila 310 kilo aarasında döktü . normal şartlarda bizim buraların verimi 100 ile 200 kilo arasındnda verim oldu . ben memnunum .
Bende ulas ta odeska ektim 300 450 arasi verdi kiracta eger orda oyle ise esperia cok iyi tohumu nerden tegmin ettiniz acaba?

FEHİM link=topic=48561.msg755646#msg755646 date=1372585041' Alıntı:
Bilgileriniz için teşekkür ederim.Ama esperia için tecrübelerinizi güncellerseniz sevinirim.

Esperialar bu sene cok kotuydu ektigime cok pismanim syrena ve enolanin 70-100 kg dekarina altinda kaldilar sicaga ve lodasa dayanamadi

FEHİM link=topic=48561.msg755646#msg755646 date=1372585041' Alıntı:
Bilgileriniz için teşekkür ederim.Ama esperia için tecrübelerinizi güncellerseniz sevinirim.
evet bende eken arkadaşların tecrübelerini bekliyorum. esperia bir balondu, çoktan söndü trakya bölgesi için. önemli olan bir senelik verim patlaması değil, yıllara dağılmış şekilde değişik iklim şartlarında istikrar göstermesi. esperia dan daha iyi buğdaylar var bu konuda..

bende aldane, selimiye ve denemelik esperya ektim. içlerinden en iyisi esperya gibi duruyor.Tahlil ettiremedim daha ama borsada esperya geçen pazartesi direk 680 krş tan mezata çıktı tek tüccar vardı fazla tüccar olsaydı 700-730 krş görecek bir maldı. Esperya yanlız gübreyi biraz fazla seviyor gibime geldi.

Esperia bu sene hüsran oldu diye duydum çevremden.Anapa içinde pek parlak şeyler duymadım bu sene için.Bugün bende Tina ' yı biçiyordumki 18:00 civarı yağmur geçti bırakmak zorunda kaldık verim geçen seneye nazaran epey düşük gözüküyor.Kesin konuşmayı tarla bitince yapabilirim.Geçen seneyi bu sene buğdayda bulmak zor.Hayırlısı diyelim.

Esperia bu sene hüsran oldu diye duydum çevremden.Anapa içinde pek parlak şeyler duymadım bu sene için.Bugün bende Tina ' yı biçiyordumki 18:00 civarı yağmur geçti bırakmak zorunda kaldık verim geçen seneye nazaran epey düşük gözüküyor.Kesin konuşmayı tarla bitince yapabilirim.Geçen seneyi bu sene buğdayda bulmak zor.Hayırlısı diyelim.

peki önümüzdeki sene için ne yapacağız yani ne ekeceğiz trakya da fikrin nedir.

FEHİM link=topic=48561.msg755706#msg755706 date=1372616438' Alıntı:

Enola,Syrena,Bereket ekicem ben

FEHİM link=topic=48561.msg755706#msg755706 date=1372616438' Alıntı:
Bizim burada buğdayları biçmeye yeni başladılar.Biçenlerden 'verim-kalite' oranlarını öğrenip ona göre hareket etmeyi düşünüyorum.Diğer faktörlerde önemli:senenin kurak,soğuk yada yağışlı olması,lodosa dayanıklılık gibi..Tabi yüksekten atanların '800kg biçtim rus buğdayı bu boru mu' fikirlerinden ziyade mantık çerçevesinde yada ölçümü onaylanmış kişilerden öğrenmek lazım.Ona göre hareket edilebilir.

slm daha yeni esperiya buğday hasatından geldim çekirdek yerinden dönümde 1 ton pancar yerinden dönümde 1,5 ton aldım buğdayın renginde alalık var biraz ağarmış randıman nasıl olur bilmem bundan sonra esperia buğday ekmeyecegiz (1dönüm=2500Metrekare)

FEHİM link=topic=48561.msg755844#msg755844 date=1372700474' Alıntı:
peki beyler esperya nanik TT601, Tekirdağ, Anopa, midas buğday tohumlarından deneyenleriniz varmı (geçmiş yıllar dahil)

bunların içinde bu yıl tekirdağ vardı bende. 510 kg a kadar çıktı. çok memnunum. hatta ekili yer düz kepir, neredeyse tüm kış içinde su durdu. üreyi ot ilacını suyun içine attık resmen. tt601 ve aynı firmanın rumeli de çok güzel buğdaylar.

insertend link=topic=48561.msg761587#msg761587 date=1374932255' Alıntı:
dropia eken varmı?
Ben geçen sene ekmiştim kılçıklı sert bir buğday.Verimi 500-550kg arası gelmiş ofiste 685 tl/ton fiyat vermişti ama bu sene ekmedim.Yumuşak buğday verimde 100kg fark atınca bu sene ekmedim.Ekilecekse 20kg/da tohum geçilmemeli.Kolay gelsin.

Trakya ile iklimimiz çok farklı olduğu için birşey diyemeyeceğim.Biz bu sene Pehlivan ve Esperya ektik,En iyi çıkan tarlalarında Esperya Pehlivana göre dekarda 70-80 kg daha çok verdi.Tek sıkıntısı boysuz olduğu için her araziye ekilemiyor bir de kuraklık riski olursa sıkıntılı bir durum oluşuyor.Biz yine taban arazilere ekmeyi planlıyoruz bir de odeska ekeceğiz bu sene verimi fena değil gibi.Selimiye ektiler o da güzel verim yaptı o da düşünülebilir.