Çiftçilikte Ders Çıkarılması Gereken Hatalar...

Ynt: Çiftçilikte Ders Çıkarılması Gereken Hatalar...

Pancar yükleme bandı burada bir genci elbisesinden yakalamış ve çevirirken kafasını alt çekiye vurmuş çocuk vefat etti Mevlam rahmet eylesin,2004 yılıydı galiba bir genç saman körüğü ile saman atarken körüğün içinden bir parça kopmuş ve gencin kalibine saplanmış oda vefat etti daha birçok bölgemde duyduğum kaza sayabilirim

-Ben genelde harman zamanı depoda duruyorum.Arka kapakları açıp buğday boşaltacağız.İyice geri geri yanaşıyor ilk arabalarda motor.Bir keresinde şöför duymadı tabi küçüğüm yeni öğreniyorum az kalsın arada sıkışacaktım.Duvar ile römork arasına sıkışma olmasın diye dış tarafta durmak lazım.
-Bir keresinde de adam aradı abi çabuk çiftliğe gel diye.Geldim bizim traktör kaputları kapalıdır.Traktörün birinde elektrik fişi yok diğerinde var.Olmayan traktörün sigortaların olduğu yere sıçanlar ip-saman tarzı şeyler taşımış.Elektrik kablolarınıda kemirmişler herhalde traktör yanıp sönmüş.Bir baktım ön camın önünde karartı var.Adam abi bir geldim traktör bu vaziyette dedi.Verilmiş sadakamız varmış mazallah traktör yanıp depoları bile yakabilirdi.Elektrikçi gelip çalıştırdı bi şekilde sanayide komple elektrik tesisatı yenilendi.O gün traktöre fiş yaptırdım ayrıca iki traktöründe iş bitiminde kaputlarını açıyoruz yukarı doğru.Fareler yatak yapmasın diye.Motor sıcak diye oraya yuva yapmaya kalkıyorlar.
-Birde buradaki benzinliğin patronu anlattı.Köyün birinde balyacılık yapan bir adam varmış.Bir gün balya makinesini boşandıracaklar çocuğu pimi çıkaracak pim bir türlü çıkmamış.Alttan delik deliği karşılıyormu diye parmağını soku vermiş.O arada babası traktörü hafif salınca çocuğun parmakta kopu vermiş.Siz siz olun hareketli aksama yada hareket edebilecek aksama elinizi yada kolunuzu sokmayın.
-Birde şaft çalışırken uzun kabanlar giymemek lazım malum hidrolik felan takayım derken yada eğildiğimizde bir anda şafta mont yada giysimiz dolanı verir sonrası kalıcı arazlara neden olabilir.Uzuvlarımız kopabilir.
Benden şimdilik bu kadar aklıma gelince yine yazarım.

aman derim pim kesen pulluk varsa kimsede dikkat..bi abim üç parmak gitti..dalgınlık ayna bacak katlıyken pulluk havada delikteki parçayı çıkartmaya çalışmış..ayna ağırlığıyla kendisi kapanmış haliyle..bizim abi (yandan amcaoğlu olur) üç parmak koptu..konyaya yetiştirdik dikildi ama el çolak şimdi his yok..hareket kısıtlı..allah korusun..

4 tekerlekli döner mekanizmalı römorkları traktörden salarken yer meğilliyse kesinlikle taşı veya takozu ön tekerleğin önüne koymayalım devamlı arka tekerlekten durduralım, aksi halde Römorkun çeki oku ön tekerlekte taşı koyduğumuz tekerlekten tarafa doğru hareket alır ve diz bacak gölgesinde ciddi yaralanmalara neden olabilir...

Hepinize geçmiş olsun
Benim de aklıma gelen bir şey var allaha şükür ben hiç karşılaşmadım böyle bir durumla fakat babam rastladı.
Bir gün remorkun altında bi iş varmış kaynak işi mi ney babam remorku kirko ile askıya alıp tekerleği çıkarmış tabi destek falan vermemiş sadece kirko üzerinde remorkun altındayken remork kirikodan düşmüş ve babamın boynuna oturmuş allahtan fazla basınç uygulamamış o sıradada işciler gelip kurtarmışlar.
Yine bir gün traktörün lastiğini değişirken krikoya vermiş sonra beraberce değiştik sıkıyordum kaç bi ordan kaç dedi tam kaçtım krikodan düştü.
Yani kriko ile çalışırken lütfen krikodan hariç bir destek daha verin :)

2013 Fasulye Hasatı Esnasında Gece Ne Kadar Çiğ Düşşe de Ertesi Gün Yağmur Yağacak Diye, Sıkıştırdık Saat Sabaha Karşı 4.30 Civarı Filandı...
Fasulye Çiğden Dolayı Islanmıştı İyice... Sabahki Vitesten 3 Vites Düşük Gidiyorduk Bu Şekilde Bile Makine Zor Yiyordu :)

Bu Şekil Çalıştık Aradan Yarım Saat Geçti Geçmedi Makineden Durduk Yere Küçük Bi Alev Yükselmeye Başladı...
Makinenin Ok ' unun Üstündeki İlk Şanzımanın Önündeki Mafsal Biraz Açılı Çalıştığı İçin Çok Yük Binmiş, Ordaki Fasulye Atıklarını Tutuşturmuş Sıcaktan...
Gece Vakti Yener ' le O Alevi Görünce Bi İndik Motordan, Nasıl Su Döküyoruz Ama :)

Çok Uzun Süre Çalışan Makinenin Yağlı Olması Gerekir, Aksi Takdirde Isınıp Yangına Filan Yolaçmasa da Ömründen Gider Yağlı Olmadıgı Zaman...
Özellikle Yaz Günlerinde Sürekli Olarak Kontrol Edilmeli Bence Çalışan Aksamlar...

2013 Pancar Hasatında İse Harmak Phm Pro ' nun Depo Pistonundaki Hava Tahliye Tapası(Çekvalf) Yarıldı...
Oktay Kamyona Yanaştı Depoyu Boşaltıcak, Birden Bi Yağ Atmaya Başladı Ordan, Oktaya İşaret Yaptım İndirdi Hemen Ama O 10 Sn İçinde Bizim Kamyonu Komple Yıkadık Yalnız, Her Tarafı Yağ Oldu :)

Sonra O Pistonu Söktük Konyaya Götürdük 1 Saat İçinde Yapıldı Geldi Taktık... Orda Harmak ' tan Demişler, Pistonun Keçesi Bozulmuş, Basınç Yapınca da Çekvalf ' i Yarmış... Makineyi Yıkarken Bu Pistonların Çekvalflerine Körtapa Takın, Yoksa Burdan Su Alıp Pistonu Bozar Diye...

İner iner diyipte ağır yükle dik rampadan kızaksız inmeye kalkmayın biz ucuz kurtulduk motor 3000 devri aştı nerdeyse motor patlayacaktı ;D

Birkaç sene önce köyden biri elini helezonakaptırmıştı Allahtanparmağı kopmadı dikkat etmek lazım...

Anız yakarken de dikkatli olunması gerekir yakın zamanda civar köylerden biri yanarak vefat etmişti...

Geçen hafta yan köyden yaşlı amca nadas yaparken yastık başında sert dönmesi sonucu traktörü devirmiş altında kalıp vefat etmişti...

Geçen sene arkadaşımın yeğeni pancar makinasının tekerinin altında kalıp vefat etmiş...

Bu gibi sonu feci şekilde ölüm ve yaralanmaları önlemek için gerekli önlemleri alalım. Özellikle eğimli arazilerde biçim yaparken biçer devrilecek diye çok korkmuşumdur geçmişte bir çok kaza gerçekleşti aman dikkat....

PTO ile çalışan ekipmanlarda şaft muhafazası mutlaka takılı olacak bu ağırlık yapıyor yok traktörün bi tarafına dokunuyor gibi sebeplerle çıkarılmayacak..
bunla ilgili geçen yıl başımdan geçen olayı anlatayım:

geçen yıl nar bahçesine rotovatör çekiyorduk traktörde rotovatörde kendimizin değildi emanet kullanıyorduk yani rotovatörde şaft muhafazası yok!!
halaoğlum traktörün arka çeki düzenine dökunuyor diye çıkarmış -aklı selimliğe bak- muhafaza olmayan şaft yere yakın bir ağacın dalını kaptı zaten ne olduğunu anlayana kadar ağacı çoktan kendine yapıştırmıştı ağacı şafttan ayıramayıp kesmek zorunda kalmıştık hiç unutmuyorum babam ağacı böyle yapan insanı ne yapar demişti...

daha sonra traktörü teslim ederken halaoğluna anlattım tamam takarım muhafazayı dedi bu yıl yine kullanacağım o rotovatörü ama muhafaza hala takılmadı kız-*sw kız-*sw

gecen yıllarda biri arka camı acık bir traktörde yanına oğlunu oturtur ve bir sarsıntı sırasında cocuk arka camdan düşerek rötovatörün altında kalır ve çocuğun ölümüne sebep olur :(
birinde yonca diriyorum arka cam acık makina taş almış taşı öyle bir savurdu ki önce ön cama ordanda gözüme gelmişti bir hafta göz mor mor gezmiştim :D

Yalnış Hatırlamıyorsam 3-4 Sene Önce Civar Köyde Ortaklarla Birlikte Balya Yapıyorduk.. Ben 70-56 İle Yüksekten Biçilmiş Anızları Tekrardan Biçiyordum.. Babamda Kantar İşlerine Bakıyordu Diğer Ortakta Balya Yapıyordu.. Çalıştığım Tarlada Biraz Çukurda Kalıyordu Yani Beni Kimse Görmüyordu... Bir İki Tur Attım Demeden Arkadaki Biçme Makinası Tıkandı, Bende Debriyaja Bastım,Basınca Debriyajın Çok Fazla Gitmememsi İçin Bir Koruma Demiri Vardı.. Yaklaşık 4 Parmak Kadar.. Bende Biraz Dengesiz Basmışım.. Ve Debriyaj O Demirin Altına Girdi.. Ayağımla Çıkarmaya Çalıştım Ama Çıkmadı.. Tabi Bu Sırada Traktör 2. Viteste EL Gazıda 20 Devirdeydi .. çıkaramayınca Aşağıya İndim Tam Sol Arka Tekerin Önüne çöktüm Ve Elimle Çıkarmaya Çalıştım, Çıkardımda ... Ama Çıkarır Çıkarmaz Traktör Hareket Etti Ve Beni Trakötürn Ortasına Savurdu .. Savuruken Kalça Kemiğimi Kırmış.. Ben Yüz Üstü Yerde Kalakaldımm.. Kafamı Kaldırdığımda Baktımki Traktör Gidiyor.. Hemen Ayağa Kalktım Ve Traktörün Arkasından Koşmaya Başladım .. Aklımdaki Tek Soru Nasıl Durdururumdu.. Derken Traktörün Soluna Yaklaşım Baktım Ki El Gazı Sağ Tarafta .. AMacım El Gazını Kaldırmaktı.. Sağda Olduğunu Farkedince Sağ Tarafına Dolandım.. Ve El Gazını Kaldırdım.. Ve Orada Traktörün Durmasını Bekledim.. 5-10 M Gidince Stop Etti.. Traktörün Yanına Varmak İçin Kalkayım Dedim Ama Kalkamadım.. Sol Tarafımda Müthiş Bir Ağrı Vardı.. Tabi Bu Sırada Ağlıyordum.. O Sıradada Babam Kantara Gidiyordu Giderken Beni Gördü Ve Yanıma Geldi.. Ağlayarak Traktör Üzerimden Geçti Dİye Bağırmaya Başladım Sinirlerim Bozulmuştu.. Babamda Çok Üzüldü Ağlıyacaktı Neredeyse.. Kalçamın Ağrımasına Değilde Babamın üzülmesine Çok Üzüldüm.. SOnra Zor Güç Arabaya Bindik Ve Yunak İlçesine Gittik.. Ordan Konya TIP Derken Bir Hafta Hastanede Yattım.. Bu Olayda Bana Ders Oldu.. AMa Şimdi Eski Halimden Daha İyiyim ALLAH ' a Şükür...

Geçen Yazda Balya Yaparken Makina SEnte Attı Sentesini Yaparken Haçbayı Çevirmem Gerkeiyordu.. Çeviriken Bi Anlık Boşlukta ELim Kayışın Altına Giriverdi.. Tırnağım Koptu .. Hemen Acile Gittik Pansuman Yaptılar..

Sonuç Olarak;Çiftçilik Zor Meslek, Nerde Neyin Nasıl Geleceği Belli Olmuyor.. Bir Anlık Hatayı Canımızla Ödeyebiliriz..

kenyalı link=topic=73811.msg865909#msg865909 date=1394823688' Alıntı:
Yalnış Hatırlamıyorsam 3-4 Sene Önce Civar Köyde Ortaklarla Birlikte Balya Yapıyorduk.. Ben 70-56 İle Yüksekten Biçilmiş Anızları Tekrardan Biçiyordum.. Babamda Kantar İşlerine Bakıyordu Diğer Ortakta Balya Yapıyordu.. Çalıştığım Tarlada Biraz Çukurda Kalıyordu Yani Beni Kimse Görmüyordu... Bir İki Tur Attım Demeden Arkadaki Biçme Makinası Tıkandı, Bende Debriyaja Bastım,Basınca Debriyajın Çok Fazla Gitmememsi İçin Bir Koruma Demiri Vardı.. Yaklaşık 4 Parmak Kadar.. Bende Biraz Dengesiz Basmışım.. Ve Debriyaj O Demirin Altına Girdi.. Ayağımla Çıkarmaya Çalıştım Ama Çıkmadı.. Tabi Bu Sırada Traktör 2. Viteste EL Gazıda 20 Devirdeydi .. çıkaramayınca Aşağıya İndim Tam Sol Arka Tekerin Önüne çöktüm Ve Elimle Çıkarmaya Çalıştım, Çıkardımda ... Ama Çıkarır Çıkarmaz Traktör Hareket Etti Ve Beni Trakötürn Ortasına Savurdu .. Savuruken Kalça Kemiğimi Kırmış.. Ben Yüz Üstü Yerde Kalakaldımm.. Kafamı Kaldırdığımda Baktımki Traktör Gidiyor.. Hemen Ayağa Kalktım Ve Traktörün Arkasından Koşmaya Başladım .. Aklımdaki Tek Soru Nasıl Durdururumdu.. Derken Traktörün Soluna Yaklaşım Baktım Ki El Gazı Sağ Tarafta .. AMacım El Gazını Kaldırmaktı.. Sağda Olduğunu Farkedince Sağ Tarafına Dolandım.. Ve El Gazını Kaldırdım.. Ve Orada Traktörün Durmasını Bekledim.. 5-10 M Gidince Stop Etti.. Traktörün Yanına Varmak İçin Kalkayım Dedim Ama Kalkamadım.. Sol Tarafımda Müthiş Bir Ağrı Vardı.. Tabi Bu Sırada Ağlıyordum.. O Sıradada Babam Kantara Gidiyordu Giderken Beni Gördü Ve Yanıma Geldi.. Ağlayarak Traktör Üzerimden Geçti Dİye Bağırmaya Başladım Sinirlerim Bozulmuştu.. Babamda Çok Üzüldü Ağlıyacaktı Neredeyse.. Kalçamın Ağrımasına Değilde Babamın üzülmesine Çok Üzüldüm.. SOnra Zor Güç Arabaya Bindik Ve Yunak İlçesine Gittik.. Ordan Konya TIP Derken Bir Hafta Hastanede Yattım.. Bu Olayda Bana Ders Oldu.. AMa Şimdi Eski Halimden Daha İyiyim ALLAH ' a Şükür...

Geçen Yazda Balya Yaparken Makina SEnte Attı Sentesini Yaparken Haçbayı Çevirmem Gerkeiyordu.. Çeviriken Bi Anlık Boşlukta ELim Kayışın Altına Giriverdi.. Tırnağım Koptu .. Hemen Acile Gittik Pansuman Yaptılar..

Sonuç Olarak;Çiftçilik Zor Meslek, Nerde Neyin Nasıl Geleceği Belli Olmuyor.. Bir Anlık Hatayı Canımızla Ödeyebiliriz..
çok geçmiş olsun büyük kaza atlatmışsın walla kardeşim...

gerçek kazalar..

http://www.trakkulup.net/videolar-(alintilar)-222/traktoris-kazalari!/

*önü kepçeli motorla arkasında, arka jantlarda ağırlık olmadan çalışmayacan

*reflektörsüz motora, römorka binmeyecen

*korumasız şaft kullanmayacan

*uykusuz/yorgun/dalgın çalışmayacan

*yangın tüpü taşıyacan

*rampa aşağı boşa atmayacan

*kabinsizn/ropssuz motora binmeyecen

*akşam tepe lambanı yakacan

ilk akla gelenler... vs.

kepçeli motorlar için risk analizi..

http://www.trakkulup.net/yardimci-ekipmanlar/kepceli-traktorrisk-analizi!/

beterin beteri varmış,en ufak şeyden isyan ederdim..Allah herkesi korusun..
okudukça nefes alış hızım değişti..

benimde cevremde meydana gelen kazalar ya rampa asagı vitesi bosa atmaktan yada eğimli yerlerde ani dönüş sırasında meydana gelen kazalar :(lütfen hepimiz dikkatli olalaım