2025-2027 Bitkisel Üretim Destekleri Resmi Gazete’de Yayımlandı

3.png

2025-2027 Yıllarında Yapılacak Bitkisel Üretime Yönelik Destekler Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2025-2027 yıllarını kapsayan bitkisel üretim desteklemeleri ve diğer tarımsal desteklemelere ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını duyurdu. Bakan Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu kararın, bitkisel üretimde üretim planlamasının en önemli adımlarından biri olduğunu vurguladı.

Öne Çıkan Maddeler

Bakan Yumaklı, kararın bazı önemli noktalarını şu şekilde özetledi:

• İlk defa bitkisel üretim destekleri 3 yıllık bir süre için açıklandı.
  • Destek ödemeleri, üretim döneminden önce duyuruldu.
  • Destek kalemlerinde sadeleştirmeye gidildi, böylece üreticilerin daha kolay anlaması ve planlama yapması sağlandı.
  • Bitkisel üretim yapan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı tüm üreticiler destek alacak.
  • Üretim planlaması kapsamındaki stratejik ürünlere ilave destek verilecek.
  • Su kısıtı olan havzalarda münavebeye uygun üretime ilave destek sağlanacak.
  • Kamu kuruluşları tarafından ıslah edilen milli tohumla üretim yapan üreticilere ek destekler verilecek.
  • Destek tutarları, her yıl girdi maliyetlerindeki değişikliklere göre güncellenecek.
Detaylı Destek Tutarları

2025 yılı için belirlenen bazı destek tutarları şunlardır:

• Örtü altı/kapalı ortam paket destekleme tutarı %50 artırılarak dekarda 2.550 TL’den 3.825 TL’ye çıkarıldı.
  • Açık alanda paket olarak destekleme tutarı dekara 870 TL’den 1.305 TL’ye yükseltildi.
  • Patates siğili görülen alanlar için yapılan destekleme ödemesi ise %66 artırılarak 120 TL’den 200 TL’ye çıkarıldı.
Bakan Yumaklı, bu düzenlemelerin çiftçilerin üretim sezonu öncesinde planlama yapabilmeleri için kritik öneme sahip olduğunu belirtti ve “Bu karar, çiftçilerimizi planlı üretime yönlendirecek ve plansız üretimin getirdiği olumsuzlukların önüne geçecektir” ifadelerini kullandı.

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Yöntemleri Yaygınlaştırılıyor

Kararda ayrıca, bitkisel üretimde kayıplara yol açan zararlı organizmalarla mücadelede "Son Çare Kimyasal Mücadele" prensiplerine uygun uygulamaların yaygınlaştırılacağı belirtildi. Biyolojik ve/veya biyoteknik mücadele yöntemleri, bitkisel üretim sürecinde daha fazla kullanılacak.

Sonuç: Planlı Üretim ve Sürdürülebilir Tarım

2025-2027 yıllarını kapsayan bu desteklerle, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hedefi, bitkisel üretimde sürdürülebilirliği artırmak ve çiftçileri planlı üretime teşvik etmek. Bu kapsamda sağlanacak desteklerin, ülke tarımı için hayırlı ve bereketli olması bekleniyor.