Ayçiçeği Fiyatları 2021

Adana 4.75
Bizde yer gök sarı.
Kuraklık bize yeni bir ürün kazandırdı.

Resimler ve ekler

• IMG_20210710_180211.jpg
    IMG_20210710_180211.jpg
    486.3 KB · Görüntüleme: 118
Kardeşim biz de Adanayiz,saricam tarafi.
2 gün once 4.60 tan teslim ettik...
Ben arkadaşların paylaştığı son borsa fiyatlarından aklımda kalanı yazdım.Verim iyi olursa 4.60 ta iyi fiyat .
Konu dışı😊 : Ayçiceginde verim ne kadar oluyor arkadaşlar ?
150-450 kg/dekar.Trakya ortalaması 200 dü herhalde.Bu yıl ya ağzımızın payını alırız ya da '' iyi ki ekmişiz'' deriz,göreceğiz.

Konu dışı😊 : Ayçiceginde verim ne kadar oluyor arkadaşlar ?
Verimler inanilmaz düşük kardeşim, iki su verdigim yerden ortalama 200 kg biçildi. Tamamen kirac yerlerde 100 kg civarinda biçiyorlar. Bana komsu yerden Bir tanıdık 16 dk yerden 1300 kg almış, bir digeri 10 dk yerden 650 kilo almış. 3 yil oncesi ayni yerlerden sulamadan 240-260 kg almisligimiz var,3 yildir inanilmaz kurak çekiyor, kış yağmurlarımızı bilr alamadik,topragin 40 cm altı kuru çıkıyor...

Verimler inanilmaz düşük kardeşim, iki su verdigim yerden ortalama 200 kg biçildi. Tamamen kirac yerlerde 100 kg civarinda biçiyorlar. Bana komsu yerden Bir tanıdık 16 dk yerden 1300 kg almış, bir digeri 10 dk yerden 650 kilo almış. 3 yil oncesi ayni yerlerden sulamadan 240-260 kg almisligimiz var,3 yildir inanilmaz kurak çekiyor, kış yağmurlarımızı bilr alamadik,topragin 40 cm altı kuru çıkıyor...
Peki hemserim taban gubresi kullanıyor musunuz..Demek istediğim bazı arkadaşlar taban gübresi kullanmadan da aynı verimleri aldıklarını yazmislardi.Diğer bir arkadaş da yanlış yapıyorsunuz bir kaç sene sonra o toprağa iki kati da taban gubresi kullansanız bi daha i verimlere ulaşamazsıniz yazmıştı da acaba bir kaç yıldır düşük verimlerin sebebi bu mu diye şimdi aklima geldi

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

Bu fiyatlar çok düşük kanola 6 TL ayçiçeği nasıl bu fiyat olabiliyor
Bu fiyatlar cukurova ya özel. Geçen yil 2800 den alındı. Trakya 4 den açtı. Bu yil da 4750 den alırlar. Trakya 6 dan açar. Senin anlican cukurova da yamyamlik işler dönüyor. Geçen yil cimere yazdim.Rekabet kurumu bana cevap yazdi.O iki bölgede fiyat farki olduğuna dair belge sunmadigim için işlem yapamıyoruz dediler.İnsan deli olur.Tkk cokobirlik il ilce tarim borsalar vs.elli kurumun var devlet olarak sorsana arada böyle bir fiyat farki var mi diye de benden belge istiyorsun sanki benim şahsi meselem ben genel olarak tüm çiftçilerin sorunları diye şikayet yazdim.insan bi zahmet eder de kendi kurumlarina sorar.Hırsızlık bastan başlıyor yapacak bişey yok

Peki hemserim taban gubresi kullanıyor musunuz..Demek istediğim bazı arkadaşlar taban gübresi kullanmadan da aynı verimleri aldıklarını yazmislardi.Diğer bir arkadaş da yanlış yapıyorsunuz bir kaç sene sonra o toprağa iki kati da taban gubresi kullansanız bi daha i verimlere ulaşamazsıniz yazmıştı da acaba bir kaç yıldır düşük verimlerin sebebi bu mu diye şimdi aklima geldi
Kardeşim 25 kg kükürt lu 20.20 tabana kullandim,sulama yapacagim için 30 cm boya geldiğinde son yağmur oncesi AS ve ure karistirip 20 kg olarak verdim.aynen bahsettigin arkadaşlar gibi cevremdede sıfır gubreyle ekenler var ve aslinda kurak şartlarda gübre yakmasi olmadan 100 kg civarı aldılar. Benim görüşüm tamamen kuraklikla ilgili olmasi çünkü 3 yıldır cevremiz buna kış da dahil doyurucu yagmur almadı...
Nominal sartlarda da olsa gubre kullanilmasindan yanayim...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca ve MASAY
Bu fiyatlar cukurova ya özel. Geçen yil 2800 den alındı. Trakya 4 den açtı. Bu yil da 4750 den alırlar. Trakya 6 dan açar. Senin anlican cukurova da yamyamlik işler dönüyor. Geçen yil cimere yazdim.Rekabet kurumu bana cevap yazdi.O iki bölgede fiyat farki olduğuna dair belge sunmadigim için işlem yapamıyoruz dediler.İnsan deli olur.Tkk cokobirlik il ilce tarim borsalar vs.elli kurumun var devlet olarak sorsana arada böyle bir fiyat farki var mi diye de benden belge istiyorsun sanki benim şahsi meselem ben genel olarak tüm çiftçilerin sorunları diye şikayet yazdim.insan bi zahmet eder de kendi kurumlarina sorar.Hırsızlık bastan başlıyor yapacak bişey yok
Trakyada 7yi görür

Trakyada 7yi görür
Trakya 7 olursa bizde de olur.Her şey verime bağlı.
30 kg dap+25 kg üre+tohum maliyeti şu anda 300 lira civarı.Toprak hazırlığı-su-sulamacı-mibzer-ot ilacı-mikro mineraller-hasatla şu anda görünen maliyet toplam 650 civarı.Emek bedelini paraya çevirmedim.Bizde icar bu yıl 500 tl ve adet olduğu üzere peşin.Tarlaya girdiğin anda bu paradanda feragat ediyorsun.Maliyet oldu 1150.Masraflar yıl boyunca,kira peşin olduğundan masrafların finansman maliyetide var (borç değil nakit harcarsanız bu kez onun enflasyon bedeli olan getirisini kaybedersiniz) ayrıca kiranın yıllık getiriside cabası.Yani tam bir macera.
Verim ve fiyat iyi olursa yüzler güler yoksa hüsran...
Üretim yapma mutluluğu her şeye bedel o ayrı konu.Ancak zararına üretimin sürdürülebilirliği olamaz.

Ayçiçek ziraat uzun yıllarca bicimlenen bir uretimdir. Sulu susuz değişiklik gösterir. Çanakkaleden yazıyorum. Tek başına verim değil, yağ oranı da mühimdir çok. Kuru arazide Ekim özelliği, Ekim vakti yerden toz çıkacak. Sulu arazide ise suyu kararınca vermek makbuldür. Fiyat bu yıl Batı da 6tl/kg civarı bekleniyor. Trakyabirlik henüz fiyat açıklamadı.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Konu dışı😊 : Ayçiçeğinde verim ne kadar oluyor arkadaşlar ?
50-450 kg/dk, tarla işçiliğine göre değişir.
Sulu taban arazide 350 kg/dk,
Kıraç, kayran 100 kg/dk,
Kara etli toprak bayır tarla 250 kg/dk gibi olabilir.
Bizde yağmurlar yeterli olduğundan 250 kg/dk gibi ortalamalar tutturulabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Alexander