Beyaz haşhaşın kilosu 9,00 TL oldu.

Ynt: Beyaz haşhaşın kilosu 9,00 TL oldu.

Eğer tarımziraat.com ' un ' ' ürün fiatları ' ' kısmına girip haşhaş fiyatları alt başlığındaki son iki aylık fiyat paylaşımlarını okursanız,konuyu çok ilginç bulursunuz. Tüccarların nasıl fiyat düşürmeye çalıştığını (ucuz fiyattan kapmak için) , haşhaşın fiyatının artmayacağı konusunda çiftçide fikir oluşturmak için nasıl psikolojik propaganda yaptıklarını, çiftçilerin buna karşı nasıl karşı saldırıya geçtiklerini, haşhaşlarını satmamaları için nasıl uyardıklarını, bunda başarılı olduklarını, şu anda tüccarın alacak mal bulamadığını, haşhaş için kapı kapı dolaştığını, fiyatların adım adım yükseldiğini, hedefin 12 lira olduğunu (inşallah olur) okuyabilirsiniz. Haşhaşla ilgisi ' ' Amasya Çöreği ' ' nden öteye gitmeyen beni bu konu niye ilgilendiriyor ? Çünkü aracıların, çalışmadan para kazanmaya alışmışların hevesleri kursaklarında kaldı.Hakları olan alım-satım komisyonunun ötesinde spekülasyonla yetiştiricinin hakkı olan parayı ceplerine koyamadılar.Aynı yerde şimdi de, bazı tipler soğanın açılış (güz) fiyatını düşürmek için yetiştirici pozlarında ' ' soğanın çok ekildiğini, seneyede çöpe gideceğini ' ' yaymaya çalışıyorlar. Amaç buna çiftçileri inandırabilmek.Harmanda ucuza kapıp paralarını katlamak.Soğan ekmiş bir yetiştirici böyle şeyler yazar mı? Çok çok tarlasını bozup başka ürün eker.Niye masrafa devam etsin? Bakalım bizim spekülatörlerde havalarını alacaklar mı?