Besi üretimi için 30 adet Gebe limuzin alinacak

Abi benimde çok yapmak istediğim bir iş. Ama yapmak için mera şart. Ahırda bakmak ne kadar iyi bir fikir tartışılır. Mera olsa tadından yenmez. Bu konuyu yakın takipteyim. Sizin bolge neresi meranız varmı

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Mera olarak 4 ay dışarda beslenebilir. Birde ekim alanına göre değişiyor bazen 6-7 aya kadar dışarıya çıkartılabilir bunlara süt inekleri gibi bakmaya gerek yok

Mera olarak 4 ay dışarda beslenebilir. Birde ekim alanına göre değişiyor bazen 6-7 aya kadar dışarıya çıkartılabilir bunlara süt inekleri gibi bakmaya gerek yok

Usta bunlara yaşam payı saglayacak yem yeter. Bunu da ne kadar bedavaya getirirsen o kadar kârın artar. Sizin bölge neresi? Ama içerda baksanız bile altını çizerek şunu belirteyim "buzağıyı öldurmezsen" gene besicilikten kârlı. Ful ahırda baksan 2000 tl gider anasına 3000 de besi malına yedirsen 5000 gider. 500 kilo karkasa kadar beslesen 27 liradan 13.5 milyar. 5 gideri düşersen 8.5 milyar bi hayvan bırakır. 30 yavrunun 15 i erkek olsa 8.5 X 15 = 127.500 lira para yapar. Geri kalan 15 düveyle de sürüyü büyütürsün. 15 tane erkek maldan gelen 127 milyar parayı kazanmak icin senin 200 250 tane güzel mal bakacan. 250 bakacagina 30 disi 15 erkek 15 duve bakiyon cok daha kolayca fazlasini kazaniyon. Daha iyi oluyor. Hem uretim yapmis oluyorsun katma değeri olan birsey. Sizi takipteyim saygılar...

• Beğen
Tepkiler: Yosimizra
benim de araştırmalarımda limuzin var ama hastalığa karşı dayanıklılığı ayak dayanıklılığı döl tutma ve doğurganlık kolaylığı ne kadardır. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Ben hem simental hemde limuzin araştırması yapıyorum. limuzin verimi daha yüksek diyorlar. bu arada hayırlı olsun. inşallah gönlünüzdeki gibi ilerler herşey.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Sizin elinizde dogacak buzaginin buyuyup dogurmasina kadar 2 yila yakin gececek, bunu hesaplayin lutfen.
Erken doguran Angus, bakim sartlari ayni. Detayiyla inceleseniz.

Erkek buzagi icin suni tohumlama yaparken erkek yavru spermasi attirirsaniz % 85 erkek cikar.

Meraya salip hastalik riski alacaginiza suni mera yapip bicip verseniz, hergun artani kurutsaniz oluyor. Bicip tasima ve kurutma masraflari var ama meradan hastalik kapma riski yok, coban parasi yok, hesaplamak lazim.

Masraf ve kar icin Saclilar Ciftligi ile konusup hem duve fiyati hem bakim masrafi hakkinda bilgi alabilirsiniz.

benim de araştırmalarımda limuzin var ama hastalığa karşı dayanıklılığı ayak dayanıklılığı döl tutma ve doğurganlık kolaylığı ne kadardır. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Ben hem simental hemde limuzin araştırması yapıyorum. limuzin verimi daha yüksek diyorlar. bu arada hayırlı olsun. inşallah gönlünüzdeki gibi ilerler herşey.
Kardeş nevşehir in ürgüp ilcesi var burda bir şahıs acik besi yapıyor tamamiyla mera dan faydalanıyor 80 baş limuzin i var. İnsanlar ineğin doğumunu bekler, ben de doğumunu yapar ondan sonra başına gelirim diyor o kadar rahat diyor. Ayda 3 tane besi için kesime gönderdiğini söyledi

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Kardeş nevşehir in ürgüp ilcesi var burda bir şahıs acik besi yapıyor tamamiyla mera dan faydalanıyor 80 baş limuzin i var. İnsanlar ineğin doğumunu bekler, ben de doğumunu yapar ondan sonra başına gelirim diyor o kadar rahat diyor. Ayda 3 tane besi için kesime gönderdiğini söyledi

Abi o abiye sorar mısınız bir anaç hayvanı kaç ay meraya salıyor ve ahırdayken neyle besliyor ve toplam yıllık maliyeti ne? Bide hayvanı kac aylıkken kesiyorlar kaç kg karkas alıyorlar?

15-18ay baktığını söylemişti 400 kargas akşam 19:00 sabah 07:00 ye kadar yaylimda diyor son 5 ay kala erkekleri besiye çekiyorum diyor. Hayvanlar sıcakta yatıyor deri hastalıklarından tamamen uzak.saglim yapmıyor kendisi için sagdiginda 5 kilo sütten yarım kilo yağ çıktığını söyledi yoğurdu camiz yoğurdu gibi oluyor dedi. Sadece buzağı için kapalı alan yapmış. Gebelik yönteminde tamamen doğal surunun içerisine bogayi gönderiyorum diyor. Yunanistan dan almış hayvanları 2008 den beri yapiyormus karli bir is diyor hayırlısı bizide merak saldı

15-18ay baktığını söylemişti 400 kargas akşam 19:00 sabah 07:00 ye kadar yaylimda diyor son 5 ay kala erkekleri besiye çekiyorum diyor. Hayvanlar sıcakta yatıyor deri hastalıklarından tamamen uzak.saglim yapmıyor kendisi için sagdiginda 5 kilo sütten yarım kilo yağ çıktığını söyledi yoğurdu camiz yoğurdu gibi oluyor dedi. Sadece buzağı için kapalı alan yapmış. Gebelik yönteminde tamamen doğal surunun içerisine bogayi gönderiyorum diyor. Yunanistan dan almış hayvanları 2008 den beri yapiyormus karli bir is diyor hayırlısı bizide merak saldı

O bahsettiğiniz abi çok süper para kazanmıyorsa bende bişey bilmiyom. Yapmak lazım. Soğuğa ve hastalıklara angus kadar dayanıklımı onu da bilmiyoruz. Bide şaroleyede bakmak lazım onlar da dayanıklıymış

15-18 ay gerçekten çok uzun bir süre besi için. bu süreç için dayanıklılık çok önemli. yaylım yapabilecek çok büyük bir alanım yok. kendime ait 10 dönüm olan yerde mısır ve yonca yetiştirip yem maliyetini düşürmek ucuz. arpa, mısır, tahıl gibi yem ana maddelerini de ucuz zamanda alıp depolayıp daha sonra uygun bir şekilde protein ve karbonhidrat dengesini ayaralayıp yem karma makinasıyla karıp hayvanlara vermek. İlk başlangıç maliyetim evet biraz yüksek olacak ama uzun süreç için maliyetlerimi çok düşüreceğimi umuyorum. benim merak ettiğim 12. ayda bu cinsin kaç kg caa ya ve karkas a ulaştığı. Çünkü diğer aylarda verim düşüyor ama besleme maliyeti artıyor. Sizce bu şekilde ilerlesem uygun mudur? teşekkürler.

Biz şuan simental besliyoruz 8 ay dışarıda yazları sıcak oluyor bayagı etkileniyor simentallerde yem vermiyoruz dışarıdaiken süt verimide bihayli düşüyor ama buzagılarından para kazanıyoruz. Benim bir kaç sorum olacak;

- dogumları kolay anladıgım kadarıyla peki merada yaymak için uysal ve iştahlı bir ırkmıdır?

- Yavrularını hiç yanından almassak meraya birlikte giderler mi ? Sadece el ile çoban ve kendimiz için süt alarak yetiştirebilir miyiz.

- 1 inegin yıllık yem maliyeti ne olur ?

- Erkelerini kaç aylık iken kesimde 400kg karkas et verir ortalama ?

Bu sorularımı yanıtlayabilir misiniz. Teşekkürler

trakkulup.net

Nasip olursa bizde limuzin alacaz.10 11.ayda ahıra sokmayı planlıyoruz.1 yıllık yemlerini hazır ettik 110 dekar yerden 250 ton yem bezelyesi ve yulaf slajı aldık.arpa kırması ve samanıda hazır.benim hesaplarıma göre bir ineğin yıllık yem gideri 700tl gibi çıkıyo maliyet hesabından gidersek. bence bu hesap tutarsa hiç meraya salmaya gerek yok.Bir sonraki yıl için 500 dekar yer ekecez verimler bu seneki gibi olursa satmayada çıkar inşallah. buzağı kayıpları olmazsa karlı gözüküyo Allah herkese bol kazançlar nasip etsin.

Biz şuan simental besliyoruz 8 ay dışarıda yazları sıcak oluyor bayagı etkileniyor simentallerde yem vermiyoruz dışarıdaiken süt verimide bihayli düşüyor ama buzagılarından para kazanıyoruz. Benim bir kaç sorum olacak;

- dogumları kolay anladıgım kadarıyla peki merada yaymak için uysal ve iştahlı bir ırkmıdır?

- Yavrularını hiç yanından almassak meraya birlikte giderler mi ? Sadece el ile çoban ve kendimiz için süt alarak yetiştirebilir miyiz.

- 1 inegin yıllık yem maliyeti ne olur ?

- Erkelerini kaç aylık iken kesimde 400kg karkas et verir ortalama ?

Bu sorularımı yanıtlayabilir misiniz. Teşekkürler

trakkulup.net
Doğumu çok kolay dedi besleyen kişi. Uysallik olarak hayvan kendini sevdirmek için başını uzatıyor adeta. Afganlı bir çoban bakıyor akşam 7 den sabah 7 ye kadarmerada guduyormus

Yavrularida yanında gidiyor ayırmıyor sadece 1 ay 'dan sonra çıkartıyorum dedi

Sutteki yağ orani çok yuksekmis

- 1 inegin yıllık yem maliyeti ne olur ? Onu bilmiyorum çok uygun demişti mera varsa problem yok

- 15 ila 18 ay baktığını söyledi fakat gerekli kiloya ulaştığında beklemeden kesiyormus belli bir yildan sonra sitandarta bagliyormus aylık kesim yaptiriyormus. bu şahıs ayda 3 dana kestiriyor

+ olarak diğer hayvanlara göre limuzin 4 kaburga sağlı sollu 8 kaburga fazlalığı varmış

Hesap yapabilmek icin soyle dusunun, aldiginiz bos duve olsa, 2 ay kadar bakip sperm atacaksiniz, 9 ayda doguracak. Buzagiya 16-18 ay bakacak ve kestireceksiniz, yani kesime kadar 27-28 ay gecti.

Kesim zamani 2nci buzagi yaklasik 6-7 aylik olacak annesi 4-5 aylik hamile olacak. Bu sizin ilk satis yaptiginiz ve para aldiginiz gunku durum. Bugune kadar ne harcadiniz elde ne var hesaplayabilirsiniz.

Buzagi olumu sifir, tum buzagilar erkek cikarsa bu hesap, ama bu turlerin disisini duve olarak satmak ve ya beside satmak da mumkun.

Hesap yapabilmek icin soyle dusunun, aldiginiz bos duve olsa, 2 ay kadar bakip sperm atacaksiniz, 9 ayda doguracak. Buzagiya 16-18 ay bakacak ve kestireceksiniz, yani kesime kadar 27-28 ay gecti.

Kesim zamani 2nci buzagi yaklasik 6-7 aylik olacak annesi 4-5 aylik hamile olacak. Bu sizin ilk satis yaptiginiz ve para aldiginiz gunku durum. Bugune kadar ne harcadiniz elde ne var hesaplayabilirsiniz.

Buzagi olumu sifir, tum buzagilar erkek cikarsa bu hesap, ama bu turlerin disisini duve olarak satmak ve ya beside satmak da mumkun.

boğa altı düve diye tabir etselerde 6-10 aylık arası geliyor minimum 8-10 ay bakılacak yani tohumlanana kadar ilk tohumlama yaşı 18-20 ay diye biliyorum

Nasip olursa bizde limuzin alacaz.10 11.ayda ahıra sokmayı planlıyoruz.1 yıllık yemlerini hazır ettik 110 dekar yerden 250 ton yem bezelyesi ve yulaf slajı aldık.arpa kırması ve samanıda hazır.benim hesaplarıma göre bir ineğin yıllık yem gideri 700tl gibi çıkıyo maliyet hesabından gidersek. bence bu hesap tutarsa hiç meraya salmaya gerek yok.Bir sonraki yıl için 500 dekar yer ekecez verimler bu seneki gibi olursa satmayada çıkar inşallah. buzağı kayıpları olmazsa karlı gözüküyo Allah herkese bol kazançlar nasip etsin.

ortalama 2kg saman 2 kg yonca 8kg mısır silajı + dönemsel 1-1,5 kg kesif yem + vitamin mineral tuz toplasak üretsek bile 700 ü geçer gibi duruyor
senin yemleme öngörün nedir
birde hiç fiyat aldınız mı aldıysanız koşullar nedir
kolay gelsin

Gebe duve olmalı gebe alınmazsa bir anlamı olmaz bu ise girdiğinde 2 sene sabredeceksin. Birde nereye kadar ithal mal gelecek demi ama

bende tam tersini düşünüyorum gebe alıp adeti az alacağıma sayıyı fazla alıp kendim beslerim fazladan beslediğim 12-13 ayda kazanacağı değerde benim karım olur hem ufaktan alışmış olur ortama nereye kadar ithal gelecek konusunda haklısın kapılar kapanmadan getirmek lazım

Doğumu çok kolay dedi besleyen kişi. Uysallik olarak hayvan kendini sevdirmek için başını uzatıyor adeta. Afganlı bir çoban bakıyor akşam 7 den sabah 7 ye kadarmerada guduyormus

Yavrularida yanında gidiyor ayırmıyor sadece 1 ay 'dan sonra çıkartıyorum dedi

Sutteki yağ orani çok yuksekmis

- 1 inegin yıllık yem maliyeti ne olur ? Onu bilmiyorum çok uygun demişti mera varsa problem yok

- 15 ila 18 ay baktığını söyledi fakat gerekli kiloya ulaştığında beklemeden kesiyormus belli bir yildan sonra sitandarta bagliyormus aylık kesim yaptiriyormus. bu şahıs ayda 3 dana kestiriyor

+ olarak diğer hayvanlara göre limuzin 4 kaburga sağlı sollu 8 kaburga fazlalığı varmış

Cok tesekkurler bilgiler icin.

Kesinlikle gebe duve karli olur. Bizim coban sorunumuz var simental ineklerin sagimi ve dogumunu tam yapamiyorlar cok kaybimiz oluyor. Limuzin bu acidan benim icin cazip geliyor. En onemlisi yavrularin cogunun erkek olmasi. Disi leri veya inekleride gerekirse besiye alindiginda randimani iyi olacaktir cok riski yok gibi. Ama tam bir fizibilitesini cikarmak lazim.