Allah ile Savaşta mıyız? Kim Kazanır Bu Savaşı ?

Selamün aleyküm,

Konunun başlığını bu şekilde seçtim ki; halimizin, durumumuzun farkına varalım, ne yaptığımızı bilelim diye... Biz kul olarak neyiz ki, haşa Allah ile savaşa girip kazanalım? Kainata baktığımızda belki zerre bile değiliz...

Gelelim asıl meseleye, Müslüman'lar olarak bizler ve FAİZ meselesine... Uzun zamandır, beni huzursuz eden bir konu vardı. Filan traktör firması kampanya yapmış; şu kadar vadeye şu oran faizle, diğeri başka bir firma bilmem kaç faiz oranıyla... Ya arkadaşlar biz nasıl bu hale geldik? Sen Müslüman'sın, faizin haram olduğunu biliyorsun ?

Konuyla ilgili çok güzel bir yazı buldum (birkaç ekleme yaparak) aşağıda özet olarak paylaşıyorum, okumanız dileğiyle. (Konu biraz uzun olması ve okumayı seven bir topluluk olmadığımızdan, yazının bir kısmını paylaştım. Tamamını okumak isteyenler için linkini aşağıya bırakıyorum.
https://www.mervece.com/allaha-savas-acan-muslumanlar/

Allah’a savaş açan Müslümanlar!​

Şöyle bir soru sorsam. Allah‘a savaş açanlar kimlerdir?
Firavunlar, putlara tapanlar, müşrikler. Bunların hemen aklınıza geldiği muhakkak.

Peki, şu kişiler aklınıza geldi mi?

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının.

Eğer Allah’a gerçekten inanıyorsanız, faizden doğan, ancak henüz tahsil etmediğiniz kazançları almaktan vazgeçin. Eğer faizcilikten vazgeçmezseniz, artık Allah ve Rasûlü’ne karşı savaş açtığınızı, onların da size savaş açtığını bilin. Eğer tevbe ederseniz anaparanız sizindir. Böylece ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz” Bakara Suresi 278-279. Ayetler

Faiz yiyen kişiler hakkında böyle şiddetli bir uyarı yapılması daha önce dikkatinizi çekti mi? Faiz yiyen kişiler de, tıpkı firavun gibi, Ebu Leheb gibi Allah ve Resulü'ne karşı savaşan kişilerdir. Allah ile savaşan bir kişinin o savaşı kazanabilme şansı elbette ki yoktur. Müslümanlar bunu bilirler.

Tüm mesele, Emre Dorman’ın da dediği gibi, “Pek çok Müslüman’ın asıl sorunu Allah var deyip, yok gibi yaşaması ve Kur’an’a iman edip ondan haberdar olmamasıdır.” Ne yazık ki hayatımızın birçok alanında faize bulaşmış durumdayız. Emeklilik promosyonları, konut, araba, ihtiyaç kredileri vs.

Bir arkadaşımın da dediği gibi “Biz artık öyle Müslümanlar! olduk ki, dini bayramlarda Müslümanlara müjde olarak “bayram kredisi” sunuluyor.”
Bu aslında “Müjde, bayram nedeniyle, domuz eti fiyatlarını düşürdük” demek gibi.

Bu kadar faize bulaşıp , “Allah Müslümanlara neden yardım etmiyor” diye soranlar oluyor. Allah, kendisine ve resulüne savaş açanlara mı yardım edecek?

...

Bu konuyu araştırırken en merak ettiğim nokta şu oldu. Ayetlerdeki bunca dehşetli uyarıya rağmen, nasıl oluyor da faiz bu kadar hayatımızın içinde yer alabiliyor? Şeytan, ne söylüyor da Müslümanların aklını çelebiliyor?

Peki ya faiz yiyenler. Şeytan onları nasıl kandırıyor ?

Şeytan fakirlikle korkutarak size cimriliği, kötülük işlemeyi emreder. Oysa Allah size kendi katından bağışlama ve bol nimet vaad eder. Allah’ın lütfu geniştir, O her şeyi bilir.” Bakara 268

Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.” Bakara 275

Ekleme: Kısaca özelteyecek olursak, Kur'an-ı Kerim deki Bakara Suresi'nin aşağıdaki ayetleri her şeyi özetliyor. Rabbim bizleri ölüme hazırlık edenlerden eylesin İnşaAllah...

"Allah, malı artırdığı sanılan faize bereket vermez ve onu eksilte eksilte sonunda mahveder.
Buna karşılık malı eksilttiği sanılan zekât ve sadakaları bereketlendirir. Allah, nankörlükte ve günahta ısrarlı olanların hiçbirini sevmez.

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının.
Eğer Allah’a gerçekten inanıyorsanız, faizden doğan, ancak henüz tahsil etmediğiniz kazançları almaktan vazgeçin. Eğer faizcilikten vazgeçmezseniz, artık Allah ve Rasûlü’ne karşı savaş açtığınızı, onların da size savaş açtığını bilin. Eğer tevbe ederseniz anaparanız sizindir. Böylece ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz... Bakara Suresi 276, 278 ve 279. Ayet'leri

Dünya malının peşine takılıp, Ahiret'i unatan biz Müslüman'lara, aşağıdaki Hadis-i Şerif tokat gibi Elhamdülillah...

"Ademoğlu malım malım deyip duruyor. Ey Ademoğlu yiyip tükettiğinden, giyip eskittiğinden ve sevap kazanmak için sadaka olarak önden gönderdiğinden başka malın mı var ki geri kalan tüm malların mirasçılarındır." (Müslim, "Zühd",3)

Miras bırakacağımız mallar için, lütfen faize bulaşmayalım...