Yeni Toscano 3,5m dik rotatil :)

Ynt: Yeni Toscano 3,5m dik rotatil :)

nailyetek link=topic=83292.msg994082#msg994082 date=1429208042' Alıntı:
Hayırlı olsun, güle güle kullanırsınız İnşallah. Yalnız; bu dik bıçaklı yani mikser tarzı olanlar, tezekli yerde, tezekleri(topaç, kesek, her neyse) alta saklıyor. Bunu forumda ki Cihan Özece daha iyi anlatır.
Biraz tav varsa ve yer iyi hazırlanmışsa; kombine ekim için uygun bir alet.
Nasıl alta saklıyormuş abi bende kesekli tarlada en iyi çalışan makina bu diyorum kendi kendime

ORION link=topic=83292.msg994090#msg994090 date=1429208749' Alıntı:
Nasıl alta saklıyormuş abi bende kesekli tarlada en iyi çalışan makina bu diyorum kendi kendime
Bunun 3 metre olanını Cihan kullanıyor, kendisi de babası Yusuf Amca da aynı şeyi söyledi, üste baktığında hazırlanmış duruyor, kıramadığı kesekleri alta saklayıp geçiyor dediler. Gördüğümde de öyleydi durum, C bıçaklılar kesek kırma konusunda biraz daha avantajlı.

nailyetek link=topic=83292.msg994092#msg994092 date=1429208949' Alıntı:
Bunun 3 metre olanını Cihan kullanıyor, kendisi de babası Yusuf Amca da aynı şeyi söyledi, üste baktığında hazırlanmış duruyor, kıramadığı kesekleri alta saklayıp geçiyor dediler. Gördüğümde de öyleydi durum, C bıçaklılar kesek kırma konusunda biraz daha avantajlı.
C bıçak dediğin http://www.toscano.com.tr/urundetay.asp?urun=01 şu makina mı abi

nailyetek link=topic=83292.msg994092#msg994092 date=1429208949' Alıntı:
3 metre gaspardo bende kullanıyorum.parçalayamadıgı keseği alta daklar.üstten görüntü güzeldir ama bı tırmık çekin heryer kesek olur.ama tavlı toprakta resmen eler topragı

safak262 link=topic=83292.msg994078#msg994078 date=1429207608' Alıntı:
Teşekkürler. Evet kullandım ben onun makinayı 6534 jd de takılıydı. Ama ne çektim be o rotatılden bıçak lar gevşer durur sık sık bıktım :) ama bunda cıvatalara kelepçe gibi birşey kaynatmıslar güzel olmuş inş bu da ondan beter çıkmaz :)
bu sıkıntıyı görmene ragmen neden toscano aldın.gaspardoya göre uygun ama okadar para bağlamışsın biraz daha koyup gaspardo almak daha mantıklı bence.gaspordonun yanından geçemez bu makina

arapörenli link=topic=83292.msg994104#msg994104 date=1429209827' Alıntı:
bu sıkıntıyı görmene ragmen neden toscano aldın.gaspardoya göre uygun ama okadar para bağlamışsın biraz daha koyup gaspardo almak daha mantıklı bence.gaspordonun yanından geçemez bu makina
Fiyat farkı var evet 28-30 lira çekiyorlar gaspardo ya, zaten toscano almadan önce görüştük kendilerine tecrübelerimızı anlattık. Kendileri bize mikserlere rotasyon yaptıklarını belirtti. Eğer ki gevşeme vs. durumlarda gelip götürürüm dediler. Bizde toscano tercih ettik hiç olmazsa şehirimizin firması :)
Mikser direk fabrikadan geldi 1-2 gün önce çıkmış buram buram boya kokuyor :)
Hem ödeme de uzlastık seneye pancar parasına verecem şanzıman bıçaklar italyan

Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Dik bıçakların en sevmediğim yanı, ayrık, karaçim ' in gibi ince yapraklı ve sık köklü bitkileri tam olarak körleyememesi. Pulluk sonrası işlemlerde, hele bir de tavlı toprakta çok güzel ama doğrudan hiç işlem görmemiş arazilerde, hele bir de toprak sert ise biraz tat kaçırıyor.

sebazios link=topic=83292.msg994157#msg994157 date=1429216402' Alıntı:
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Dik bıçakların en sevmediğim yanı, ayrık, karaçim ' in gibi ince yapraklı ve sık köklü bitkileri tam olarak körleyememesi. Pulluk sonrası işlemlerde, hele bir de tavlı toprakta çok güzel ama doğrudan hiç işlem görmemiş arazilerde, hele bir de toprak sert ise biraz tat kaçırıyor.
Tavda dikey kuruda sertde yatay mi oluyor yılmaz hocam

eeemreee link=topic=83292.msg994191#msg994191 date=1429220971' Alıntı:
Tavda dikey kuruda sertde yatay mi oluyor yılmaz hocam

Ikisinin de özellikleri farklı. Yatay daha yavaş çalışır ama ot ' un o ' sunu bırakmaz.

Özellikle şanzımanlı (vitesli) olanlar ile hızı sabit tutarken toprağı tam istediğin kıvama getirebiliyorsun.

Ha derin işleme dersen, o zaman da dik rotovatör bozar. Çünkü yapısı gereği yatay bıçaklılar derin işleme yapamaz. Taş çatlasın 10-12 cm. Ama dikte motor kuvvetli ise, yatayın iki katı, hatta fazlası salabiliyosun. Tabi ona göre motor olması lazım.

nailyetek link=topic=83292.msg994195#msg994195 date=1429221361' Alıntı:
Kuruda C bıçaklı, tavda mikser dha avantajlı, C bıçak tavda sarma yaparsa temizleyemezsin :)

Ip belki zor ama otu temizlersin Nail Abi. Ama sağlam makina olacak.

Çapaları topraktan çıkartıyorsun. Pto ' yu 1000 devire getiriyorsun. Gaza bir yükleniyorsun :)

15 saniye bi konfeti yağmuru gibi ot parları yağıyor gök yüzünden, çapa pırıl pırıl :D

Rotovatöre ot-ip sarması kolay da, Sizde hiç tambur biçme dikenli tel doladı mı?

Asıl film orda :D

sebazios link=topic=83292.msg994198#msg994198 date=1429221877' Alıntı:
Ip belki zor ama otu temizlersin Nail Abi. Ama sağlam makina olacak.

Çapaları topraktan çıkartıyorsun. Pto ' yu 1000 devire getiriyorsun. Gaza bir yükleniyorsun :)

15 saniye bi konfeti yağmuru gibi ot parları yağıyor gök yüzünden, çapa pırıl pırıl :D

Rotovatöre ot-ip sarması kolay da, Sizde hiç tambur biçme dikenli tel doladı mı?

Asıl film orda :D
Yok öyle bişey olmadı şimdilik, balya ipinden başka derdimiz yok, kazayağı hamak gibi örülüyor resmen,
Yalnız biz rotavatörü temizletemedik, bi, hafta durdu, toprak çatlamaya başladı sonra temi,zleyebildik. Mil yerinden kopacak balans da yapıyor, yine bırakmıyor.

nailyetek link=topic=83292.msg994203#msg994203 date=1429222253' Alıntı:
Yok öyle bişey olmadı şimdilik, balya ipinden başka derdimiz yok, kazayağı hamak gibi örülüyor resmen,
Yalnız biz rotavatörü temizletemedik, bi, hafta durdu, toprak çatlamaya başladı sonra temi,zleyebildik. Mil yerinden kopacak balans da yapıyor, yine bırakmıyor.

Abi sen Merdaneli kültivatöre hiç bulaşma o zaman. Onların merdanesi daha pis. Bildiğin kerpiç tuğla gibi oluyor, kurusa da temizlenmiyor.

sebazios link=topic=83292.msg994208#msg994208 date=1429222714' Alıntı:
Abi sen Merdaneli kültivatöre hiç bulaşma o zaman. Onların merdanesi daha pis. Bildiğin kerpiç tuğla gibi oluyor, kurusa da temizlenmiyor.
X tipi tandem diskarodan tecrübe edindim, ilk defa bu gün sarmadan iş yaptık, 2. katı yarın çekip bezelyeyi ekicez nasipse. Zaten ben dönen aletleri sevmiyorum o yüzden balta ayaklı mibzer alıyoruz.

nailyetek link=topic=83292.msg994211#msg994211 date=1429222891' Alıntı:
X tipi tandem diskarodan tecrübe edindim, ilk defa bu gün sarmadan iş yaptık, 2. katı yarın çekip bezelyeyi ekicez nasipse. Zaten ben dönen aletleri sevmiyorum o yüzden balta ayaklı mibzer alıyoruz.

Yeterince çamur toplatabilirsen aysan ' ların merdaneler de dönmüyor Abi. Tecrübe ettim, Öyle bi opsiyonları var :D