ARKADAŞLAR MELEZLEMEDE DAMIZLIK BOĞA OLARAK HEREFORD'MU ANGUS!MU

Değerli arkadaşlarım besilik mataryel üretimi için 30-35 adet mondpofon ve melezi düve ve inek aldım.Tohumlama kullanarak dana üretmek istedik ama tohumlama başarımız çok düşük. Etçil bir boğa alıp yolumuza devam etmek istiyoruz. Angus veya hereford düşünüyoruz. Angusun artı tarafları kolay doğum melezleme için uygun oldugu, eksi tarfları hırçın bir hayvan olduğu bağlamaya gelmediği,Hereford için uysal bağlanabileceği fakat doğum kolaylığı v.b net bir bilgimiz yok.Doğan yavrular kıyaslandığında hereford melezimi, angus melezimi yardımlarınıza ihtiyacım var arkadaşlar...Tecrübesi olan arkadaşlardan destek bekliyorumm...

Değerli arkadaşlarım besilik mataryel üretimi için 30-35 adet mondpofon ve melezi düve ve inek aldım.Tohumlama kullanarak dana üretmek istedik ama tohumlama başarımız çok düşük. Etçil bir boğa alıp yolumuza devam etmek istiyoruz. Angus veya hereford düşünüyoruz. Angusun artı tarafları kolay doğum melezleme için uygun oldugu, eksi tarfları hırçın bir hayvan olduğu bağlamaya gelmediği,Hereford için uysal bağlanabileceği fakat doğum kolaylığı v.b net bir bilgimiz yok.Doğan yavrular kıyaslandığında hereford melezimi, angus melezimi yardımlarınıza ihtiyacım var arkadaşlar...Tecrübesi olan arkadaşlardan destek bekliyorumm...

montofon düveleri kaça aldınız.

• Beğen
Tepkiler: GÖKTENDAĞ
Angus melezi derim bizim hayvanlar hiç huysuz değil ben herfordu denemedim ama melezini düşünürsem simental montofon melezi gibi çikin tüylü hayvanlar çıkar diye düşünüyorum benim 40 hayvanım olacak düşünmeden angus yaparım
35e582459efc5ba0d277a070c191e8e2.jpg
f65a254bec0f30afc3b5a425b6812d42.jpg

Bu ikisi benim melezlemeden elde ettiğim boğalar
df1cf499dc7000bbc58805e4c0f064b5.jpg

• Beğen
Angusun tek derdi hırçınlığı oda alışana kadar biraz fazla ilgi ile halledilecek bir konu. Angusun boynuzsuz oluşu, buzağı doğum ağırlığının düşük olması, yardım gerektirmeksizin rahat doğum yapabilir oluşu, yemden yararlanması üst düzey, et kalitesi ve randımanı. Muazzam bir ırk.

• Beğen
Angusu yetiştiricisinin anlattıkları.Benim aşağıdaki linkteki programdan anladıgım.Angus tam bir mera hayvanı.Damızlık anlamında.montofonla melezlemede herefordtan daha iyi olur gibi Angus.Bu arada Şarole melezlemeside düşünebilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=5qcsoIeB3N4

Şarolede düşünüyoruz fakat sürünün içinde canlı agırlığı 250 kg olan hayvanlar onlarda dogum zorlugu yaşayabilecegimiz için tedirğinlik var..

• Beğen
Tepkiler: mustafabalkes