Zetor 90/Zetor 6421/NH 65-Gübre İşi

Ynt: Zetor 90/Zetor 6421/NH 65-Gübre İşi

Kolay gelsin abi.
Zetoru, Massey 5400 serileriyle çekiştirme şansımız olsa keşke nasıl bişey çıkar ortaya acaba :)

Ahmet.. Agco MF ' ler güzel motorlar.. burda gübre yüklediğimiz bi 54 serisi vardı 100 bg galiba.. römorku çok küçüktü biz yükledik o çekti.. çok kıyaslıyamıyom.. hatta sahibine dedim bu motora bu römork ayıptır diye..:)

Rampa yarışları-Traktordiena ' da.. Zetor/Fendt/MF sıralaması olmuştu..

çekiştirmek çok net bilgi vermeyebilir.. yalnız Zetorun kepçe ve römork performansı beklentilerimizin bile üstünde..

yerli yabancı traktör kepçe videolarını izleyince bu ayarda/hızda/rahatlıkta pek video yok zaten..

ayrıca 6421.. sadece MF değil hiç bi markanın 64 ' lük motoru yanında gidemez derim.. fiyatını sorana 'emsalini bulana hediye' diyoz zaten:)

abartı değil.. 4 silindir ve turbolu.. 4200 cc.. motor bloğunu abartısız hiç bi 64 ' lük motorda görmedim.. sesi gürlüyo.. o römorku seri 2 ile kaldırıyo.. yük hariç sadece 3 küsür ton römork..

Zetorda ufaklık problemi var.. yani ufak diye es geçmemişler.. 6421 ' de bile hava var.. kalıp, döküm 10 numara.. 64 ' lük motora göre çekiş 10 üzerinden 11!

bizim sattığımız 7441 ' in videolara bakarsan Zetorun küçüğününde aslında büyük olduğunu anlarsın.. 5/10 ' u seri 3 ' le rahat çekti ertesi gün satıldı:)

Abi senin bi sözün var ' ' muhabbet olsun diye ' ' dersin benimde muhabbet olsun Zetorlada bi 5400 serisi kapışsa forum yıkılır iyi muhabbet olur :)
Senden gördüğümüz kadar Zetorun seside çok güzel (kamyon gibi sesi var ),çekişide çok güzel abi fakat servisi yok.

UÖZKAN.77 link=topic=77370.msg914973#msg914973 date=1409248063' Alıntı:
Ahmet servisi olmayan maldan şaşma der bi kızılderili sözü:)

Çok servis=çok sorun:) unutma..

İlla da çekişme diyosan al sana gelmiş geçmiş en iyi çekişmelerden biri..

Zetoru bağlayacak motor kalmamış LKT bulmuşlar:)

https://www.youtube.com/watch?v=Rw2lKUTC7Ao
Ellerine Saglık abi Yine Zetor iş basında cefakar Traktör be :)
Bu video nedir abi Zetora karsı koyacak bir güç yok mudur :)

UÖZKAN.77 link=topic=77370.msg914973#msg914973 date=1409248063' Alıntı:
Ahmet servisi olmayan maldan şaşma der bi kızılderili sözü:)

Çok servis=çok sorun:) unutma..

İlla da çekişme diyosan al sana gelmiş geçmiş en iyi çekişmelerden biri..

Zetoru bağlayacak motor kalmamış LKT bulmuşlar:)

https://www.youtube.com/watch?v=Rw2lKUTC7Ao
videodaki zetor kaç beygir abi :O

Ahmet gübre yükleyeni diyosan bizim 90 ' lık çok tatlı gübre yüklüyo.. videoya dikkat et sanki kucağında yük değil yastık taşıyo:)

bugün 95 ' lik bi tümo sahibi geldi yanıma biraz muhabbet ettik.. alparslan kepçeli.. kovasıda biraz büyükmüş.. kendi dedi 'her gübre yüklemeden sonra balata değişiyoz bi türlü tat alamadık diye'..

Çekişme videosundaki 72 veya 77 ' lik Zetor.. o orman traktörü Slovak-LKT.. motoru Zetor.. iddia ediyorum motoru başka bi marka olsa o kadar da dayanamazdı Zetora:)

ki o LKT-80.. hem beygür hem ağırlık olarak fazla.. yakından gören motoruna bile takmaz denemez..

kaç gündür 6421 ile 3 tonluk römorkla 10 ton kadar da gübre çekiyoz.. seri 6 ile kasiste ayağını gazdan çek ta rölantiye kadar düş.. tekrar aynen gaza basıyon devam ediyo.. mükemmel bi gaz yiyişi var.. 6 ' dan 5 ' e düşünce takviyeye takmış gibi gidiyo..

13 km ' lik yolu seri 6 ile tamamlıyo.. tatlı iniş-yokuşlarla dolu.. sadece el gazını az açıp-kapıyon o kadar..

yanında yakınında olan binsin denesin..

Bu videoda LKT, bildiğin kuyruğundan yakalanmış yılan gibi kıvranıyor. Kafa bir sağa, bir sola..

O da az değil ama. Mesela zemin asfalt olsa favorim kesinlikle LKT olurdu (tutunma ve ağırlık avantajı)

Yılmaz.. Zetorun çektiği çekildiği berabere kaldığı tüm videoları izlemiş olabilirim:)

Her koşulda favorim Zetor:) şaka bi yana motoru çok iyi, kükrüyo.. aslında her tarafı iyi.. yani adamlar traktörün kitabını yazmışlar harbiden.. zaten 'tractor is Zetor, since 1946' diyolar..

Tabiki bi Fendt veya teknoloji odaklı markalar kadar son sitem veya dijital değil.. adamlar çekiş ve ömre/sağlamlığa odaklanmış ve başarmışlarda derim..

UÖZKAN.77 link=topic=77370.msg916520#msg916520 date=1409854991' Alıntı:
Yılmaz.. Zetorun çektiği çekildiği berabere kaldığı tüm videoları izlemiş olabilirim:)

Her koşulda favorim Zetor:) şaka bi yana motoru çok iyi, kükrüyo.. aslında her tarafı iyi.. yani adamlar traktörün kitabını yazmışlar harbiden.. zaten 'tractor is Zetor, since 1946' diyolar..

Tabiki bi Fendt veya teknoloji odaklı markalar kadar son sitem veya dijital değil.. adamlar çekiş ve ömre/sağlamlığa odaklanmış ve başarmışlarda derim..

Abi şu shuttle artı elektronik hassasiyetli modelleri nasıl acaba. Forterra ' larda konfor artıyor ama çekiş ve randıman düşüyor tahminim.

Bence zetor ' un en başarılı olduğu seri 70-110 hp aralığı. Kağıt üstündeki kıyaslamalara da baktım. Hep (4 silindir 4168cc) aynı motoru kullandığı için 110 hp üstlerinde emsallerine göre daha düşük tork değerlerine sahip.

+110 hp Zetor ' ların kullandığı ekipman videolarına da baktım. (Senin paylaştığın Zetor - Fendt rampa videosu müstesna) akranı traktörlerle ya aynı, yada hep küçük pulluk ekipman takıyorlar.

Yani 60-110 hp arası Zetor ' lar 110 ' luk motor ekipmanı
110 hp üstü olanlar ise 110-120 ' lik motor ekipmanı takıyor.

Yada o videoları ben bulamadım.

Eğer elinde varsa 120-135 ' lik Zetor ' ların boyundan büyük iş yaptıkları, ekipman çektikleri video mevcutsa paylaşabilir misin Umut Abi. Yorumlayalım.

Yılmaz..

*Zetorlar küçüldükçe büyüyo, yani kabaca 60-100 bg aralığında %99 aynı malzeme kullanılmış.. mesela bizim 6421.. 54-94 arası tamamen aynı şase-düzen.. aynı işi de 1 vites farkla yapar, yapıyo.. bizim römorku gübre dolu o yüzden seri 4-5-6 rahat çekiyo..

*En çok tutulan efsaneleşmiş en pis orman işlerinde çalışanlar.. düz-manuel Proximalar.. ve dediğin gibi 70-100 bg arası.. yani ben de 70-100 arası zetorun uzmanlaştığını düşünüyom..

*ama diğer yandan rampa/çekiş şampiyonu Forterra 135 ' de 4156 cc kemikleşmiş zetor motoru kullanıyo.. keramet kalite motor-şanzıman ve mükemmel uyumda galiba.. Allah inandırsın gaz yiyiş, motor sesi çok çok iyi.. 6421 bile arkasında 10 ton yükle rampa aşağı ayağını gazdan çekince frenlemiş gibi yavaşlıyo.. gaza basınca hemen net yanıt veriyo.. ta rölantiye kadar düşüyon seri 5-6 ile tekrar gaza bas hızlanıyo.. valla kendim nazar verecem diye korkuyom..:)

*şu 9641 videosu vardı.. hidrolik kol ve denge açısından çok iyiydi hatırlarsan.. yani 64 olsun 96 olsun kesinlikle zetorların üstünde yazandan fazlasını yaptığını düşünüyom..

bu arada 1 tüyo.. mesela 54-94 arası aynı dedimya aslında en küçüğünü ucuza almak daha mantıklı.. yada 9641-12441 arası en karlısı 96 ' lık derim.. zaten sıfır ülkeye giriş fiyatlarına baktım 70 ile 100 arasında çok cüzi bi far var.. yani 2. elde bulabildiğin en küçük zetoru alacan aslında..

*Zetor HD serisi 130-140-150 bg daha yeni çıktı.. çok düğmeli ama daha konuşmak için erken..

*On seneler önce 6 silindir 150 bg civarı Zetorlar vardı.. onlarda zamanın ortalamasından üstün duruyo.. şu ormanı sırtlamış giden zetor videosunu hatırla..

*Kısaca 70-100 bg arası Proximalar artık kemikleşmiş-efsaneleşmiş.. Forterraları gördüm ama denemedim 100-140 bg arası.. ama 70 yıllık maziyle zetorun savsaklıyacağını es gececeğini sanmıyom.. Nitekim 30 kadar büyük marka içinde 1. oldu Forterra.. HD ' ler ise zetorun asıl sadelik-manuellikten çıkıp piyasaya uymak için teknolojik son sistem modeli gibi derim..

*Sorun birazda insanların iyi yada kötü deneyimlerini kendilerine saklamalarında.. aslında çok sayıda insanın zetor tecrübesi var ama paylaşım az.. bahsettim sana galiba.. foruma çok az giren bi arkadaş var.. 3-4 ay önce Zetor 80 aldı.. bi arayım dedim.. şimdi 3 motoru da Zetor yapmış.. bi foto at bari toplu dedim.. atacaktı unuttu galiba:)