Binali Yıldırım: "Mazot, tohum, gübre ve yemde anlamlı destekler yolda"

📌 İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 2 gün önce Tokat'ta bir dizi temas gerçekleştirdi. İlk ziyaretini Kaymakamlığa yapan Binali Yıldırım, daha sonra Tokat ili milletvekilleriyle beraber Niksar ilçesinde bir buğday hasatına katılarak gündeme dair şu şekilde konuştu:

✅ "Niksar Mahmudiye köyü bölgesinde buğday hasadı yapılıyor, Elhamdülillah gayet güzel verim yüksek, dönüm başına 800 kiloya kadar çıkıyor. Dolayısıyla yeni hasat döneminin hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri kendi bünyesinde değerlendirecek, bildiğiniz gibi kısa süre önce Sayın Cumhurbaşkanımız buğdayda ve arpada referans fiyatlarını açıkladı. Primleri ile birlikte buğday 7,45, arpa 6,200 olarak belirlendi."

✅ "Tahıl başta olmak üzere gıda ürünleri çok daha önemli hale geldi. Bu bakımdan da Cumhurbaşkanımız kabinesi tarımda verimi daha da artırmak mahsulü daha da fazlalaştırmak için bir dizi tedbirler alıyor ve uygulamaya konuyor. Esas itibari ile önümüzdeki sene bunların uygulamasını çok daha farklı şekilde göreceğiz. Özellikle mazotta, tohumda, gübrede ve hayvancılık yemde çok daha anlamlı destekler inşallah gerçekleşecek" dedi.

9.jpg

8.jpg

Bazen farklı pencereden bakmak gerekir. Geçen sene 12000 lirayken, 5 yıl vadeli krediyle alsaydı, yıllık faiz %4 olsa , totalde maksimum 18000 olacakti. Bu yıl ilk taksidi 3600 tl ödeyecekti, şuan dediği gibi ekipman 45000. %80 enflasyon varken, seneye en az 80000 olacak. Önümüzdeki sene de geçen sene 45000 di diyeceğine adim atmak gerekir. Demire bu kadar para verilmez bakış açısıyla bakarsan, herkes birseyler alıp, ekipman traktör buyuturken, sen ancak çok pahalı dersin. Kriz ortamlarında aklini kullanan, fırsatı değerlendiren her zaman kazanır.
Geçen sene 5 ton buğday, 2.5 ton aycicegi parasiymis, bu sene 2 ton buğday, 1 Ton aycicegine denk gelmiş. Diger ürünlere gore de bakabilirsiniz. Seneye bu enflasyon devam ederse, daha da aşağıya gelecektir.

Kendimden örnek vereyim. 3-4 sene önce ara capa sordum 11000 tl dediler pahalı geldi almadım. O dönem 4.5 ton aycicegi parasıydı. Bu sene 38000 e aldim 2.9 ton aycicegi parasına denk geldi. ( daha iyi marka aldim) Bu açıdan bile bakarak, uygun mu pahalı mı karar verilebilir. 4 senedir pottinger alma niyetim var, ilk sene 25000 di, neredeyse 20 ton buğday parasiydi, geçen sene sordum 45-50 arasaydi yine 20 ton buğdaydi. Dün kredi başvurusu yaparak 85 e denk geldi kredi kullanarak aldim, 12 ton buğday parasi. Benim borcum kredi vs 100 olsun , 5 sene boyunca hep 100 olacak, ama minimum enflasyonda bile parasını çıkaracaktır. Zaten amacımız ekipmani al sat değil, kullanmak. Ama yarın takasla büyütmek daha iyisini almak istediğinde, Senin eski mal 10 lirayken benim mal 100 lira olacak. Ben daha kolay alabileceğim ve ayrıca daha iyi işçilik yapmış olacağım. Mazot tasarrufu, derin işçilik, zamandan kazanç, traktörün saatinin daha az artmasi, bunları da eklemek lazım. Ha dersen, ekipman yerine arazi yatırımı yapıyorum tarla alıyorum, en doğrusu o zaten. Ama burada tarla dekari 100000 den başlıyor, mevcudu korusak yeterli.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Geçen yıl buğday TMO da 2.250 bu yıl destek ile 7.450 TL geçen yıl ayçiçek Trakya birlik te 5.400 TL bu yıl 12.000 TL olunca ekipman fiyatlarında ton bazlı hesaplar doğru çıkıyor mesela geçen yıl üre gübresi 15.000 TL olunca 6 ton üzeri buğday ile alınırken bu yıl 2 ton buğday ile alınabilir durumda bu açıdan makul hesaplamalar ve doğru çıkıyor haklısınız. Bu doğrultuda tarla kira bedelleri 250 TL den 750-850-1000 hatta 1200 TL olarak alanlar oldu bu hesap ta makul gibi 100 kg buğdaydan 150 kg buğday gibi hesaplar çıkıyor. Bir mühendis arkadaş aradı bugün ilaç tanıtımı için piyasanın mercedesi olan olan bir firmanın satış elemanı tabir kolay dekar maliyeti 80 lira 60 lira falan 8 kg buğday parası 12 kg buğday parası gibi bahsediyor tabiki burası da mantıklı hesap kolay. O arkadaşa dediğim gibi peki buğday 3 kat arttı bu yıl ayçiçek 2 buçuk kat gibi arttı çok iyi güzelde seneye seçim Mart Nisan Mayıs gibi olursa ve buğdayı TMO 9-10 arası açıklar ise ayçiçek 14-15 olursa bir de sezon dertli verimi az olursa 1000 TL kira 80 lira ilaç maliyeti ile düşük verim ve düşük fiyatlar ile nasıl yaşarız işin içinden nasıl çıkarız. Bu yılki ürün fiyatları kur ve enflasyon olarak geldi seneye enflasyon düşecek sebebi de piyasada tavana oturan ürünleri yüzdelik hesaplarsak bizde buluruz 10 TL olan bir mal bu yıl 40 TL ye çıkınca yüzdelik çok yüksek çıkar ama bu yıl 40 TL olan o mal 60 TL ye sene ye çıkarsa enflasyon yüzde 50 de kalacak yani demem şudur ki önümüzdeki yıl enflasyon sistemik olarak döngüsünden dolayı düşecek ve bu enflasyona göre biz de ürün fiyatları konusunda yüksek beklenti içinde olmayalım birde seçimde alacağını alan vereceğini veren durumlar oluşursa eğer biz üreticileri hatırlayan kimse olmaz bu benim naçizane fikrim bilmem katılır mısınız bu Ekim dönemi ve önümüzde bulunan harman dönemi için olabildiğince maliyetleri düşürmeye çalışmak gerek ne kadar elimizden gelirse

• Beğen
Tepkiler: filizma
Geçen yıl buğday TMO da 2.250 bu yıl destek ile 7.450 TL geçen yıl ayçiçek Trakya birlik te 5.400 TL bu yıl 12.000 TL olunca ekipman fiyatlarında ton bazlı hesaplar doğru çıkıyor mesela geçen yıl üre gübresi 15.000 TL olunca 6 ton üzeri buğday ile alınırken bu yıl 2 ton buğday ile alınabilir durumda bu açıdan makul hesaplamalar ve doğru çıkıyor haklısınız. Bu doğrultuda tarla kira bedelleri 250 TL den 750-850-1000 hatta 1200 TL olarak alanlar oldu bu hesap ta makul gibi 100 kg buğdaydan 150 kg buğday gibi hesaplar çıkıyor. Bir mühendis arkadaş aradı bugün ilaç tanıtımı için piyasanın mercedesi olan olan bir firmanın satış elemanı tabir kolay dekar maliyeti 80 lira 60 lira falan 8 kg buğday parası 12 kg buğday parası gibi bahsediyor tabiki burası da mantıklı hesap kolay. O arkadaşa dediğim gibi peki buğday 3 kat arttı bu yıl ayçiçek 2 buçuk kat gibi arttı çok iyi güzelde seneye seçim Mart Nisan Mayıs gibi olursa ve buğdayı TMO 9-10 arası açıklar ise ayçiçek 14-15 olursa bir de sezon dertli verimi az olursa 1000 TL kira 80 lira ilaç maliyeti ile düşük verim ve düşük fiyatlar ile nasıl yaşarız işin içinden nasıl çıkarız. Bu yılki ürün fiyatları kur ve enflasyon olarak geldi seneye enflasyon düşecek sebebi de piyasada tavana oturan ürünleri yüzdelik hesaplarsak bizde buluruz 10 TL olan bir mal bu yıl 40 TL ye çıkınca yüzdelik çok yüksek çıkar ama bu yıl 40 TL olan o mal 60 TL ye sene ye çıkarsa enflasyon yüzde 50 de kalacak yani demem şudur ki önümüzdeki yıl enflasyon sistemik olarak döngüsünden dolayı düşecek ve bu enflasyona göre biz de ürün fiyatları konusunda yüksek beklenti içinde olmayalım birde seçimde alacağını alan vereceğini veren durumlar oluşursa eğer biz üreticileri hatırlayan kimse olmaz bu benim naçizane fikrim bilmem katılır mısınız bu Ekim dönemi ve önümüzde bulunan harman dönemi için olabildiğince maliyetleri düşürmeye çalışmak gerek ne kadar elimizden gelirse
Genelde verim düşük çıkarsa, piyasada daha az ürün olacağı için fiyat yükselir. Hem fiyat düşük olacak , hem verim düşük olacak diye düşünürsek, hiç ekmeyelim daha iyi. Maliyeti de düşürme şansın zaten yok. Düşürdüğün kadar verim kaybın olur o da kötü. Minimum maliyet maksimum kazanç hesabı yapmak lazım.

10 liralık ürün 40 lira olabiliyorsa, 40 liralık ürün 60 değil 150 olur. O da artış hızı yavaşlayan enflasyonla. Seneye aynı ekipmanın fiyatına bakalim, gorelim.

Geçen sene eylülde nas var diyorduk, bu sene faizler tek haneye inmeli. Asıl amaç döviz kurunu yükselterek, ithalati azaltıp cari açığı düşürmek. Hiç uzatmayayim, kisaca senin refah seviyen, alım gücün düşecek. Boyle ortamda kur yükselirken, politika faizin düşerken enflasyon dusmez ve düşmeyecek, Dxy , fed faiz artışı konularına girmiyorum. Ayrica rusya Ukrayna savaşı, dogalgaz problemi var. Onunda etkisi olacaktır.

2.25 ten bugday verdik ,300 litre mazot aldik
7.45 ten bugday verdik, 300 litre mazot aldik.
Değişen sadece sayılar, fiyati artan birsey yok. Benim para birimim, ürettiğim ürünün aldığı mal ve hizmet miktarıdır. Üreten, doğru adımlar atan her zaman kazanacaktır.

Ben bile yazayım artık malzeme çok aşırı pahalı bu pahalı lık ortamı bozar benden demesi Allahın limonlu soda 5 lirayı geçmiş galiba soğanla pateye hiç yaklaşılmaz durumda destek felan hikaye gıbı
Soğan, patatesi solladı.
Nebatinin gözündeki ışık gibi .. anlamlı destekler :) .. seneye görüceniz siz anlamlı desteği çiftçiden .. sayılı gün çabuk geçer.
On bine iki varil mazot , yanında bir kaç bidon doldurduk, yarım ton olmadı.
Bayram yaklaşıyor, sayılı günler geçiyor.

Nebatinin gözündeki ışık gibi .. anlamlı destekler :) .. seneye görüceniz siz anlamlı desteği çiftçiden .. sayılı gün çabuk geçer.
Tarlalar çok fena kurudu, destekle 260 lt mazot alabildik.
Dekara 2,5 lt mazot desteği, ürüne göre çok az geliyor.

Yüz dekar arazide 20 adet büyükbaş sığır bakılırsa sezonluk 3 ton yakıt rahat harcanıyor.
Bu destek konularına çözüm getirilmesi gerekiyor.
Hiç olmazsa sezonluk bir ton yakıt almamız gerek.

2022 de söylenmiş bir söz ama bahsedilen anlamlı desteği gören oldu mu?
Destekleme sürecinin bugün kü hali bile kendisini içler acısı hale getiriyor. Açıklandığında 6 litre mazot eder diye sevinenimiz var,ele geçtiğinde 2.5 lt...
O kadar söz soylendi ki,bu tarihe geçen büyük laflardan sadece biri...

Tarlalar çok fena kurudu, destekle 260 lt mazot alabildik.
Dekara 2,5 lt mazot desteği, ürüne göre çok az geliyor.

Yüz dekar arazide 20 adet büyükbaş sığır bakılırsa sezonluk 3 ton yakıt rahat harcanıyor.
Bu destek konularına çözüm getirilmesi gerekiyor.
Hiç olmazsa sezonluk bir ton yakıt almamız gerek.
Bi ara deponun yarısını bizden demişlerdi sahi ne oldu o iş

• Komik
Tepkiler: cemilAltan