Arpa ve buğdayda gübreleme...

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Dönüme 20 kg DAP ile ekim yaptım.150 dönüm arpa 100 dönüm buğday 50 dönümde triticale ektim.Önceki senelerde kök gübresinden sonra 20 kg üre atıp başkada birşey atmazdım.Şimdi daptan sonra ocak ayı içinde 15 kg amonyum sülfat şubat ayı içerisnde 15 kg üre nisan başı gibide 15-20 kg 26 nitrat atayım diyorum.Sizce nasıl olur.Yağış sıkıntılı olursa nitratı atmam.Genelde bölgemiz ilk bahardada iyi yağış alır.Sizce bu gübreleme prgramı ağırmı.60 Dönümü mısır yeri diğer yerler anız.Sizce nasıl uygunmudur yatma vs olurmu.Hesaba göre dönüme 18 kg saf azot düşüyor..

Bu gubreleme trakya sartlarinda uygun da senin memleket neresi komsularin nasil gubre atiyor ilk baharda yagmur dusmesse sikinti olur bence 20kg sulfat 20kg ure atip birak nitrat isi yagmur yakalamazsan sikinti bu gubreleme isleri kendi bolgen icin kendin deneme yapmalisin mesala 10donum tarlanin yarisini dene istedigin gubreleme programini yap sahit parselle ayri bictir kendin farki gor

Dönüme 20 kg DAP ile ekim yaptım.150 dönüm arpa 100 dönüm buğday 50 dönümde triticale ektim.Önceki senelerde kök gübresinden sonra 20 kg üre atıp başkada birşey atmazdım.Şimdi daptan sonra ocak ayı içinde 15 kg amonyum sülfat şubat ayı içerisnde 15 kg üre nisan başı gibide 15-20 kg 26 nitrat atayım diyorum.Sizce nasıl olur.Yağış sıkıntılı olursa nitratı atmam.Genelde bölgemiz ilk bahardada iyi yağış alır.Sizce bu gübreleme prgramı ağırmı.60 Dönümü mısır yeri diğer yerler anız.Sizce nasıl uygunmudur yatma vs olurmu.Hesaba göre dönüme 18 kg saf azot düşüyor..

Bence tabana 20 kg DAP üzerine 20 kg DMPP Li tek seferde üre hocam her zaman çok gübre çok verim değildir arada bir sefer yaprak gübrelemesi yap güzel olur

15KG. Granurlu a.s %21 aralık 15-ocak 15 arası uygula.
Yaklaşık 35 gün sonra 20 kg %46granurlu üre.
Yine 35 gün sonra 15 kg üre. Uygula ve pas ilacı uyghlarken yaprak gübresi uygula yeterli olabilir.
Benim görüşüm.bu uygulamada buğdayın çeşidı ve toprak yapısı ve yaģis rejimi önemli aşırı kuvvetli topraklarda buğday çeşidinden dolayı yatma olabiliyor.bu yüzden üre uygulamasında ikinci 15 kg uygulamayı %26 can.olarakda uygulanabilir.calsiyumlu gübre yatmayı engeller.

Bu arada ekim zamanı 23 kasım çıkışlasr daha tamamlanmadı.
Erken dönemde topraktan ve taban gübresinden gelen azot yeterlidir.15 kg amonyum sülfat atarsanız vejatatif gelişimi teşvik edersiniz.Oysaki erken dönemde kök gelişimi istenir.Üre 15 kg+yağışlı geçerse sapa kalkma döneminde nitratta veya amonyum sülfat 15-20 kg kıraç alanda yeterlidir.

%21 amonyum sülfat bitkinin kök ve tepe gelişimine doğrudan etkilidir.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20191204-182620_Gallery.jpg
    Screenshot_20191204-182620_Gallery.jpg
    682.4 KB · Görüntüleme: 152
Ekli dosyayı görüntüle 43591
Üst gübreleme için erken mi?
Ne zaman?
Ne kadar?
Hangi çeşiti atmalıyım?
(Tabana 20kğ DAP ile 20 kğ tohum arpa ekildi.)

Servet abi bu finola mı? Benim finolalarda tarlayı düzmüşler geçen hafta baktım bugün güzel bir yağmur olmuş üst gübre için çok erken abi kullandığın taban gübresinin azotunu bile yiyememiştir daha kaç yaprağı varda ne kadar fotosentez yapcak da harcayacak. Ben 25 kg tohum kullandım biraz sık oldu gibi bakalım artık. Ben tabana 25 kg 20.20 attım üzerine de 15-20 kg üre vermeyi düşünüyorım tek seferde vereceğim o yzden bekleyebildiğim kadar beklerim. Kardeşlenmeye yeter bu taban güvreleri zaten.

Servet abi bu finola mı? Benim finolalarda tarlayı düzmüşler geçen hafta baktım bugün güzel bir yağmur olmuş üst gübre için çok erken abi kullandığın taban gübresinin azotunu bile yiyememiştir daha kaç yaprağı varda ne kadar fotosentez yapcak da harcayacak. Ben 25 kg tohum kullandım biraz sık oldu gibi bakalım artık. Ben tabana 25 kg 20.20 attım üzerine de 15-20 kg üre vermeyi düşünüyorım tek seferde vereceğim o yzden bekleyebildiğim kadar beklerim. Kardeşlenmeye yeter bu taban güvreleri zaten.
Evet hocam finola.
Bizim buralarda genelde şubat mart gibi tek seferde gübreleme yapılıyor. Atadan dededen görme, neyse o.
Ben biraz işi işlemleri değiştirmeyi planlıyorum. 😉
Abi yer biraz tezekli kalmıştı evet. Rotovatör de çektim ancak bu kadar ufalayabildim. Yer karatoprak olunca biraz sıkıntı işte kesek.

Bi fotoğraf paylaş da endamlarını görelim. ☺️