Çim Kesme Makineleri için Traktör Otomatik Dümenleme - TAS

Merhaba kulüp ahalisi,

Uzun zamandır konu açmıyordum, bir kısa bilgi vereyim dedim.

TASAI adlı yapay zeka tabanlı yazılımlar içeren, kamera görüntülerinden rota çıkarımı yaparak traktör dümenlemesini gerçekleştiren ar-ge projemiz ile alakalı geçenlerde link'teki konu aracılığıyla paylaşım yapmıştım. Aynı ar-ge projemizin bir alt çıktısı olan TAS projemizi ise sonuçlandırarak bir çim üretim çiftliğine kurulum yaptık.

Çim kesme makineleri ile rulo çim hasadı sırasında traktörün optimal rotada ilerlememesinden dolayı kesilmeden yerde kalan çimler oluşmakta ve müşteriye gönderilen çimlerin genişliği sürekli değişmekteydi. Bu durum kalitesizlik ve verimsizlik maliyetlerine sebep olmaktaydı. TAS ile traktör ve çim kesme makinesine birlikte 4 modülden oluşan TAS projemizi entegre ederek bahsedilen durumun önüne geçebildik. Ve ürün zayiatını minimuma indirerek eller serbest sürüşe imkan verdik.

Örnek uygulamamızdan görüntüleri ve videoları aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Ek olarak kameralı traktör yönlendirme projemiz olan TASAI'ın ar-ge sürecinin % 85 indeyiz. Bunun için de ZY Elektrikli Traktör gibi gelecek vaadeden firmalarla ve TürkTraktör gibi normal firmalarla iş birliği yapmaya çalışıyoruz.

Asıl geliştirmenin bizler gibi kullanıcılardan alınan geri dönüşlerle yapıldığını bildiğimiz için, konu ile alakalı her türlü yönlendirme, iş/fikir birliği ve beyin fırtınasına açık olduğumuzu bilmenizi isterim. Değerli yorumlarınızı/önerilerinizi beklerim.

Resimler ve ekler

• TAS (1).jpg
    TAS (1).jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20210115_124345.jpg
    IMG_20210115_124345.jpg
    200.3 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20210115_155019.jpg
    IMG_20210115_155019.jpg
    353.6 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20210115_160436 - Copy.jpg
    IMG_20210115_160436 - Copy.jpg