Avrupada tarlaları nasıl bukadar düzgün ve temiz yapabiliyorlar?

Arkadaşlar aranızda avrupada bulunan bu tarlaları nasıl bu kadar düzgün ve temiz yaptıklarını anlatabilecek olan var mı? Benim Türkiye de gördüğüm tarlalar genelde anız diplense de yada yakılsada bu kadar nizami ve temiz olamıyo nasıl yapabiliyorlar bunu bilgisi olanlarınız açıklayabilir mi bana?

Örnek video ;

[video=youtube;atECJUe39DM]https://www.youtube.com/watch?v=atECJUe39DM[/video]

veya

[video=youtube;4cfHYRGhXVY]https://www.youtube.com/watch?v=4cfHYRGhXVY[/video]

veya

[video=youtube;CjXcllHo_PI]https://www.youtube.com/watch?v=CjXcllHo_PI[/video]

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Konu başlığını görünce bi an tebessüm ettim doğrusu :) . Hocam şimdi şöyle bi durum var orada ki şartlarla türkiye arasında dağlar kadar fark var . Avrupanın yağış yönünden bir sıkıntısı olmadığından toprak yumuşak , ekipman ve traktör çok güçlü olduğundan kusursuz derecede toprağı işliyorlar . Ha bir de buradaki gibi miras yoluyla tarlalar bölünmüyor. Görüldüğü gibi tek parça devasa büyüklükte ve engebesiz bir arazi. Üzülerek söylüyorum ki bunların yaptığı çiftçilikse bizimki hobi bahçeligidir.

• Beğen
Tepkiler: MURTKAYA
Konu başlığını görünce bi an tebessüm ettim doğrusu :) . Hocam şimdi şöyle bi durum var orada ki şartlarla türkiye arasında dağlar kadar fark var . Avrupanın yağış yönünden bir sıkıntısı olmadığından toprak yumuşak , ekipman ve traktör çok güçlü olduğundan kusursuz derecede toprağı işliyorlar . Ha bir de buradaki gibi miras yoluyla tarlalar bölünmüyor. Görüldüğü gibi tek parça devasa büyüklükte ve engebesiz bir arazi. Üzülerek söylüyorum ki bunların yaptığı çiftçilikse bizimki hobi bahçeligidir.

Neden bizim ülkemizde yağış orantısı oldukça iyi diye düşünüyorum. Evet bizde tarlalar çok bölünüyor bu konuda haklısın ama bence küçükte olsa tarlalar böyle güzel işlenebilir diye düşünüyorum.

Avrupa'da bulunmadım ancak izlediğim videolarda hep büyük traktör ve büyük kombine ekipman ile işleme yapıyorlar arazi zaten düz işçilik de güzel oluyor kombine ekipman ile

Bence küçük veya büyük ekipmanla ilgili değil bu gibi geliyor. Bizimde düz arazilerimiz var Konya da çok var mesela Denizli de var ve çok ta iyi yağış alıyorlar, orantıya bakılınca ama tarla büyük ekipmanla mı işlenmiş bilmem lakin işlemede hiç bu kadar güzel işlenmiş bir tarlaya denk gelmedim. Sadece bir kez Manisa Turgutluda ovada bir bahçe gördüm adam süper işlemişti. Aynı bunlar gibiydi. Bence ekipmanla alakalı değil biz sanki biraz aceleci bir milletiz gibi geliyor. İşlemeyi çok aceleye getiriyoruz sanki.

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Tamamen toprak yapısı. Adamların toprağı çok güzel ve bizler gibi çok derin işçilik yapmıyorlar

Bu konuda sana %100 katılıyorum ama işleme şekilleri o kadar güzel o kadar iyi ki. Bir onların tarlalarına bakıyorum bir de bizim tarlalarımıza bakıyorum. Çok fark var. Zaman zaman diyorum bizden daha fazlamı işlem yapıyolar bilinenden öte. Yada acaba tarlaya ham toprak serdirerek mi işliyorlar yeniden. Merak etmiyor değilim.

İngilterede 1701 de mibzer icat edildi atlar çekiyordu benim dedem gençliğinde elle saçarmış tohumu :)
1889 da abd de traktör icat edildi dedem çocukluğunda öküzle sürerdikdiyor :)
Birde Allah vermiş adamların ülkesinde toprak görülmüyor her yer yeşillik

Evet benim dedemde öküzle çektirirmiş tarlayı eskiden traktör Türkiye de ne gezer o zamanlar, varsa da kaç kişide var. Adamlar yıllar önce pek çok şeyi öngörmüşler. Biz onların 1980 lerde 90 larda kalan teknolojisini kendi başımıza yeni yeni icat etmeye çalışıyoruz. Bununda etkisi var tabi ama her şeyde ekipman değil bence, biz pulluk sürüyoruz, patlatma yapıp en fazla ciguli veya tesviye yapıyoruz onlar bence arada başka işlemlerde yapıyorlar gibime geliyor bir gün dışarı gidip olayı sıfırdan öğrenmek istiyorum açıkçası.

Avrupa ekipmanlar toprağı düzgün devirip örten pulluklar kombine ekipmanlar avrupa traktörler düz yumuşak kepirimsi bereketli topraklar parçasiz büyük tarlalar iyi yağış rejimi uygun iklim daha ne olsun. Ülkemizde daha doğru düzgün toprağı örten yüzeyde ot çöp bırakmayan pulluk bile 1-2 markada var malesef.

Avrupa ekipmanlar toprağı düzgün devirip örten pulluklar kombine ekipmanlar avrupa traktörler düz yumuşak kepirimsi bereketli topraklar parçasiz büyük tarlalar iyi yağış rejimi uygun iklim daha ne olsun. Ülkemizde daha doğru düzgün toprağı örten yüzeyde ot çöp bırakmayan pulluk bile 1-2 markada var malesef.

Sizde haklısınız ama bir kaç işlemde sanırım bunu yapabiliriz diye düşünüyorum.

Sizde haklısınız ama bir kaç işlemde sanırım bunu yapabiliriz diye düşünüyorum.

O bir kaç işlem dediğin ekstra mazot yaktığın anlamına gelir. Avrupadaki sistemi buraya uyarlamak zor. O büyüklükte ki traktörü ve ekipmanı buradaki parçalı tarlalar malesef kaldırmaz. Dolayısyla amaç tarla dönüm sayınıza ve yapısına uygun traktör ve ekipmanı alıp düzgün işçilik yapmaktan başka çare yok. Adamlar 8'li 9'lu döner pulluk kullanırken , pulluğun hemen önünde küçük bi pulluk daha var dikkatini çektimi videolar da ? :) Daha bizim ülkemizde böyle sistem yok . O yüzden fazla da şey yapmamak lazım yani :)

O bir kaç işlem dediğin ekstra mazot yaktığın anlamına gelir. Avrupadaki sistemi buraya uyarlamak zor. O büyüklükte ki traktörü ve ekipmanı buradaki parçalı tarlalar malesef kaldırmaz. Dolayısyla amaç tarla dönüm sayınıza ve yapısına uygun traktör ve ekipmanı alıp düzgün işçilik yapmaktan başka çare yok. Adamlar 8'li 9'lu döner pulluk kullanırken , pulluğun hemen önünde küçük bi pulluk daha var dikkatini çektimi videolar da ? :) Daha bizim ülkemizde böyle sistem yok . O yüzden fazla da şey yapmamak lazım yani :)

Disk tiller ve toprak merdanesi var başka ne var dikkatli bakıyorum silindir olarak kullanılan tekerler var başka birşey göremedim. Bizde de var merdane var. Standart toprağı döverek karıştırıyor bide baskılıyor. Tamam aletleri daha iyi ama bence toprağa pulluk öncesi başka bir işlem uyguluyorlar. Sizi bilmem ama ben yerinde şey yapıcam :) öğrenicem onuda. 2 kuruş fazla olsun düzgün olsun.

Çünkü neden...
Bu insanlarda iş ahlakı,genel ahlak,toplum ahlakı olduğundan. Üretim,sanayi olduğundan böyle... Her daim hayvan gübreli,teknoloji kullanıp çalışmaktan böyle,tesviyeli olduğundan böyle arazileri... Durum böyle olunca da hak ediyorlar sapına kadar. Üretiyorlar,kullanıyorlar... bu kadar basit.
Burada an bozan mı ararsın,yol parçalayan mı ararsın,asfalta bile ahlaksız pulluk geçiriyor! Tarlanı 1 m içerden sür,diğer ahlaksız gelir 1 m senin tarlandan sürer! Ya ne diyeceğimi bilemiyorum. İğreniyorum,tiksiniyorum! Hele ki bu insanları da izleyince.... Bir de bize dönüp bakınca böyle beynim yanıyor! Afakanlar basıyor! Rahatsız oluyorum!
Sulama desen hak getire... geç bakalım geçebiliyorsan yoldan,hele tarla yollarının durumu yol demeye bin şahit ister! Asfaltları hiç söylemiyeyim bile... Yamadan asfalt oluştu artık! Doğal asfalt! Çukurlaşmış,bozulmuş,engebeli... Asfalt dibi diye adam tabancayı yola koymuş! Demiyor ki buradan bir motorsikleti falan geçer hakimiyetini yitirir hayatını kaybeder diye!
Medeniyet işte,onlarda ki medeniyet! Bizim medeniyet den anladığımız kadınların giyimi kuşamı olduğundan dolayı ne desek boş...
En çok ahlak dersi vermeye çalışanlardır asıl ahlaksız! Medeniyeti biz sevmeyiz. "Medeniyet açmaksa bedeni,hayvanlar bizden daha medeni." lafına keyf duyup,bayıldığımızdan olsa gerek...
Medeniyet topluma,doğaya,insana,canlılara saygılı olmaktır. Medeniyet açık giyinen,kapalı olan,değişik tarzları kendine seçen insanların yadırganmaması. İnsanların hayat,yaşam tarzlarına müdahale edilmemesidir.
O sebeble bu insanların tarlaları da düzenli,yaptığı işler de pırıl pırıl...
b45573cc475bc23008cb7dba2002827d.png

Şu araziye bakın. Şu doğa ya bakın,her yer ağaç hepsini de kendileri dikmişler... öyle gelişi güzel de değil ha,kafasına göre ağaç çeşiti falan da değil. Özenle dikilmiş,ne olunacağı bilinerek bilinçle ekilmiş. Büyük ihtimalle de Almanya burası bu insanlar ülkeyi ormanlarla çevirmiş! İnsanlar orman yaratmış! Savaşlarda harap olan yanan,biten ormanlarını tekrar diriltmiş! Bizim gibi yaktırılıp imara,otele,abuk subuk ticaretlere açtırılmamış...
Sonra diyorum ki kendi kendime,neyse ki müslümanız da,öyle öyle yatışıyor öfkem!

Çünkü neden...
Bu insanlarda iş ahlakı,genel ahlak,toplum ahlakı olduğundan. Üretim,sanayi olduğundan böyle... Her daim hayvan gübreli,teknoloji kullanıp çalışmaktan böyle,tesviyeli olduğundan böyle arazileri... Durum böyle olunca da hak ediyorlar sapına kadar. Üretiyorlar,kullanıyorlar... bu kadar basit.
Burada an bozan mı ararsın,yol parçalayan mı ararsın,asfalta bile ahlaksız pulluk geçiriyor! Tarlanı 1 m içerden sür,diğer ahlaksız gelir 1 m senin tarlandan sürer! Ya ne diyeceğimi bilemiyorum. İğreniyorum,tiksiniyorum! Hele ki bu insanları da izleyince.... Bir de bize dönüp bakınca böyle beynim yanıyor! Afakanlar basıyor! Rahatsız oluyorum!
Sulama desen hak getire... geç bakalım geçebiliyorsan yoldan,hele tarla yollarının durumu yol demeye bin şahit ister! Asfaltları hiç söylemiyeyim bile... Yamadan asfalt oluştu artık! Doğal asfalt! Çukurlaşmış,bozulmuş,engebeli... Asfalt dibi diye adam tabancayı yola koymuş! Demiyor ki buradan bir motorsikleti falan geçer hakimiyetini yitirir hayatını kaybeder diye!
Medeniyet işte,onlarda ki medeniyet! Bizim medeniyet den anladığımız kadınların giyimi kuşamı olduğundan dolayı ne desek boş...
En çok ahlak dersi vermeye çalışanlardır asıl ahlaksız! Medeniyeti biz sevmeyiz. "Medeniyet açmaksa bedeni,hayvanlar bizden daha medeni." lafına keyf duyup,bayıldığımızdan olsa gerek...
Medeniyet topluma,doğaya,insana,canlılara saygılı olmaktır. Medeniyet açık giyinen,kapalı olan,değişik tarzları kendine seçen insanların yadırganmaması. İnsanların hayat,yaşam tarzlarına müdahale edilmemesidir.

Şu araziye bakın. Şu doğa ya bakın,her yer ağaç hepsini de kendileri dikmişler... öyle gelişi güzel de değil ha,kafasına göre ağaç çeşiti falan da değil. Özenle dikilmiş,ne olunacağı bilinerek bilinçle ekilmiş. Büyük ihtimalle de Almanya burası bu insanlar ülkeyi ormanlarla çevirmiş! İnsanlar orman yaratmış! Savaşlarda harap olan yanan,biten ormanlarını tekrar diriltmiş! Bizim gibi yaktırılıp imara,otele,abuk subuk ticaretlere açtırılmamış...
Sonra diyorum ki kendi kendime,neyse ki müslümanız da,öyle öyle yatışıyor öfkem!

Dövemeyeydin herkezi kardeşim elbet hal çare bulunur insan bu. Üzüm üzüme baka baka. Daha mibzeri kullanmaya başlayalı kaç sene oldu ki, tarlanın nasıl kullanılması gerektiğini bir kerede insanlara anlatabilesin. Adam eski teknoloji hala serpme ekim yapan var. Teknolojiyi daha yeni yeni izleye izleye keşfediyoruz. Tarlanın fazlasını biri çekmesin istiyorsan bitişinden itibaren tarlana kavak filan dikebilirsin bence. Max. işgal edebileceği yer 50 cm - 70 cm olsun o kadar. Dedem öyle yapmış yerimize şimdi kimse geçemiyor. Sıkma canını böyle. Lakin bende adamların iş ahlakına çok aşığım o ayrı mesele. Tabi dini ve ahlaki boyutta bazı şeyleri burada alet etmek istemem o başkada. Bana ne yaptıkları nasıl tesviye ve düzleme yaptıklarını anlamam yeter, şu tarla tesviye ve uygulamalarını çözücem çözünce sizede izah edicem inşaAllah. İsteyen uygular isteyen uygulamaz. Batının tarım yöntemlerini öğrenmekte fayda var. Ekipmanları bizden güçlü olabilir. Ama bence bizim elimizdeki ekipmanlarla olayı minimize ederek doğru uygulamayı yaparsak bizim tarlalarımızda iyi olur diye düşünüyorum.

Allah kafirlere bu dunyayi cennet kılıyor butun mesele bu

Kartalcalı ev Mrdnyldz kardeşlerim olayı dini yöne çekmeyelim yanlış yerlere gidebilir. Olaya şu yönden bakalım yumuşasın. Hiç ölmiycekmiş gibi çalışıp. Her an ölcekmiş gibi ibadet edelim. Herkezin kendi yaşantısı. Kimsenin yaşantısını kınamak bize kalmamış bence biz sadece doğru yönetemleri bulalım ve uygulayalım hepsi bu bence.

Çünkü neden...

Hayvan gübresine çok önem veriyorlar amcam avuaturyada oturuyor tarlaların koyun damı tabanı gibi hep gübre olduğunu söyledi

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K

Ne zaman ki karşımızdakine imrenerek akıl bilim ve vicdanı devreye sokarak empati yaparak işe koyulursak emin olun bir çok meseleyi hallederiz bir de ayrıntılar çok önemli onun farkına varan farkını ortaya koyar

• Beğen
Tepkiler: Kaan_K