YENİ ÇİĞSÜT FİYATI, SÜTÇİFTLİĞİNDE KAZANÇ

kağıt üstünde, süt ve buzağıdan elde edilen kazanç,
süt fiyatı, 6700 lira/ton
600-650 kg ağırlıkta, siyah alaca sürüsü...
buzağı, 4500 lira...
fiyatları ile...

10 inekli, küçük çiftliklerde, ( süt+buzağı satışı)-yem maliyeti, 400 000 lira/yıl
1000 inekli büyük çiftliklerde, (süt+buzağı satışı)-yem maliyeti, 40 000 000 lira/yıl

demek ki zararlar, olduysa, telafi edilecek...
olan, sıkıntıya düşüp, ineğini kestirenlere oldu...
sektörden çıkanlar kaybetti...
bu sektörde, bu durum, zaman zaman yaşanmakta...

önümüzdeki mevsimde, tahmini yem fiyatları...lira/ton
yonca 2500
saman 1500
mısır silajı 1000
sütyemi 5600
arpa 4500
mısır 5000
ayçiçek küspesi?
kepek ?

elbet, bu hesabın gerçekleşmesi için, bilgi, beceri, şans lazım...

yem kaynakları bol illerde, konya, karaman, aksaray, aydın, denizli, izmir, manisa, sakarya, edirne, maraş, urfa vb
10 inekle başlamak şartıyla, gençlere devlet desteği verilse, (teminat istenmeden, 2yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli)
işsizliği azaltmak...
et, süt üretimini artırmak...
mümkün olur mu?...

yoksa, bu işin sonu, geçmiş yıllarda olduğu gibi, hüsran mı olur...

Son düzenleme:
Bizim ülkemizdeki ithal sığırlar kıtlık getirecek demiştim herkes gülmüştü
Bizim yapacağımız iş koyun ve yerli sığır
Holstain ve simental bizim çiftçiyi yedi bitirdi daha d doymaz o hayvanlar
Yarım litre süt veren keçiden tut 40 litre süt veren holstain simenltal ineğe kadar bu işi yapan Avrupa abd Avustralya Arjantin bunlarda bu hayvanlar mutlaka yılın belli bir bölümünü merada geçirir
Bu hayvanlar robot değil her ay aynı sütü alamazsın ama her ay her gün karnını doyurmak zorundasın
5-6 ay meraya çıkabiliyorsan ya da kendi oluşturduğun meran varsa bu işten başka iş yapmanıza gerek yok 5- 6 ay beleş az miktar yemle o hayvandan güzel verimler alırsın yoksa 365 gün entansif besiyle holstain simenltal hayvancılık yapan beş para kazanmaz
Az olan her zaman para eder kara sığır 5-6 kilo süt verir o zaman göreyim ben bunları ilaç niyetine eczane de alırlar sütü bunlara böylesi müstehak

Bugun Bi tane arkadaşımla konuştum şöyle bir sohbet ettim benim köy şehire 50 km balayı 2 TL ye verirsem bir şey kazanmış olurum. Bunun ben ege ve Marmara bölgesine maliyeti düşünemiyorum bile güneydoğu ve doğudan başka yere sap veya balya saman gitme olayı artık yalan olur

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bugun Bi tane arkadaşımla konuştum şöyle bir sohbet ettim benim köy şehire 50 km balayı 2 TL ye verirsem bir şey kazanmış olurum. Bunun ben ege ve Marmara bölgesine maliyeti düşünemiyorum bile güneydoğu ve doğudan başka yere sap veya balya saman gitme olayı artık yalan olur
Nakliye ve ulaşım maliyeti rekor üzerine rekor kırıyor.Samanın nakliyesi kendini geçecek.
İst Amasya 400 lira .Şehirlerde otomobiller park halinde.20 km gidiş geliş park 100 lira.Şimdilik.

Nakliye ve ulaşım maliyeti rekor üzerine rekor kırıyor.Samanın nakliyesi kendini geçecek.
İst Amasya 400 lira .Şehirlerde otomobiller park halinde.20 km gidiş geliş park 100 lira.Şimdilik.
Abi Bir tır kaç balya atar bilmiyorum ama bugun adanadan İstanbula tırın 10 binden ucuz gideceğini sanmam. Bir kere duymuştum ne kadar gerçek tabiki bilmem de muğlada felan hep dağlık taşlık arazi hep hayvanlar içeride yiyor dıye oralarda artık farklı bir yaklaşım olabilir

• Beğen
Tepkiler: filizma
Bugün Bi tane arkadaşımla konuştum şöyle bir sohbet ettim benim köy şehire 50 km balayı 2 TL ye verirsem bir şey kazanmış olurum. Bunun ben ege ve Marmara bölgesine maliyeti düşünemiyorum bile güneydoğu ve doğudan başka yere sap veya balya saman gitme olayı artık yalan olur.
Saman 20 krş iken 7 TL/balye Mardin'den saman getirmiştik.
Tır, 450 balye saman alır.30 Lt/100 km yakıt harcar.
Şoför, 7500 TL+ yemek fişi alır.
SRC 5 belgeli sürücü sayısı azdır.
Dinlenme alanında ortalama bir servis yemek 50-60 TL , aylık 3000 TL yemek masrafı olur.
Şoförler 10 yıl önce 5000 TL gibi ücretler alabiliyorlardı, işi bırakan sayısı arttı.

geçen sene hayvanı olmayan kişiler bizim köyde balya samanı tarladan tanesini 14 liraya sattılar(balya 3,5 liradan bağlandı biçim 35 liraydı balyalar haşbaylı 22-27 kilo aralarındadır)geçen yıl toz saman aldık eve teslim kilosu 1 lira idi,yine geçen yıl kilosu 1,90 dan yonca alanlar oldu.
köyümüzün yakınıda 4 tane büyükbaş süt işletmesi var.yazın harmanda biçerden buğdayını alan hiç eve getirmeden çiftliklere götürdü 2,25-2,30 dan döktü.samanı traktöre saran götürdü çiftliğe teslim 15 liradan sattı.

gelecekte olacakları bilme imkanımız yok ancak tünelin sonuna yaklaşınca ışık görünmeye başlıyor,bu sezon hayvancılık için geçen yıldan daha zor olacak orası tünelin sonundaki ışıktan belli oldu şimdiden :(

aile işletmelerinde benim etrafımda genel olarak gözlemlediğim büyük çoğunluk alıştı tarla ekmeye gerek yok hazırı almak daha kolay diye,işte en fazla darbeyi o hazıra alışanlar yedi malesef :(
ya ahırları yok parasına boşalttılar yada sermayelerini en hızlı şekilde erittiler.

büyük çiftlikler stoklama açısından daha modern ve parasal olarak daha rahat olduklarından yemlerini(tahıl-küspe-slaj fabrika yemi vs vs) büyük ölçüde yaz sezonunda stoklamışlardı birazda bu durum büyük işletmelerin işine geldi açıkçası bence.hammeddelerini ucuza aldıklarından artan(yeteri kadar artamayan)süt fiyatlarından daha fazla kar elde ettiklerini düşünüyorum.günlük 300 litre döken bir aile işletmesi ile 30 ton süt döken işletmenin haliyle karı ve alım imkanı bir olmayacaktır.
günlük 300 litre süt döken aile işletmesi 1 yıl boyunca yetecek slajını -fabrika yemini ilacını vs. tık diye nakit/kart vs ödeme yapıp stoklayamaz.en fazla tarlasından çıkan samanını bir miktar buğdayını ve arpasını stoklar.artık ödemeler vade ile olmuyor peşin veya k.kartı varsa alır yoksa az miktarlarda aylık eline geçen para kadarını alır.oda günümüz şartlarında maliyet bakımından çok yüksek ve karlı değil :(