buğday dekara tohum miktarınız ne kadar ?

Ynt: buğday dekara tohum miktarınız ne kadar ?

arkadaşlar ben buğday dekara 16 yıldır 22 kg sertikalı buğday ekerim çokta güzel olur arpada tarım 92 ekeriz genelde 30 -32 kg ekeriz güzel olur gübrede bu sene komple sıvı gübre attım geçen sene 60 dönüm denedim güzel oldu

Arkadaşlar başlığı biraz geç okudum ve burada ilk yorumum. Bir dekar (1000m2) alana 450.000-500.000 arası buğday tohumu düşmesi gerekir. Her tohumun o yıl hasad koşullarına göre 1000 tane ağırlığı değişir
Aynı cins tohumun 1000 tnesi bir yıl 50 gr diğer yıl 55 gr gelebilir. Dolayısıyla en iyi metod ekeceğiniz tohumun 1000 tanesini sayın ve tartın diyelim ki 47 gram geldi bunu asgari 450 ile çarparsanız 21.15 kg bulursunuz.
Bu yıla kadar ben de 18-22 kg arası atıyordum tohuma göre...
Ancak bu yıl bugdaylar iriydi. Ben de bereket adlı yeni bir çeşit ektim bin tane ağırlığı 62 gr geliyordu. Bu sebeple 27.9 kg attım.
Lazım olan dekara tane olduğuna göre kaç kg atacağımızıda tohumun 1000 tane ağırlığı belirler

Mehmet Tolga link=topic=58372.msg650558#msg650558 date=1353184222' Alıntı:
Arkadaşlar başlığı biraz geç okudum ve burada ilk yorumum. Bir dekar (1000m2) alana 450.000-500.000 arası buğday tohumu düşmesi gerekir. Her tohumun o yıl hasad koşullarına göre 1000 tane ağırlığı değişir
Aynı cins tohumun 1000 tnesi bir yıl 50 gr diğer yıl 55 gr gelebilir. Dolayısıyla en iyi metod ekeceğiniz tohumun 1000 tanesini sayın ve tartın diyelim ki 47 gram geldi bunu asgari 450 ile çarparsanız 21.15 kg bulursunuz.
Bu yıla kadar ben de 18-22 kg arası atıyordum tohuma göre...
Ancak bu yıl bugdaylar iriydi. Ben de bereket adlı yeni bir çeşit ektim bin tane ağırlığı 62 gr geliyordu. Bu sebeple 27.9 kg attım.
Lazım olan dekara tane olduğuna göre kaç kg atacağımızıda tohumun 1000 tane ağırlığı belirler
haklı olabilirsinizde .. karde$lenme performansıda önemli .. iki tane buğday çe$idinden bahsedeyim .. misalen ikisininde 1000 dane ağırlıkları 50 gr gelsin .. ceyhan-99 ile gönen-98 .. $imdi aynı bin dane ağırlığı olan iki farklı cinsi .. aynı kilo gramda ekersek ceyhan 99 un karde$lenme performansı dü$ük olduğu için verim kaybı olabilir .. gönen-98 karde$lenmesi yüksek bir çe$it .. onun için ekilecek tohumun karde$lenme performansıda önemlidir .. diye dü$ünüyorum ..

Evet Ali . Tüm tohum ekimlerinde hesap bin tane ağırlığı ile yapılmakla birlikte buğdayda kardeşleme kapasiteside göz önüne alınması gereken ek bir durum haklısın arkadaşım. İyi çiftçi bir arkadaşım var her yıl buğdayları 9-11 arası değişen nizami kardeş yaptırıyor kuru şartlarda. Dolayısıyla dekar kilo düşüyor. Ancak işin sırrı organik maddede tarlalrının organik madde oranı %3

ranger link=topic=61483.msg682407#msg682407 date=1357736250' Alıntı:
İşte torbasıda böyleydi

Bu yıl karasunia odeska yı resimde görüldüğü gibi 25 kg. lık torbalarda 400 kg. aldım.
18 dönüm yere (1 dönüm 1000 m²) 380 kg. ektim.
(Dönüme 21 Kg.)
Dönüme 13 kg. Dap gübresi uyguladım.
Üst gübreyi de 15 kg. 33 lük atmayı düşünüyorum.
Verimi çok merak ediyorum.
Daha önce eken arkadaşlar var ise aldıkları verimi yazabilirler mi?

bizim ilce topraklarında bugday çeşidi olarak altay 2000 pehlivan tosunbey gerek ve bı kaç çeşit daha bugday ekımı yapılıyor...
çiftçi olarak kendımden bahsedeyım...ben tosun bey ve altay 2000 ekıyorum bugday olarak,dekara yanı 1000 mtrekareye genç tohumdan(sıfır) 23-25 kg atarım.normal bır yıllık tohumdan ıse 27-28 kg atarım tabi elenmiş temizlenmiş tohum olmak şartıyla..ve gayet guzel bı urun yetısır..ne sık ne seyrek....lakın hatırlatmam gereken bı konu daha var bızler genelde tohum ekım ayı olarak 25.09.2013 ve 25.10.2013 ayı arasında ekım yaparız...eger bu ay içinde yagmur yagmadan ekım yapılırsa atılan tohumlar tamamı ile cıkıyor sıkıntı yok..eger bu tarıh aralıgında yagmur yagarda ekım yapılırsa 2 kılo artırmamız gerekıyor tohum kaybı oluyor ...

----atalarımız sık ekılen ekın 10 senede bı seyrek ekılen ekınler her yırlda bı urun verır derlerdı....:))))

Hakan TOKSOY link=topic=58372.msg687243#msg687243 date=1358416188' Alıntı:
Bu yıl karasunia odeska yı resimde görüldüğü gibi 25 kg. lık torbalarda 400 kg. aldım.
(Dönüme 21 Kg.)
pancar sonrası ekimden 2011 de sene çok iyiydi bizde iyi baktık krasunia dan dekara 750 kg aldık
fakat senin gübrelemen az bence...
biz dekara 16 kg dap üste 16 kg üre+16 kg de sülfat atmıştık...

(Dönüme 21 Kg.)

ben 3 yıldır ekıyorum 2 sene once 600 kılo cıvarı ıdı kuruda, gecen yıl 500 kılo cıvarı kuruda gubrede 15 taban ve 15 nıtrat seklınde idi.

Bölgemizde, Kıraç araziye ekim yapıyoruz.
Sulama imkanımız yok.
Arazimiz taban arazi değil, çok dalgalı.
Gübre miktarını artırdığımızda,
Yatma ve yanma oluyor.
Yöremizde 1 dönüme (1000 m²) 300 kg. verim,
İyi verim olarak kabul ediliyor.
Hayırlısı olsun.

Arkadaşlar konu burada açılmışken ben biraz esperia buğdayından bahsetmek istiyorum . çünki bir kaç yıldan beri sürekli tek tohum olarak esperiya buğdayını ekiyorum. bu buğdayla ilgili bu sayfada açılmış bir çok yorum var. bende kendi izlenimlerimi belgelerle burada sizinle paylaşmak istiyorum. Trakya bölgesinde esperia buğdayı TMO tarafından çok tutulan bir buğday çeşitidir. bizde o yüzden bu buğdaya yöneldik. peki bu buğdayda dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

KENDİ TECRÜBELERİM

1- Kepir yerlerde 17- 18 kg tohum yeterli taşlık ve kum yerlerde miktar biraz attırılabilir.(anızı anızına veya nadas hiç farketmiyor)

2- ekimle birlikte dekara 20 kg civarı toprak altı gübresi uygun.

3- Mart ayına doğru üre gübresini bol kullanmak gerekiyor. dekara 25 kg gibi. baharda nitrat gübreside 15 kg dekara yeterli oluyor.

4- burada bir püf nokta daha var ilk alınan sertifikalı tohum ne yaparsanız yapın verimde biraz düşük oluyor. fakat o seneki çıkardığınız üründen tohumu ektiğinizde yani ikinci kardeşte verim çok yüksek bir seviyeye çıkıyor. Örneğin : 2011 yılıda kooperatiften sertifikalı esperia alıp ektim verim 450 kg cıvarıydı. 2011 deki çıkarttığım üründen tohum ayırıp ektiğimde yani 2012 yılında anızı anızına yerden kantardan geçmece 627 kg ürün aldım. tabiki yer yeri tutmadığı için toplam ortalamam 520 kg larda oldu.

2012 TMO Değerlerim

nem : 13,67
hektolitre : 80,54
yaş gluten : 34,30
protein : 14,38
Sedimentasyon : 43,40
fiyat : 684 krş

NOT : eğer nem oranım 11 -12 arası olsaydı fiyat 693 krş tan gidecekti

(Dönüme 21 Kg.)
Fotoğrafı ben çekdim o sene biçim zamanında yoktum dedem hiç beğenmemiş çok çavdar vardı diyordu.

Hakan TOKSOY link=topic=58372.msg713190#msg713190 date=1362428980' Alıntı:
Bölgemizde, Kıraç araziye ekim yapıyoruz.
Sulama imkanımız yok.
Arazimiz taban arazi değil, çok dalgalı.
Gübre miktarını artırdığımızda,
Yatma ve yanma oluyor.
Yöremizde 1 dönüme (1000 m²) 300 kg. verim,
İyi verim olarak kabul ediliyor.
Hayırlısı olsun.
Benim verilerim sulu için sulanamayan arazilerde karasunia iyi bir tercih...

Bizim bu bölgede genellikle çeşit 1252, kızıltan, kundur 1149, ekilir daha evelleri rus buğdayıda ekilirdi fakat yaban domuzu kılçıksız ekmeye izin vermiyor, bende iki yıl evvel esperya ektim ne gulüten nede rekolte hiç tutmadı kısa boylu olduğu için de yabancı otla rekabati de kötü idi, diğer buğdaylar kadarda verim olmadı beni hayal kırıklığına uğrattı.

Hocam sulada mı kuruda mı ?
Yaptığınız işlemler neler
Paylaşırsanız sevinirim bide sizin orda bu tohumların tonu ne kadar ?
Abi biz kuru tarım yapıyoruz.taban gübresini 20.20.0 veriyoruz.ilk üst gübreyi üre veriyoruz.ikinci üst gübreyi amonyum nitrat 33lük ten veriyoruz.bu sene yaprak gübresi kullanmadık.bir sıkıntı olmadıkça başka gübre verilmiyordu.ilaç olarak şubat ve nisanda ot ilacı dar ve geniş olarak.pas yapınca 100mg duett super, süne yapınca 20mg maestro 5ec veriliyor.Kökboğaz yapıncada soufrex veriyoruz.bu sene iklim şartlarından dolayı verim artışı oldu bu sene bereketli geçti..[emoji2]

• Beğen
Tepkiler: avugur