Zetor 5211, nasıldır, alınır mı?

zetor - ön.jpgzetor yan.jpgzetor yan2.jpgzetor arka.jpg
Öncelikle herkese selamlarımı, saygılarımı sunarım. Kısaca durumumu özetleyeyim, daha evvel bir traktörün koltuğuna oturmuşluğum yoktur. Lakin Allah'ın izniyle, önümüzde ki süreç içerisinde ceviz bahçesi kurma arefesindeyim(doğma-büyüme şehir bebesiyim, toprağa çok özeniyorum, azimliyim, inşallah düşe kalka öğreneceğim) , sulamayı en azından bir müddet, 3 tonluk tanker ile sağlamayı planlıyorum. Rotovatör, ilaçlama makinası, başta belirttiğim gibi 3 tonluk tanker gibi ekipmanları verimli bir şekilde kullanabileceğim, bakımını kontrolünü yaptıktan sonra kolayca çalışacak, beni üzmeyecek bir traktör arayışındayım. Fotoğraflarda ki traktör 1990 model bir 5211, Kırklareli' nde satılık durumunda. 7000 TL isteniyor, sizce alınır mı? Alırsam bir müddet kenarda yatırmak, aylarca bekletmek durumundayım buna değer mi? Temiz bir Leyland 184 düşünüyordum, onun parasına buna rastladım. Değerli üstadların yorumlarından bir fikir edinmek isterim.

Kullanmadım bilmem. Fakat köyde bi tane var o adama dayanabiliyorsa traktör kesinlikle sağlamdır :) muhtemelen 4-5 yıldır yağına bile bakılmamıştır ama hala çalışıyo. Gördüğüm kadarıyla çekişi, çifti güzeldi ayrıyetten kendinden kompresörlü. Bence leyland dan çok iyidir...

Sitemizde [MENTION=54740]Ali öz[/MENTION] abimiz 5211 kullanıcısı, daha detaylı bilgi verecektir eminim. Bence traktör bozulduğu zaman tamire götürmeyi planladınız ustaya sorun '-Sana böyle bir makine tamire getirsem işim olur mu' diye bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Neden almalıyım derseniz:
90 model civarı 50hp bir traktör için fiyatı bedava, Sürekli 3 yon su tankeri taşımak için sağla bir arka çeki lazım, traktör maaşallah çeki zengini, Lastik durumu güzel. Genel görünüş tamir görsün diye bırkalanmış gibi dursada iyi. Üst ekzost bile orijinal.

Neden uzak durmalıyım derseniz.
Traktör o kadar yaygın bir marka değil, Bir yerde bozulsa yada bir şeyini sorsanız bilen adam bulamayabilirsiniz. Daha önce traktör kullanmamışsınız sanırım, milletin bile tam bilmediği bir traktörde zorluk yaşarmıyım. Böyle bir traktörü 7000 lira gibi bedava paraya niye veriyorlar vardır bu işte bir iş diyebilirsiniz. Yarın öbür gün satmak durumunda kalsam alan olur mu, yoksa hurda parsına mı gider. Orj,nal yedek parça ihtiyacı olsa bulunabilir mi, yoksa uydurmayla gider mi,
Şaka değil, gerçekten bu gibi durumlarla karşılaştım.

Cevabınız için teşekkür ederim, kafama takılan soruları deneyimli birindende duymak güzel. Traktörü Zetor' un baş ustası Hasan ustanın memleketi Keşan' da kullanacağım, yedek parça hususunda da, daha evvel yorumlarda okuduğum, her parçayı 1 günde ülkenin her yerine gönderen, takdiri bol parçacı yine Keşan sanayi sitesinde ikametli. Telefon açıpta sordum, her bir parçanın ellerinde olduğu, tedarikte problem olmadığı haberini 1. ağızdan aldım, kendileri bu fiyatında normal bir fiyat olduğunu söyledi. Buna rağmen, kafama takılan tek bir soru var, bu traktör neden bu kadar ucuz? İş görecek bir traktör sahibi olmak bu kadar kolaysa insanlar neden benzer kuvvette araçlara 80 90 bin ödüyor?

MF 135 de dediğiniz işler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Zetorun yakıtını kullanmayan bilmez ama MF nin yakıt konusunda çok cimri oldugu bilinen bir gerçektir. Bu mazot fiyatlarında yakıtı da düşünmeni tavsiye etmekten başka bişey diyemem. Fiyat konusuna gelince bi 15 bini gözden çıkarman gerek bütceni bilmeden yazıyorum kusura bakma☺

• Beğen
Tepkiler: Zerlanist
Öncelikle teşekkür ederim, Mf 135 ve de 240 aklın yolu bir traktörler anladığım kadarıyla, araştırmaya başladığımda ilk hayran olduğum mf 135 oldu, lakin dediğiniz gibi fiyatı 15 bin civarı, eğer bunu alırsam arada ki farka 2.el rotovatör + su tankeri vs. gibi ekipmanları halledebilirim fikrine kapıldım, olmazsa zaten herkesin gittiği yol doğru yoldur diyeceğim, tekrar teşekkürler.

Tek tek teşekkürler abiler, uygun bir fırsat bulamazsam bütçe yükselecek mrcburen, Steyr' de benzer rakamlara var ama anladığım kadarıyla her bölgenin tutulan farklı markaları var. Yapacağım işlerin de en ağırı sanırım tanker çekmek olacak

Ustanız iyiyse, işin altından çıkabilirim diyorsa sorun yok, lakin her zaman usta yanınızda olmuyor, genelde kendi işinizi kendiniz görmek zorunda kalıyorsunuz. Traktör fena değil, performans ve özellikleri sizin yapmayı planladığınız işler için fazlasıyla yeterli. Fazla tereddüt iyi değildir, kafanıza yatıyorsa alın derim. Saymaya kalksak birkaç düzine alternatif çıkarırız.

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın.

• Beğen
Ali Öz halen 5211'i memnun olarak kullanan bi uye.. en saglikli bilgiyi o verecektir..

lakin trakyada olmanız büyük avantaj.. hasan usta rahmetli oldu ama çocukları halen parça işi yapiyor.. trakyada zetorun az-cok bi mazisi var..

bütçeniz uygunsa tafe45-mf'nin hintli kopyasi-mf 240-fiat 480 vs bicok seçenek var.. ilk motor madem daha garanti bi marka mantıklı duruyor.. tabi bütçe uygunsa..

leyland kesmez çok hafif kalır..

yalnız temiz bi 5211' le gidebilecek 52'lik motor da zor çıkar.. temizse bedava:)

konu zetor sa çekişi sormaya gerek bile yok:)

• Beğen
Traktörün piyasa fiyatı üzerinden bir performans kıyaslaması yapmak yanlış olur. Piyasa değeri; firma tanınırlığı, servis, yedek parça ve bölgesel etkenlere bağlıdır. Eğer yedek parça ve işçilik konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorsanız alınabilir bir traktör Zetor. Fiyatta pazarlık yoluyla biraz daha indirim yaptırabileceğinizi düşünüyorum. Ayırdığınız 15 bin lira bütçe ile diğer ekipmanları da temin edebilirsiniz.

• Beğen
Ustanız iyiyse, işin altından çıkabilirim diyorsa sorun yok, lakin her zaman usta yanınızda olmuyor, genelde kendi işinizi kendiniz görmek zorunda kalıyorsunuz. Traktör fena değil, performans ve özellikleri sizin yapmayı planladığınız işler için fazlasıyla yeterli. Fazla tereddüt iyi değildir, kafanıza yatıyorsa alın derim. Saymaya kalksak birkaç düzine alternatif çıkarırız.

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın.
Güzel özetlediniz olayı, söylediklerinizi aklıma yazdım, hiç bilmediğim bir konu ama tedbirli ve kararlı davranıp olayı yılan hikayesine çevirmeyeceğim, sağolun.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Ali Öz'e özel den konunun linkini atın.. çok sık göremiyorum forumda ama çok memnun olduğunu biliyorum..

Zetor konusunda aslında fikri en son alınacak kişiyim.. çünkü takıntı oldu bizde, tarafsız degilim:)

5211'e binmedik elimizde yeni seriler var..

5211'i gördüm.. çok oturaklı bi duruşu var.. ama temizini bulmak piyangodur..

• Beğen