Devletimiz yerli arac uretmek üzere saab 9-3 ün tüm haklarini satin almis.

Ynt: Devletimiz yerli arac uretmek üzere saab 9-3 ün tüm haklarini satin almis.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85923.msg1027339#msg1027339 date=1444949962' Alıntı:
hayırlısı olsun..
bu işler böyle basamaklarla olur..
inşallah devrim gibi olmaz bunların sonu :)
sebazios link=topic=85923.msg1027341#msg1027341 date=1444950040' Alıntı:
bizim ülkenin kekoları bbs cant takar ona abi sorun yok :D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85923.msg1027326#msg1027326 date=1444949053' Alıntı:
bencede..
ama bu akşam izledim.. 2. ve 3. yü başlamışlar..
ve yavaş yavaş seri üretime geçiyorlarmış..
valla ben çok sevindim.. Ayrıca inandım ikna oldum. :)

Ya Yusuf Abi sen yutma bari. Yavaş yavaş seri üretime geçmek ne demek?

Kaporta dükkanında mı yapıyorlar bunları :D

Önce tasarım çizilir. Şekli tasarım değil ama. Hangi motor konacak, hitab edeceği kesim kim olacak, tork, hız, ağırlık, izolasyon, güvenlik.... Hepsi tasarım aşamasında belirlenir ki en önemli kesim bu kesimdir. Piyasada binlerce model araba varken, hangisinin satacağını belirleyen nokta budur. Bir sürü süreçten geçer. Nihayi model için prototipler üretilir, denenir. Herşey yolunda giderse, üründe ticari değer görülürse (ki bak bu kısım çok önemli, her başarılı prototip de seri üretime geçmez) o zaman seri üretim kararı alınır.

İşte asıl iş o zaman başlar. Fabrikada doğrudan bu araca özel üretim hattı kurulur. Baştan planlanan üretim miktarıma göre günde kaç adet araç üretilecek ise, güldür güldür seri üretime geçilir yani. Usul usul seri üretimek :) güzel olurdu da olmuyo.

Ha bir de 400-500 tane aracı sırf projeye destek olmak için bu ülkeyi seven hali vakti yerindeki kışiler ve koleksiyonerler (mesel ağaoğlu) gerekirse paraları çöpe gitsin, bağış niteliğinde alır. (En kötü ihtimal kendileri alır)

Daha sonra...yani bir dahaki seçimde de:

Şimdiden söyleyim. 'Yerli araç satış rekorları kırıyor. Hepsi tükendi' haberleri gelecek. Siz hazır olun da, şaşkınlık yaratmasın.

Allah ' ım inşallah yanılırım.

Bu ülkede bir şeyler üretilmek istendiğinde önce İngilizler sonra Yahudiler karalama kampanyasına başlarlar sonrada bu ülkedeki uzantıları işi kötülemek için yarışırlar
Amaç bu ülkede hiç birşey üretilmesin, sürekli yurtdışından alınsın, yabancılar ve bu ülkede onların uzantıları kazansın
Atak helekopter projesindede aynı kesim karalama kampanyası yapmıştı, ama proje başarı ile tamamlandı
Yapıcı eleştiri her zaman bu ülkeye değer katar ama işi sulandırıp, projenin başarısız olması için her türlü karalama kampanyası yapanlar bilsinler ki bu ülkeye değil bu ülkenin gelişmesini istemeyen güçlerin ekmeklerine yağ sürerler

kaynari link=topic=85923.msg1027429#msg1027429 date=1445002840' Alıntı:
Bu ülkede bir şeyler üretilmek istendiğinde önce İngilizler sonra Yahudiler karalama kampanyasına başlarlar sonrada bu ülkedeki uzantıları işi kötülemek için yarışırlar
Amaç bu ülkede hiç birşey üretilmesin, sürekli yurtdışından alınsın, yabancılar ve bu ülkede onların uzantıları kazansın
Atak helekopter projesindede aynı kesim karalama kampanyası yapmıştı, ama proje başarı ile tamamlandı
Yapıcı eleştiri her zaman bu ülkeye değer katar ama işi sulandırıp, projenin başarısız olması için her türlü karalama kampanyası yapanlar bilsinler ki bu ülkeye değil bu ülkenin gelişmesini istemeyen güçlerin ekmeklerine yağ sürerler

Sabırla bu tarz konulara yorum yapmayım diyorum ama dayanılır gibi değil.

Atak helikopterini italyanların agustosundan aldık atak yaptık, kendi ihtiyacımıza göre modernize ettik, modifiye ettik bir şekilde başardık ne mutlu bize, terörle mücadelede aktif olarak kullanacağız ALLAH ' ın (c.c) izni ile.
Hk 416 Alman piyade tüfeğini aldık kopyaladık evirdik çevirdik Mehmetçik piyade tüfeği yaptık kullanıyoruz, bu mutlak bir başarıdır ve gurur duyuyoruz.
Yıldırım füzesi bu ülkede 2001 yılında 300 km menzille üretildi, bu üründe Kore ' den alınan bir ürünün geliştirilmesi ile ortaya çıktı ve sene 2015 eminimki çok daha uzun menzillisini yapmışızdır bir şekilde. Ne mutlu bize.
Kundağı motorlu obüslerimiz yani Fırtına ' larımızda kore menşei ürünler menzili çok çok iyi, dosta güven düşmana korku veriyor ne mutlu bize.
BMC Kirpi, otokar kobra, NFNSS Pars-Arma, yakın gelecekte Otokar Altay tankımız, Aselsan Stamp ve genesis projeleri, yerli uçak yazılımları vs. bize gurur veriyor, mutlu oluyoruz... Yeri geliyor daha iyisi olsun diye eleştiriyoruz, şöyle olsaydı diyebiliyoruz bu bizi ne yahudi yapar, ne ingiliz nede vatan haini!

Ne diyoruz biz? Bu ülkeye değer katan herşeyi yürekten destekleriz. Ama konu tamamen seçim öncesinde oy toplama işine gelince orada duracaksın.
Arkadaş bu Saab mı? Çık ve deki biz amerikayı baştan keşfetmekle uğraşmak yerine bu yolu seçtik, hazır bir ürünü kopyalayıp geliştirip ilerlemeyi doğru bulduk, ne zaman kaybedelim nede argeye para harcamalayım dedik böyle kendini ispat etmiş bir platform ile ilerliyoruz, ozaman işin rengi başka olur ama sen alıp arabayı çeşit çeşit stickerler ile tanınmaz hale getirmeye çalışıp sonrada millete biz yerli araba yaptık dersen ve millet buna uyanırsa tepki verir. Milletin aklıyla her seçimden önce alay edersen millet buna tepki verir. Bir önceki seçimde alman uçağı modaydı; 30-40 kişilik, almanların başarısız bulduğu bir projeyi alıp karşımıza biz uçak yapıyoruz diye koydular. Şimdi ne uçak var ne esamesi...

Bu seçimde moda araba... Koç ben üretmem kardeşim, piyasa çok sert, rekabet fazla ben bu işe girmem dedi Koç düşman ilan edildi, memleketin ileri gitmesini istemiyor denildi, utanmasalar vatan haini diyecekler. Adamlar olaya ticari baktılar, kendi çerçevelerinde haklılar. Peki arkadaş yerli tankı(altay) kim yapıyor? Cobra kimin aracı? Heybeliada, gökçeada fırkateynleri kimin tersanelerinden çıktı? Koç holdingin RMK marin tersanesinden. Havuzlu çıkarma gemisinide yapacaklardı, ihalede rmk marine verilmişti ama o ara gezi olaylarında divan hotel kapıları göstericilere açınca ihale iptal edildi, Tüpraş ' a büyük cezalar kesildi, Tofaşa büyük cezalar kesildi falan...

Kısacası birisi bunlar kötü dedi diye insanlar kötü, vatan haini olmuyor. Birileri bunu istemeyenler yahudi, bunlar ingiliz, bunlar düşman dedi diye düşmanda olunmuyor, yahudide olunmuyor, ingilizde... Samimi olsunlar önce, seçim öncesi karşımıza birşeyler çikarıp köylü mehmet ağayı kandırmasınlar. Biz bunu istiyoruz, bunun tartışmasını yapıyoruz. Bugün forumda başka bir arkadaşta lada ' nın hikayesini paylaşmıştı, yine hepimizin bildiği arkadaş, bu iletimi onada ithaf ediyorum.

Bu ülkede yerli arabaya ticari mantık çerçevesinde bakan herkes karşı çıkabilir, bu BENCE normaldir, yerli arabayı birileri destekleyebilir, birileri çılgınlık olarak görebilir bu normaldir. Birisi çıkıp kardeşim sen bu arabaya bu ülkenin atıyorum 2 milyar dolarını harcayacaksın, üretim hattı kuracak 1-2 milyar dolarda öyle harcayacaksın peki bunu kime kaç adet satabileceğiz, bukadar rekabetin olduğu piyasada bu ürün tutunabilecekmi, özendirmek ve bu aracı satmak için ne düşünüyorsunuz diye sorabilir, ya başarısız olursa diye sorabilir. Bu normaldir. Bunları soranlar ne ingiliz nede yahudidir. Bu hükümet veya bu devlet bizim paramızı harcıyorsa bunun hesabını bizim sormamız, onlarında vermesi gerekir...

Yapıcı bir eleştiri, harika bir açıklama olmuş. Allah razı olsun. İnşallah bu forumda daha iyi şeyleri ve başarıları da konuşuruz.

Zaten devletimizin araç üretmesine gerek yok, zaten ithal arabalardan alınan vergiyle devlet daha çok para kazanıyor.
Şu anki sistemle çiftçiden vatandaştan ithal araba ile dünyanın parasını koparıyor, hiç uğraşmadan direk vatandaşa kitlemek varken neden araba üretelim demi???
Kaç tane proje yapan oldu ülkede, ama hiçbirine destek vermediler.
Ciddi manada söylüyorum üreticiye, projelere biraz destek olunsa canım ülkemin canım vatandaşlarının yapamayacağı şey yok.
Ama şu anki sistem üretmek yerine üretmeden daha çok kar etmekte.
Yanlış anlamayın devletin para kazanmasını istemiyo derim, ama vatandaşı kazıklamayla para kazanan sistemin bi anlamı yok.
Üretmekle vatandaş kazanır ülke kazanır, hazıra konmayla ülke biraz gene kazanabilir ama hem vatandaş zarar görür hemde dışa bağımlı oluruz. Mesela UZEL adamlar çok çalıştı, çok kaliteli mal üretti dünya çapına kadar bile yayıldılar, batma noktasına gelmeden devlet sistemi biraz destek verseydi batmazdı. Ama amerika naptı batma noktasına gelen gm (yanlış hatırlamıyorsam gmydi) ye destek oldu şu an dünyanın en büyüklerinden gm. Yani tek sorun destek, destek olunursa bu milletin yapamayacağı şey yok.
Hatta örnek vereyim bizim 'TÜRK' mühendisler ülkemizde desteklenmiyor abd vs beyin göçü yapıyorlar.
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/30204894.asp
http://www.ntv.com.tr/teknoloji/tur...-bir-yilan-cinsi-buldu,41LWktbhxUuVUJA3sOXhRg
Evet bunları yapanlar 'TÜRK' ve daha nicesi...
Hatta geçenlerde bir 'TÜRK' bilim adamı 36 yıldır yapılamayan bişeyi yapmıştı tıp alanında.

Sinan5858 link=topic=85923.msg1027523#msg1027523 date=1445025006' Alıntı:
Zaten devletimizin araç üretmesine gerek yok, zaten ithal arabalardan alınan vergiyle devlet daha çok para kazanıyor.
Şu anki sistemle çiftçiden vatandaştan ithal araba ile dünyanın parasını koparıyor, hiç uğraşmadan direk vatandaşa kitlemek varken neden araba üretelim demi???
Kaç tane proje yapan oldu ülkede, ama hiçbirine destek vermediler.
Ciddi manada söylüyorum üreticiye, projelere biraz destek olunsa canım ülkemin canım vatandaşlarının yapamayacağı şey yok.
Ama şu anki sistem üretmek yerine üretmeden daha çok kar etmekte.
Yanlış anlamayın devletin para kazanmasını istemiyo derim, ama vatandaşı kazıklamayla para kazanan sistemin bi anlamı yok.
Üretmekle vatandaş kazanır ülke kazanır, hazıra konmayla ülke biraz gene kazanabilir ama hem vatandaş zarar görür hemde dışa bağımlı oluruz. Mesela UZEL adamlar çok çalıştı, çok kaliteli mal üretti dünya çapına kadar bile yayıldılar, batma noktasına gelmeden devlet sistemi biraz destek verseydi batmazdı. Ama amerika naptı batma noktasına gelen gm (yanlış hatırlamıyorsam gmydi) ye destek oldu şu an dünyanın en büyüklerinden gm. Yani tek sorun destek, destek olunursa bu milletin yapamayacağı şey yok.
Hatta örnek vereyim bizim 'TÜRK' mühendisler ülkemizde desteklenmiyor abd vs beyin göçü yapıyorlar.
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/30204894.asp
http://www.ntv.com.tr/teknoloji/tur...-bir-yilan-cinsi-buldu,41LWktbhxUuVUJA3sOXhRg
Evet bunları yapanlar 'TÜRK' ve daha nicesi...
Hatta geçenlerde bir 'TÜRK' bilim adamı 36 yıldır yapılamayan bişeyi yapmıştı tıp alanında.
arkadaş bu nasıl kafa yahu bunun izahını daha öncede yaptık devlet ithalde zarar ettiği için vergi koyuyor almasınlar diye

Bu ülkede bir proje ortaya konulduğu zaman , bu ülkenin insanı bu projeyi değişik nedenlerden dolayı eleştirebilir kimisi maliyetinden dolayı kimisi kullanış açısından kimiside fayda açısında eleştirebilir, bir proje eleştiriliyor diye bu insan Yahudide olmaz yada vatan haini olmaz ama bu ülke ile alakası olmayan birileri özellikle yahudi medyası bunu eleştiriyorsa , bu ülkeden birileride bunu seçim malzemesi diyip karalamaya katılıyorsa, bunun iyi niyetle yapıldığına kimse inanmaz
Bu ülkede bir proje açıklandığı zaman nedense bir kesim istemeyuk moduna giriyorlar proje tamamlandıktan sonrada en fazla bu kesim projeden faydalanıyor
1.Boğaz köprü projesi, Marmaray projesi,3. Havaalanı projesi, odtü yolu gibi projelere itiraz ederler ama kullanmaya gelinceyede kimseye fırsat vermezler
Amaç yapılan projeleri seçim malzemesi yapmak olsaydı yapılmış o kadar çok proje varki sıra araç projesine sıra gelmez. Marmaray projesi bile başlı başına bir seçim malzemesi olur. KKTC su projesini bile saymıyorum
Ama hayatları boyunca bir projeye imza atmamış olanlar yapılan projelerden rahatsızlık duyması gayet doğaldır.
Bu ülkede sadece belirli bir kesim değil az veya çok bütün vatandaşlar vergi veriyor bu konuda sizin söz hakkınız olduğu gibi sizin gibi düşünmeyenlerinde söz hakkı olduğunu unutmayın.
Nasıl ki sizin gibi düşünmeyenlerin yorumları sizin açınızdan bir anlam ifade etmeyip , kendi bildiğinizde ısrar ediyorsunuz, inanın sizin yorumlarınızda karşı taraf için bir anlam ifade etmiyor