Arpa Tarımı Acil Yardım

02.01.2016
2,334
3,121

Değerli arkadaşlar iki yıldır arpa tarımıyla uğraşıyorum,bir türlü başarılı olamadım hep kafa kafaya gitti.
Artık bu işi sizlerinde değerli katkılarıyla ileriye taşımak istiyorum. İlk etapta 150 dönüm yerimiz şu an ekime hazır pazartesi günü hayırlısıyla ekime başlayacağım. Ekeceğim çeşit biralık arpa bizim burda bu çeşide viva diyorlar ve bunun yanında taban gübresi olarakta DAP kullanmayı düşünüyorum.
Sizce dekara ne miktarda gübre ve tohum kullanmalıyım? (Değerli bilgilerinizi bekliyorum)

Değerli kardeşim, tarlaya dekara atılacak tohum miktarı yöreye-toprak yapısına-tohum cinsine göre farklılık gösteriyor. O yüzden kendi çevrendeki arazilerin durumunu en iyi sen bilirsin.

Aşağıdaki konuda geçen yıl tohum konusunu paylaşmıştık. Her yöreden arkadaşlar farklı miktarda tohum atıyorlar. Tabi gübre de tohum miktarına bağlı.

Kendi adıma yazıyorum. Bizim burada mibzer ile ekimde dekara 32 kilo
arpa atılıyor. Ortalama dekara 18 kilo taban gübresi atılıyor.

Sen mibzeri yeni almıştın. onun göstergesinde dekar/kg tohum ve gübre ayarı cetveli vardır.

http://www.trakkulup.net/archive/index.php/t-76291.html

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Değerli kardeşim, tarlaya dekara atılacak tohum miktarı yöreye-toprak yapısına-tohum cinsine göre farklılık gösteriyor. O yüzden kendi çevrendeki arazilerin durumunu en iyi sen bilirsin.

Aşağıdaki konuda geçen yıl tohum konusunu paylaşmıştık. Her yöreden arkadaşlar farklı miktarda tohum atıyorlar. Tabi gübre de tohum miktarına bağlı.

Kendi adıma yazıyorum. Bizim burada mibzer ile ekimde dekara 32 kilo
arpa atılıyor. Ortalama dekara 18 kilo taban gübresi atılıyor.

Sen mibzeri yeni almıştın. onun göstergesinde dekar/kg tohum ve gübre ayarı cetveli vardır.

http://www.trakkulup.net/archive/index.php/t-76291.html

Bizim bölge bilindiği üzere çok sıcak bir bölgedir,arpada en erken hasat Mayıs 25 te başlar en son hasat ise Haziran 15 ila 20 arası sona erer. Bazı yıllar Mart ayının son haftası ve Nisan ayı kurak geçtiği için arpada büyük kayıplar olur.
Yukarıda belirttiğim olumsuz durum Kasım ayında yapılan ekimler için geçerli,Ekim ayında yapılan ekimler genellikle daha sağlıklı oluyor.