ACİL YARDIM TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN

14.04.2012
141
57

arkadaşlar bu işe yeni başlıyorum yerimi ve bakıcımı tuttum herşeyim hazır tek eksik damızlık hayvan
hayvanları ne cins alayım nerden alayım gebe düve mi alayım yoksa inek mi simental mi alyım holştayn mı fiyatları nelerdir not sütü kendim satcam

yer ve bakıcı tamammış.
peki hayvanların yiyeceği, içeceği tamam mı?
elinde bir süre idare edecek nakit para mevcut mu?
gebe düve alsan, en az buzağılayana kadar cepten yiyeceksin demektir.
sütçü / etçi ? hangisini tercih edeceksin.
buna önceden karar vermiş olman gerekir, çünkü yemi buna göre tedarik etmişsindir.

• Beğen
Tepkiler: umedis
sütü kendim satabileceğim gibi kapımda 1300 den verme şansım da var fazla gelen sütü onlşara vermeyi düşünüyorum süt kalitesi benim için önemli ben yarı yarıya alaca ve simental inek düşündüm ilk etepta gebe düve almayı düşünmüyom ama sizin fikirlerinize açığım

süt kalitesi önemliyse sütçü ırk hayvan al.
holstein veya simmental.
şu anda bizim ürettiğimiz sütte çok çok kaliteli, oldukça yoğun, yağlı ve kuru maddesi fazla.
ama maalesef kooperatife 1,15'e veriyoruz.
köyde kimisi su koyuyor, kimisi kalitesiz kuru madde yağ oranı az süt veriyor. bizim sütler de arada kaynıyor.
hatta kooperatifçi süte su katıp, kattığı suyu da kendi üzerine yazıyor.
fabrikanın umurunda değil. kalitesiz üretenler ve su katanlar, kaliteli üretenlerin sırtından geçinmeye devam ediyor.

kaba yem çeşidi ne kadar fazlaysa süt o kadar koyu oluyor. (yonca, yeşile biçilmiş buğday sapı, ot, mısır silajı vs. çok çok önemli)

• Beğen
Tepkiler: AHBAG
Hayvanlardan daha uzun müddet faydalanmak için inek yerine gebe düve almak daha mantıklı bence. Cins konusunda zaten tereddüt etmeye gerek yok. Et süt ve dayanıklılık konusunun üçünü de üst seviyede bünyesinde barındıran simental fleckvieh ırkı en doğru tercihtir kanımca. Yurtiçi veya y.dışı temin edilebilir. Fiyatı 11-12 arası değişiyor. İthal 60 üzeri getirebilirseniz daha makul fiyata gelebilir. Yazdıklarım tecrübeye değil araştırmaya dayalıdır.

Yurt dışından boş düve getirip türkiyede tohumlayan firmalardan alabilirsiniz. Yada anneleri yurt dışından gelen düveleri satan çiftlikler var onlarda iyisini kendisine alıp beğenmediklerini satıyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. İthal hayvan iki türlü alınabiliyor. Birincisi 250 ve üzeri hayvan getiren firmalar sözleşme yaparak diğer şahıslara 5 adetten az olmamak kaydıyla satış yapabiliyor. Bu tarz alış yaparsanız genelde benim aldığım fiyat 2950-3250 Euro arası. Diğer yöntem kendiniz 60 adetten az olmamak kaydıyla direkt ithal edebilirsiniz. Bu yöntemde fiyat sizin bahsettiğiniz seviyelere iniyor. En az 30 diyerek bu fiyatı verenler size 60 hayvanlık izin aldırıp bir şekilde bir tırlık yani 30 hayvan alarak (kalanını sonra tamamlayacağız vs diyerek) işi ucuza maleden yada mal etme niyetinde olanlar. Ve özellikle bakanlık yetkililerinin son bir yılda buna izin vermediğini duydum. Hasılı ikinci bahsettiğim oldukça riskli bir yol. Bunun olması gerekeni en az 60 adettir.

Benim niyetim 20 kadar almak

Çok güzel imkanın varsa eğer Türkiye'ye getirilen ithal simentaller mevcut ben Burdur'da bi işletme ile görüştüm buraya tanıdığa hayvan getirtdik kendi seçti gebe düve burada 10 gün içinde doğanda oldu 2 ay sonra Doğan'da oldu rasyonu ayarladık 20 lt kadar süt alıyor hayvanlar çok genç doğum yaptılar ama sağlıklı sorun yok madem süt için düşünüyorsun sanada tavsiye ederim benim işletmem montofon ağırlıklı sütte ilk doğum 22-25lt Şaşmaz
Zooteknist [emoji106]