Yonca ya dap gübresi

Selam aleyküm arkadaşlar 75 dekar yoncam var bu yıl 5 yılı arazim kirada idi sözleşmemiz bitti tarladaki yoncayı bozacaktım çevredeki arkadaşlar bozma dediler seyreklik ve fare yok denecek kadar az . Ama çok yavaş gelişiyor yonca dap gübresi atsam nasıl olur sizce . Yer konya

• Beğen
Tepkiler: Turker.Durmus
DAP değil süper 20-20 ve 15-15-15 yarı yarıya karıştır kullan erime süresi 2 aydır ve ii bir yağışa denk getirirsen çok iyi sonuç alırsın yahut yağmurlama ile sulama yapman gerekir üre atmak istersen topraktan çıkışta atabilirsin sonrasında büyümeyi geciktirir ve tembelleşir bitki sonuçta rhizobium var [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: Murat köylü

Yonca tarımını çok bilmiyorum ben . Dap 'ın iyi geldiğini söylediler ama kafam karıştı organik gübre kullanan arkadaşlar varlar yine de sizlerin fikirleri önemli benim için
Olay şu aslında;
Yonca çok yıllık olduğu ve protein oranı ot verimi yüksek olduğu için fazlaca fosfor kullanır.Haliyle kök bölgesinde fosfor azalır.Dap fosfor oranı yüksek taban gübresidir.Ancak yüzeye saçıldiginda erimesi biraz zaman alır.Bu yüzden suda eriyebilir fosfor oranı en yüksek gübre map yazdım.Mibzerle dap ekebilirseniz ekin.Dap şu sıralar ucuzda olduğu için dekara 10 kg kadar serpebilirsiniz.Yağmurlamadan ise dekara 1-2 litre iyi bir sıvı organik gübreleme ile yapraktan mikro element verdiğinizde çok iyi gelişir.

Şeker gübresi azot olmuyor mu?Ayrıca map ile şeker karışmaz.
Güldürme beni bunu senmi söylüyorsun
Biz bi ikiliyi 20 senedir karpuzda kullanıyoruz neden karışmazmış sen yoncaya yagmurlamadan ikisini karıştırıp ver fark olmazsa gel sonra karışmaz de birde çiftcılik faliyetiniz nedir sanırım ilac gübre bayisiniz öyle masa basında recete yazmakla olmuyor bu işler

Selam aleyküm arkadaşlar 75 dekar yoncam var bu yıl 5 yılı arazim kirada idi sözleşmemiz bitti tarladaki yoncayı bozacaktım çevredeki arkadaşlar bozma dediler seyreklik ve fare yok denecek kadar az . Ama çok yavaş gelişiyor yonca dap gübresi atsam nasıl olur sizce . Yer konya
Kolay gelsin kardeşim. Dediğin gibi Dap atabilirsin ama toprak altı olduğu için sıkıntı. Genelde yoncaya azotlu gübre önermiyoruz. Yonca kendi azotunu kendi sağlayabiliyor. Sana nacizane tavsiyem tsp (Triple süper fosfat) kullanman. Tsp nin toprakta çözünmesi daha iyi. Üstten atacağın için sorun yaşama ihtimalini en aza indirir. Ph da dengelediği için yoncan canlanır tekrardan

Kolay gelsin kardeşim. Dediğin gibi Dap atabilirsin ama toprak altı olduğu için sıkıntı. Genelde yoncaya azotlu gübre önermiyoruz. Yonca kendi azotunu kendi sağlayabiliyor. Sana nacizane tavsiyem tsp (Triple süper fosfat) kullanman. Tsp nin toprakta çözünmesi daha iyi. Üstten atacağın için sorun yaşama ihtimalini en aza indirir. Ph da dengelediği için yoncan canlanır tekrardan
Dekar a öneriniz kaç kg olur

Bizim yonca da fare hasarindan dolayi biraz zayiflama vardi bu 3. yılı ekerkende taban gubresini az kullanmistik 10 gün önce mibzerle dap ektik farelerin oluşturduğu toprak yigintilarina bir miktar tesviyede verdi bugun de kar yağmur yağiş oldu havalar ısınınca son duruma bakicaz hayırlısı ile

• Beğen
Tepkiler: Turker.Durmus
Faydası olur. Hatta Hububat Mibzeri ile at. Yoncanın kökkısmını kurcalasın.
yoncanın kendisi zaten azot kaynağı olduğu için üstten azotlu gübre kullanmak yersiz.
üstten uygulanabilecek "Pottex" diye bir ürün var. Dekara 25 Kg yağmurlama ile verebilirsin.
Ayrıca Syngenta nın "isalbion" diye bir ürünü var bunuda ilaçlama makinasıyla uygulayabilirsin. Yoncayı gençleştirir verimi artırır.
Saygılar
---===[qoca_qonyalı]===---

• Beğen
Tepkiler: Murat köylü
Mimzerle gübrelemede yonca için dap mı? TSP Mİ ?