emekliler, çiftçiler belediye seçiminde ağırlığını koydu...

yaşanan hayat pahalılığında,
31 mart 2024 de yapılan belediye başkanlığı seçiminde...
10 000 lira maaş alan emeklilerin, asgari ücretle çalışanların, girdileri çok artan fakat bunu ürün fiyatına yansıtamayan çiftçilerin oylarının,
belediye seçiminde tayin edici olduğu anlaşılıyor...

Son düzenleme:
Hastaya zamanında ilaç vereceksin... Bu sonuçlar iktidara bir uyarı aslında, ancak bazı şeylerin zamanı vardır. Sen bunları haziran 2023 seçimlerinde (tabiri caizse) seçmen olarak bir tokat atmış olsaydın, şuan ki hareketin daha değerli olurdu... Ülkede o kadar hukuksuzluk var, o kadar rüşvet, torpil, talan düzeni var ama genel seçimlerde sesini çıkarma... Şimdi ceplerine dokununca mı akılları başına geldi ? Bakın aklıma ne geldi :D

Ancak herşeye rağmen "hiç yoktan iyidir" . Akp ve Erdoğan güç zehirlenmesi yaşıyorlardı, belki bir ihtimal bu sonuçlar, onları kendilerine getirir...

Son düzenleme:
Ancak herşeye rağmen "hiç yoktan iyidir" . Akp ve Erdoğan güç zehirlenmesi yaşıyorlardı, belki bir ihtimal bu sonuçlar, onları kendilerine getirir...
yazdıklarının hepsine katılıyorum ama sadece bu paragraftakilere katılmıyorum, bu sonuçlar geçmişte birinci parti olan ECEVİT ile benzerlik gösteriyor, yıl 1977 de Süleyman Demirel i yıkarak birinci parti olan ECEVİT, sonrasında malum 1980 geldi, yani ne Süleyman Demirel nede ECEVİT kazandı, ülke kaosa sürüklendi ülke kaybetti, vardiya değiştirmeye muktedir olanlar yine aynı yoldan gidiyor, kimsenin gücü falan yokki zehirlensin.

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli
Şimdilik emeklilerin verdiği dersi konuşuyor ülkemiz. Tüm emeklileri tebrik ediyorum, hizaya gelmeyeni şamar oğlanı yapmak şart zaten, böyle şamarlayacaksınki dahada yerinden kalkamayacak.

1711964030738.png

1711964063235.png

1711964160927.png

Son düzenleme:
yazdıklarının hepsine katılıyorum ama sadece bu paragraftakilere katılmıyorum, bu sonuçlar geçmişte birinci parti olan ECEVİT ile benzerlik gösteriyor, yıl 1977 de Süleyman Demirel i yıkarak birinci parti olan ECEVİT, sonrasında malum 1980 geldi, yani ne Süleyman Demirel nede ECEVİT kazandı, ülke kaosa sürüklendi ülke kaybetti, vardiya değiştirmeye muktedir olanlar yine aynı yoldan gidiyor, kimsenin gücü falan yokki zehirlensin.
Etme eyleme hocam :) güçleri olmasa 20 yıldır nasıl iktidar oldular ? Artık o kadar güçlendiler ki, kendilerini kaybettiler. Güç zehirlenmesinden kasttetiğim bu

Ayrıca bu sonuçların alınmasında, kesinlikle ve kesinlikle Mehmet Şimşek sorumlu değil... Mehmet Şimşek'in uygulamış olduğu politikalar, uluslararası normlara uygun olduğunu birçok kişi söylüyor (kesinlikle faize karşı biriyim) Mehmet Şimşek geldiğinde zaten, kasa tam takırdı, tertemiz etmişlerdi... Yap işlet devret mantığıyla döviz cinsinden geçiş garantili yol/köprü yaparsan, hasta garantili hastaneler yaparsan, hukuku ayaklar altına alırsan, damadın Berat Albayrak'ı, Nurettin Nebati'yi, Şahap Kavcıoğlu gibi isimleri ekonominin başına getirirsen, Ben Ekonomistim dersen tabiki kasa boş kalır... Bunca şeyi görmeyip, sorumlu Mehmet Şimşek demek insafsızlık olur...

Ekleme: herşeyi geçtim, Allah için daha önceden ekonominin başına getirilenlerle, Mehmet Şimşek'in özgeçmişlerini bi okuyun. Adamın hayatı uluslarası kurum / kuruluşlarda geçmiş... Yani Mehmet Şimşek çok ayrı bir kulvarda

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: bahri0128
Ekleme: herşeyi geçtim, Allah için daha önceden ekonominin başına getirilenlerle, Mehmet Şimşek'in özgeçmişlerini bi okuyun. Adamın hayatı uluslarası kurum / kuruluşlarda geçmiş... Yani Mehmet Şimşek çok ayrı bir kulvarda

Evet öyle tabi, o kulvar dediğin yerler dünyayı yönetenlerin kurumları, ülkelere yetiştirdiği adamları koyarlar, reis kovdu ama dünyayı yönetenler getirdi oturttu koltuğa, yoksa reis dediğin gibi güçlü olsaydı kovduğu adamı oturturmuydu bakanlık koltuğuna düşünsene, hangi gücü ile razı oldu reis bu makamda bu adama.

Demekki vardiya değişimi yapmaya muktedirler oturtuyor yada kaldırıyor, icraat olarakda emekliye zam yaptırmaz, oyu alamayan AKP batar, peki sonra ne olur, 1977 de ecevit geldi ama sermaye dediki ben istemiyorum, ülke karışır böylece, al sana 1980, şimdi eğer AKP emekli oyu ile batırılıyorsa tıpkı ecevit kazandığı gibi Özel tarafı kazandırılıyorsa, gelecek senelerde olacakları var artık sen düşün, tabi düşünebilirsen.

Emeklinin oyu ile kazandırmak kaybettirmek meselesine ise emekli sırtından kurban kesmek derler, sözün aslını bilen bilir.

Aman ne ağırlığı yahu, küresel çeteler akp denilen örgütün kulağını çekmek istemiş, o kadar.
Biz istersek baştasın, istemezsek değilsin demişler.
Yarın genel seçimde kandilden bir açıklama yaptırırlar 'cehaşpeye selam olsun' diye bitti gitti
Bu işler o kadar kolay mı diye soran olursa olursa ben de ona değil mi diye sorarım

Türkiyede demokrasi görünümlü manipülatif bir idare şekli var, halkın özgür iradesi diye bir durum yok.gerçek bu

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Evet öyle tabi, o kulvar dediğin yerler dünyayı yönetenlerin kurumları, ülkelere yetiştirdiği adamları koyarlar, reis kovdu ama dünyayı yönetenler getirdi oturttu koltuğa, yoksa reis dediğin gibi güçlü olsaydı kovduğu adamı oturturmuydu bakanlık koltuğuna düşünsene, hangi gücü ile razı oldu reis bu makamda bu adama.

Demekki vardiya değişimi yapmaya muktedirler oturtuyor yada kaldırıyor, icraat olarakda emekliye zam yaptırmaz, oyu alamayan AKP batar, peki sonra ne olur, 1977 de ecevit geldi ama sermaye dediki ben istemiyorum, ülke karışır böylece, al sana 1980, şimdi eğer AKP emekli oyu ile batırılıyorsa tıpkı ecevit kazandığı gibi Özel tarafı kazandırılıyorsa, gelecek senelerde olacakları var artık sen düşün, tabi düşünebilirsen.

Emeklinin oyu ile kazandırmak kaybettirmek meselesine ise emekli sırtından kurban kesmek derler, sözün aslını bilen bilir.
Etme eyleme hocam, aziz mübarek Ramazan ayı... Yani Erdoğan, Mehmet Şimşek'i emperyalist ülkelerin adamı olduğu için kovdu, sonra liyakat sahibi (!) damadı ve Nurettin Nebati gibi isimleri iş başına getirdi, he öyle mi ?

Sen bir yatırımcı, sanayici olsan yada (hepimiz gibi ) sıradan vatandaş olarak düşün; ekonominin başına "mart şubattan, nisan da marttan daha iyi olacak" diyen Berat Albayrak mı, yoksa "hele bi 6 ay uyuyup uyanın, siz o zaman Türkiye'nin halinin görün" diyen Nurettin Nebati mi, yoksa

"Ben defterlerimi son sayfasına kadar kullanıyorum. Beyaz kağıt falan kullanmıyorum. Harcadığımız para babamızın parası değil, milletin parası" diyen Mehmet Şimşek mi makul mantıklı geliyor ? Ha tasarrufu emeklinin maaşında mı yapması lazım? orası tartışılır, ki yanlışta. Peki niye Mehmet Şimşek zam yapmadı yada yapılmasını istemedi ? Çünkü kasa da para yok, para... Hepsini yiyip bitirdiler. Ha peki tasarrufa nerden başlamalıydı ? Önce kamunun, cumhurbaşkanının yaptığı israfları önlemekle başlaması lazımdı...

Özetle söylemek gerekirse; Akp nin 2023 haziran genel seçimlerinde, hatta ve hatta 2019 yerel seçimlerinde de kaybetmesi gerektiğine inananlardandım. Ama gel gör ki ancak 2024 yerel seçimlerinde büyük bir çöküş yaşadı ve bunun sebebi de emin olun yıllardır Akp nin yapmış olduğu yanlışlar birikti birikti ve sonunda olan oldu.

Ben mantık aramam senin gibi, kovuldumu kovuldu, hemde tekmeyi yedi kıçına yani öyle böyle değil, fakat sen damadı yada nebatiyi iş başına getirerek iyi yaptı dememi bekliyorsun, oda yanlış, zaten yanlış olacakki, tekmeyi kıçına yiyen zorla kabul dilecek, olay bundan ibaret, yani boşuna küresel güç olmamışlar, öyle yada böyle dedikleri adam oturacak, ben oturacak halim yok, hal böyle iken, ben yanlışa doğru dersem kahrımdan ölürüm vesselam, sen yanlışın üzerinden bir başka yanlışa giden yolu doğru kabul edebilirsin, ama doğru yapmış olduğunu ispatlayamazsın.

Ben mantık aramam senin gibi, kovuldumu kovuldu, hemde tekmeyi yedi kıçına yani öyle böyle değil, fakat sen damadı yada nebatiyi iş başına getirerek iyi yaptı dememi bekliyorsun, oda yanlış, zaten yanlış olacakki, tekmeyi kıçına yiyen zorla kabul dilecek, olay bundan ibaret, yani boşuna küresel güç olmamışlar, öyle yada böyle dedikleri adam oturacak, ben oturacak halim yok, hal böyle iken, ben yanlışa doğru dersem kahrımdan ölürüm vesselam, sen yanlışın üzerinden bir başka yanlışa giden yolu doğru kabul edebilirsin, ama doğru yapmış olduğunu ispatlayamazsın.
Ya Rabbi bu Mübarek Ramazan Ayı'nın hürmetine, kim yanlış yoldaysa Sen onu doğru yola getir...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
22 yılda ülkenin bütün kurumlarını avucuna aldılar, bütün kritik alanlarda kendileri var. Haliyle modern bir dikta rejimini yaşıyoruz. Bundan daha ala güç mü olur toztoprak bey?

Mehmet Şimşek istediği için emekliye zam yapılmadı değil, Cumhurbaşkanı istemediği için yapılmadı. Sadece onlara her zamanki gibi bir günah keçisi lazım. Faizi Mehmet Şimşek belirlemiyor. Çiftçiye desteği, ürün fiyatını, gümrük vergilerini hep Cumhurbaşkanı belirliyor. Geri kalanı paralı oyunculardır.

Ülkenin %90’ı %10’luk bir zümre için çalışıyor. Bu yüzden hep yerimizde sayıyoruz ve hep geriye doğru gidiyoruz. Çok güzel bir tezgah kurulmuş, çok da güzel işliyordu. Bu %10’luk kesimin her biri halkın bir kısmına hükmedip bir şekilde yoge ediyordu.

Ne oldu da dengeler değişti?

Cumhuriyet tarihinin en büyük talanı oldu bu bir kaç yıl içerisinde. Ekonomi tarumar oldu. Para bitti! Olaya anatomik olarak baktığımız da sadece kendini düşünen beyin, organlara besin göndermeyip vücudu iflasa sürükledi ve tek başına kaldı ortada.

Benim bu forumda, çok geçmiş yıllarda hep söylediğim bir söz vardı: “ Hedef 2023’te tarımda %100 dışa bağımlı bir Türkiye”
Çiftçilikle uğraştığım için ben de kendi penceremden olaya yaklaştım.

Bu yüzdendir ki yaşadığınız ülkede, son yıllarda o kadar akıl dışı politikalar uygulandı ki, bütün dengeler altüst oldu. Her an bir ülkeyle savaşa da girebiliriz, kendi ülkemizde bir iç kalkışma da yaşanabilir. Çünkü canlı bomba gibiyiz ve her şeye de gebeyiz.

Son olarak: Amerika için nasıl ki tarım bir milli güvenlik sorunuysa, Türkiye için de depreme dayanıklı evler bir milli güvenlik sorunudur.

Bakın bizim güzel atasözlerimiz var, demişkerki

Sui misal, misal olmaz

Yani kötüyü örnek göstererek başka kötüyü iyi göstermek olmaz, bu şekilde icraat yapamazsınız.

Bunu deyincede bazıları diyorki,

Ölü rahmet bulsunda, nereden bulursa bulsun.

Şimdiki bakan demedimiki bizim rasyonel politikalara dönmekten başka çaremiz yok, çareyi nereden arayacağına adres göstermek denir buna, başka çare yokmu?

Ya yeni yol bulacağız, yada yeni yol yapacağız, bunları yapamazsan adresi gösterirler bi şekilde ve çare bu derler, halkda çare buymuş der ve inanır, boşunamı çete olmuşlar? gelip başına dikilecek halleri yok, adresi tarif edecek birini bulurlar ve dikerler başımıza olur biter, olan bitende bundan ibaret zaten.

Bu kafadaki yönetimlerle, kısırdöngüden çıkamayan toplum olarak devam edelim o zaman öylemi, bulduk rahmeti şükredelim en iyisi oh ne güzel, nasılsa başka çare yok , tek çare rasyonel politikalara dönmekmiş meğer, ölü rahmet bulsunda, nereden bulursa bulsun anlayışının bizi getirdiği nokta, hiza veya eksen, ne derseniz deyin artık.

Seçim sonucuda gösterdiki, isterlerse iktidar hemen devirebilirler, ama olmaz, onların görevi başka, kötüyü örnek göstermeye devam edilecek, hadi ezdin 1. Parti oldun maçanız yiyosa erken seçim isteyinde iktidar olun ülke yönetin, ama yapamayacaklarını bikdikleri için iktidara gelmek için uğraşmayacaklar bile, taktik belli, bu muhalefetle kötüyü örnek göstererek durumu idare etmek, nasılsa küresel çeteler istediğini yapabiliyorken ne gerek var şimdi memleketmi yönetilir.

Malesef ben seçim sonuçlarına göre memleket yönetmeye talip olamayacakları en çok oy alan 1. Parti olarak görünce çok gülesim geldi, iktidarın iki katı oy alsada memleket yönetmeye talip olamayacakları ortada, erken seçim için bastıramayacakları ortada, kimbilir ne bahaneleri vardır yada ne bahaneler sayarlar şimdi, filim her halukârda aynen devam.

Son düzenleme: