Buğdayda yavaş salınımlı (inhibitörlü) gübre kullanımı

Ben yavaş salınımlı üreyi 3 yıldır kullanıyorum,
Gübre taş süper inci ,
Burada bazı arkadaşların biraz yanlışı var normal ureye göre pahalı vs. Şeyler söylemişler,
Aslında yavaş salınımlı üre normal ureye göre torba başı bi kaç TL daha hesaplı oluyor çünkü normal ureye göre %20,25 daha az kullanılıyor , normal ürenin ucuculuğu oldukça fazla ama diğeri baya toprakta kalıyor yağmur yagmasa bile
memnunsun demi abi baya fark ediyor normal üreden

Ben yavaş salınımlı üreyi 3 yıldır kullanıyorum,
Gübre taş süper inci ,
Burada bazı arkadaşların biraz yanlışı var normal ureye göre pahalı vs. Şeyler söylemişler,
Aslında yavaş salınımlı üre normal ureye göre torba başı bi kaç TL daha hesaplı oluyor çünkü normal ureye göre %20,25 daha az kullanılıyor , normal ürenin ucuculuğu oldukça fazla ama diğeri baya toprakta kalıyor yağmur yagmasa bile
Dekara ne kadar kullanıyorsun süper inciyi tek seferde 20 kg kullandım biraz fazla olmuş sanırım

• Beğen
Tepkiler: 1011011
Abilerim biz normalde 16-17 kg 26 can gubresi kullanirdik.arpa ve buğdaylara ortalama verimimiz 250 300 kg.bu sene super inci gübresikullanacam dekara 12-13kg gelecek sekilde sizce nasil olur.tabana 18 kg super ekin kullandim

Hocam inhibitörlü GÜBRELERİN açıklama kısmında yağış yetersizliği durumunda buğdayın yanma olayının olmayacağını yazmışlar asıl beni ilgilendiren kısmı da bu. Eger normal gübre veripte yağış yetersizliğinden yanma riski olacaksa bu gübreyi kullanmak daha mantıklı geliyor fakat forumda bu gübre den kullanan tecrübe eden arkadaşlarımız yok sanırım
Merhaba ben geçen sene kullandım normal üre kullanan komşumla verim farkım olmadı ancak üre kullanmayanlar göre en az 100 kilo verim farkımız oldu 13 kilo inhibör lü üre 15 kilo 26 nitrat kullandım

• Beğen
Tepkiler: SalihAkıncı
merhaba hocam geçen yıl denediğiniz bluen gibi ürünlerden memnun musunuz bekledğiniz etkiyi aldınız mı?
Uygulama dan sonra kullandığım kesimlerde renk farkı oluyor ama ayrı hasat edip ölçme ımkanım olmadı.Bu yıl bugday ekmedim tüm yerleri aycicege bıraktım.Ayciceğine bu yıl gübresiz ekecem.Yalniz topraga Ekim öncesi humik asit uygulaması yapcam ve yapraktan blue N kullanmayı düşünüyorum...

• Beğen
Tepkiler: balkan59

Üreaz inhibitörlü(NBPT) üre kullanmanın tek faydası kurakta uçmamasıdır. Başka da bir faydası yoktur. Yani siz bu gübreyi (Ör: Gübretaş Süper İnci) yağmur önüne atarsanız normal üreden hiçbir farkı olmaz. Yavaş salınımlı ifadesi kandırmacadır. Doğru olanı uçmayan üre olmalıdır.

Asıl yavaş salınımlı gübre nitrifikasyon inhibitörlü gübredir. Yani DMPP. Amonyumdan nitrata dönüşü yavaşlatır.(Ör: Gübretaş AS Profit)

• Beğen
Tepkiler: Süller14