Bütçe gözetmeksizin Traktör yada ekipman alırken neye göre alınmalı

Herkesin söyleydiği şey var tarlana göre al tamam ama sadece bu parametre yetmez anlamadığım yerde bu, zamana göre nasıl karar verilmeli dekar maliyetinide göz önüne alabiliriz bunları gözeterek ekipman, ekipmana görede traktör alınmalı nereyi bağlayamadığımı anlamışsınızdır zamana göre derken neyi gözetmemiz lazım biride, örnek olarak çiftlikteki hayvan sayısı her sene artıyor bu artışa bağlı olarak işlenecek arazinin artışı sonucunda makineleri kompanze edecek şey nedir, yani artık makineler yetersiz kalacak duruma gelebilir bunun için bu şekil artış gösteren işletmeler icin en kârlısı 4 yıl vadeli olduğu kesinleşmiş yine yani diyorum eğer 2019 da 100 dekar yer islenecekse 100 dekarı isleyecek ekipman ve traktör değilde 4 yıl sonra her yıl 100 dekar artıyor dersek 400 dekarı isleyecek ekipman ve traktör alındığı taktirde 4 yıllık orta vadeli yatırım yapmış oluyoruz bu uzun vade ve kısa vadeye göre en kârlı olanı 4 yılın sonunda ise ister komple makine ekipman değişebilir istenirse vaarolan makinelerin üzerine yenisi alınır. Fikrimi paylaştım kime göre gereksiz kime göre güzel bilgiler eklemek istediğiniz lütfen ekleyin bende bileyim sanki kendi soruma cevap vermişim ama zamana göre derken ne olduğunu hâlâ anlamadım acaba 4 lü pullukla 1000 dekar araziyi 30 saatte sürülüyorsa aynı işi 6 lı pullukla daha güçlü traktör ile sürüldüğünde sallıyorum 15 saatte bitiriyorsa arada 15 saat var ama bu bizim ne işimize yarayacak orayı anlamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Birşey alırken ileriye dönük alınır mesela belli bir araziniz var ve bu arazi hep aynı standart kalacak derseniz belli bir beygir tercih edersiniz ama bugün 100 dönüm birkaç yıl sonra 200 dönüm olacak iş büyüyecek ise biraz daha büyük beygir tercih edilir. Zaten sizde demissiniz 4 lü pullkla 6 lı pulluk farkı zamandan tasarruf sağlar, başka işlere yoğunluk sağlarsınız

• Beğen
Tepkiler: kemalern032
Bütçe gözetmeksizin , hiç bir ekipman alamayız, ne kadar tarımda büyümek istiyorsunuz az çok bellidir, tarla büyüklüğüne göre kazancımıza göre traktör ekipman alırız, bütçe gözetmemek sadece hayal kurmak olur, şimdi hangimiz istemez 140 hp bir traktör , 50 dekar yeri olan bunu alamaz, alsada ekonomik olmaz, her halükarda traktörü ekipmanı, bir tık büyük almak iyidir, zira hpler artıyor 20 sene önce 110 hp traktör çok azdı, şimdi burun kıvırıyoruz, zamandan tasarruf , yakıttan tasarruf bence çok artısı var , birde tek traktör yetmez oluyor, slaj yapmak için 3 traktör gerekli , bu işin dibi doruğu yok,ne kadar büyüyebileceğimize göre planlama iyidir, fakat yarına çıkmaya senedimiz yok.

Yeni aldığımız ekipmanın miyadını doldurduğunda yerine gelecek olanın sıfır veya temiz ikinci elin fiyatı enflasyon vs gibi şeylerden dolayı artacağından artan fiyat farkını ve miyadını doldurmuş ekipmanı satarken yıpranmasından kaynakli fiyat farkını kullanacağımız senelere bölüp çıkan sonuçtaki parayı da her sene kenara atmak lazım yenisini almak için bunu hesap ettiğimiz de demire çalışıyoruz gibi geliyor bana

Bütçe gözetmeksizin , hiç bir ekipman alamayız, ne kadar tarımda büyümek istiyorsunuz az çok bellidir, tarla büyüklüğüne göre kazancımıza göre traktör ekipman alırız, bütçe gözetmemek sadece hayal kurmak olur, şimdi hangimiz istemez 140 hp bir traktör , 50 dekar yeri olan bunu alamaz, alsada ekonomik olmaz, her halükarda traktörü ekipmanı, bir tık büyük almak iyidir, zira hpler artıyor 20 sene önce 110 hp traktör çok azdı, şimdi burun kıvırıyoruz, zamandan tasarruf , yakıttan tasarruf bence çok artısı var , birde tek traktör yetmez oluyor, slaj yapmak için 3 traktör gerekli , bu işin dibi doruğu yok,ne kadar büyüyebileceğimize göre planlama iyidir, fakat yarına çıkmaya senedimiz yok.
Bütçe gözetmeksizin dedim çünkü adam bütçesine bakar ihtiyacı olanı almaz daha az HP li alır ben bunla işlerim der halbuki gizliden gizliden sırf bu yüzden para kaybedebilir para kaybedecegine ihtiyacı olanı almak daha güzel olur. Bir makine alındığında bana ne kazandıracağını düşünüp almak en güzeli zaman mı mazotmu eğer 2 3 bin dekar arazimi isliyosun senin zamana ve yakıttan tasarruf etmen lazım dekar maliyetinide düşürmen lazım bu yüzden ihtiyacı olan makineleri bütçe gözetmeksizin dedim yani aceleyle yazdım kusuruma bakma

Bütçe gözetmeksizin dedim çünkü adam bütçesine bakar ihtiyacı olanı almaz daha az HP li alır ben bunla işlerim der halbuki gizliden gizliden sırf bu yüzden para kaybedebilir para kaybedecegine ihtiyacı olanı almak daha güzel olur. Bir makine alındığında bana ne kazandıracağını düşünüp almak en güzeli zaman mı mazotmu eğer 2 3 bin dekar arazimi isliyosun senin zamana ve yakıttan tasarruf etmen lazım dekar maliyetinide düşürmen lazım bu yüzden ihtiyacı olan makineleri bütçe gözetmeksizin dedim yani aceleyle yazdım kusuruma bakma
Altta ufak Bi eleştiri oldu k. Bakma

• Beğen
Kusura bakmadım arkadaşım rahat ol , yazına cevsp vermek istedim, kimseyi kırmak istemem[emoji4]

• Beğen

Nispet için, hava atmak için alınmamalıdır.
100 bin TL aldığın iş yapıyor 1 milyon TL de iş yapıyor ihtiyaç ve güç isteğine uygun, uygun ve gerekli ekipman tercihi ile yapılmalı 100 Hp ye 70 Hp lik tacaksan yakıt tan kaybedersin.

• Beğen