burasıda bizim çiftlik

: burasıda bizim çiftlik

mustafa allah işinizi rast eyleye..güzel bir çiftlik..10 yaşımdan beridir bende çiftlik hayaliyle yaşarım..ama ekonomik yönden bir türlü ulaşamadım..besicilikle birlikte bende süt inekçiliği düşünüyorum ama benim bir arkadaş süt inekçiliğinden zarar ediyorum diye bıraktı..şu anda süt inekçiliği gerçekten zarar ediyormu beni aydınlatırsan sevinirim..saygılarrrr

pıspıs link=topic=394.msg18026#msg18026 date=1206106665' Alıntı:
mustafa allah işinizi rast eyleye..güzel bir çiftlik..10 yaşımdan beridir bende çiftlik hayaliyle yaşarım..ama ekonomik yönden bir türlü ulaşamadım..besicilikle birlikte bende süt inekçiliği düşünüyorum ama benim bir arkadaş süt inekçiliğinden zarar ediyorum diye bıraktı..şu anda süt inekçiliği gerçekten zarar ediyormu beni aydınlatırsan sevinirim..saygılarrrr
yapan biri olarak yemini kendin yapmadığın ve yeteri kadar beslemezsen(yemin yanında yonca slaj küspe bunun gibi yan ürünler)kesinlikle zarar edersin süt ucuz yem pahalı

pıspıs link=topic=394.msg18026#msg18026 date=1206106665' Alıntı:

herkese yorumları için teşekkür ederim eğer kaba yemini kendin üretiyorsan kesinlikle zarar etmez ayrıca hayvancılıkta olmazsa olmaz kendin bu işten iyi anlayacan ve enaz günlük 2 saatını çiftlikte geçirecen hayvan derdini sana konuşarak anlatamaz sen iyi bir okuyucu olup hayvanı anlayacan genelde bu işten zarar edenler bu işi ek iş olarak yapıyor veya koyuyor 2 işçi arada bir uğruyor sanıyorki kendiliğinden olup gidecek başında adam var diye kesinlikle başarı gelmez çok güzel bir iş tarımla uğraşan herkes bu işi yapması lazım yani arpayı,buğdayı,mısırı,pancarı,fasulyeyi, et ve süt olarak satacan yani mevcut ürettiğin ürünlere katma değer katacan ben çok memnunum selamlar

alipasalierkan link=topic=394.msg18127#msg18127 date=1206126167' Alıntı:
güzel yeriniz var ama biraz fazla açık besicilik sankim ben o hayvanları o havada dışarıda yemlemezdim valla. yazık onlarında canı var...

erkan inan o fotoyu çektiğimde görüş mesafesi 10 metre yoktu ama o soğukta bile hayvanlar normal hayatına devam ediyor ve bir tecrübemi paylaşıyım aşırı sıcaklar kesinlikle soğuk havadan daha kötü hayvanlar için çok sıcakta süt verimi düşer ama soğuk ta o kadar düşmez birde o tipili havalarda hayvanların önü hep kaba yemle dolu olacak yoksa işte o zaman tehlike çanları çalmaya başlar......

mustafa link=topic=394.msg21906#msg21906 date=1206832286' Alıntı:
erkan inan o fotoyu çektiğimde görüş mesafesi 10 metre yoktu ama o soğukta bile hayvanlar normal hayatına devam ediyor ve bir tecrübemi paylaşıyım aşırı sıcaklar kesinlikle soğuk havadan daha kötü hayvanlar için çok sıcakta süt verimi düşer ama soğuk ta o kadar düşmez birde o tipili havalarda hayvanların önü hep kaba yemle dolu olacak yoksa işte o zaman tehlike çanları çalmaya başlar......
tamamen katılıyorum -40 derecedir bilimsel açıdan hayvanın dayanacağı en az sıcaklık ama önünde yiyeceği bulundukça yani vücudunda metabolizma hızında değişim olmazsa hayvanın daha çok hoşuna gider ve kendi üretimini arttırır yazın süt miktarında hep düşme olur en güzel sütü hayvanlar kışın ve bahara doğru verir
aynı şekilde mustafa abinin yazılarına katılıyorum gerçekten harika bir iş yalnız herkesin harcı değil gerçekten severek yapacaksa o zaman kesinlikle başarılı olur
çiftçilikte belli iş zamanları vardır hepinizin bildiği gibi ama bu işde zaman yoktur iş her zaman vardır her zaman ilgilenilmesi gerekir

Ynt: burasıda bizim çiftlik

MERHABA MUSTAFA KARDEŞ,
GERÇEKTEN EMEĞİN TAKDİR EDİLMEYECEK GİBİ DEĞİL.. ALLAH ARTARAK DEVAMINI NASİP ETSİN KARDEŞ.. BENİM DE HAYALİNİ KURDUĞUM İŞLETME BU İŞTE :))

Yeni gördüm bu konuyu.. Oldukça büyük bir işletme..İşletmenin köpeklerinin ve resimdeki buzağının aynısı bizdede var.. Ne tesadüf..
Paylaşıma geçte olsa teşekkür edeyim..

mustafa link=topic=394.msg247226#msg247226 date=1265063004' Alıntı:
teşekkür ederim arkadaşlar bende epey uzak kaldım forumdan kusura bakmayın yeni fotoları atayım o günlerden bu gune epey değişiklik oldu.
Evet.. Merakla bekliyoruz yeni resimleri, sitede hayvancılık konuları baya bir ilgi çekmeye başladı..

slm arkadaşlar bende açık süt sığırcılığı yapıyorum aşırı soğuk havalarda süt miktarı çok düşüyor ama hayavanlar doğa şartlarına daha dayanıklı oluyorlar aşırı soğuklarda doğan buzağıların bağışıklığı daha güçlü oluyor

mustafa arkadaş işletmen güzel ama bence yamliklerin üzerini kapamalısın 6 metre filan kapatmalısın 3 metresi yemlik ve hayvanların durduğu yeri 3 metrede yemlik karşısını bide duvar olmalı önünde aşırı sıcak havalarda hayvanlar yemliklerde fazla kalamıyorlar aşırı soğuk havalardada fazla kalmıyorlar ve açık oluncada yemler donma yapıyor,yağmurdan ıslanıyor yemlik karşısı ve bide duvar olmalı yemliğin karşısında hava akımı geçmeyecek şekilde

hacimmet link=topic=394.msg247655#msg247655 date=1265142822' Alıntı:
slm arkadaşlar bende açık süt sığırcılığı yapıyorum aşırı soğuk havalarda süt miktarı çok düşüyor ama hayavanlar doğa şartlarına daha dayanıklı oluyorlar aşırı soğuklarda doğan buzağıların bağışıklığı daha güçlü oluyor
Paylaşımlarınızı bekliyoruz, bu konularla yakınen ilgilenen arkadaşlarımız var.