2024 AYÇİÇEĞİ VERİM SONUÇLARI

Dekara 175 kg aldık.
Tüccara 15’ten döktük.
İşçilik ve amortisman sayılmazsa dekara 400-500 lira kaldı.
Komşularımızın çoğu zarar etti maalesef.
İşçilik ve amortismani sayma tabiki. Traktör,ekipman arıza yaptiginda, ömrünü tamamladığında, hangi parayla alacağız ? 4 lastik 80000 lira oradan hesap et.

Benim basit hesabım, dekara 750 TL amortisman, 250 TL işçilik, düz 1000 TL diyorum. Dekar başına ortalama 1 saat traktörün çalıştığını düşün. Traktörün ekonomik ömrü için ben 4000 saat diyorum. Güncel traktörler büyük masraf çıkarmadan ancak bu kadar gider. 4000 i yıllık isledigin arazi miktarina böl. Çıkan sonucu sahip olduğun traktörün bayideki sıfır fiyatına böl. Çıkan sonuç senin traktor için yıllık amortisman maliyetindir. Diğer ekipmanlarının da guncel fiyatına gore ayni hesabi ekleyerek yapabilirsin.

Babadan kalma yerler ve satmak istemedim, kaliteli bir çiftçilik yapmak istiyorum ama ek iş olduğu için zaman bulamıyorum:( Yinede araştırma yaparak 10 kg olsa daha verim arttırma peşindeyim. Ya en iyi olacak yada hiç olmasın tarafındayım.

Yarın veya Salı günü biçim yapacağım.
Yer Kırklareli Merkez Pioneer 130 ektim hepsini. 90 Dönüm. 35 Dönüm sulama kalanı kuru.
Biçim ücreti 1000 m2 170 TL kıymalı.
7 Nisan 2024 ekimi yapıldı. 25 kg gübre kullandım. Bakteri kaplama. K humat 220 gr gübre ile karıştırdım.
Ekim öncesi patlatma yapamadım, pulluk sürümü, 2 defa aysan çektim.
Maliyet tablosu aşağıdaki gibidir. Verimide yazacağım biçince.
Şuan Kırklareli Tüccar 40 yağ 18,25-18,5 TL fiyatlar.
Giderlerin hepsi peşindir.

Ayçiçek
2024​
Giderler Mart ayına ait hepsi martta alındı
Giderler
Mazot
20000​
Tohum
25000​
Pioneer 130
İlaç
10000​
Toprak altı ve Üstü
Gübre Taban
27000​
20.20.0 +Çinkolu
Bakteri
3500​
İndigo
Organik Madde
2000​
K humat
Biçim
15300​
Kaynak Demir
5000​
Sulama
14500​
35 dönüm 1 Sulama Diğerleri Kurak
Toplam Gider
120300​
Dönüm
90​
1 Dönüm Maliyeti
1336,66667​
73 Kg Ayçiçek maliyet

Harmana hazırlandık. Yer yer şiddetli rüzgar ile karışık yağış zararı mevcut.

Bu arada Kırklareli ilinde biçerdöver biçim ücreti dekar başına (1000 metre kare) kıyıcısız 230₺ kıyıcılı 250₺ olarak güncellendi.

1000023358.jpg

Harmana hazırlandık. Yer yer şiddetli rüzgar ile karışık yağış zararı mevcut.

Bu arada Kırklareli ilinde biçerdöver biçim ücreti dekar başına (1000 metre kare) kıyıcısız 230₺ kıyıcılı 250₺ olarak güncellendi.

Ekli dosyayı görüntüle 82490
2.5 aydır yağmur yok Dolhan köyü
Bereketli olsun sizin oraya yağmur yağıyor ama dolu vs zorladı sizLeri

Reisim anketlerdeki durumu görünce ithalat çetelerine geçici veto verdi
Değilse her hasattaki gibi yine hasat zamanı gemiyi yanaştırıp piyasayı iyice düşürürlerdi
Bu arada alaksız olacak ama mısır sezonu da fena geçmeyecek.mısır fiyatı da aynı ayçiçeği gibi yükselerek gidecek gibi görünüyor.
Anketlerin durumunu görünce piyasayı kendi haline bıraktılar, piyasa kendiliğinden olması gereken yere gidiyor, yukarı çekiyor

Hülooooğ

Değilse her hasattaki gibi yine hasat zamanı gemiyi yanaştırıp piyasayı iyice düşürürlerdi
Bu arada alaksız olacak ama mısır sezonu da fena geçmeyecek.mısır fiyatı da aynı ayçiçeği gibi yükselerek gidecek gibi görünüyor.
Anketlerin durumunu görünce piyasayı kendi haline bıraktılar, piyasa kendiliğinden olması gereken yere gidiyor, yukarı çekiyor

Hülooooğ
adana da mısır kalmadı ustam artsa ne yazar amacı oy aldığı kesimi kalkındırmak zaten adamların

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Hülooooğ
Evet hayretler içerisindeyim yavaş yavaş olması gereken yere gidiyor

• Beğen
Tepkiler: Mmurat