AMİNO ASİTLERİN GEREKLİLİĞİ

Glufosat tüm yeşil bitkilerde etkili olan etken madde olması lazım zaten onda amino asite gerek yok. Ben 4-5 yıldır ot ilacıyla birlikte kullanıyorum bitki hıc strese girmiyor ama bazı otlar tam ölmüyor kurumaya başlıyor sulamaya başlayınca tekrar yeşermeye başlıyor benim aklıma takılan amino asit otları da ot ilacına karşı korur mu otların direncini arttırabilir mi. İlaçlarla bitki beslemeyi ayrı ayrı yapmak daha mantıklı geliyor ilaçlar ve kaliteli bitki besleme ürünleri çok pahallı riske atmaya deymez bence.
Merhaba,
Glufosat aa mekanizmasını ne düzeyde etkilediğini anlatabilmek için bir örnektir. Otları öldürmek için aa mekanizmasını tamamen durdurmakta ve en güçlülerden biri diye örnek verdim. Diğer aktif maddelerin de belirli aa lar üzerinde etkisi var şeklinde bahsetmiştim ayrıntıya girmedim.bu nedenle durdurulan aa nın besleme ile bitkiye verilmesi gerektiğini kastediyorum. Ölen bitkiye aa verilmesinin zaten anlamı yok.
En üsttekilerin etkisi böyleyse alttakilerin aa ya ne kadar ihtiyacı olduğunu siz tahmin edin.
nötr pH lı ürünlerle karışabilirler üre gibi demiştim. Benim bildigim bir kaç ürün var nötr pH lı denizyosunu ve aminoasit . Reklamı daha sonra yapacagım. 😀

İnternette o fiyata var.benim cevremde satan bayi biraz uzak o da daha pahalıya satıyor iki yildir buma niyetlemiyorun bişey oluyor kismet olmuyor. .kısmetse bu yil denemek istiyorum.biraz araştırdım kanada maliymis.... dünyanin en iyi humik asidi olduğunu iddia edenler var galiba içerisinde farklı maddeler de varmış. ..
Evet bende buldum nette aynı fiyata ama güvenip alamadım yeni ürün mü 2-3 yıllık mi insanın kafasına birsuru soru takılıyor.
İçeriği düşük gözüküyor ama etkili bi ürün büyük ihtimalle iceriginde daha değişik maddeler vardır

Merhaba,
Glufosat aa mekanizmasını ne düzeyde etkilediğini anlatabilmek için bir örnektir. Otları öldürmek için aa mekanizmasını tamamen durdurmakta ve en güçlülerden biri diye örnek verdim. Diğer aktif maddelerin de belirli aa lar üzerinde etkisi var şeklinde bahsetmiştim ayrıntıya girmedim.bu nedenle durdurulan aa nın besleme ile bitkiye verilmesi gerektiğini kastediyorum. Ölen bitkiye aa verilmesinin zaten anlamı yok.
En üsttekilerin etkisi böyleyse alttakilerin aa ya ne kadar ihtiyacı olduğunu siz tahmin edin.
nötr pH lı ürünlerle karışabilirler üre gibi demiştim. Benim bildigim bir kaç ürün var nötr pH lı denizyosunu ve aminoasit . Reklamı daha sonra yapacagım. [emoji3]
Bekliyoruz hocam reklamı [emoji3] gercekten çok iyi bilgiler veriyorsunuz ürünlerinizi bayiler de bulabilirmiyiz denemek isterim.

Hocam işte toprağa karıştığında da etkisi devam ediyor, kalıntılarının izlerine yediğimiz sebze meyvede bile rastlanıyor. Bu tarz maddeler aklınıza gelebilecek tüm besin elementlerinin alımını kısıtladığı için bir nevi bitkiyi felç ettiği için, topraktaki kalıntısı dahi atılan her gübre vsnin etkisini azaltıyor. Yanlış hatırlamıyorsam kendine bağlıyor ve etkisiz hale getiriyor. Yani herbisitlerdeki etken maddelerin tam olarak ne yaptığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olabilmek mümkün değil. O yüzden çok mecbur kalmadıkça karıştırmamak gerek ancak hububat tarımında illaki beraber kullanıyoruz. En garanti yol ayrı atmak tabiki ama birlikte atılacaksa da ilaç en son an karıştırılırsa karışımlı sudaki geçireceği vakit en aza indirilirse daha iyi olur.

Hocam toprakta nemlilik yeterliyse çok derine ekmemek ve çimlenmeyi hızlandıracak tohum kaplama ürünleri kullanmak bitkinin hızlı bir çıkış yakalamasını sağlamak, tohum etrafında mutlaka yeterli mikro elementleri de çimlendiği an kolay ulaşabileceği şekilde hazır etmek gerek. Tohum kaplama veya ekimden önce toprağa bir miktar karıştırma fayda sağlar.

Hızlı ve kuvvetli çıkış ot ile mücadelede çok önemli. Fasülye tarımını çok bilmem ama baklagillerde genel olarak iyi bir çimlenme sağlamak yabancı ot mücadelesini bir miktar kolaylaştırıyor. Bir de bizim burda 45 cm sıra arasına ekenler var onlar sanki yabancı otu çok dert etmiyor gibiydiler.
Teşekkürler glufosat yorumunu anladım. Fasulyeyi bizde 45 cm sıra arasına ekiyoruz tohum kaplama yapıyorum (thiram+deniz yosunu+hümik asit ve kurt ilaci) derinlik de 4-5 cm civarı oluyor ot ilacı olarak toprak hazırlığında stomp extra kullanıyoruz çıkıştan sonra da barox, intervix pro (imazomax ve betazone etken maddeli ilaclar) kullanıyoruz ama yinede bazı otlar kurumuyor bunlarda hasatta problem oluyor damlama sulama yapıyoruz ve makina ile yolum yapıyoruz yolumdan önce damlamalari toplamamız gerekiyor yabancı ot olduğunda damlama toplamak çok zor oluyor.

• Beğen
Tepkiler: aenema
Hocam işte toprağa karıştığında da etkisi devam ediyor, kalıntılarının izlerine yediğimiz sebze meyvede bile rastlanıyor. Bu tarz maddeler aklınıza gelebilecek tüm besin elementlerinin alımını kısıtladığı için bir nevi bitkiyi felç ettiği için, topraktaki kalıntısı dahi atılan her gübre vsnin etkisini azaltıyor. Yanlış hatırlamıyorsam kendine bağlıyor ve etkisiz hale getiriyor. Yani herbisitlerdeki etken maddelerin tam olarak ne yaptığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olabilmek mümkün değil. O yüzden çok mecbur kalmadıkça karıştırmamak gerek ancak hububat tarımında illaki beraber kullanıyoruz. En garanti yol ayrı atmak tabiki ama birlikte atılacaksa da ilaç en son an karıştırılırsa karışımlı sudaki geçireceği vakit en aza indirilirse daha iyi olur.

Hocam toprakta nemlilik yeterliyse çok derine ekmemek ve çimlenmeyi hızlandıracak tohum kaplama ürünleri kullanmak bitkinin hızlı bir çıkış yakalamasını sağlamak, tohum etrafında mutlaka yeterli mikro elementleri de çimlendiği an kolay ulaşabileceği şekilde hazır etmek gerek. Tohum kaplama veya ekimden önce toprağa bir miktar karıştırma fayda sağlar.

Hızlı ve kuvvetli çıkış ot ile mücadelede çok önemli. Fasülye tarımını çok bilmem ama baklagillerde genel olarak iyi bir çimlenme sağlamak yabancı ot mücadelesini bir miktar kolaylaştırıyor. Bir de bizim burda 45 cm sıra arasına ekenler var onlar sanki yabancı otu çok dert etmiyor gibiydiler.

Glufosat toprağa düştüğü an tuza dönüşür.Toprakta herhangi bir kalıcılığı yoktur.Sıkça ekimden önce kullanılır

Merhaba, tohum kaplamasında deniz yosunu yerine veya ilave olarak aminoasit kullanabilirsiniz. Bir çok çalışma var aminoasitin fasulye tohumu kaplamasında etkili olduğunu söyleyen. Denizyosunundaki alginik asit tohum etrafındaki nemin biraz daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Humik asit veya leonardit içindeki köklendirici hormonlarda olumlu etki yapacaktır. Bunlara birde aminoasit eklenirse ilave olumlu etki olacaktır diye düşünüyorum (okuduğum yabancı makalelere bakarak. ) Bir kısmına aa lı deneyin farkı görebilecek misiniz bakalım.

• Beğen
Valla hocam yapılması gereken ne varsa yapıyormuşsunuz aslında. Bu yıl ben de nohutlarda karaçimi kurutamadım. Aslında biraz erken ekmeye çalıştığım için çok ince bir toprak hazırlığı yapamamıştım biraz kesekli kalmıştı. Çıkış öncesi ilaçlar yeteri kadar çalışmadı. Bi de otlar tamamen kurumuyor ama duruyorsa ve ana bitki gelişmeye devam ediyorsa çok problem değil ancak hasatta damlama toplarken sorun olacak kadar yabancı ot varsa verime de etki eder.

Bazen ilacı değiştirmekten başka seçenek kalmıyor. Ya da bir iki yıl aynı bitkiyi ekmemek gerekebiliyor. Aynı yabancı ot aynı ilaç aynı şartlar zamanla mutlaka bağışıklık geliştiriyorlar.

Fasülyeyi ikinci ürün olarak mı ekiyorsunuz yoksa bahara kadar boş kalıp ilk ürün mü ekiyorsunuz?
Fasülye ekeceğiniz tarlaya çok su tüketen kışlık bir ürün ekip hasat etmeden toprağa karıştırmayı deneyebilirsiniz. Hububat olabilir veya başka birşey. Sapa kalkmadan bozup öldürüp tekrar fasülye için hazırlayabilirsiniz. Fasülyede çıkan yabani otlarla daha iyi rekabet eden bir bitki ile ve farklı herbisitler kullanarak farklı sonuçlar alabilirsiniz. Kışlık ektiğiniz bitki de yeşil gübre olur.

Hayvan gübresi atıyor musunuz? Fermente olmamış hayvan gübresi atılan yerde de ot mücadelesi çok zor oluyor.
Kendi tarlalarımızda bir yıl arpa veya bugday ekiyoruz diğer yıl fasulye ekiyoruz. Yazdan anızlara elimden geldiği kadar hayvan gübresi çekiyorum bazısı yanık oluyor bazısında yaş oluyor köme olarak döküyoruz güze kadar baya yanıyor ve dağıtıyoruz sonrada toprak işlemesi yapıyoruz.
Tabi icar ektiğimiz tarlalar da var icar pahallı olduğu için bugday veya arpa ile münavebe yapamıyoruz masrafını kurtarmıyor üst üste fasulye ekiyoruz mecburen.
Sizin de dediginiz gibi kıştan yeşil gübre yapmak için biseyler ekmek istiyorum ama kış soğuk geçiyor bizim bölgede Nisandada toprak işleme yapmak gerekiyor ozamana kadarda ekilen bitki çok az büyüyor uğraşmaya deyermi diye bi karar veremedim.

Damlama toplama yaparken fasulye tarlada olduğu için toplamak çok zor oluyor birde yabancı ot olunca çok daha zor oluyor hemde öyle verime etki edecek düzeyde olmuyor ama çok azda ot olsa damlama sıra arasında olduğundan otlara takılıyor.

Nohutu bende ekiyorum bizim bölgede kara cim sorunu hıc olmadı ama erken ekimde yabancı ot sorunu oluyor birde erken ekimde biraz acele ediyoruz toprak tavi ağır oluyor buda yabancı ota neden oluyor.

Merhaba, tohum kaplamasında deniz yosunu yerine veya ilave olarak aminoasit kullanabilirsiniz. Bir çok çalışma var aminoasitin fasulye tohumu kaplamasında etkili olduğunu söyleyen. Denizyosunundaki alginik asit tohum etrafındaki nemin biraz daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Humik asit veya leonardit içindeki köklendirici hormonlarda olumlu etki yapacaktır. Bunlara birde aminoasit eklenirse ilave olumlu etki olacaktır diye düşünüyorum (okuduğum yabancı makalelere bakarak. ) Bir kısmına aa lı deneyin farkı görebilecek misiniz bakalım.
Denerim hocam bu yıl tohum kaplaması yaptığım yerlerde köklenme çok kuvetli oldu.

Hocam toprakta uzun yıllar kaldığını hatta sebze ve meyvelerde bile kalıntılarına rastlandığını biliyorum ben ama. Ayrıca sonrasında ekilen herhangi bir bitkinin çimlenmesini çıkışını büyümesini bariz etkileyen ilaçlar gibi etkiler gözle görülmüyor olabilir ancak bir yerden alıntı yapmak istiyorum.

''Örneğin, glifosat azot bağlayıcı bakteriler için son derece yıkıcıdır. Ayrıca glifosata topraktaki pek çok iz element -başlıca: manganez, demir, çinko- bağlanır, bu elementlerin seviyelerinin düşük olması bitkilerinizin büyümesini yavaşlatabilir. Bu etki özellikle kumlu topraklarda baskındır''.

Topraktaki bir çok bakteri çeşidini de izole ettiği üzerine çok fazla çalışma var. Bilmiyorum hiç kullanmadım kullanmayı da düşünmüyorum. Göl kenarı sazlı bir tarlam var ve kışları su basıyor orası için çok önerdiler ancak fazladan 1 depo mazot yakmayı göze alarak yine kullanmadım.

Çok tehlikeli bir aktif burda hemfikiriz.Fakat mücadelesi sıkıntılı veya olmayan yabancı otlarda zarar/fayda oranını düşündüğümüz zaman kullanmak icap ediyor.Daha doğrusu ediyordu.Bu yıl itibari ile ticari ismiyle raundup bakanlık tarafından yasaklandı.Gerekçeside lenf kanserine yol açtığı yönünde avrupada yapılan araştırmalar olarak gösterildi.

• Beğen
Buna bir de uygun dozda mikro element karışımı çok iyi bir combi ilave edilebilir mi ?

Çimlenen tohumların elektromanyetik sinyallerle çevresine mikro element toplanması için sinyal yolladığını ve topraktaki mikro organizmaların da bu faaliyette bulunduklarını okumuştum. Ne kadar doğrudur bilemem ancak mikro organizma içeren iyi bir solucan gübresi, faydalı mikro organizma (bakteri, mikoriza mantar vs) içeren tohum kaplama ürünleri de bu amaca hizmet edebilir ve çimlenmeyi hızlandırabilir.
Merhaba evet özellikle çinko içeren bir ürün çok iyi olur. Dediginiz gibi solucan gübresi de etkili olacaktır. İyi bir ürün cıktı ortaya😀👏

• Beğen
Buna bir de uygun dozda mikro element karışımı çok iyi bir combi ilave edilebilir mi ?

Çimlenen tohumların elektromanyetik sinyallerle çevresine mikro element toplanması için sinyal yolladığını ve topraktaki mikro organizmaların da bu faaliyette bulunduklarını okumuştum. Ne kadar doğrudur bilemem ancak mikro organizma içeren iyi bir solucan gübresi, faydalı mikro organizma (bakteri, mikoriza mantar vs) içeren tohum kaplama ürünleri de bu amaca hizmet edebilir ve çimlenmeyi hızlandırabilir.
Bsn strike adında bi tohum kaplaması denedim geçen yıl bir kısmına da hümik asit ve deniz yosunu denedim arasında öyle bariz bir fark göremedim yeşil akşamda ama verimi de ayrı ayrı ölçmedim

Evet black jack en kalitesi ama malum fiyatlarıyla tarla bitkilerinde yaprak harici uygulama yapmak imkansız.
Hocam bitki besleme ucu açık bi konu bence çok çeşitli ürünler var ben genelde denedigim markaları kullanmaya çalışıyorum iyi markalarda çok fazla sereks, valagro, milagro, biestersol, timacagro vb guvenilir markaların ürünlerini kullanmaya çalışıyorum hepside birbirinden iyi bence.

• Beğen
Tepkiler: 5450_MF
Valla hocam yanmış gübre ile fermente gübre arasında çok fark var. Fermente olmayan hayvan gübresi atılan yerde bir de sulanıyorsa ot mücadelesi çok zor oluyor.

Ben bazen yazlık ekecegim zaman çok fazla toprak işleme yapmıyorum otlarin çıkmasına müsade ediyorum. Baharda toprak işlemeye baslamadan önce yeşil kurutan atıp var olan otlarin ölmeye başlamasını bekleyip Sonra işlemeye başlıyorum. Faydasını da göruyorum.

Baklagillerde erken Ekim biraz problem olabiliyor. Ot mücadelesi yanında toprak altı sicaklik yeterli düzeye ulaşmadıysa cimlenme çok gecikiyor. Bir haftada çıkış yapan bitki 3 haftada anca çıkabiliyor.

Buğday arpa Macar figi yem bezelyesi gibi bitkilerden hangisi yaşar kışın? Yeşil gübre etkisi az olur ama faydasıni göreceğiniz uygulama Şu olur. Az toprak işleme ile normal zamanından 1ay kadar önce buğday-arpa vs ekin. Hiç gübre atmadan. En ucuz tohumu kullanın maliyeti az olsun. Arpa daha dayanıklı olur karışım da ekilebilir. Dekara 10-12 kg bile yeter. Diğer yabani otlarin da bahara kadar çıkmasına izin verin. Havalar soğumadan biraz büyümeleri iyi olur topraktan daha fazla fosfor çözerler. Baharda da güzel bir yeşil kurutan atıp etkisini görmeye başlayınca İyi bir toprak işleme ile karıştırıp fasulyeyi öyle ekin. Kıs boyunca topraktan cozdukleri fosfor başta olmak üzere tüm elementler yapraklarında toplanacak. Sapa kalkarken öldüreceginiz için sonrasındaki ekeceginiz bitki önceki bitkinin topladığı elementleri de daha kolay alacak. Ust uste fasulye ektiginiz yerlerde sürekli aynı ilaçlarla ot mücadelesi zor olur. Böyle bir uygulama bir çok açıdan faydalı olur. Sulama yapabiliyorsunuz nasıl olsa kışlık bitkinin su tüketimi problem olmaz. Zaten sapa kalkana kadar da aşırı bir tüketimleri olmaz.
Yeşil kurutan dediginiz ilaçlar glufosat etken maddeli ilaclar değil mi.
Bizim bölgede Nisan ayında arpa v.b mahsuller (kış çok ılıman gecmezse) kardeşlenme döneminde oluyor rakim 1400 civarı.
Yabancı ot konusunda haklısınız aslında en güzeli bahar toprak işlemesi oluyor fakat kalın topraklar da çok kesek oluyor vede toprak tava gelmiyor sulu arazilerimizin % 90 i kalın toprak.

Bu yıl glifosat içermeyen bir ilaç kullandım ama kutusunu bulursam yazarım. Yeşil kurutan dediğim dar yapraklı her çeşidi öldürsün diye istemiştim.

Valla hocam bahar işlemesi harici önerilecek çok fazla şey yok.

Arpayı normalde kasım başı ekiyorsanız ekim başı ekip kış soğukları gelene kadar kardeşlemeye başlaması iyi olur. Önemli olan zaten çok büyümesi değil kök yapıp topraktan olabildiğince besin elementi çekmiş olması. Diğer yabani otları da bir miktar baskılar. Siz toprak işlemeye başlayana kadar ilk ısınan havayla çıkacak olan otlar da çıkmış olur. Fasülye ekiminizi de bir iki hafta ötelerseniz çok iyi bir toprak işleme ile bir kerede çok temiz sonuç alırsınız. Verime de çok etkisi olabilir. Sulama imkanınız varsa kışın tarlanız boş kalmasın. Suya erişim maliyetiniz düşükse çok faydasını görürsünüz. Bence şuan bile geç kalmış sayılmazsınız. Az bir yerde deneyebilirsiniz. Önemli olan çıkış sağlayabilip köklenmesi. Arpa ekmezseniz nasıl olsa ot çıkartacak bari arpa kökleri fosfor azot vs çeksin topraktan. İlla arpa da değil bölgenizde soğuğa çok dayanıklı bir hububat çeşidi de olabilir, yulaf çavdar tritikale vs.

Bir de humik asit tohum kaplama yerine humik asiti ekim öncesi toprağa atıp, tohumu solucan gübresi, bakteri-mantar içeren tohum kaplama ürünü amino asit ve mikro element içeren bir combiden çok az miktar karıştırıp, bir miktar da çay şekeri ilave edin. Mikro organizmaların çimlenen bitkiyle iletişime geçene kadar süre aç kalmaması için. Farklı sonuç alabileceğinize inanıyorum böyle bir uygulama ile. Biraz uğraştırıcı ama değiyor.

Hububatta bile faydasını çok görüyoruz, baklagilleri coşturur bence.

Bu yıl buna benzer bir uygulama ile buğday ektik. Köyümüzün güzide önder çiftçilerinden iki abimizin tarlalarının ortasında bir tarlamız var. Bu adamlar da kamyonla organomineral taban gübresi alabilen, tohumlarını sistiva vs pahalı ilaçlarla kaplayabilen abilerimiz. Üçümüz de aynı gün ektik. Ben fungusit kullanmıyorum tohum kaplamada onu da belirteyim. Bence çimlenmeyi geciktiriyor. Neyse sonuç olarak, 14. gününde yaklaşık 3 günlük bir fark vardı çimlenme ve çıkışta. 3. haftanın sonunda onların buğdayları tam çıkışı sağladı bizimkiler ikinci yapraklarını çıkardı. Tahminim %15-20 gibi bir hızlı gelişim var. Aşırı kurak aşırı su istiyor toprak. Bir de yeterli nem olsa daha da fazla faydasını görebileceğime inanıyorum.
Hocam tohum kaplamanın bende çok faydasını gördüm hümik asiti toprak hazırlığında ot ilacıyla birlikte dekara 400 gram kullanıyorum ilk suda dekar 1 litre civarı kullanıyorum.
Benim amacım toprakları koruyarak tarim yapmak bir sürü zirai ilaç kullanıyoruz gübre kullanıyoruz bunlar tarımın vazgeçilmezi bunlardan en iyi şekilde istifade etmemiz gerekiyor bunun için de tohum kaplama yapmak, amino asit, deniz yosunu, hümik asit, hayvan gübresi gibi ürünler kullanıp hem ilaçların hemde gübrelerin etkinliğini arttırmak gerekli.

• Beğen

Hümik asit içerikli yaprak gübreleri kullanmayınız onun yerine fulvik asit içerikli olanlarını kullanınızz!!
Çünkü hümik asit içeriği ve maddesi buğdayın gözenekleri(stomaları) geçmekte zorlanır ve geriye kalan maddeleri alamaz bu yüzden tam ve sabit bir gübreleme yapılamaz. O yüzden para verip masrafa girmeyiniz.

Hümik asit içerikli yaprak gübreleri kullanmayınız onun yerine fulvik asit içerikli olanlarını kullanınızz!!
Çünkü hümik asit içeriği ve maddesi buğdayın gözenekleri(stomaları) geçmekte zorlanır ve geriye kalan maddeleri alamaz bu yüzden tam ve sabit bir gübreleme yapılamaz. O yüzden para verip masrafa girmeyiniz.

Bilgi icin tesekkurler. Bugdayda dediginize katiliyorum.ben daha cok genis yapraklilar icin sormustum aycicegi, nohut vs