Besi üretimi için 30 adet Gebe limuzin alinacak

Cok tesekkurler bilgiler icin.

Kesinlikle gebe duve karli olur. Bizim coban sorunumuz var simental ineklerin sagimi ve dogumunu tam yapamiyorlar cok kaybimiz oluyor. Limuzin bu acidan benim icin cazip geliyor. En onemlisi yavrularin cogunun erkek olmasi. Disi leri veya inekleride gerekirse besiye alindiginda randimani iyi olacaktir cok riski yok gibi. Ama tam bir fizibilitesini cikarmak lazim.
Bana nevşehir tarım il müdürlüğünden bir veteriner önerdi.ileriye dönük çok iyi bir proje. Araştırdım Nevşehir in ürgüp ilçesinde " iste et " var limuzin besliyorlar 80 baş var disileri satmıyor. Ben istedim banada vermedi kesinlikle tavsiye etti. Gezmek isteyenler olursa adresi net atarım.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: n_sayan
Gebe duve olmalı gebe alınmazsa bir anlamı olmaz bu ise girdiğinde 2 sene sabredeceksin. Birde nereye kadar ithal mal gelecek demi ama

Elbette karar sizin, ancak, ikisi arainda fiyat farki var, ayni paraya fazla sayida duve almak mumkun, birkac ay bakip cevreye ve rasyonunuza alistirmak sansi olabilir, ilk tohumlamayi erkek secimli sperma ile yaptirip buzagilarin % 85 ini erkek almak sozkonusu. Baslangicta duve sayisi cok olunca (ucuzluktan dolayi ) suru olusturmak erken olacaktir. Tam detaylari ile bakmak lazim, hayirlisi olsun.

• Beğen
Tepkiler: Umer
ortalama 2kg saman 2 kg yonca 8kg mısır silajı + dönemsel 1-1,5 kg kesif yem + vitamin mineral tuz toplasak üretsek bile 700 ü geçer gibi duruyor
senin yemleme öngörün nedir
birde hiç fiyat aldınız mı aldıysanız koşullar nedir
kolay gelsin
Dediğim gibi dışardan bişey almadan kendi ektiğimiz ürünlerin maliyeti üzerinden giderek aşağı yukarı 700 800 arası çıkıyo yıllık 6000 kg yembezelyesi yulaf slajı 500 tl,700 kg kuru ot 100 tl, 700 kg saman 100 tl birazda arpayla hayvanın beslenmesini karşılar heralde. Buda800 tl gibi bir yem gideri oluyo.Bu rasyonun değerlerini ölçüme yollıcam ne çıkar bilemiyorum eksiğini fazlasını ona göre ayarlıcaz,fazlasıyla 1000 tl yi geçmez. Bu hesap dışarıya bişey yaptırmadan kendi makina ekipmanımızla yaptığımızda çıkıyo,böyle hesap yapılmaması lazım oda ayrı. Beslemeye başladığımızda net çıkacak inşallah.Limuzin boş düve için en son 4.5 euro kg artı 100 de 1 kdv fiyatı aldım.

Dediğim gibi dışardan bişey almadan kendi ektiğimiz ürünlerin maliyeti üzerinden giderek aşağı yukarı 700 800 arası çıkıyo yıllık 6000 kg yembezelyesi yulaf slajı 500 tl,700 kg kuru ot 100 tl, 700 kg saman 100 tl birazda arpayla hayvanın beslenmesini karşılar heralde. Buda800 tl gibi bir yem gideri oluyo.Bu rasyonun değerlerini ölçüme yollıcam ne çıkar bilemiyorum eksiğini fazlasını ona göre ayarlıcaz,fazlasıyla 1000 tl yi geçmez. Bu hesap dışarıya bişey yaptırmadan kendi makina ekipmanımızla yaptığımızda çıkıyo,böyle hesap yapılmaması lazım oda ayrı. Beslemeye başladığımızda net çıkacak inşallah.Limuzin boş düve için en son 4.5 euro kg artı 100 de 1 kdv fiyatı aldım.

Nurullah bey o yazdığınız rasyon hayvan başı yıllık vereceğiniz rasyon mu? Bi bilene sordunuz mu gerçekten yemlemesini karşılayacakmı? Günlük 35 kilo üstü silajın zarar verebileceğini duymuştum. Saygılar..

Hesap yapabilmek icin soyle dusunun, aldiginiz bos duve olsa, 2 ay kadar bakip sperm atacaksiniz, 9 ayda doguracak. Buzagiya 16-18 ay bakacak ve kestireceksiniz, yani kesime kadar 27-28 ay gecti.

Kesim zamani 2nci buzagi yaklasik 6-7 aylik olacak annesi 4-5 aylik hamile olacak. Bu sizin ilk satis yaptiginiz ve para aldiginiz gunku durum. Bugune kadar ne harcadiniz elde ne var hesaplayabilirsiniz.

Buzagi olumu sifir, tum buzagilar erkek cikarsa bu hesap, ama bu turlerin disisini duve olarak satmak ve ya beside satmak da mumkun.
Zaten abi bu işte şöyle bir durum var ilk zaman iki üç sene arası para gelmeyecek. O yüzden zaten anaçlardan doğan hayvanlarımızı besleyeceğimiz ahıra normal besi malı koyup onları besiye çekip anaçların kısmını çevirmeliyiz.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Nurullah bey o yazdığınız rasyon hayvan başı yıllık vereceğiniz rasyon mu? Bi bilene sordunuz mu gerçekten yemlemesini karşılayacakmı? Günlük 35 kilo üstü silajın zarar verebileceğini duymuştum. Saygılar..

Evet yıllık rasyon günlük slaj miktarı 18 kg civarı. Rasyonu bilen biriyle hazırlıcam eksik varsa bu sene Ekim planlamasını ona göre yapıp dışardan bişey almadan yemleme yapılacak. Daha rasyon ayarlama aşamasına gelemedik Ekim biçim taşıma proje inşaat derken yakında onada sıra gelecek. İnşallah sıkıntısız bi şekilde hallederiz

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Bana nevşehir tarım il müdürlüğünden bir veteriner önerdi.ileriye dönük çok iyi bir proje. Araştırdım Nevşehir in ürgüp ilçesinde " iste et " var limuzin besliyorlar 80 baş var disileri satmıyor. Ben istedim banada vermedi kesinlikle tavsiye etti. Gezmek isteyenler olursa adresi net atarım.

ürgüp civarında biriside şarole getirmişti hep aklımdaydı 1-2 haftaya ikisinede gitmek lazım

Hocam verdiğin tüm fiyatlarda sıkıntı var gibi piyasayı araştır önce sonra net fiyat ver :)

Hocam verdiğin tüm fiyatlarda sıkıntı var gibi piyasayı araştır önce sonra net fiyat ver :)
Yukarda da yazdığım gibi bunlar benim ekimi kendim yaparak çıkardığım maliyetler. Maliyet üzerinden hesap yapmak doğru olmasada dedim zaten. Daha önce çiftçilik yapmıyordum hayvanlar için ekip biçmeye başladık.

Evet yıllık rasyon günlük slaj miktarı 18 kg civarı. Rasyonu bilen biriyle hazırlıcam eksik varsa bu sene Ekim planlamasını ona göre yapıp dışardan bişey almadan yemleme yapılacak. Daha rasyon ayarlama aşamasına gelemedik Ekim biçim taşıma proje inşaat derken yakında onada sıra gelecek. İnşallah sıkıntısız bi şekilde hallederiz

http://www.tarimziraat.com/rasyon_programi/ bu rasyon programından da bakabilirsiniz

Annenin bakimi, buzaginin bakimi, buzaginin besi masraflari derken hesap yapmak cok zor.

Eniyisi isi ikiye bolerek hesaplamak.

Projenin iki kardes tarafindan yapildigini ve ya iki sirketiniz oldugunu farzedin. Birincisi duve bakip buzagi satiyor, ikincici buzagiyi alip besleyip kestiriyor.

Ilk isletme elindeki duveyi yillik 1500 TL masrafla bakip buzagi aliyor ve 7 ay sutle besleyip satiyor, diyelim 4000 TL ye satildi. Diger masraflarla birlikte maliyet 2000 TL olsa 2.000 TL de kar etti.

Buzagiyi alan yaklasik 10 ay besi yapti farzedelim 2500 TL masrafi oldu, 4000 + 2500 = 6.500 maliyet vardi. 380 kg x 30 L = 11.400 TL satis rakamiyla kar ne oldu, 11.400-6500 yaklasik 5000 TL.

Arkadaslar burada rakamlara takilmadan gercek rakamlari yazarak kar hesabi yapilabilir, elbette % 10 kadar bir miktari olecek buzagilara cikmak gerek, buzagilarin bir miktari disi olup suruye katilacaksa onlari da hesaplamak gerekecek.

Bu arada suruye boga salip tohumlatmak riskli, buzagilarim babalari hep ayni bogalar olacagindan ikinci nesilde akraba ciftlesmesi nedeniyle kalite dusecek. Koyuncular bilirler bunu ve surekli olarak disaridan, suru disindan koc getirirler.

Daha sagliklisi gebe hayvani son iki ayinda yari acik besiye alip, acik agir cevrili padok, dogumdan 2-3 ay sonrasinda suni tohumlama yapip suruye birakmak. Boylece asilama kontrollu olacak, erkek garantili sperm atilacak ve % 85 erkek buzagi ile gelir garantilenecek suru % 15 disi ile buyuyecek.

Bilenler hatalarimi yazsin ki ogrenmeye devamedeyim.

• Beğen
Tepkiler: Umer
Annenin bakimi, buzaginin bakimi, buzaginin besi masraflari derken hesap yapmak cok zor.

Eniyisi isi ikiye bolerek hesaplamak.

Projenin iki kardes tarafindan yapildigini ve ya iki sirketiniz oldugunu farzedin. Birincisi duve bakip buzagi satiyor, ikincici buzagiyi alip besleyip kestiriyor.

Ilk isletme elindeki duveyi yillik 1500 TL masrafla bakip buzagi aliyor ve 7 ay sutle besleyip satiyor, diyelim 4000 TL ye satildi. Diger masraflarla birlikte maliyet 2000 TL olsa 2.000 TL de kar etti.

Buzagiyi alan yaklasik 10 ay besi yapti farzedelim 2500 TL masrafi oldu, 4000 + 2500 = 6.500 maliyet vardi. 380 kg x 30 L = 11.400 TL satis rakamiyla kar ne oldu, 11.400-6500 yaklasik 5000 TL.

Arkadaslar burada rakamlara takilmadan gercek rakamlari yazarak kar hesabi yapilabilir, elbette % 10 kadar bir miktari olecek buzagilara cikmak gerek, buzagilarin bir miktari disi olup suruye katilacaksa onlari da hesaplamak gerekecek.

Bu arada suruye boga salip tohumlatmak riskli, buzagilarim babalari hep ayni bogalar olacagindan ikinci nesilde akraba ciftlesmesi nedeniyle kalite dusecek. Koyuncular bilirler bunu ve surekli olarak disaridan, suru disindan koc getirirler.

Daha sagliklisi gebe hayvani son iki ayinda yari acik besiye alip, acik agir cevrili padok, dogumdan 2-3 ay sonrasinda suni tohumlama yapip suruye birakmak. Boylece asilama kontrollu olacak, erkek garantili sperm atilacak ve % 85 erkek buzagi ile gelir garantilenecek suru % 15 disi ile buyuyecek.

Bilenler hatalarimi yazsin ki ogrenmeye devamedeyim.
Akraba çiftleşmesi ile kalite düşmesi ne demek? Verim mi düşüyor saglık problemi mi artıyor? Ne demek bu

Siz saf irk hayvan aliyorsunuz, yavrular bir bogadan oluyor, sonra ayni boga kiziyla, daha sonra kizinin kiziyla ciflesmek zorunda kaliyor. Hani insanlar icin soylenen amca kizi, teyze kizi ile evlenince cocuklarda hastalik cikma riski artiyor ya onun gibi dusunun. Hep ayni babanin cocuklari. Koyuncular surekli olarak baska surulerden kan bagi olmayan verimli koc alip bunu engelliyorlar. Buyukbasa ozel secilmis, iyi sut veren soydan ve ya iyi et verimi olan soydan boga spermasi attirilinca verim yukseliyor. Hep ayni bogayi kullaninca eger ayak hastaligi varsa butun suruye geciyor genetik olarak, ve ya iyi et verimi olmayan bir boganin cocuklari ve kendi kizildan olacak cocuklari ( buzagi ) daha az verimli hale gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Disileri neden satacaksin ? Buyut sperma attir 7 ay emzirsin buzagisini sat, buzagi bu surede sut icecek yem tuketimi yok mertebesinde seni zorlamaz ama iyi fiyata satarsin anasinin masrafini fazlasiyla cikarir nakit sikintisi da cekmezsin.

Sürü yeterli büyümeye ulaştıktan sonra dişi hayvanları gebe olarak veya boğa altı şekilde satmak kolay olur mu? Çünkü daha tam tanınmıyor. Ya da bu dişiler besiye alınsa bence holsteinın erkekleri kadar güzel olur beside.
Valla biraz da miktarla alakalı birşey de satılacağını düşünüyorum. Yeterli büyüklüğe ulaşıldığında erkek sperma atarsan %80-90 arası erkek olacağından besiye al hepsini. Türkiyede et fiyatı asla düşmeyecek(karkas ithal etmezlerse). %10-20 kadarlık düve de satılır.

Varmı ital limousin bu yıl içinde getiren ? türkiyede nerelerde var çifliği dogu ve guneydoguda varmı bildiginiz benim bayagı ilgimi çekti bu ırk. kesinlikle elimizdeki hayvanları elden cıkarırsak etki ırka dönmeyi düşünüyorum.

Varmı ital limousin bu yıl içinde getiren ? türkiyede nerelerde var çifliği dogu ve guneydoguda varmı bildiginiz benim bayagı ilgimi çekti bu ırk. kesinlikle elimizdeki hayvanları elden cıkarırsak etki ırka dönmeyi düşünüyorum.
Haci abi instagramda demirtas ithalat diye bi sayfa görmüştüm düve getiriyoz diyodu bi incele istersen
2f56662f40aaa1731eafa70285f5fb24.jpg
66442c5a14229c70dcff0cbe8c1caad8.jpg
1a8153d27724da1e134b1d015db25351.jpg

• Beğen
Tepkiler: ceya023