Dorado 80 Aldım Hayırlı ve Uğurlu olur İnşaallah

IMG-20230512-WA0007.jpegIMG-20230512-WA0005.jpegIMG-20230512-WA0001.jpegIMG_20230513_070524.jpg

Hayırlı olsun güle güle kullanın

Hayırlı olsun güle güle kullanın

Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun...

Hayırlı olsun.
Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.

Traktörde sağ ayna ve dikiz aynası görünmüyor.
Emniyet önemlidir.
Solladığınız aracı görmeniz gerekir.
Ekipman kullanırken de aynalar görüşe yardımcı olur, kullanım kolaylığı sağlar.
Sağolun Allahrazı olsun emek harcayan helal kazanç ve rızık peşinde olan herkese Rabbim daha iyilerini nasip etsin

Hayırlı olsun.
Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.

Traktörde sağ ayna ve dikiz aynası görünmüyor.
Emniyet önemlidir.
Solladığınız aracı görmeniz gerekir.
Ekipman kullanırken de aynalar görüşe yardımcı olur, kullanım kolaylığı sağlar.
Hocam takasa verdiğimiz 8053de'de bizim eksiklerimiz vardı onlar onu görmedi bizde aynaları en kısa zamanda tedarik etmeyi düşünüyorum haklısıkız fakat incelediğim diğer modellerde dikiz aynası ve sağ ayna görmedim koç traktörde 2018 modeli vardı ondada yoktu bu 2020 varsada ben bilmiyorum artık
traktör motor ve teknik konularındaki bilginiz sitede malum 5li 10 numara 27 geniş ara pulluk almayı düşünüyorum takribi üç aşağı beş yukarı 250 dönüm civarı tarla işlerim yarısı rampa yukarı
5li 9 numara geniş ara batma derinliği pulluk et payı olarak zayıfmı kalır motor teknik verilerini değerlendirdiğinizde
Birde hidrolik pistonlu orta kol almıştım 55lik 60 cm lik almak varmış tam idealiymiş emanet 4lü 12 numara pulluk taktım 8/4 vardiya bitince sürümlere başlayıp deneyeceğiz traktör hakkında ilave etmek istediğiniz teknik bilgi tecrübe kulağımıza yer eder

Son düzenleme:
Hocam takasa verdiğimiz 8053de'de bizim eksiklerimiz vardı onlar onu görmedi bizde aynaları en kısa zamanda tedarik etmeyi düşünüyorum haklısınız fakat incelediğim diğer modellerde dikiz aynası ve sağ ayna görmedim koç traktörde 2018 modeli vardı ondada yoktu bu 2020 varsa da ben bilmiyorum artık
traktör motor ve teknik konularındaki bilginiz sitede malum 5li 10 numara 27 geniş ara pulluk almayı düşünüyorum takribi üç aşağı beş yukarı 250 dönüm civarı tarla işlerim yarısı rampa yukarı
5li 9 numara geniş ara batma derinliği pulluk et payı olarak zayıf mı kalır motor teknik verilerini değerlendirdiğinizde
Birde hidrolik pistonlu orta kol almıştım 55lik 60 cm lik almak varmış tam idealiymiş emanet 4lü 12 numara pulluk taktım 8/4 vardiya bitince sürümlere başlayıp deneyeceğiz traktör hakkında ilave etmek istediğiniz teknik bilgi tecrübe kulağımıza yer eder
Pulluk olarak 4 soklu 11" , 28-30 cm aralı , arka lastiklerin iz genişliğinin içi 110-120 cm olabiliyor , dıştan dışa 200-210 cm olur, 110-120 cm iş genişliğinde pulluk bize göre ideal gibi duruyor.
Pulluk, arka lastiklerin içini kaldırsın, tekeri de lastik izinin ortasına bassın, pulluk fazla sekmesin.
Regülatör ayarı tarla vitesini bir vites etkiler ,
1600 rpm de iyi çekiyor diye pullukta 1600 rpm le motora yüklenmemek gerek, 1800 rpm devir kullanımı iyi olur.
Pulluğun çizi içine toprak bırakmaması için en gerideki pulluğa 10 cm gibi ek kanat , öndeki pulluklara ise ızgara kulak pulluklarda olduğu gibi ekleme mini kanat yapabilirsiniz.
5 soklu 10" , 30 cm aralı Alpler pulluğu bizde NH T5 115 çekebiliyor,
Buğday ekeceğimiz yerlerde 5 soklu 9" , Ünlü pullukta kullandık , mısır yeri bozmalarında 3 12"-14" pullukta kullanıyoruz,
Kasım ayı sürümlerinde tarlada kesek yapan pulluk ararız,
İlkbahar sürümlerinde , yerler otlanıyor, inceden 9" pullukla süreriz veya diskaro çekip tırmık atarak toprağı inceltiriz.
Tohumu bitirebilmek için nemi tutmamız gerekir,
Bu sezon , Kasım ayında sürüp Şubat'ta kaz ayağı çektiğimiz düz tarlalara yaşlıktan giremiyoruz, yağışlar Mart ayında etkili oldu.
Geçen sezonda mevsim kurağa çekecek oldu, iki kat diskaro atıp merdane çektikten sonra ekim yaptık.
25 cm sürüm derinliği bozma sürüm yapabilmek için 11" altında aynası olan pulluk bize göre toprağın su tutabilmesi için yetersiz görünüyor.
Same Explorer 85T , 5 soklu 10" , 22 cm aralı pulluğu çekebiliyor.
Bozma ve hafif sürüm yapabilmek için iki çeşit pulluk kullanmak faydalı olur.
Pulluk çatı yüksekliğinin de traktöre uygun seçilmesi gerekir.
Türkaysan 17 bacak tiller ekipmanında orta kol bağlantı noktası hidrolik kolların bağlantı noktasından 10 cm gibi gerideydi , Steyr traktöre bağlantı rahat oluyordu fakat MF 285 in orta kolu ucundan tutacak kadar kalıyordu , ekipmanın gergi demirlerinde üst tarafta çift delik vardı , cıvatasını söküp bir alt deliğe alınca orta kol ve hidrolik kolların bağlantısı düşeyde aynı hizaya geldi.
Traktör sepetinde orta kol bağlantı noktası kulakları yukarı bakar şekildeydi , liftli orta kolun bağlantısı sepeti yukarı kaldırınca sarıyordu , tuttuk kulakları öne bakar şekle soktuk.
Birazda kaynak işlerinden anlamak gerekiyor. Kolay gelsin.