Arpa yapraklarında renk sorunu Resimli...

Abi tarlalarda nem kalmamıştı özellikle kum tarlalarda.Aynı tarladaki Ağaçların altında olan arpada böyle bir sorun yok.çünkü nem var bitki su stresine girmiyor.Su yok tarlada üre nitrata dönüşse ne olcak bitki yağmursuz nasıl alacak Nitratı.Üreyi ilk atığımda yağmurla kayıpsız indi toprağa.Ama daha sonraki dönüşümlerde yağmurun az yağması böyle bir sorun oluşturdu gibime geliyor.Çünkü aynı arapan kara toprak arazilerde ve o arazilerle böyle bir sorun hiç yok.Geçen sene daha az vardı...geçen sene Azot sorunu dedim nitrat attım 33 sonrasında yağmurda yağdı ama bu sefer başaklar yanık yanık çıktı..özellikle martın 15 inden sonra ve nisan başı gibi bu aylara kurak girerse az yağmur düşerse bu sorun oluyor.Nemi bulan yerler azotu alıyor boylanıyor bulamayanlar nemsiz olan yerler öylece kalıyor ve renkte soluyor bitkide.Ben bunu buna bağlıyorum.Çünkü azotun yıkanmasına imkan yok azotun uçmasınada imkan yok bir saat bile bekledmeden toprağa karıştı azot.Yıkanacak kadarda yağmur yapmadı..Zaten kısa açık yeşil olan yerlerki arapanın sapı kalın kök çok iyi.Alt yapraklarda üst yapraklarda hiç bir şekilde sararma yok.Azot ekskliği çekse yapraklar uçtan alta sararmaya başlar.Zaten yaprak gübresi attım potasyum nitrat çinko opera max ne varsa atıldı.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Cevap: Re: Arpa yapraklarında renk sorunu Resimli...

Koyu yeşil olan yerler daha önce çimlenip çıkmış açık yeşil olanlar ilkbahar çıkmış sorun olmaz sapa kalkma döneminde hepsi bir olur aynı sorun her yerde var son bahar yağışlarının yetersiz olduğundan hiç bir sorun yok.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Arkadaşlar sorun kuraklıkmış..Yağan yağmurların ardından amonyum sülfatla çok değişti tarla en kısa zamanda fotoları koyacam tüm tarlaların.Ramata arpa bu sende çok güzel verim yapacak allahın izniyle..Nisanda güzel yağmurlar alıyoruz..

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Killi topraklarda toprak soğukluğundan dolayı ; azotu alamama durumu var .

Normal üst gübreleme lerimizi yapıyoruz.Aslinda başka bir sorun yok.

18 18 18 20 20 20 gibi içinde üre bulunduran yaprak gübreleri ile 100 litre suya 200 Gr yaprak gübresi varsa bitkisel menşeli organik enzimli yaprak gübresi ve yayici yapıştırıcı ile uygulanabilir.
Duzelme daha kısa zamanda olacaktır.

trakkulup.net

dekara 200-250 gr. yaprak gübresi