Duvelerde kizginlik

Benim 9 aylik bir duvem gecen gun kizginlik gosterdi. Bazilari asiri beslendigi icin erken kizginlik gosterdigini hayvanın artik damizlik olarak kullanilmayacagini çünkü bir daha kizginlik gostermeyecegini gosterse bile tutmayacagini soylediler. Internetten arastirdim ama net bir bilgi edinemedim. Bu durumu daha once yaşayan veya konu hakkinda bilgi sahibi olan arkadaslar yardim edebilirse cok sevinirim.

Aşırı besleme kizginlik göstermesine sebep olabilir
Aşırı besleme yaglanma döl tutmaya engel olanilir
Tabi erken kızgınlık gösterme ileride kızgınlık gostermesine yada döl verimine engel değildir
Damızlık duveler erken kızgınlık gösterebilir dengeli uygun beslemeye çalışın .
Teşekkür ederim İsmail Bey peki duvenin yemini azaltip zayiflatayim mi yoksa ayni sekilde beslemeye devam mi edeyim.

Benim 9 aylik bir duvem gecen gun kizginlik gosterdi. Bazilari asiri beslendigi icin erken kizginlik gosterdigini hayvanın artik damizlik olarak kullanilmayacagini çünkü bir daha kizginlik gostermeyecegini gosterse bile tutmayacagini soylediler. Internetten arastirdim ama net bir bilgi edinemedim. Bu durumu daha once yaşayan veya konu hakkinda bilgi sahibi olan arkadaslar yardim edebilirse cok sevinirim.
Arkadaş düvelerde kızgınlık 6 aylık yaştan itibaren başlayabilir. Bu normaldir ve gelecekte de kızgınlık gösterecektir. Fakat şuna dikkat etmek gerekir ki yüksek enerjili yemlerle beslenen düveler arkadaşın dediği gibi yağlanmadan dolayı döl tutma oranı düşer, hatta muhtemelen tutmaz. Düveler besi yemleri gibi yüksek enerjili yemler yerine düve yemleriyle beslenmesi gerekir

• Beğen
Tepkiler: Hwanghoe
Arkadaş düvelerde kızgınlık 6 aylık yaştan itibaren başlayabilir. Bu normaldir ve gelecekte de kızgınlık gösterecektir. Fakat şuna dikkat etmek gerekir ki yüksek enerjili yemlerle beslenen düveler arkadaşın dediği gibi yağlanmadan dolayı döl tutma oranı düşer, hatta muhtemelen tutmaz. Düveler besi yemleri gibi yüksek enerjili yemler yerine düve yemleriyle beslenmesi gerekir
Simdiye kadar buzağı buyutme yemi verdim. Ama her ay ADE vitamin takviyesi yapiyordum.

Yok cok yagli degil gayet normal ama 9 aylikken kizginlik gostermesi beni korkuttu.
Biz okulda barınak planlaması yaparken hocam 6 aylıktan sonra erkek ve dişi için ayrı bölme planlayın demişti. Nedenini ise 6 aydan sonra cinsel faaliyet başlar diye açıklamıştı. Tabi bazıları erken başlıyor bazıları 17-18 ayı buluyor. Bende de var 9-10 aylık düveler bazen birbirine atlıyorlar

• Beğen
Tepkiler: Hwanghoe